Page 3 of 14 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #41
    Registered User KeR's Avatar
    Hmm, ca transport incearca sa gasesti oferta la turkish, asta inseamna ~600 euro sau mergi cum a fost Salgado cu emirates desi sunt cam multe escale (buc - ist - dub - bkk).
    Ca destinatie recomand sa vezi totusi Bangkok-ul, mai ales daca mergi singur. De acolo poti merge la Pattaya ca statiune (~200km parca) desi e tot cam ca Phuketul (mamaia, cocalari americani etc.)
    Merita sa simti pulsul unui oras ca bkk ca apoi sa ai si parte de plaja in pattaya, sincer.
    Full moon party e ceva mai pentru farang, mergi in ibitza pentru d'astea.
    Cu scooter/masina nu-ti recomand, se conduce cu totul diferit, o sa vezi despre ce vorbesc. Tuk-tuk-ul se negociaza la sange daca stii ce vrei si cam cat de departe este destinatia, te inveti tu, ideea e sa nu cedezi.
    Partea cu rucsacul si cazarea hmm.. eu personal am stat la 5* si nu mi-am facut niciun fel de griji, recomand, nu e prea scump.
    Whyismyspacebarnotworking?!

2. Back To Top | #42
    Registered User Merlin's Avatar
    eu ma gandeam sa ma fi incadrat totusi intr-o 1000-1200 euro...si prefer oricand sa dorm mai "modest" (insa sa fie curat, sa poti face un dus) decat la 5 stele (fara sa ma laud am stat si la 3 si la 4 si la 5 stele...deci nu tin neaparat), insa de banii ceilalti sa pot sa fac SCUBA DIVING, JET SKI la discretie (caci totusi acolo din ce am vazut sunt cam la jumatate de pret fata de ce se ofera in Europa, la noi ) ...sau ma rog, cred ca se intelege ce vreau sa zic ....vreau distractie in detrimentul confortului pt dormit, e drept ca poate o noapte din 2-3 sapt o sa stau si eu la macar un 4 stele

Totusi problema cea mai mare o reprezinta pt mine avionul, am intrat pe cateva siteuri si mai jos de 7-800 euro eu NU AM GASIT!

3. Back To Top | #43
    audiophile billy boy's Avatar
    dar e bine 1150 euro
    iti trebuie vreo 3000 de euro ca sa mergi in thailanda

4. Back To Top | #44
    Quote Originally Posted by billy boy View Post
    dar e bine 1150 euro
    iti trebuie vreo 3000 de euro ca sa mergi in thailanda
    nuuu, 2000 - 2500 euro / pers / 2 spt / hotel 5* / distractie de vreo 2500bahti pe zi

5. Back To Top | #45
    Insane Member Bloom's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Totusi problema cea mai mare o reprezinta pt mine avionul, am intrat pe cateva siteuri si mai jos de 7-800 euro eu NU AM GASIT!
    Incearca si pe BluExpress ("low-cost" spre BKK din Roma unde poti ajunge aproape free cu blueair sau wizz). De fapt, daca mai astepti putin probabil ca vei putea lua direct cu legatura prin BlueAir.
    ...but it's all right, it's ok, it's coming together in relative ways.

6. Back To Top | #46
    Ideea era ca totusi nu as dori sa depasesc acum un buget si o perioada sa "simt" ca ma duc in excursie in Thailanda...adica 1000-1200 euro consider ca ar fi suficient totusi pt o excursie "cu ruscacul in spate" Chiar nu ma intereseaza 5 stele (bine nici sa stau in namol la cazare dar 2-3 stele dus si toate cele) ....si cu cine mai vb vad ca au mai ajuns si se poate, daca nu esti neaparat pus pe baut 2 sticle de bauturi fine pe zi sau altele

insa este problema cu avionul, majoritatea iarasi vad ca au dat pe aici 450-600 euro, deci ma cam indoiesc acum ca trebuie sa dau 1000 euro, mai cautam vedem si oferte, daca planific din timp poate voi gasi cine stie

Si mi-a mai zis cineva ca mai bine ma duc in perioada cand nu este sezon, adica in sezonul ploios, cica nu a prins decat vreo 3-4 ploi, insa preturile la jumatate peste tot, inclusiv la hotelurile de lux cam riscant, zic eu, caci poti sta si numai pe torentiala
    Last edited by Merlin; 02-03-2010 at 14:52.

7. Back To Top | #47
    eu fara 3000 de euro nu plec de acasa

8. Back To Top | #48
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Si mi-a mai zis cineva ca mai bine ma duc in perioada cand nu este sezon, adica in sezonul ploios, cica nu a prins decat vreo 3-4 ploi, insa preturile la jumatate peste tot, inclusiv la hotelurile de lux cam riscant, zic eu, caci poti sta si numai pe torentiala
    Atunci am fost eu, aug - spt, perioada musonica, ploua in absolut fiecare zi la ora 18 - 18:30 fix si tine cam pana la 20 - 21 cel mai devreme sau toata noaptea. Nu am vazut in schimb diferenta de pret, practic la ei este sezon cam tot anul.

9. Back To Top | #49
    Eu am fost 3 saptamani prin Asia de SE (Singapore 3 zile, Kuala Lumpur 2 zile si restul de 16 zile in Tailanda - din care 1 saptamana in Bangkok).
    Pe scurt, m-a costat biletul de avion ~2000RON (luat din iulie pentru septembrie-octombrie) iar bani de cheltuiala am avut 800usd. Pe langa aceste sume am mai avut platite in avans biletele de avion din bangkok spre singapore si din kuala lumpur spre phuket, biletul de tren din johor bahru(singapore) spre KL si cateva rezervari la hostel in singapore si kl, toate insumate ajungand la inca ~ 100usd.
    De mancat am mancat in general "pe strada", iar cazarea, in afara de singapore si kl unde am stat la hostel a fost foarte ieftina(am stat si in camere de "pensiuni" si in bungalow-uri pe insule).

Totul depinde de modul tau de viata/calatorie.

P.S. Sper sa reusesc sa fac un "review" mai detaliat al calatoriei.

10. Back To Top | #50
    Are cineva idee daca se poate inchiria o masina in Tailanda folosind carnetul de conducere romanesc?

Am citit ca nu ar fi recunoscut si cei de la ambasada nu au putut sa-mi confirme / infirme cand am sunat ieri sa-i intreb.

Din cate am citit eu foarte putine carnete de conducere sunt valabile in Tailanda: cele din Singapore, Malaezia si inca 2-3. Cu toate astea am vazut multe firme de inchiriei masini in Tailanda si multe persoane care povestesc cum au inchiriat masini si s-au plimbat. Undeva ceva nu se potriveste in informatiile mele

11. Back To Top | #51
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Eu am inchiriat fara probleme Suzuki Samurai cu AC la 700 > 1000 BAHT/zi in functie de durata si firma care inchiriaza, dar atentie ca retin pasaportul, cauta o firma mai serioasa daca ai retineri. In principiu e ok pt ca toti practica faza asta iar chitanta/contractul de inchiriere face dovada ca ai pasaportul cu seria xxxxxxxx la respectiva companie.

12. Back To Top | #52
    Ozz te rog sa nu uiti de acel mini-review. Deci se poate si la 2000 ron biletul, adica vreo 500 euro Pana la urma care-i faza cu biletele de minim 1000 euro si minim 500?

Totul depinde de stilul meu de viata, d-asta am si zis ca nu sunt pretentios la cazare, in detrimentul al altor distractii, bineinteles (adica scuba diving )

Ar fi mult mai fain sa inchiriezi o masina sa te plimbi de nebun pe acolo,desi sincer mi se pare cam periculos sa te avanti de nebun si sa ajungi cine stie unde...mai bine prefer rutele clasice si aia e pana la urma + ca oricum eu nu as face asta in 2, minim 4 (ma refer la inchiriatul unei masini) ... Si daca mai ai si ghinionul sa aiba ceva probleme ascunse, sa te lase in mijlocul junglei ar fi chiar "tare"

13. Back To Top | #53
    La bilete conteaza mult perioada cand pleci si momentul in care iei biletele. Cand introduc orarul de toamna de obicei intra si preturile ok la bilete. Noi am zburat cu finnair(escala Helsinki). Avionul Bucuresti-Helsinki a fost aproape gol, dar spre bangkok nu cred ca era vreun loc liber.

Poti sa mai incerci, daca ai timp si chef de plimbari, varianta bucuresti-londra-kuala lumpur-bangkok. Momentan vad ca au introdus o "promotie" si preturile sunt destul de sus, dar acum 2-a saptamani am cautat pentru 2 prieteni bilete spre singapore(pentru octombrie) si costau ambele, cu tot cu legaturile bucuresti-londra si kl-singapore, 910euro. Probabil or sa revina preturile astea in timp.

La cum merg localnicii cu scuterele pe acolo, nu prea iti recomand sa inchiriezi masina. Posibil, daca esti obisnuit cu stilul bucurestean de condus, sa darami cativa.

Noi am inchiriat un scuter pe una dintre insule(koh phangan), a fost ok, dar sincer nu e stilul meu. Prefer in orice moment sa merg pe jos pentru a putea admira privelistea. Totusi, la cat de mare era insula, nu stiu daca as fi putut sa o vizitez in 3 zile pe jos.

Pentru scuba, din cate am inteles, koh tao este raiul, dar pe toate insule e plin de scoli de scuba care fac si iesiri.

14. Back To Top | #54
    am fost in londra de prea multe ori, posibil chiar la vara sa mai ajung, deci nu este interesul meu sa ma plimb de nebun, decat daca poate as face o economie de minim 200 euro, in rest sa astept de nebun prin aeroport zeci de ore nu este o alternativa ! (sunt patit pt cateva zeci de euro asa ca nu !)

Dupa Helsinki mi-a mai spus cineva sa lma uit, asa ca voi aprofunda...

Cat priveste faza cu masina, ramane de discutat, stati sa ajung intai acolo (o sa iau in consideratie aspectul acesta caci stiu la ce va referiti, am fost in palermo, sicilia si mi s-au parut handicapati, probabil ca aici va fi mai rau ....)

Iar referitor la toamna...nu este (extra)sezon atunci cumva? (adica sezon ploios)

15. Back To Top | #55
    Teoretic cam la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie se termina sezonul ploios in tailanda.

Practic, in perioada 15oct-30oct cat am fost acolo a plouat de cateva ori. Pe insule nu imi amintesc sa fi prins mai mult de 1-2 zile in care a plouat pe timp de zi. Oricum, de fiecare data, a fost doar pentru perioade scurte de timp.

Depinde mult si de noroc. Am fost plecat o saptamana in aprilie intr-o zona in care se spunea ca nu ploua in acea perioada a anului si am prins 6 zile in care a plouat torential...

16. Back To Top | #56

17. Back To Top | #57
    haha, o sa avem mersi de atentionare!

Am inteles ca blueair ar avea ceva oferte promotionale cu bangkok, insa nu am gasit mai nimic...stie cineva ceva mai mult? Adica vad ca pe siteul oficial se poate selecta ca destinatie, dar nu mi-a mers pe nicio data . Sa vad cand voi ajunge prin plazza zilele astea sa-i intreb mai mult la fata locului...

18. Back To Top | #58
    care merge in tailanda in iunie?

19. Back To Top | #59
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Iunie? Nu prea e sezon, dar avantajul este ca si preturile la cazare sunt mai mici.

Perioada cea mai ok ar fi iarna, noiembrie > martie (chiar si aprilie). Eu m-am apucat deja de filat pt la anu' in februarie: Istanbul - Singapore - Kuala Lumpur (din nou pt ca am stat cam putin data trecuta) > Krabi > Phuket > Bangkok > Istanbul ~ 1200 USD transportul (Turkish + AirAsia)

20. Back To Top | #60
    1 persoana sau 2 ? caci pt 1 persoana mi se pare enorm, sincer

1.  
Page 3 of 14 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks