Page 2 of 14 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #21
    Bursucul vesel Salgado88's Avatar
    Pai vezi?
    Frustrated football fanatic

The thruth is out there.

2. Back To Top | #22
    just passing... Rover's Avatar
    Dar ofertele la avion cum le vezi? E ceva centralizat cat de cat sau cauti de nebun pe toate site-urile transportatorilor?

3. Back To Top | #23
    Pai nu sunt foarte multe companii aeriene in directia aia, astia AirAsia sunt singurul low-cost.

4. Back To Top | #24
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Cateva link-uri bine de rasfoit:
    Amb Romaniei in Tailanda MAE.ro - Ministerul Afacerilor Externe si cateva info oficiale pe site MAE MAE.ro - Ministerul Afacerilor Externe
    Info despre zone, cazare si nu numai Sawadee.com - Thailands leading tourism portal, Hotel reservation & travel guide.
    Acte necesare si alte info oficiale pe sit-ul guernamental Thai Ministry of Foreign Affairs, Kingdom of Thailand TourismThailand.Org - The Official Website for Tourism in Thailand
    De vazut si https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/th.html ThailandVisa.Com

Rasfoiti bine prin ele si informati-va despre tot ce poate sa mearga rau pe acolo, mai bine sa stiti ce aveti de facut in caz ca se intampla vreo nefacuta.

5. Back To Top | #25
    site-ul e a unui tip care face vizite dese in Thailanda. 99% merge pentru fete dar ma amuza modul lui de a povesti pe site. Ofera ghiduri detaliate si actualizate (inclusiv octombrie 2009) atat de cazare / masa / preturi / etc. De femei se intelege

Tipul,desi batran/babaciune, e extrem de amuzant , il invidiez :-)

Enter Departure doors where the check in counters are and am surprised two Russian Hookers try to approach me. Both of them into their forties and showing wear and tear. Hard faces , typical of russians (hard people).

Within a nano second I decide they are up to no good and make sure I do not make eye contact with them , whilst I change tack and swerve to the left as they manouvre to the right to cut me off (and chat me). It's a hard , hard life being handsome : )
    At Restaurant , and on the Menu , there is of course .... tea. They offer “Endless Tea” ie drink all you want. I order food and then say to Waitress .. “and tea thanks”. Waitress says to me : “You take the tea endless” ? I hesitated (jet lag) and say “No .... but I take the sex endless”.

A 72yr old male , saying that to a 19yr old waitress. Try getting away with that in the Western World : )
    LOL!
    Last edited by Cuddles; 22-10-2009 at 14:00.

6. Back To Top | #26
    Registered User
    Eu am fost in Phi Phi si Ko Lipe in februarie. A fost cea mai faina vacanta: laid back, snorkeling, kaiak, peisaje idilice, mancare buna si ieftin.
    Traseul a fost Emirates pana la Singapore, apoi Air Asia pana la Phuket unde am schimbat bani si am luat ferry-ul spre Phi Phi dimineata.
    Apoi Phi Phi - Ko Lipe cu un ferry (dureaza o zi, dar e fain). Ko Lipe e foarte relaxanta, am stat aproape o saptamana acolo si am pierdut notiunea timpului.
    Ko Lipe este langa granita cu Malaezia si are punct de frontiera pe insula. De aici am luat un speed boat pana la Langkawi, Air Asia pana la KL si iarasi Air Asia pana in Singapore de unde am plecat cu Emirates spre casa.
    Cursele cu Air Asia au fost foarte ieftine si punctuale. De notat ca daca te opresti in KL sa schimbi avionul trebuie sa-ti recuperezi bagajul si apoi sa faci din nou check-in pentru cursa urmatoare (nu se face transferul bagajelor).
    Costurile vacantei de 2 saptamani au fost sub 1000 euro/om door-to-door. In bani astia intra si o scufundare de 100 para (a meritat!). Am stat 2 nopti in Singapore la prieteni, o noapte in Phuket si restul pe Phi Phi si Lipe. Intoarcerea a fost val-vartej... sambata dimineata eram pe Lipe iar luni la birou

7. Back To Top | #27
    am fost de 2 ori, cu gagica in sept si decembrie. 08
    in mare cam ceea ce au spus antevorbitorii, eu am fost pattaya. hotelurile de 4-5 stele, al doilea desi mai central a fost de toata jena, oricum nu eram noi chititi sa stam in hotel.

distractia in pattaya e compusa in general din plaja / acqua scutere - sau scuba. pt plaja se recomanda *nu-mi mai amintesc pretul - plecatul cu o barca (cu motor) 15-20 de minute - pina la o insula, chiar in fatza statiunii - nisip fain, apa verde smarald, etc.
    cu mincarea - mi-a luat 2 zile sa ma obisnuiesc la "spaisiiii" - oricum eu am fost pe moderat, spre deosebire de ea care era in culmea incintarii

scam-uri - majoritar intilnite la ghidul de grup - plecati prin agentie de turism - care incearca sa-ti bage pe git tot felul de excursii si porcarioare - la pret dublu/truplu decit le gasesti "pe strada" la chisocurile care vind exact aceleasi excursii etc.

prima data ne-am luat teapa, da' ne-am pregatit pt a doua vizita.

ce-a fost interesant - fructele, clar, bagi in tine cit nu poti si nu te saturi, vizita la ferma de crocodili, cu un show slabutz, dar puteai sa vezi orataniile de aproape, mai aveau si alte lighioane inclusiv elefanti (pui) care te pupau la comanda, am prins o excursie de 2 zile in cambodgia la angkor wat, dar majoritar, tinta noastra a fost zacutul pe spate la plaja.

la partida de "ploaie" ( foarte light de obicei) am prins si o tornada la citiva km de tarm - noi era deja in camera de hotel - si mi-a fost lene sa o filmez.

sint foarte deschisi fatza de europeni - dat fiind ca pattaya e fieful rusilor - toata ziua auzi rusa si ai parte de politetea lor traditionala
    in plus fiind "european-looking" - localnicii ne indemnau sa cumparam in rusa

nu mai stiu cit au fost costurile - cea de-a doua excursie a fost cca 3000 USD / 2persoane (mai scumpa ca prima - dat fiind ca cuprindea masa festiva de revelion - dupa 3 secunde ne satisfacusem curiozitatea - kitsch in cel mai pur mix asian-european - hotel/bilet in perioada de maxim turistic si cumparat cu 7 zile inainte)

imi mai amintesc ca pe la 3am (1ian) ma conversam cu niste emo-locali - beti manga ca si mine

si da, sint prietenosi, au nustiu cite tipuri de zimbete (30 parca), cel mai des il intilnesti pe cel adresat turistului, iti trebuie antrenament sa detectezi adevaratul zimbet primit din suflet. noi ne imprietenisem cu cei care inchiriau chaislong-urile si care ne-au tratat f. bine

8. Back To Top | #28
    Gata, am biletele de avion

3-23 ianuarie, Istanbul - Bangkok (via Dubai), 580 Euro, FlyEmirates. Plus inca vreo 100 pana la Istanbul, aia e, distractzie scrie pe mine!

The thruth is out there.

9. Back To Top | #29
    Registered User KeR's Avatar
    Quote Originally Posted by Salgado88 View Post
    Gata, am biletele de avion

3-23 ianuarie, Istanbul - Bangkok (via Dubai), 580 Euro, FlyEmirates. Plus inca vreo 100 pana la Istanbul, aia e, distractzie scrie pe mine!
    Niceee, poate chiar prinzi un A380.
    Distractia o sa fie pe masura, mai ales daca nu mergi insotit.
    Whyismyspacebarnotworking?!

10. Back To Top | #30
    Registered User ciocanul's Avatar
    Chiar nu prea vad vreun rost sa mergi cu gagica in Thailanda.
    Acolo e chiar o destinatie in care poti sa te distrezi cu adevarat singur-singurel(nu-ti trebuie nici trupa doar cash).

11. Back To Top | #31
    Recomanda cineva un hostel/hotel in Bangkok ? De preferinta pe la un 40e camera dubla, sau mai ieftin, chiar nu stiu preturile pe-acolo.

12. Back To Top | #32
    40e dubla, hostel ... esti nebun? Poate 10usd

Anyway, maine plec, la 8 dimineatza e primul avion, spre Istanbul. Sunt varza

The thruth is out there.

13. Back To Top | #33
    Quote Originally Posted by Salgado88 View Post
    40e dubla, hostel ... esti nebun? Poate 10usd

Anyway, maine plec, la 8 dimineatza e primul avion, spre Istanbul. Sunt varza
    Distractie placuta. Cand te intorci in tara pune multe poze, impresii si lucruri bune de stiut.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

14. Back To Top | #34
    Am fost in Thailanda prin 97, dar eram prea mic sa ma bucur de adevaratele bucurii. Cred ca as vedea o alta dimensiune la 22-23 de ani.

Ma bate un gand sa mai merg in Asia. Daca vedeti vreo oferta misto de bilete, incercati s-o postati aici.

15. Back To Top | #35
    Banned
    gasesti la 10 E / zi cabane de lemn cu pat dublu, apa calda, conditii decente, la 30m de plaja in Koh Tao.

http://www.tripadvisor.com/Search?wh...ch=Search&geo=

insert city, google resort name.

16. Back To Top | #36
    Registered User Merlin's Avatar
    Salgado si Bursulor, ce facurati bre pana la urma, uitarati sa mai postati si pe aici, sau nici macar nu v-ati mai intors de bine ce e p'acolo? (oricum v-am dat si PM)

Mi s-a pus in cap sa plec si eu , Thailanda, sau MAlaysia, cica e fara viza asta cu M si mai neexplorata decat restul (+ca si ceva mai ieftina!)...

Personal, am niste prieteni care au fost in Malaysia in ianuarie, e drept ca stau in Olanda si mi se pare ca au tulit-o din Gatwick, insa au stat 3 saptamani...si au cheltuit pana intr-o 1000 euro de fiecare!

LA ceea ce au facut rabat, a fost calitatea cazarii...adica luau ceva hosteluri, nothing fancy, insa la restaurante, scuba si excursii spargeau in draci! Ceea ce vreau si eu sa fac!

Acum ce ma intereseaza este in primul rand costul biletului de avion si cum sa facem sa-l procuram mai ieftin (max 450 euro mi s-ar parea ideal) si oarecum sa fie direct din Romania, adica sa pleci de aici...nu sa faci escala de capul tau la Gatwick sa mai dai inca 100 euro pe drumuri (caz ideal cu un wizzair care te lasa la Luton pana la Gatwick inca 100euro pe tren sau alt mijloc alternativ) + inca 400 euro sa zicem acolo (ca nu cred ca se prind asa usor ofertele cu 300-350 euro...) deci pana mea, "mai mare daraua decat ocaua" sau cum era...?

Ce ma mai intereseaza...informatii despre siguranta cetateanului...adica, nu exista probleme acolo, terorism, bla bla ?

2. modalitati de transport....sa dea dracu, in scuter de inchiriat nu prea as avea incredere in echilibristica proprie, masina nu iti poti inchiria un harb acolo? sau nu te lasa legislatia fiindca se conduce pe partea cealalta?

3. informatii despre santate...cu apa am inteles-o, e la mintea cocosului ca sa nu bei de la chiuveta (nici aici nu stiu cata lume mai bea...), insa alte sfaturi ? cei in cauza de care va ziceam mai sus au patit-o si fata a fost muscata de o meduza in apa....fiind si destul de alergica nu i-a fost destul de bine vreo 2-3 zile....

4. Legat de perioada...cum ar fi mai bine sa mergi, de capul tau sa-ti procuri bilete ieftine si sa-ti cauti hostel sa vizitezi ce ai chef si cand, eventual sa si stai cat se poate de mult 2-3 saptamani (minim!) sau organizat...din ce am vazut excursiile organizate par destul de scumpe, iar ca perioada iarasi nu sunt cine stie ce...

Mai aveam si altele dar deja e trecut de ora 1 ...

17. Back To Top | #37
    audiophile billy boy's Avatar
    si eu vreau sa merg!vreau sa stiu ce e pe acolo de vizitat si ce e facut daca mergi singur fara gasca!

18. Back To Top | #38
    MDa...vad ca nu s-a prea sinchisit lumea cu raspunsuri deja

Ce mai am de completat la lungul sir al intrebarilor de mai sus:

5. Nu stiu cum dar se pare ca nu le prea am cu geografia, cel putin din partea cealalta a lumii, respectiv Asia, drept pt care vad ca Thailanda este o tara imensa...credeam ca se pot strabate oarecum usor distantele dintre un oras sau altul...deci, ca si o completare la punctul 4 de mai sus, unde ar fi cel mai bine de mers din punct de vedere al distratiei, de noapte, zi, cluburi, culinare + plaje superbe + cel mai ieftin ?

6. ca perioada mai intreb si ca perioada efectiva, adica cand e cel mai bine sa mergi, in vara, toamna sau in iarna??? (cand recomandati cel putin, mai sus zicea cineva ca daca mergi in iulie august ai sanse sa prinzi anotimpul ploios )

P.S. spuneti si de Malaysia cei care poate ati ajuns in cele 2 locatii, caci prietenii mei mi-au zis ca au fost in ambele si li s-a parut si mai ieftina tara si mai ok de explorat ... (insa ma gandesc ca poate nu erau asa multe distractii acolo ca aici )

19. Back To Top | #39
    Malaezia sucks, nu exista bere, mizerie mare (prietena-mea sustine ca chiar mai mare ca-n Cambodgia ...), oamenii nu sunt party ca-n Tailanda pt ca-s musulmani. Banuiesc ca-n insule e mai ok totusi.
    Daca totusi ajungeti si va pasioneaza drumetiile, mergeti musai in jungla/rainforest Taman Negara.

---------- Post added at 20:23 ---------- Previous post was at 20:15 ----------

2. poti sa iei scuter dar la ce trafic e acolo e sinucidere curata, si cu masina o sa fii destul de stresat

3. spray de tantari musai, daca mergi prin jungla sau sate obscure pastile de malarie,vaccin pt tifoida,hepatita. Cu mancarea de pe strada ... eu am mancat inclusiv in orasele mici n-am patit mai nimic.

4. eu am fost backpacking, transport interurban destul de ok, si cazare gasesti usor

5. tot ce-ai zis dar fara plaja=bangkok, plaja misto am gasit doar in insule dar unde-am fost noi (Koh Phi Phi) nu era foarte foarte party, era acceptabil totusi, mai boem. Full Moon Party - Wikipedia, the free encyclopedia asta ar fi cica cel mai tare party (insula Ko Pha Ngan), dar n-as garanta ca nu sunt cocalari . In Phuket era mai party intr-adevar dar prepare for englezi cocalari betivani si muzica gen mamaia.

6. iarna la noi e cel mai ok, e sezonul uscat la ei
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-p1040742.jpg  

20. Back To Top | #40
    In primul rand iti multumesc pt ca mi-ai scris! Si pt primele sfaturi chiar daca-s cam pe scurt

Cu acordul tau o sa mai postez si celelalte sfaturi, ca sa fie de folos tuturor doritorilor!

Salut,

Obiective in tailanda ce am vazut eu:
    bangkok, chiang mai (cu elefanti stuff, trekking, rafting etc), kanchanaburi (templul tigrilor), lop buri (orasul maimutelor), koh phi phi (o insula in sud, apa superba, fara cocalari), phuket (don't go,mamaia=cocalari).

Asa sfaturi cele mai importante: negociaza TOT (mai ales la tuk-tuk, o sa te plimbi la greu), lasa 40% destul de usor. Ia-ti spray de tantari. In orice oras gasesti o zona de backpackeri cu pensiuni (intreaba de guesthouse).
    Reviewurile decizi tu daca le postezi sau nu...

Ideea este ca si eu vreau tot "backpacking" iar ca locatie m-ar interesa ceva de genul si cu party si cu plimbari si frumoasa si ieftina Nu ma intereseaza neaparat ca ar fi cocalari...sa nu fie borfasi, hoti sau ceva de genul ....in rest sa zicem ca sunt obisnuit sa-i ignor Muzica "gen mamaia" as prefera mai degraba (in genul house, normala, nu manele) decat vreo ciudatenie asiatica

Din tot ce am citit si din ce am inteles pt ce as vrea eu Puket este orasul, oricum acolo se ajunge cu avionul (corectati-ma daca gresesc!) , este si plaja, si viata de noapte, si restaurante...si nu este nici foarte scump, adica moderat...pt Thailanda (corectati-ma inca o data daca gresesc)

P.S. caci tot imi vin daca e sa pleci cu rucsacul in spate, inseamna ca mai toate bagajele tale si pe avion vor fi...doar un rucsac? caci nu ma imaginez facand thailanda la picior cu ditamai geamantul dupa tine...si nici lasandu-l la vreo camera obscura de 15 euro ....

P.S.2 http://amazingrace.ro/Asia/6/Malaezi..._17_zile.html# foarte util si folositor zic eu Insa ca nelamurire

Transport:
    Bucureşti – Istanbul – Bangkok – Istanbul - Bucureşti 1150 euro cu Turkish Airways
    Bangkok – Krabi: 35 euro Air Asia
    Krabi –Kuala Lumpur: 40 euro Air Asia
    Kuala Lumpur – Tanah: 50 euro. Rezervări pe Ktmb şi mai multe informaţii pe seat61.
    Kuala Lumpur – Bangkok: 60 euro cu Air Asia.

wtf .... 1150 euro ?
    Last edited by Merlin; 01-03-2010 at 00:12.

1.  
Page 2 of 14 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks