Page 4 of 14 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 80 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #61
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    900 EUR pt tot circuitul ala ti se pare enorm? Well, astea-s scorurile deocamdata.

Istanbul > Singapore + Bangkok > Istanbul (ianuarie/februarie 2011) deocamdata costa la Turkish 670 EUR. Eu n-am cautat dupa cel mai mic pret ci dupa cel mai scurt zbor, ma oftica faptul ca trebuie sa plec din Istanbul musai si aia nu au cursa spre Kuala Lumpur, trebuie sa iau AirAsia din Singapore si o sa fie destul de obositor pana ajung. Daca plecam ca data trecuta din Dubai, erau zboruri directe si mai ieftine. Singapore Air e destul de jos la pret, mai este Qatar Air (face escala), sunt mai multe variante.

2. Back To Top | #62
    Registered User Merlin's Avatar
    Sincer nu m-am uitat prea atent la tot ce ai enumerat tu acolo ... Pe mine ma intereseaza inca o data ceva Bucuresti Bangkok, bineinteles cu escalele de rigoare (nici 5 la numar, 2 ar fi rezonabil) insa cat mai ieftin....pot gasi pe la 500 euro ? Personal, nu am gasit! Iar 900 euro cum ai scris tu prima data, da, mi se pare cam mult!

3. Back To Top | #63
    Eu nu stiu sa-ti raspund, intotdeauna ma uit dupa cel mai scurt zbor, nu dupa cel mai mic pret. Dar daca timpul nu reprezinta o problema pt tine cred ca poti prinde ceva oferte mai bune decat Turkish. Urmareste AirAsia pe Londra sau cum ti-au recomandat altii pe Helsinki si poate ai noroc de ceva mai jos. Oricum, mare economie per buget total nu vei face, 100 > 150 E n-ar trebui sa fie ceva atat de reprezentativ raportat la bugetul unei vacante in Asia dar fiecare le are p'ale lui.

Bafta si distractie maxima

4. Back To Top | #64
    Mersi frumos! Insa parca asta am mai zis si mai sus, pt 100 euro nu o sa stau sa pierd timpul (pe care oricum nu-l prea am), insa un 2 escale si sa fac o economie de 400 euro(de la 900 ) , da, ar fi ok Asa pt 600 euro si sa fac in 10 ore tot zborul...iti dai seama ce as alege, nu?

Ideea inca o data este ... as vrea ceva pe la 500 euro, acum ca mai e vorba de un 100 euro in plus, aia e, chiar am multe cunostinte care m-au asigurat ca au plecat si cu 400 euro, prinzand cea mai buna oferta, dar asa pe aici vad ca toti imi zic de minim 800 Ce sa mai cred si eu! (negasind chiar la 500 euro media macar )

5. Back To Top | #65
    Merlin tata, m-ai luat de la inceput pe o directie gresita. Eu nu-ti recomandam nimic tie, ci raspundeam unei invitatii facute cu un post mai sus pentru iunie. Si am spus ca merg in ian / februarie pe ruta respectiva in caz ca se mai nimereste cineva p'acolo sa bem o bere. Am dat si scorurile in caz ca este cineva interesat ca idee, nu-ti recomandam tie traseul respectiv.

Ulterior am incercat (desi ma repet, eu nu sunt axat pe cautari de pret ci pe economie de timp) sa-ti ofer anumite directii daca tot le-ai cerut, dar una peste alta n-ai ce face decat sa astepti oferte speciale daca asta iti doresti.

Pandeste ofertele, alt sfat pt transport eu nu am.

6. Back To Top | #66
    Vreau sa plec in iulie pentru vreo 10 zile.Bangkok si o insula ceva.Stiu ca ploua dar imi asum riscul.A mai mers cineva in iulie ?

7. Back To Top | #67
    Ocolul Thailandei pe o motoretă cu ataş.

l-am facut sticky, vreau sa fie vazut de cat mai multa lume, ma intereseaza o excursie... cat de curand o sa pot...
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

8. Back To Top | #68
    Sper ca e vorba de aceeasi persoana, adica a lucrat in media si a fost cunoscut de cativa prieteni de-ai mei, tipul cica a plecat cu vreo 10-15000 euro si sta de aproape 2 ani acolo (intr-un fel cica "s-ar fi mutat" efectiv). Daca mai poti completa ar fi super, nu am dat prea mare importanta la momentul respectiv si nu am retinut prea multe!

9. Back To Top | #69
    Registered User
    Daca vreti informatii despre Thialanda, forumul Softpedia are un ditamai topicul acolo cu aproape tot ce vreti.
    Sezonul ploios in Thailanda e din aprilie pana in octombrie (aproximativ). Cel mai nashpa e august-septembrie (asa am auzit). In sezonul ploios e mai ieftin, normal. Dar e si mai greu de ajuns pe unele insule, multe ferry-uri nu mai merg. Sezonul ok e din noiembrie pana in aprilie. Evident, de sarbatori totul explodeaza in pretzuri.
    Pentru avioane, check Kayak, e unul din cele mai bune siteuri de cautat bilete de avion. Si, datorita Air Asia, nu trebuie musai sa zbori la Bangkok sau Phuket. Singapore sau Kuala Lumpur pot fi alese ca destinatie din Europa, functie de ce avioane gasiti. Apoi Air Asia pentru ultimul hop, spre Phuket, Krabi, Chang Mai sau Bangkok. Eu asa am facut... ultima data am intrat si-am iesit din Malaezia de vreo 6 ori, doar in tranzit. A, perioada cea mai buna de rezervat e cam cu 2 luni inainte de calatorie. Mai devreme se aplica tariful standard al companiei iar mai tarziu e mai scump. Eu mi-am rezervat la sfarsit de decembrie pentru februarie (1 luna jumate) si a fost ok. Evident, nu cautati neaparat bilet direct din Bucuresti pentru ca atunci va restrictionati doar la companiile care zboara la noi. Emirates, Ethiad, etc au oferte bune dar nu zboara in Romania. Turkish am inteles ca sunt o varianta acceptabila.
    Stiu, e mai complicat dar asa scoti pretzul bun si poti folosi banii din diferentza de tarif pentru o binevenita escala.
    In rest... fiecare isi face programul lui. Nordul Thailandei e fain pentru peisaje, manastiri, meditatie, traditie, festivaluri, etc (vorbesc din auzite, n-am fost). Bangkok/Pattaya pentru "distractie" (iar din auzite). Sudul = insule paradisiace (aici am fost).
    A, apropo de link-ul la blogul lui Brad Florescu... Lipe chiar e asa, e ca si cum Vama Veche a murit si a ajuns in paradis Din pacate si postul asta al meu contribuie un pic la disparitia lui Lipe. Dar, blogul lui Brad e infinit mai citit decat postul asta al meu asa ca...
    Phi Phi e deja un Phuket in miniatura, asta e celebrul Maya Bay intr-o zi normala.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-mayabay.jpg  
    Last edited by sradu; 21-04-2010 at 00:56.

10. Back To Top | #70
    Quote Originally Posted by stern View Post
    Vreau sa plec in iulie pentru vreo 10 zile.Bangkok si o insula ceva.Stiu ca ploua dar imi asum riscul.A mai mers cineva in iulie ?
    voi cred ca sunteti constienti ca in Tailanda, si mai ales in Bangkok acuma e un mic razboi civil si oameni mor, right ?

MAE.ro - Ministerul Afacerilor Externe

11. Back To Top | #71
    pana se racesc lucrurile - shopping in malaezia: ROMANIA LIBERA WEEKEND-Kuala Lumpur adevarata Asie

12. Back To Top | #72

13. Back To Top | #73

14. Back To Top | #74
    Registered User KeR's Avatar
    Merge cineva de aici prin aug - sep prin bangkok ?
    Whyismyspacebarnotworking?!

15. Back To Top | #75

16. Back To Top | #76
    Sper sa se potoleasca pana in februarie sau ma schimb pe Filipine ca si acolo e supermisto.

17. Back To Top | #77

18. Back To Top | #78
    Da, am vazut la stiri. BBC bombardeaza din ora in ora cu imagini si comentarii, naspa :|

Acum ce sa zic, stiu de data trecuta cand era inchis BKK Airport ca partea de sud practic n-avea nici o greata cu ce faceau aia in nord. Erau doar sucariti ca pierdeau turisti din cauza asta, in rest toate erau ok, nici nu credeai ca sunt miscari in capitala. Inclin sa cred ca si acum e cam la fel dar as recomanda schimbarea Bangkok cu Singpore sau Kuala Lumpur ca prima destinatie daca e posibil. Din cele doua capitale se intra lejer si ieftin in Thai si evitati astfel Bagkok.

Eu cochetez cu idea de a trece pe Filipine, mi-a spus o tipa de pe aici ca Boracay e ceva de vis si din ce-am bagat nasul pe net inclin sa-i dau dreptate mai ales ca e localnica )

Dar sper sa se potoleasca astia cu camasile lor cu tot, e naspa pt toata economia lor care sta in turism mai bine de 70%...

19. Back To Top | #79
    Ceva info despre cum e situatia acum ?
    MAE recomanda evitarea calatoriilor in zona atata timp cat nu sunt necesare.

20. Back To Top | #80
    1984 AxA's Avatar
    Doar de curiozitate... de ce este sticky threadul asta?
    Common sense is not so common after all.

1.  
Page 4 of 14 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks