Page 1 of 14 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #1

Thailanda

A fost cineva in Thailanda? A fost cineva in Thailanda in alte zone in afara de Phi Phi, Phuket etc? Daca da, niste reviews ar fi super binevenite.

2. Back To Top | #2
    In cei 2 ani care au trecut, a fost cineva?

3. Back To Top | #3
    Registered User KeR's Avatar
    Da, am fost eu in Bangkok 3 spt in aug pana pe 7 sept. Am fost cu work dar am si avut destul timp sa vizitez si sa simt pulsul zonei, naiba am stat destul de mult.

Ca reviews ce naiba sa spun, a fost excelent.
    Pentru sex turism este de vis, pur si simplu. Fetele sunt extrem de prietenoase si poti agata ce vrei tu cam pe oriunde fara sa fie neaparat prostituate (desi in zonele centrale 50 - 70% din cele prietenoase sunt *****). Baruri, cluburi gasesti ce vrei tu cum vrei tu, asa ca evitati plimbarica cu prietena pe cat posibil.
    In rest foarte cald iar peste tot unde intrai (chiar si in cel mai nenorocit taxi) dadeai de AC pus la maxim de iti doreai sa te introci la caldura aia nenorocita. In perioada aug - sept ploua in fiecare zi cam de la ora 18 pana la 20 - 21 si iti cam f*te ziua de plimbaraie.
    Ca vizitat sunt o gramada de facut, iar atmosfera este geniala - un contrast de bogatie saracie mai rar am vazut.. dar lumea este foarte foarte fericita in saracia lor, asta e foarte frumos. Toti zambesc si foarte multi dintre ei sunt (sau par foarte bine) sinceri.
    Se mananca foarte bine si foarte picant - peste tot sunt tarabe si toata lumea mananca acolo (e foarte bine sa ai totusi un localnic sa-ti mai recomande..foarte usor gasesti o fata pentru asta ) Ca o paranteza cu mancatul gasesti tarabe cu fructe la tot pasul si cu 40 bahti (3lei) iei o punga gigant cu toate fructele posibile taiate in fata ta si daca mai dai un 20bahti iti da si o nuca de cocos rece din care bei fara probleme.
    Din bangkok ajungi in 2 ore in pattaya unde la fel este foarte caluema sa stai un w-end sa te relaxezi, scuba, jet ski tot ce vrei la preturi destul de bune.
    Totul este foarte ieftin. Cazare la 5 stele perfect central unde am fost eu (Amari watergate) costa 80euro/noapte/camera iar mancarea la fel se gaseste foarte ieftin (nu in hotel, dar oricum, ai alternative)

Sunt foarte multe de povestit fiindca oamenii sunt foarte diferiti, cultura cu totul este diferita, totul este altfel, este foarte interesant.. mai ales daca incepi sa cunosti persoane care iti mai povestesc cum e treaba la ei(fete mai ales)

Daca mai aveti ceva intrebari raspund cu placere - inca am totul proaspat in minte. Oricum o plimbarica acolo este o experienta foarte interesanta.
    Whyismyspacebarnotworking?!

4. Back To Top | #4
    Cit te-a costat biletul de avion si cit a durat zborul?
    Cam cati bani de cheltuiala iti trebuie pe acolo pentru 2 saptamani?
    Trebuie facut vre-un vaccin?
    Chestii nasoale la care trebuie sa fi atent?
    Last edited by isarescu; 03-10-2009 at 01:26.

5. Back To Top | #5
    Pey.. am fost cu turkish si costa cam 600 de euro luat relativ din timp. Si cu emirates e cam 550 dar trebuie sa ajungi in istambul (spre exemplu, undeva de unde sa te ia catre hub, dubai)
    De la Istanbul a durat 10 ore, e ok drumul, nu extra obositor.

Bani de cheltuiala.. hmmm.. depinde ce ai de gand sa faci (ceva-mi spune ca te duci cu prietena, nu cred ca ai cum sa scapi, asa ca scadem cheltuielile cu fetele) - macarea daca bagi la restaurant in hotel cam intre 500 - 1000 bahti/persoana. Pe strada de la tarabe sau in alte restaurante iesi sigur mai ieftin. Cazare ti-am zis iar in rest totul este destul de ieftin. Tocmai de aceea iti recomand sa mergi cu ceva bani la tine fiindca au multe mall-uri(central world si siam paragon spre ex. sunt gigantice, undeva pe locul 5 worldwide) si piete (siam square) iar preturile sunt mai mici si au o gramada de produse, o sa-ti pierzi prietena o zi doua pe acolo, timp sa mergi la un bar ceva singur.
    Niciun vaccin - n-am avut nimic pe acolo.
    Chestii nasole nu prea sunt, doar petty crime cel mult dar nici de asta nu m-am lovit. Au ei niste scam-uri cu tailoring-ul si gem-uri (soferii de tuk tuk te duc foarte ieftin unde vrei tu, 40bahti smt dar iti baga 1 sau 2 stop-uri la astia iar aia incearca sa te fraiereasca, nimic special oricum, nimeni nu sare pe tine) iar in rest poti sa mergi noaptea de nebun pe oriunde si nu se ia nimeni de tine (si crede-ma ca arata maghernitele alea de nu-ti vine sa crezi, si am mers de nebun pe la 2-3-5 noaptea si nimic )
    Ah inca ceva poti totusi sa mergi la un tailor sa-ti faci un costum calumea fiindca au materiale foarte foarte bune si ieftine (iti recomand in hotel in amari unde am fost eu, dar sigur mai poti gasi si in alta parte)
    Altceva pe scurt - sa mergi noaptea prin ploaie cu tuk-tuk-ul, sa mergi la un ping pong show in patpong (ai grija sa eviti barurile de la etaj fiidnca o sa-ti puna o nota de 2-3000 bahti/pers ca vezi doamne ai urmarit show-ul), sa manaci caracatita de pe strada, sa mananci o ciorba tom yam (super buna), sa mergi intr-un club sau in special intr-un pub (care sunt foarte mari la ei), sa conduci tu un tuk tuk, sa faci un masaj thaildandez la mama lui.. si ma mai gandesc pana maine.

6. Back To Top | #6
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Phuket este destinatie exotica dar te simti bine si cu gasca sau familia. Este una din chestiile care fac ca turismul in Tailanda sa fie atat de misto. Familistii cu copii ar trebui sa evite pe timp de noapte anumite zone daca se simt deranjati de afisarea fara perdele prea groase a sexualitatii.

Krabi este ceva mult mai linistit, scuba diving, sporturi nautice, excursii si kayak la greu dar viata de noapte este aproape lipsa. Eu am stat doar o noapte p'acolo si nu am colindat prea mult ca eram frant de oboseala seara dar cred ca totusi exista si ceva cluburi si balamuc pe acolo, doar ca nu am gasit eu (nici nu m-am straduit prea tare).

Samui este o insula mai mult decat ok, gasesti si viata de noapte gen Phuket daca iesi seara prin Chaweng Beach si linistea unei seri perfecte la un restaurant pe plaja in Fisherman Village. Se spune ca este insula unde poti face plaja timp de un an in fiecare zi intr-un loc diferit, avand foarte multe plaje. Plecand din Samui, National Marina Park este o destinatie aproape obligatorie unde faci kayaking sau scufundari. Destinatii sunt garla, timp si chef sa fie.

Cazarea poate sa fie f variata ca pret, poti sta ca studentii cu 20 USD/noapte sau la categoria confort 4 stele cu 100 > 150 USD/noapte. De obicei nu-ti iei teapa, conditiile sunt civilizate cam peste tot, difera doar categoria de confort.

Papa si bautura sunt ieftine, cea mai scumpa masa pt 2 persoane m-a costat ~ 6000 BAHT cu homar si 2 sticle de vin thai (care au fost jumatate din nota vinurile fiind destul de scumpe, in special cele de import ajungand si la 2000 > 5000 BAHT, locale 700 > 1500 BAHT). Mie imi place sa incerc berea locala pe unde merg iar Singha este absolut ok, la restaurante costa intre 40 > 120 BAHT functie de fasonul locatiei.

Pe strada se poate hali lejer peste tot, frigarui de toate soiurile costa 10>20 BAHT una, cu vreo 4 sau 5 esti full. Fructe de toate soiurile curatate pe loc, sucuri fresh facute din ce fruct doresti si tot vreo 20 > 30 BAHT.
    Merita inchiriat un Suzuki Samurai, 800BAHT/zi chirie si scade in 700 daca se ia pe mai multe zile. Comparativ cu taxi (min 400BAHT cursa) sau tuk-tuk 200BaHT (tuk-tuk fiind camionete papuc amenajate cu bancute pe lateral. Numele vine de la faptul ca te claxoneaza scurt cand trece pe langa tine deoarece n-au statie, te culeg de pe traseu ) merita cu varf si indesat dar atentie ca se circula pe partea ailalta si e destul de anapoda pt cine nu a mai mers in stil englezesc.

Oamenii sunt extraordinari, calmi (nu vezi lume certandu-se, nervi, zbierete), zambitori si foarte indatoritori cu turistii, acestia fiind practic principala sursa de venit pt majoritatea populatiei.

Cine a fost macar o data, o sa-si doreasca mereu sa revina. Sunt atat de multe de spus incat am aruncat doar idei disparate, daca aveti intrebari va raspund cu placere.

Si cateva poze cu un bar mobil in Chaweng Beach, un restaurant cu terasa pe plaja tot in Chaweng, nuca de cocos in loc de suc o gasesti peste tot si ceva kayaking prin National Marina Park.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-bar-chaweng.jpg   Thailanda-chaweng-beach.jpg   Thailanda-cocos.jpg   Thailanda-kayaking-1.jpg   Thailanda-kayaking-2.jpg  

7. Back To Top | #7
    @ KeR si H2H

Nu aveti drum vineri sau sambata seara pe linga Cismigiu? Fac cinste cu o bere (gin in cazul lui H2H ) sa-mi povestiti si mie mai multe despre Tailanda. As vrea sa dau o tura pe acolo cu prima ocazie.

8. Back To Top | #8
    As vrea eu sa am drum pe la tine dar pana-n februarie sunt plecat cu camila ))

Btw, cea mai misto perioada de mers in Thai (partea de sud) este ianuarie>februarie, eu nu am prins fir de ploaie ci doar soare timp de aproape o luna, cu ~ 30 > 32 gr C ziua si 25 > 27 gr C noaptea...e de vis seara la masuta pe plaja langa valuri, majoritatea au muzica live absolut integrata in peisaj, nu ce este pe la noi de n-ai loc sa scoti o vorba.

Pentru 2 persoane suma de ~ 100 E/zi (cazare+masa+altele) plus transportul este absolut decenta daca nu te spargi in figuri. Dar e greu sa rezisti tentatiilor si nu ma refer la cele feminine

100 E ~ 5000 THB (cazare decenta 2500 > 3000 THB + 1000 THB o masa prin terase + 1000 THB de una alta).

9. Back To Top | #9
    Ai completat la fix H2H (in special cu berea Singha, chiar foarte ok ). Ca o paranteza se pare ca sunt mai maricele scorurile in statiuni fata de Bangkok. Acolo cu 100bahti taxi sau tuk-tuk mergeai cam oriunde (daca negociai un pic cu ei) iar hotelul cu 80 - 90 euro stai la 5 stele.

@isarescu - spune-mi in pm sau aici cand te gasesc pe la club si trec intr-o seara spt asta

10. Back To Top | #10
    Si eu merg in decembrie-ianuarie, poate cineva care a fost sa-mi recomande o plaja/statiune/sat mai hippie gen vama veche/corbu/vadu ? mersi

11. Back To Top | #11
    @ bursuloi: depinde foarte mult la ce te referi cand spui ca vrei ceva gen Vama etc. Acolo nu prea sunt pe genul asta, daca exista ceva amenajat pt turisti atunci este pe stil occidental oarecum. Difera doar gradul de modernizare incepand cu plaje virgine fara picior de om pana la plaje intinse pe kilometri cu sporturi nautice, bar pe plaja, etc. Dezmat si party gasesti unde sunt statiunile frecventate de englezi/americani, eu am fost in Patong/Phuket si Chaweng Beach/Samui, dar la doi pasi distanta (10 > 15 min cu masina) gasesti si locuri calme pt tras sufletul. E greu de explicat, trebuie sa ajungi acolo ca sa intelegi

Si ceva info despre viza Thai:
    - Nu se poate lua visa on arrival, trebuie mers la Amb Tailandei la Bucuresti pt obtinerea acesteia. Se da fara probleme in 2 sau 3 zile.

Royal Thai Embassy Bucharest
    12, Strada Vasile Conta
    Sector 2, Bucuresti
    Office Hours :Mon-Fri :09.00-12.00 hrs and 13.00-17.00 hrs
    Visa and Consular section : Mon-Fri :09.30-12.00 hrs 13.30-15.30 hrs.
    Holiday : Saturday-Sunday
    Tel. (40- 21) 311-0031,311-0078,311-0067
    E-mail: thaibuh@speedmail.ro Map
    Website : Untitled Document
    Royal Thai Embassy, Bucharest Official Holidays for the year of 2008 (B.E.2551)

VISA:
    Purpose = Tourism
    Required Documents
    • Passport or travel document with validity not less than 6 months
    • Visa application form completely filled out
    • Recent( 4 x 6 cm.) photograph of the applicant
    • Evidence of travel from Thailand (confirmed air ticket paid in full)

Note
    • Consular officers reserve the rights to request additional documents as deemed necessary .
    • Evidence of adequate finance 20,000 Baht (400 Euro) per person and 40,000 Baht (800 Euro) per family) might be requested at the immigration (nu va cere nimeni sa aratati conturi sau altceva, e pusa doar daca li se pare lor ca esti vreun potential emigrant ilegal).
    Duration of Stay = 60 days
    Fee (euro) = 25 euro/Entry

Atasat fisier cu formularul / cererea pt viza (disclaimer: astea-s informatii din ianuarie 2009, poate s-a mai schimbat ceva intre timp asa ca e bine sa verificati)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-visaapplicationform.jpg  
    Last edited by Moke; 16-10-2009 at 08:28.

12. Back To Top | #12
    Thanks H2H pt info, adevarul e ca nici mie nu mi-e prea clar ce caut Ceva fara housereala, dar nici pustiu. Jazzy / rock / hippie or something

13. Back To Top | #13
    Stai linistit ca numai prin cluburi (si nu toate) se practica genul respectiv. Majoritatea barurilor, restaurantelor practica soft rock, iar destul de multe au trupe care baga cover dupa chestii misto ale trupelor consacrate. Unii chiar m-au lasat masca in Irish Pub Samui, au bagat din Bon Jovi / It's my life, Metallica, etc de credeam ca-s aia acolo

Terasele si barurile de pe plaja au majoritatea cafe concert, jazz sau pop/rock. Eu sunt rocker si pot sa spun ca nu m-a deranjat vreun moment muzica, ba chiar de multe ori mi-a placut in draci In Fisherville/Samui e un restaurant simplut de felul lui si seara canta o tipa acompaniata de un chitarist si un laptop: Beatles, Elvis, Elton John, Stones...super atmosfera chiar pe plaja. E de vis, abia astept sa ma duc iarasi!

De asta si tot povestesc atat, imi mai aduc si eu aminte cat de misto e

LE:
    Mi-am adus aminte ca intreba Isarescu de chestii nasoale. Nu e neaparat ceva nasol dar trebuie avut grija cu apa, doar imbuteliata! La modul ca trebuie in principiu sa fiti cu grija si daca luati un fresh facut cu gheata ca s-ar putea sa fie gheata din apa menajera daca luati de pe strada dintr-un tuk tuk obscur. Riscul nu este sa luati vreo boala a dracu (desi nu e de ignorat) ci mai degraba s-ar putea sa va apuce o cufureala data dracului. Eu n-am avut grija asta ca beam bere ( ma rog, la Singapore am patit-o cu niste bere nefiltrata de n-am fost om o zi jumate da' asta-i alta duda ) in schimb am fost atent la orice i se punea fiica-mii in pahare. Si mare atentie daca luati un scuter sau masina, se merge destul de tare si cu nepasare aproape inconstienta in special scuteristii. Sunt ca tantarii peste tot, aveam cel putin 3 sau 4 in jurul meu aparuti de niciunde si se baga frate fara sa le pese de viata lor.
    Last edited by Moke; 17-10-2009 at 19:24.

14. Back To Top | #14
    Bursucul vesel Salgado88's Avatar
    Si eu am in plan 3 saptamani in ianuarie, Thailanda, Laos si Cambodgia. Astept inca un pretz bun pt avion, undeva pe la 5-600. Thread foarte folositor, eu unul nu stiam ca trebuie viza.
    Frustrated football fanatic

The thruth is out there.

15. Back To Top | #15
    Salagado88, din ce am vazut cu Emirates costa 550 euro tot anul oricand ai merge (din Istanbul, ce-i drept, fiindca ei n-au curse din buc) sau poti cauta la turkish, cam asta este pretul unul bilet luat din timp (cateva luni acolo)

In legatura cu apa este ok fiindca toate apele imbuteliate au dopul imbracat intr-o folie de plastic (un fel de sigiliu) asa ca nu-ti prea este frica daca le cumperi de la tarabe.

La fel am ramas si eu surprins cu trupele care canta live in baruri - pana si in club Spice (un club destul de cunoscut de turisti si deci frecventat de multe *****, urat si comercial) era o trupa foarte ok ce m-a impresiunat la unele mel. Chiar si unele mel thai sunau foarte foarte bine (desi nu intelegeam nimic din ce spuneau).

Si inca un sfat: mare parte din fetele inalte au penis, keep this in mind !

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by KeR View Post
    Si inca un sfat: mare parte din fetele inalte au penis, keep this in mind !
    Din experienta sau din auzite?

17. Back To Top | #17
    KeR, stiu de oferta Turkish, da' mai astept putzin. Prin vara a fost ceva la FinnAir, direct de la Bucuresti, 500 E (pentru noiembrie).

The thruth is out there.

18. Back To Top | #18
    Eu mi-am luat cu AirAsia, pretul minim din Londra este in jur de 300 euro

19. Back To Top | #19
    Unde frate, vreau sa vad si eu oferta aia de 300E, Londra - Bangkok.

The thruth is out there.

20. Back To Top | #20
    Mda, a fost oferta vreo 2 luni, au scos-o (nici eu n-am mai prins-o pe ce date vroiam). Kuala Lumpur de fapt nu Bangkok sorry.

---------- Post added at 08:12 ---------- Previous post was at 08:06 ----------

Check 7 apr - 26 apr, costa 347e dus intors

1.  
Page 1 of 14 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks