brat info rutier bucuresti - croatia
Results 1 to 5 of 5

Thread: info rutier bucuresti - croatia

Registered User

Smile info rutier bucuresti - croatia

Salut all!

am infiintat acest "thread" deoarece am nevoie de unele informatii certe cu privire la o deplasare in Dubrovnik - Croatia (in luna august 2008).

voi pleca din Bucuresti cu autoturismul personal si as vrea sa stiu detalii utile (gen : ruta cea mai buna, echipare masina, taxe autostrada....etc, etc).
    Aveti idee, daca pasaportul imi expira in noiembrie, credetic a voi avea problema la granita din aceasta cauza?

Multumesc anticipat si astept cu nerabdare informatii utile din partea voastra.

1:72 AdyAero's Avatar
    Poti sa ai probleme a granita daca nu ai viza valabila la data intoarcerii.
    Pentru ruta cea mai buna e mai sigur sa iti iei un GPS care are hartile Croatiei, iti va folosi si nu este o investitie rea, te poate ajuta si in Romania.

Registered User

Unhappy

Quote Originally Posted by AdyAero View Post
    Poti sa ai probleme a granita daca nu ai viza valabila la data intoarcerii.
    Pentru ruta cea mai buna e mai sigur sa iti iei un GPS care are hartile Croatiei, iti va folosi si nu este o investitie rea, te poate ajuta si in Romania.

pai mai am nevoie de viza acum?...daca e asa cred ca o voi lua prin ungaria(chiar daca e mai mult cu 950 km)...

multumesc pt info!

Registered User bonus's Avatar
    am ajuns in croatia prin ungaria. din cate stiu viza nu au cerut, am avut buletin + pasaport la noi si a fost suficient. in ungaria platesti taxa de drum, vignete, ai grija sa ai forinti schimbati din romania cativa acolo ca altfel te fura la curs pe la benzinarii de nu te vezi. ungaria + croatia inseamna numai autostrada cu exceptia unei mici bucati imediat dupa vama cu romania. drumul este bun, rapid. in croatia mai platesti taxa de autostrada cum era la noi pe vremuri pe la bucata de la cernavoda. mare atentie cum mergi prin croatia. amenzi usturatoare, politisti care nu stiu in engleza decat : PAY OR NOT PAY?
    succes

Registered User
    Quote Originally Posted by bonus View Post
    am ajuns in croatia prin ungaria. din cate stiu viza nu au cerut, am avut buletin + pasaport la noi si a fost suficient. in ungaria platesti taxa de drum, vignete, ai grija sa ai forinti schimbati din romania cativa acolo ca altfel te fura la curs pe la benzinarii de nu te vezi. ungaria + croatia inseamna numai autostrada cu exceptia unei mici bucati imediat dupa vama cu romania. drumul este bun, rapid. in croatia mai platesti taxa de autostrada cum era la noi pe vremuri pe la bucata de la cernavoda. mare atentie cum mergi prin croatia. amenzi usturatoare, politisti care nu stiu in engleza decat : PAY OR NOT PAY?
    succes
    salut!

in primul rand multumesc mult pentru informatii...in al doilea rand, ai idee(prin ungaria) crezi ca ma costa mai mult de 150 eur(dus-intors) toate taxele acestea?

multumesc,

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post