Page 5 of 14 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast
Results 81 to 100 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #81
    Quote Originally Posted by Colonelu' View Post
    l-am facut sticky, vreau sa fie vazut de cat mai multa lume, ma intereseaza o excursie... cat de curand o sa pot...
    this
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

2. Back To Top | #82
    1984 AxA's Avatar
    ok
    eram doar curios ce are in plus.
    Common sense is not so common after all.

3. Back To Top | #83
    my interest

4. Back To Top | #84

5. Back To Top | #85
    Registered User KeR's Avatar
    Dau peste cineva pe acolo in noiembrie ?
    Whyismyspacebarnotworking?!

6. Back To Top | #86
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    "Începând cu data de 21 noiembrie 2010 autorităţile thailandeze eliberează viză de intrare şi la frontieră pentru o perioadă de şedere de până la 15 zile."

Si este gratis pana pe 31 martie 2011.

"În perioada 11 mai 2010 - 31 martie 2011, solicitările de viză de intrare în scop turistic vor fi procesate gratuit. Pentru informaţii suplimentare, puteţi accesa pagina web a Ambasadei Regatului Thailandei la Bucureşti: http://www.thaiembassy.ro "

Daca vreti mai mult de 15 zile va trebuie viza obtinuta ca inainte, prin Ambasada Thai Bucuresti (sau world-wide).

Mai multe pe link-ul ambasadei de mai sus si MAE: Condiții de călătorie | ROMANIA Ministry of Foreign Affairs

PS: AirAsia a dat drumul la curse Kuala Lumpur - Paris. Din KL costa un fleac catre Tailanda, poate fi o varianta economica pe Paris dar atentie ca este o duda, trebuie schimbat aeroportul din cate am inteles. Aprofundati daca va tenteaza varianta asta.

In februarie merge careva prin KL si Phuket/Krabi?

7. Back To Top | #87
    Pe 8 feb plec catre KL, gata...a venit vacanta

Btw, in ultima clipa mi-am dat seama ca nu am facut asigurare de sanatate persoanei ce ma va insoti asa ca am scormonit putin pe net si am rezolvat ultradecent/rapid cu Generali online: 78 lei / 23 zile (mai era si varianta clasica, costa doar 55 lei), este world wide mai putin US/Canada. Sper sa nu fie nevoie, dar mai bine sa fie decat...de cat

8. Back To Top | #88
    Un articol interesant despre evolutia turistica a zonei:Încotro se îndreaptă turismul Asiei de Sud-Est? | Tedoo
    Last edited by Moke; 21-03-2011 at 19:48.

9. Back To Top | #89
    Registered User Merlin's Avatar
    ai mai fost pana la urma plecat? experiente, opinii ?

10. Back To Top | #90
    Da, am fost 3 saptamani in Malaezia / Kuala Lumpur > Tailanda / Phuket (Karon Beach si Krabi) > Dubai. Impresii cu miile, mai degraba intreaba-ma ce te intereseaza si-ti raspund daca stiu, n-am inca dispozitia sa fac un jurnal de calatorie, ca si-asa imi vine sa plec inapoi acolo urgent

11. Back To Top | #91
    Am gasit un blog interesant-> Tedoo.
    Sper sa nu se considere reclama. Acum cateva minute am dat peste el si pot sa spun ca e chiar util si povestile sunt frumos expuse.

Sper ca intr-o zi sa ajung si eu pe meleagurile acelea!
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

12. Back To Top | #92
    O informatie importanta daca aveti de gand sa dati o tura prin Asia: totul este la 220V dar prizele folosite sunt standard UK si US, un adaptor poate fi de nepretuit (desi puteti avea sansa de a gasi macar o priza potrivita in camera de hotel).

Mai jos poze cu respectivele standarde:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-usa.jpg   Thailanda-g_plug.png  

13. Back To Top | #93
    Eu n-am avut probleme nici la hotelul din Bangkok nici la cel din Phuket.
    Acum, probabil ca depinde si de hotel.

14. Back To Top | #94
    In general exista cel putin o priza EU in camera (in special in Tailanda) problema apare in momentul cand ai nevoie sa alimentezi mai multe in acelasi timp sau sa pui la incarcat peste noapte toate device-urile consumate (camera foto, video, telefoanele) si au fost dese situatiile cand as fi bodoganit nitel daca n-aveam adaptoare cu mine (Dubai de ex, intamplator nu era decat o priza EU). Merita aruncat printre bagaje macar un adaptor.

15. Back To Top | #95
    1984 AxA's Avatar
    Mai nou prin hoteluri in jurul lumii am vazut prize smechere, in care poti sa bagi ce vrea muschiul tau, din orice tara/regiune...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Thailanda-universal-2pin-3pin-switched-socket-outlet-wall-plate-14995n.jpg   Thailanda-2-gang-universal-receptacle-set-safety-shutter-2p-e-.jpg  
    Common sense is not so common after all.

16. Back To Top | #96
    Registered User
    Quote Originally Posted by H2H View Post
    Da, am fost 3 saptamani in Malaezia / Kuala Lumpur > Tailanda / Phuket (Karon Beach si Krabi) > Dubai. Impresii cu miile, mai degraba intreaba-ma ce te intereseaza si-ti raspund daca stiu, n-am inca dispozitia sa fac un jurnal de calatorie, ca si-asa imi vine sa plec inapoi acolo urgent
    salut. as fi interesat de info preturi avion/hotel. ai fost cu agentie de turism?
    multumesc
    Put Your Records On

17. Back To Top | #97
    Nu folosesc agentie decat rareori. Avioanele cred ca nu te ajuta, am avut un traseu intortocheat, important este ca local se foloseste AirAsia la greu. Foarte ieftin si decent, circula cam peste tot prin zona exceptie facand Koh Samui, daca vrei acolo te costa ceva mai piperat prin Bangkok Airlines ca tailandezii au oarecum exclusivitate pe aeroportul ala.

In Kuala Lumpur am stat la Hotel Traders, peste parc vis-a-vis de turnuri. Foarte bun hotelul dar daca esti fumator asigura-te ca faci rezervare specificand ca vrei camera de gen. Preturile de pe site, nu am avut reduceri.

Tailanda este relativ ieftina, in Phuket as recomanda Poppa Palace, este destul de aproape de plaja si viata de noapte (ma rog, aia oricum se intinde peste tot )

Unde vrei sa mergi mai exact?

18. Back To Top | #98
    Pana la data de 15 septembrie Ambasada Romaniei din Bangkok va fi inchisa, se muta sediul.

In caz de urgenta exista
    Consulatul Onorific al României - Pattaya
    Adresa: 1/36, 1/37(Floor 1and 2) North Pattaya Road, Nongplue, Bang-Lamung, Chonburi Province,
    Telefon: 01-8418787; 01-8423800
    Consul Onorific: ANOTHAI UNENSUTE

Daca acest Consulat este suspendat (informatia am gasit-o pe o versiune veche a MAE.ro), de la caz la caz se poate apela la:

In calitate de cetatean european, va puteti adresa pentru situatii de urgenta misiunii diplomatice sau oficiului consular de cariera al oricarui stat membru UE, daca in tara in care va aflati nu exista nici o reprezentanta diplomatica sau consulara a Romaniei.

Extras de aici: http://www.mae.ro/sites/default/file...onsular_v2.pdf

Nu strica sa aveti informatia asta, nu se stie niciodata.

19. Back To Top | #99

20. Back To Top | #100
    salut, am dat si eu click sa vada oferta ca suna genial la prima vedere, dar daca compari cu booking.com, practic e pretul standard, numai ca ai si masaj inclus si acces la niste discounturi, daca iei prin ei si pe booking.com zice ca resortul are 4 stele.....oricum aici in Thailanda stelele sunt stele, dar faza ca in extra sezon, cum e acum, iti gasesti hoteluri super misto cu mai putin de echivalentul a 150 RON

---------- Post added at 17:01 ---------- Previous post was at 16:51 ----------

Salutare, suntem 2 romani care stau in Thailnada de ceva vreme si am vazut o multime de locuri mai mult sau mai putin cunoscute si stim cum se misca lucrurile pe aici.

Pentru toti interesati sa vina in Thailanda si vor sa viziteze tara de nord la sud, sau de sud la nord, ne ziceti ce buget aveti si cate zile aveti la dispozitie, iar noi va propunem niste varinate si daca va plac propunerile noastre stam de vorba.

So, who is in for a custom Thailand tour???

---------- Post added at 17:04 ---------- Previous post was at 17:01 ----------

Salutare, suntem 2 romani care stau in Thailnada de ceva vreme si am vazut o multime de locuri mai mult sau mai putin cunoscute si stim cum se misca lucrurile pe aici.

Pentru toti interesati sa vina in Thailanda si vor sa viziteze tara de nord la sud, sau de sud la nord, ne ziceti ce buget aveti si cate zile aveti la dispozitie, iar noi va propunem niste varinate si daca va plac propunerile noastre stam de vorba.

So, who is in for a custom Thailand tour???

---------- Post added 17-08-2011 at 06:37 ---------- Previous post was 16-08-2011 at 17:04 ----------

Quote Originally Posted by sirAdrian View Post
    Am gasit un blog interesant-> Tedoo.
    Sper sa nu se considere reclama. Acum cateva minute am dat peste el si pot sa spun ca e chiar util si povestile sunt frumos expuse.

Sper ca intr-o zi sa ajung si eu pe meleagurile acelea!
    Tedoo.ro chiar e un blog foarte tare

1.  
Page 5 of 14 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks