Page 14 of 14 FirstFirst ... 411121314
Results 261 to 280 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #261
    salut,

am aranjat sa plec cu niste prieteni in iulie spre Koh Samui, am platit deja transport si cazare, si am uitat ceva absolut esential... viza...
    acum citesc pe aici si vad ca este necesara pt romani.. intrebarile mele ar fi:

- pentru doar 10 zile sejur, e musai sa obtin viza? sau se aplica doar celor care vor sa stea mai mult, e.g. peste 3 luni?

- se poate lua viza de la ambasada tailandeza in bucuresti? momentan nu sunt in tara, dar am sa ajung in bucuresti in iulie cu cateva zile inainte de plecare, si daca viza e musai, trebuie s-o rezolv la ambasada. daca se poate la ambasada aveti idee daca dureaza mult, in stil specific romanesc sau e rapid procesul?
    - in cazuri extreme, se poate lua viza la destinatie?

si inca o intrebare, am dat deja mail la Hertz sa rezerv o masina, am citit ca este vorba de aprox 1000 thb pe zi, pentru 10 zile inseamna 250 euro, exista si alte costuri "ascunse" la care ar trebui sa ma astept de la Hertz, are cineva idee?

este musai necesar permisul international de conducere, sau merge si cu permis romanesc (recunoscut UE)?

thanks in avans,
    I'm Winston Wolfe. I solve problems.

2. Back To Top | #262
    Viza din tara se cere daca stai mai mult de doua saptamani. Sub doua saptamani o iei din aeroport.

Viza luata de la ambasada dureaza si nu au taxa de urgenta sau bunavointa.

3. Back To Top | #263
    ai nevoie de viza indiferent cat de putin stai in tara. nu poti sta mai mult de 90 (?) de zile ca turist.

poti obtine viza on arrival daca vrei sa stai putin (sub 15 zile) sau la orice ambasada/consulat al thailandei. asadar nu trebuie sa astepti pana ajungi in bucuresti; daca ai un consulat thailandez in zona unde stai acum, poti merge acolo. dar, din nou, exista optiunea on arrival.
    Viza luata de la ambasada dureaza si nu au taxa de urgenta sau bunavointa.
    ciudat. in shanghai au optiunea de 1 zi (normal e 3 zile lucratoare).

4. Back To Top | #264
    multumesc mult pt raspunsuri - asadar pot rezolva la destinatie cu viza. cum ajung in bangkok am timp aprox 2 ore ca sa rezolv cu viza pentru 6 persoane, dupa care am avion spre koh Samui. din cate vad trebuie prezentat pasaportul, poza tip pasaport, 1000 thb si dovada de bilet de exit.

am sa contactez si ambasada de aici din berlin dar cred ca pot rezolva doar pentru mine, nu si pentru ceilalti.

multumesc inca o data. daca aveti idee si despre faza cu permisul de conducere ar fi excelent.

5. Back To Top | #265
    Eu unul as merge pe scooter. Este ideal pentru insula si muuult mai fun.

6. Back To Top | #266
    am sa contactez si ambasada de aici din berlin dar cred ca pot rezolva doar pentru mine, nu si pentru ceilalti.
    daca ai pasapoartele lor nu e nici o problema sa iei viza si pentru ei. sigur, daca ei sunt in ro... vor trebui sa-si ia singuri de la ambasada din bucuresti. singura problema cu viza on arrival e ca trebuie sa treci prin procedura respectiva, ceea ce poate lua mult timp, depinde de noroc. am trecut o singura data prin experienta aceea si nu mi-a placut ca am stat la coada pana m-a uitat dumnezeu. de atunci iau intotdeauna viza de la ambasada.

7. Back To Top | #267
    am copie scanata a pasaportului fiecaruia.

e prima data cand merg acolo dar ma gandesc ca e haos in Bangkok in aeroport si coada la viza, toti turistii vor vrea, si avem o poarta de doar putin peste 2 ore pana la urmatorul zbor spre Koh Samui. acum nu stiu exact daca am voie sa iau urmatorul zbor fara viza si sa rezolv pe insula, sau trebuie musai rezolvat totul in Bangkok.

@isarescu m-am gandit si la asta dar grupul a votat pt masina, cu scuterele e cam periculos din ce-am citit.

8. Back To Top | #268
    trebuie sa ai pasapoartele originale pentru ca in ele se pune viza. copia nu are nici o treaba.

doua ore s-ar putea sa nu fie destul, depinde mult de noroc. daca pici intr-o zi cu multi turisti care vin in grupuri organizate... este ok pentru ca toti aia vin cu vize in pasaport. daca pici rau... poti sta destul de mult la viza.

e posibil sa nu fie nevoie sa iei viza in bangkok. teoretic, daca nu incerci sa iesi din zona internationala, asadar nu treci prin vama... nu au de ce sa-ti ceara viza. esti in tranzit, cum ar veni. nu m-as baza insa pe asta fara sa dau un telefon la ambasada lor din berlin pentru verificare.

9. Back To Top | #269
    multumesc mult.
    am mai gasit o informatie aici
    Bangkok Visa on Arrival Form, Procedure, Documents and other Requirements at Suvarnabhumi and Don Muang Airports ~ Desiyatri.com

Inside, the application form and other documents and 1000 Thai Baht fee are first subjected to a preliminary examination by immigration officials. There is usually a queue at this juncture which can mean a wait of 10 minutes to more than one hour depending on how many flights have simultaneously arrived. They also have a fast track counter (towards left side after entering the Visa on Arrival gate as seen in the above picture) where an additional fee of 200 Thai Baht is charged. This fast track counter is meant for tourists who have to catch domestic connecting flights from the airport.
    deci s-au gandit deja la aspectul asta.

---------- Post added 09-06-2013 at 11:04 ---------- Previous post was 08-06-2013 at 20:28 ----------

o informatie care este utila celor ce vor sa conduca pe-acolo - am vorbit cu Hertz sa imi confirme cu ajutorul politiei locale (dovada scrisa de politie, semnata, stampilata si scanata) daca permisul meu de conducere este valid (le-am trimis poza). Motivul este faptul ca in caz de accident sau vehicul furat, daca ai acte in neregula se voideaza asigurarea, si practic trebuie sa platesti singur masina (mie pt 6 pers mi s-a propus un toyota fortuner).

Raspunsul Hertz:

After checked , I recommend you to use international driving license as yours is illegal for police.

Thank you and waiting for your reply.

Best regards,
    --------------------------------------------------------
    Prapasri M. (Fon)
    Reservetion Team
    HERTZ LICENSEE THAILAND
    PARAGON CAR RENTAL CO., LTD.
    Mentionez ca am permis valabil pana in 2018 eliberat in bucuresti, este recunoscut peste tot in UE (am condus in Germania fara probleme) si chiar USA, dar se pare NU la tailandezi.

Ca fapt divers, Hertz din Koh Samui ofera doar masini cu transmisie automata si volan pe dreapta. iar pe-acolo se conduce pe partea stanga. Practic tot ce poate fi invers, este invers :-)

10. Back To Top | #270
    Scurta intrebare... unii din amicii mei si-au facut pasaport temporar pentru plecarea in Tailanda.

Pasapoartele temporare sunt acceptate in Tailanda? Din cate vad, da:

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/DOC...20Temporar.pdf

.. dar as prefera sa aflu din experienta voastra daca intr-adevar se accepta, sau nu.

Multumesc,

11. Back To Top | #271
    da, sunt ok, daca sunt "proaspat" facute.
    pentru intrare iti trebuie 6 luni de valabilitate si stiam ca "temporarele" au valabilitate 1 an
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

12. Back To Top | #272
    Registered User
    A fost cineva recent in Thailanda?
    Se verifica pentru viza biletul de avion retur?

In mod normal viza se acorda pentru 15 zile, daca am zborul retur peste 18 zile ce se poate intampla?
    Exista sansa sa nu imi acorde nici viza de 15 zile?

13. Back To Top | #273
    da, se verifica. nu mai stiu daca la on arrival e 15 zile sau mai mult, insa daca ai nevoie de viza turistica pe perioada mai lunga decat ce primesti in aeroport, poti lua de la ambasada thai din ro.

14. Back To Top | #274
    Dacă ajung în Thailanda prin aeroportul din Phuket as avea o problema sa obțin viza on arrival?
    Victory or nothing

15. Back To Top | #275
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Nu e mai simplu sa iei direct de la ambasada? Dupa atatea ore de zbor, pe la cozi nu-ti mai trebuie sa stai.

16. Back To Top | #276
    Neah, ca nu sunt în tara și mai dau și bani pe drum ca sa iau viza. So it's on arrival for me. Din ce am inteles au scos taxa de viza la ambasada, dar la on arrival mă îndoiesc.
    Victory or nothing

17. Back To Top | #277
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Eu acum o luna, am plătit 30e la ambadada

18. Back To Top | #278
    Registered User prodygal's Avatar
    De ce nu intrebati la agentia de turism de unde v-ati cu cumparat?

19. Back To Top | #279
    Registered User
    Quote Originally Posted by Pufosul View Post
    Dacă ajung în Thailanda prin aeroportul din Phuket as avea o problema sa obțin viza on arrival?
    Informatii MAE: https://www.mae.ro/travel-conditions/3751#790
    Din experienta: eu aveam de gand sa stau 18 zile in Thailanda si sa aplic pentru visa on arrival.
    Cu 2 saptamani inainte de zbor am citit pe site-ul MAE ca on arrival se acorda viza pt 15 zile si am avut mari emotii.
    Din pacate nu mai aveam timp sa aplic pt viza la consulat/ambasada si m-am prezentat la aeroport cu 3h inainte de zbor si am mers sa fac checkin-ul.
    Dupa ce au verificat pasaportul vine intrebarea de quizz: "Si cat timp doriti sa stati ?" la care eu raspund foarte bucuros: "18zile".
    Din pacate asta a fost un raspuns gresit: s-au adunat si de la alte checkinuri si supervizerii, erau vreo 5 si pana la urma mi-au transmis ca nu am cum sa obtin VOA pt 18 zile si ca imi trebuie o iesire altfel nu imi este permis boarding-ul.
    Aici am avut 3 variante: sa nu merg (exclus), sa bookui un zbor catre o tara din apropiere si sa cancelui (dar plateam o taxa de storno) si nr3. sa bookui un zbor si chiar sa si merg undeva si dupa ce revin sa aplic iar pt VOA.

Am mers pe varianta 3 (zbor catre Angkor Wat) si dupa ce am prezentat pdf-ul cu rezervarea am primit accept-ul pt boarding.
    Avand in vedere cele de mai sus a doua oara am aplicat la consulat si a trebuit sa fac doar immigration form la sosire in BKK.

Daca ai bookuit prin agentie ar trebui sa fie ok pt ca majoritatea agentiilor stiu ca VOA se da pt 15 zile si sejurul nu depaseste 15 zile.

PS: e util sa ai pix si poza de tip buletin la tine

Distractie!

20. Back To Top | #280
    Merci pt info; la mine nu va dura decat 11 nopti so merge VOA.
    Victory or nothing

1.  
Page 14 of 14 FirstFirst ... 411121314

Bookmarks

Bookmarks