Page 6 of 14 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast
Results 101 to 120 of 280

Thread: Thailanda

1. Back To Top | #101
    Banned
    Bradut Florescu, propietarul Tedoo locuieste in Thailanda si daca vezi locurile pe care le posteaza, lesini. Puteti lua legatura cu el si pe facebook.

2. Back To Top | #102
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Tocmai ce-a bagat pe tedoo ceva tarife catre Asia, au inceput promotiile de toamna pe la cativa operatori.

3. Back To Top | #103
    Asociatia Fun Trip - Excursie Malaysia - Singapore - Thailanda

m-am inscris la asta
    aruncati si voi un ochi (astia care ati fost in zona) si apoi cateva puncte de interes pe zonele respective pls
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

4. Back To Top | #104
    Salut,

Am fost pe-acolo, mai putin Thailanda, care momentan nu ma intereseaza.
    N-am vazut pe site-ul respectiv nici un program, cate zile se aloca fiecarui oras/loc.
    In KL doua zile pline iti sunt de ajuns. Nu stiu ce libertate ai daca mergi cu "grup" sa-ti faci un program propriu, insa ar trebui sa mergi sa te sui in Petronas in Skybridge si in turnul televiziunii (ti-l recomand mai degraba pe acesta din urma, daca ai de ales). Seara mers pentru mancare in Bukit Bintang. Nu stiu unde sunteti cazati, pare ceva mai modest din poze (nu se mentioneaza mai nimic pe site-ul ala), insa in KL gasesti cele mai ieftine hoteluri de 4-5*, e pacat sa nu stai la un hotel frumos.
    In Singapore iarasi depinde de cat timp ai. Nu mi s-a parut ca ai prea multe de facut in el, eu fiind cu nevasta am fost la gradina botanica de orhidee (plina cu jdemii de feluri de orhidee) si la zoo+night safari, niste instrumente dragute de luat banii la turisti. La night safari te plimba cu niste trenulete printre niste animale care, in mare majoritate, dorm. Poate pentru cei cu copii face banii, mie mi s-a parut pierdere de vreme. Evident, nu trebuie sa lipseasca landmarkurile (Merlionul, Espanade theaters by the bay seara, Orchard road pt ceva cumparaturi (singurul loc unde am vazut coada la casa la Louis Vuitton), etc). E un oras scump pt standardele asiatice, mai ales la cazare, nu prea stiu unde va cazeaza la banii aia, o camera de hotel decenta e pe la 90-100 E minim. As zice ca va cazeaza in Red Light District-ul lor, Geylang...
    In general, foloseste cu incredere wikitravel. Desi eu n-as merge in varianta "organizata" pe-acolo nici in ruptul capului (si mai nicaieri, daca ma intrebi pe mine...).
    Daca te mai pot ajuta cu ceva sfaturi pentru zonele mentionate, zi-mi, am fost de 3-4 ori prin zona.

5. Back To Top | #105
    e impropriu spus "grup", mai corect ar fi "grup de prieteni"
    nu scrie mai nimic acolo pentru ca urmeaza sa decidem toti cam ce e de facut in fiecare punct si sa venim cu sugestii
    aici interveniti voi, astia care ati fost deja, d-aia am si postat

6. Back To Top | #106
    Registered User ciocanul's Avatar
    Sper ca sunteti toti barbati.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

7. Back To Top | #107
    in martie nu dar sper sa mai dau o tura pana atunci, solo de data asta

8. Back To Top | #108
    Nu mi-as dori sa fiu intr-un grup cu o democratie de 12 persoane . Dar daca sunteti prieteni si va stiti de mult, poate aveti o sansa sa ajungeti la o concluzie comuna.
    Doar un sfat: daca ati facut simulari de bilete de avion si ati gasit niste preturi, preturile alea nu sunt valabile pt tot grupul de 12 persoane. Daca zburati din Londra si uitandu-ma la pret, as intui ca vreti sa mergeti cu AirAsiaX, cu care am mers si eu acum vreo 2 ani si au fost foarte ok. Doar ca preturile "promo" pe care le gasiti nu-s valabile decat pentru 1-4 persoane, asa ca nu stiu cum va intelegeti care luati biletele ieftine si care pe-alea scumpe, sau daca faceti o medie intre toate, caz in care pretul de 900 E e foarte-foarte idealist, in opinia mea.
    Ma rog, nu stiu daca sunteti calatori "experimentati" sau nu, ideea e ca socoteala de-acasa nu-i tot aia cu cea din targ. Pt perioada respectiva (2 saptamani) pretul pt transport+cazare, in conditiile unui grup de 12 persoane, mi se pare fantasmagoric, si-am mai fost de ceva ori in zona.
    Succes la planuit excursia!

9. Back To Top | #109
    Registered Boozer Comanche's Avatar
    Quote Originally Posted by debian_alex View Post
    in conditiile unui grup de 12 persoane, mi se pare fantasmagoric
    Ba tocmai pentru ca e cumparat en-gros, pretul e realist.

Cat despre "democratia de 12 persoane", nu cred ca e obligatoriu ca toata lumea sa mearga in acelasi loc, nu isi pot face program separat?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

10. Back To Top | #110
    evident, pe asta si mizez, de asta intreb pe aici, de asta threadul e sticky )

11. Back To Top | #111
    Registered Boozer Comanche's Avatar
    sa ne zici cand te intorci cum a fost, in urmatorul ma duc si eu (pt la anu' deja am alte planuri )
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

12. Back To Top | #112
    Bucuresti - Londra - Kuala Lumpur(Malaysia) - Singapore - Bangkok,Phuket,Phi Phi Island(Thailanda).

Perioada in care se va desfasura excursia este 19 FEBRUARIE 2012 - 5 MARTIE 2012.

Pretul este de 900E si include transportul si cazarea in locatiile mentionate mai sus.

Wait....2 sapt. cu circuit, cazare, transport = 900 euro? Nu e ceva suspect cu pretul? Intreb si eu, deoarece nu am fost in partea asiatica, insa Europa am vizitat-o toata si nicaieri nu faci un tur de 2 sapt. cu 900 euro.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

13. Back To Top | #113
    Ba tocmai pentru ca e cumparat en-gros, pretul e realist.
    Am explicat in postul meu de ce mi se pare nerealist pretul. Din pacate, la calatorii, in cadrul unui grup de 12 persoane, in general preturile cresc, nu scad, oricat de en-gros ti s-ar parea tie.
    In 2 persoane pretul respectiv era realizabil, gasesti o promotie la avion, un hotel bun si ieftin, etc. In caz de 12 persoane, e mai greu spre imposibil sa gasesti 12 bilete la tarif "promo" (sunt, cum am mai zis, intre 2-4-10, in functie de marimea aeronavei), e mai greu sa gasesti un hotel "ieftin si bun" care sa aibe 12 camere disponibile (eu rezerv locurile "bune" din Asia cu ~7-8 luni inainte, la iarna ma duc in insula Phu Quoc (Vietnam) si abia am mai gasit un bungalow decent ca pret/locatie, asta dupa ce primele 3-4 de pe tripadvisor erau fully booked, asta intamplandu-se in aprilie, rezervare pentru in decembrie).
    E doar o parere, ar fi bine daca v-ati incadra in bugetul respectiv. Sunt doar sceptic deoarece mi-am organizat vreo 4 vacante in SE Asia, deci am idee despre ce se intampla. Nu intentionez sa va descurajez.

14. Back To Top | #114
    nu ma deranjeaza nici daca se dubleaza sau tripleaza, nu e o problema.
    pretul mic a fost impulsul de care aveam nevoie ca sa platesc de pe acum biletele si sa nu mai caut milioane de scuze "lasa ca o organizez eu si o fac cum vreau si caut din timp bilete" si alte balarii d-astea care ma tin departe de zona respectiva de cativa ani.
    am platit, ca o sa ajunga sa coste ca o lucrare cu statul prin acte aditionale, asta e, i don't care
    vad ca si vremea o sa fie decenta in perioada aia Rainy Season in Thailand

15. Back To Top | #115
    Registered User Merlin's Avatar
    Colonelu' sa dai si tu semne si detalii vav de costuri. M-ar interesa daca as face un booking cu 6 luni inainte ar mai fi ceva sanse sa gasesc un bilet cu escala chiar si in 3 locatii insa pe la 5-600 euro ?

Eu as vrea sa merg de capul meu apoi sa fac eu booking la hoteluri, sa merg cu rucsacul in spate, sa lenevesc pe plaja, sa nu ma lafai neaparat la hoteluri de 5 stele (desi poate cateva nopti ), dupa cum am mai scris si in posturile trecute de acum vreo 2 ani parca...credeti ca ar fi realizabil "visul" cu ceva de genul 1200-1400 euro ?

Si da, si eu parca m-am regasit in ce a scris Colonelu' tot o tin asa de nu stiu cand, dar cum este "criza", multi dintre amici si-au cam pierdut locurile de munca, s-au reangajat, pt multi au venit si alte responsabilitati (gen copii), mai greu sa gasesti ceva de genu 10 persoane cum ar fi grupul de mai sus care sa mearga tocmai in Thailanda Pentru Europa nu ar fi problema, si da , e problema mare si cu democratia din grupurile mari, eu de fiecare data cand am fost asa m-a luat durerea de cap , deci aveti grija !
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

16. Back To Top | #116
    Cum să stai un an în Thailanda pe o insulă tropicală | Tedoo cu Brad Florescu @ articol din '09

Insula Koh Pha Ngan, Golful Thailandei.

Preturi:
    Calculul e făcut pentru un cuplu.
    Cazare (închiriere casă): 200 Euro, toate utilitățile incluse.
    Mâncare: 150 de Euro; ingrediente plus o masă-două la un restaurant pescăresc.
    Băutură (sucuri, apă, bere): 150 de Euro dacă nu bei 6 beri pe seară.
    Diverse (închiriere scuter, benzină, varii consumabile): 150 de Euro
    Total: 700 de euro pe lună.

Nice! Tot mai mult imi face cu ochiul aceasta parte a lumii.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

17. Back To Top | #117
    @merlin: pe la 600 de euro gasesti sigur, cu ~ 6 luni inainte. Eu de ~3 ani merg in vacante in SE Asia, peste 3 saptamani plec in Vietnam de Revelion, am plecat din Londra (AirAsiaX, nu mai merita decat daca e super-oferta, mai rar), Istanbul (Malaysian, la business la dus si economy la intors, absolut minunat) si Bucuresti (Aeroflot, rusii). Iti recomand sa cauti din Istanbul, sunt legaturi mai multe si mai ieftine. Pana acolo, bilet la oferta la Tarom, tren sau autocar, care varianta te coafeaza. Cu ocazia asta te plimbi si prin Istanbul, care e minunat.
    Daca mergi cu inca cineva, in asa fel incat sa impartiti costurile pentru camera dubla, ~1400 E/pers pt 2 saptamani e super-ok, pentru toate cheltuielile, de la zbor la bere.

@sirAdrian: Blogu respectiv trebuie citit, in mare parte, ca pe o poveste, eu mergand mai mult sau mai putin in mare parte din locurile unde a fost omul ala (mai putin Pacificul de Sud ->Noua Zeelanda, Tonga, Fiji, etc unde intentionez sa ajung la vara, daca nu merg in Coreea de Nord, insa compensez cu Siria, Iordania, Vietnam, China, Hong Kong, etc) si povestirile lui sunt ceva mai mult "poetice" - adica facute sa "dea bine" citite fiind de corporatisti, targetul site-ului. Inclusiv a fost in fix aceiasi locatie "off the beaten track" in care am fost si eu acum 2 ani - intr-o insula din Indonezia macinata pana mai acum 2 ani de razboi civil si distrusa de tsunami-ul din 2004 si relatarile erau destul de cosmetizate si dramatizate, insa cum n-a mai fost nici dracu' pe-acolo, mai greu sa-l contrazici.... Ma rog, ideea e ca zona nu mai e de mult ieftina, daca vrei un oarecare confort si ai in cap anumite standarde. Mai ales daca mergi pentru prima oara pe-acolo si te duci in zonele "turistice". Ca e mai ieftin ca in Europa - in mod clar. Ca totul e un chilipir si cu 10 dolari in buzunar esti rege - in mod sigur nu. Daca ai in cap asta, n-ai sa fii dezamagit. In alta ordine de idei, da, daca stai in casa inchiriata, mananci de la supermarchet si n-ai pretentii prea mari, stai foarte bine si la 2 mai/Mangalia si pe Coasta de Azur cu 700 de euro/luna. Cand te duci 2 saptamani, ca turist, lucrurile se schimba.

18. Back To Top | #118
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    AirAsia zboara acum de la Kuala Lumpur si catre Surat Thani / Samui: New Awesome Destinations!

19. Back To Top | #119
    Am cativa prieteni care au calatorit / petrecut timp in Thailanda.

Din cate mi-au povestit, experienta a fost deosebita. Lume relativ prietenoasa, chiria foarte mica ($450/2 saptamani pentru un apartament cu piscina interioara si wi-fi), costurile zilnice mici.

As vrea sa stiu totusi cum pot cumpara bilete la preturi mai mici. Cunostintele mele nu erau din Romania si nu cred ca le conveneau sa plateasca $3000 - $3500 pe un singur bilet.

20. Back To Top | #120
    Registered User
    Vreau si eu sa merg de pe 15 aprilie 3 saptamani in Thailanda si tarile prin zona, intr-o excursie cu rucsacul in spate.
    M-am tot uitat pe airasia pentru Paris- Kuala Lumpur si dupa sa plec de acolo, insa de la sfarsitul lui martie nu mai gasesc nici un zbor.
    Stiti oferte pe la vreo companie, agentie orice? Ideea e ca saptamana viitoare as vrea sa cumpar biletele de avion si sa ma pun in miscare, apoi sa ma apuc sa iau vizele pentru Malaezia, Singapore si Thailanda. As fi vrut sa mai balauresc si prin alte tari din zona, insa in 3 saptamani nu prea cred ca am timp.

1.  
Page 6 of 14 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks