Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: Roma

1. Back To Top | #1
    Registered User KeR's Avatar

Question Roma

Vara asta (mai exact in august) am de gand sa vizitez Roma. Am ales-o in fata Barcelonei (a doua varianta) fiindca am mai mult de vizitat in ea si am de gand sa stau 10 zile.
    Ce puteti sa-mi spuneti despre orasul acesta ? Orice sfat, recomandare este binevenita.

Ca intrebari mai punctuale:
    1. Cat sa ma astept sa dau pe mancare / zi ?
    2. Cum rezolv cu transportul in oras (suntem 4 oameni deci uneori o sa renteze sa mergem si cu taxiu)
    3. O sa ma descurc avand in vedere ca stiu doar engleza ?
    4. Ce mai este de vizitat pe langa landmarks-urile si muzeele deja stiute ?
    5. Ce mai este de vizitat pe langa Roma ?

Multumesc anticipat !
    Whyismyspacebarnotworking?!

2. Back To Top | #2
    1. Acum depinde si unde vrei sa mananci. Daca te feresti de centrul orasului unde e foarte scump, te ajunge cam la 15 euro masa de persoana.
    2. Cu metroul. E cel mai simplu metrou din lume cred, are doar 2 linii. Cu taxiul n-as recomanda mai ales dupa amiaza ca e EXTREM de aglomerat si s-ar putea sa faceti o vesnicie pana la destinatie.
    3. La obiectivele turistice te descurci lejer. Daca ai iesit din zona centrala, nu rezolvi nimic, sunt praf si pulbere italienii la capitolul asta.

http://www.lonelyplanet.com/worldguide/italy/rome/
    Un ghid de incredere si actualizat.

3. Back To Top | #3
    Ker: Basilica, Colloseumul, Vaticanul. Toate sunt in centru, intr-un perimetru destul de zic eu.

Daca nu vezi Basilica, degeaba te-ai dus la Roma e cea mai frumoasa biserica din lume.

4. Back To Top | #4
    Genie Daremyth's Avatar
    Sa nu uiti de bisericuta San Pietro in Vincoli, unde este expus Moise al lui Michelangelo.
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

5. Back To Top | #5
    Cel mai mult m-au impresonat in Roma, Muzeele Vaticanului si Capela Sixtina. Sunt de vazut neaparat.

6. Back To Top | #6
    Revitalizez si eu topicul.
    Urmeaza sa mergem la Roma in august, o saptamana 4 persoane. Avem cazare si drum, insa avem si intrebari:

1. Care este cea mai buna ruta Fiumicino - vatican? acolo suntem cazati? cu taxiul cat ar fi?
    2. Un restaurant ieftin si convenabil imi recomandati? tip autoservire, nu suntem pretentiosi doar sa fie mancarea buna.
    3. Cum pot ajunge la Via Appia Antica?
    4. O farmacie/sephora in roma trebuie sa cumpar cate ceva pt sufletelul meu?

Multumesc

7. Back To Top | #7
    Registered User MagicB's Avatar
    Quote Originally Posted by castoras View Post
    Urmeaza sa mergem la Roma in august, o saptamana 4 persoane. Avem cazare si drum, insa avem si intrebari:

1. Care este cea mai buna ruta Fiumicino - vatican? acolo suntem cazati? cu taxiul cat ar fi?
    Ai doua variante de la Fiumiciono cu trenul:
    a) trenul regional Fiumiciono - Fara Sabina si te dai jos la statia Tuscolana. De-aici iei metro-ul A in directia Battistini. Te dai jos in statia Otaviano sau Cipro (ambele la Vatican).
    b) iei trenul direct Fiumicion - Termini (asta e gara lor centrala). Si din Termini dinnou metroul A pana la una din statiile alea.

Diferenta dintre variantele astea e ca a) e mai ieftin cu vreo 7 sau 10 Euro de persoana trenul doar ca ai de mers vreo 50 de metrii intre statia de tren si cea de metro..

2. Un restaurant ieftin si convenabil imi recomandati? tip autoservire, nu suntem pretentiosi doar sa fie mancarea buna.
    Singura autoservire de tipul asta am gasit-o din intamplare dar era departe de centru, vreo 20 de minute de mers cu metroul. E undeva aproape de capatul liniei B langa statia EUR Fermi : Wikimapia - Let's describe the whole world!
    In cladirea pe care e centrata harta, oricum nu cred ca renteaza sa mergi pana acolo pentru masa si sunt convins ca exista ceva similar mult mai aproape de centru, trebuie doar sa cauti.
    "putin dar temeinic"

C.F. Gauss

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by castoras View Post
    Si eu merg in Roma in august:
    De pe un alt forum, se pare ca e f cunoscut acest local cu autoservire, am citit multe comentarii pozitive despre el:

"Pe Via del Corso la Sud de Largo Chigi care devine Via del Tritone in apropiere de Diesel's se afla un restaurant cu auto-servire, minunat si curat - Autogrill. Inauntru veti gasi Ciao Ristorante format din sase sau sapte cabine individualecare ofera feluri diferite de mancare. Cand sunt in Roma, merg aproape in fiecare zi sa iau pranzul acolo si chiar si mele de seara, cele mai multe la iau aici. Primesti mult pentru banii pe care-I dai si nu pleci niciodata flamand. Adresa - Via del Corso 181. De exemplu, o taraba nu are decat un fel de spaghetti/pastacu doua feluri de sosuri din care sa alegi, acestea fiind diferite de la zi la zi. Alta are branzeturi si feluri de carne reci; alta e cu salate si salate de fructe, mai este una cu feluri calde de carne, si una doar cu deserturi. Mai au bere si racoritoare si o taraba cu paine/brutarie. Vinerea, nu servesc vita sau vitel, doar peste si pui. Caffe latte-ul este minunat si la un pret f rezonabil. Vis-à-vis de stand-ul cu bauturi in lobby, veti gasi pizzeria. Daca va vine sa credeti, servesc si cartofi prajiti la pizza! Feliile de pizza slices snt foarte gustoase, mai alese cele cu prosciutto (sunca) si cele cu branzeturi. Iti iei o tava, iti alegi diverse feluri de mancare, platesti la casa, si apoi iti alegi un loc. Locurile sunt situate la nivelul cel mai jos. Eu il consider un restaurant foarte curat si cu un staff f amabil. Este foarte aglomerat intre 13:15 si 13:30 pentru ca mare parte din angajatii magazinului merg sa manance aici la pauza de pranz. Eu incerc sa fiu acolo pana in 12.30.
    Mai este un astfel de restaurant Autogrill/Ciao Ristorante in Stazione Termini la mezanin in parte dinspre via Gioletti, de asemenea unul din locurile mele preferate de mancare."

9. Back To Top | #9
    Super, multumesc mult de pont!

10. Back To Top | #10
    1984 AxA's Avatar
    Iar am ramas fara job (adica am terminat contractul la care lucram) si nu's ce mai apare intre timp, dar ca sa fiu sigur ca nu mai sar peste vacanta, cum am patit in toamna, am rezervat deja drum si hotel pentru 7 zile in Roma. E prima oara cand merg, citesc tot ce pot despre Roma pana atunci, dar daca aveti ceva sfaturi si pareri inafara de ce s-a scris mai sus, sau impresii recente, please share!

Regards,
    A.
    Common sense is not so common after all.

11. Back To Top | #11
    1984 AxA's Avatar
    In doua zile plec. Revin cu pareri.

12. Back To Top | #12
    Moderator
    daca aveti ceva sfaturi si pareri inafara de ce s-a scris mai sus, sau impresii recente, please share!
    Hello. Despre obiectivele ultracunoscute presupun ca stii deja. Daca nu ai inclus pe lista de vizitare, pune cu incredere Villa Borghese - o sa poti admira cateva sculpturi exceptionale al lui Bernini, IMO e un must see in Roma. Incearca sa ajungi la Panteon chiar la 12.00, cand soarele bate fix deasupra oculus-ului, presupun ca trebuie sa fie frumos (eu am ajuns numai dupa-amiaza cand lumina era undeva sus pe pereti, nu e asa impresionant).

O chestie mai deosebita e bazilica San Clemente de pe undeva in spatele Colosseumului, care e construita pe la 1100 or so, deasupra unei biserici si mai vechi din primele secole, care la randul ei e construita pe un altar pagan. Toate se pot vizita, cobori nivel dupa nivel si te afunzi in istorie Foarte interesant.

O activitate foarte placuta e sa te plimbi seara prin Trastevere si sa mananci intr-o carciuma galagioasa de pe acolo Nu e o prioritate absoluta, insa in sapte zile ar trebui sa ai timp. Alt loc excelent de plimbare e pe Via Veneto, intre piata Barberini si parcul Borghese (trebuie sa te opresti pentru o cafea la Cafe de Paris).
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

13. Back To Top | #13
    1984 AxA's Avatar
    Multumesc mult pentru sfaturi. Lista creste.

14. Back To Top | #14
    Registered User pescarushul's Avatar
    O zi merita rezervata Vaticanului. Catedrala San Pietro, neaparat cu vizitarea mormintelor papilor si urcare in cupola, privelistea de sus e superba. Nu merita luat bilet pentru lift, oricum urca numai pana la jumatate. E ceva de urcat, deci e nevoie de putina conditie fizica, plus ca spre varful cupolei culoarul devine din ce in ce mai ingust, aviz persoanelor claustrofobe/corpolente. La coborare merge mult mai repede, iar pe la jumatate e un magazinas cu suveniruri, daca tii neaparat sa ai ceva de la Vatican. Preturi insa destul de piperate, pentru suveniruri recomand un magazin vizavi de Santa Maria Maggiore. La intrarea in San Pie Evident, langa San Pietro sunt Muzeele Vaticane, alta coada, alta distractie

O alta zi, pentru biserici - Santa Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli, San Giovanni in Laterano (Scala Sancta), sunt numai cateva.

In rest, obiectivele clasice: Colosseumul, Forumul roman, Panteonul, Bocca dela Verita, Columna lui Traian, Piata Spania, Piata Navona, Fontana di Trevi (superba). Cum a zis si axelg, Vila Borghese - trebuie facuta o rezervare prealabila, daca imi aduc bine aminte. Recomand un Roma pass, merita, plus ca te mai scuteste de niste cozi.

Cu mancarea e cam problema, cel putin in centru. Sunt cateva "tavola calda", un fel de fast-fooduri locale, au niste tavi cu pizza destul de saracacioase, si nici preturile nu sunt chiar mici ( 3-4 euro o felie de pizza, 3-5 euro o bere). La restaurante, preturile sar de 25-30 euro/persoana si nu sunt niste chestii care sa te dea pe spate. Asta in centru, localul meu preferat e Carlo Menta din Trastevere, e ceva de mers pana acolo. Insa lasagna e dementiala, iar pentru vreo 15 euro ai un pranz cu 3 feluri de mancare, fara bautura si bacsis, insa tot e ok. In plus, multi dintre chelnerii de acolo sunt romani si iti mai povestesc una-alta

Pentru ceva shopping, Via del Corso cu magazine "de firma", si Via Nazionale, iar mai la periferie un mall, Euroma2.
    Cod de reducere la PC Garage: CDFRLEUK

15. Back To Top | #15
    1984 AxA's Avatar
    Multumesc de info, nu ma intereseaza deloc mancare si shopping, ci doar locuri interesante de vazut, si mai putin cunoscute de ghidurile turistice. Incep sa fac bagajul, la noapte pe la 3 plec spre aeroport...

---------- Post added at 13:27 ---------- Previous post was at 11:40 ----------

Limba nu pare sa fie o problema

BBC - Languages - Italian

.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by pescarushul View Post
    Cu mancarea e cam problema, cel putin in centru. Sunt cateva "tavola calda", un fel de fast-fooduri locale, au niste tavi cu pizza destul de saracacioase, si nici preturile nu sunt chiar mici ( 3-4 euro o felie de pizza, 3-5 euro o bere). La restaurante, preturile sar de 25-30 euro/persoana si nu sunt niste chestii care sa te dea pe spate. Asta in centru, localul meu preferat e Carlo Menta din Trastevere, e ceva de mers pana acolo. Insa lasagna e dementiala, iar pentru vreo 15 euro ai un pranz cu 3 feluri de mancare, fara bautura si bacsis, insa tot e ok. In plus, multi dintre chelnerii de acolo sunt romani si iti mai povestesc una-alta
    Nu mi s-a parut deloc asa. In centru is o gramada de terase/birturi unde am mancat pizza la greu foarte buna si la preturi decente. Nu ma refer aici la pizza al taglio care am luat o singura data pe fuga dimineata spre Vatican ( si n-a fost 3-4 euro in niciun caz ). Nu cred ca a depasit 10 euro pizza+2 beri la halba si nici nu am avut vreodata o problema cu calitatea mancarii, a fost foarte buna peste tot. Sunt o gramada de locuri unde poti manca in centrul Romei inclusiv regionale gen Toscana sau Liguria.
    In orice caz cred ca in Roma mancarea e ultima grija ( si nu doar in Roma, ci si restul Italiei ) dintre toate capitalele Europene cand vine vorba de mancarea lor. Daca vrei sa faci o pauza, gasesti si chinezesti, am fost si eu de doua ori la unul si totul OK.

17. Back To Top | #17
    1984 AxA's Avatar
    Nici eu nu cred ca e grav cu mancarea, nu-mi fac probleme. Sigur este mai ieftin ca aici ... Dimineata mananc o cafea si un croissant, plus un bol de lapte cu cereale; la pranz ceva mic, o salata sau o supa, si seara un fel de mancare, ceva local, lasagna sau pizza, sau o friptura. Si-un pahar de vin. Nimic deosebit.

18. Back To Top | #18
    1984 AxA's Avatar
    Nu-mi vine sa cred cat de multa lume fumeaza... peste tot, pe strada, in masini, in statia de autobuz, si chiar si in unele localuri...

Am gasit niste stradute foarte faine, mici si inguste, pietruite, la deal si la vale - ca in filme, cu scari cateodata, in capatul strazii. Si multe ateliere de mestesugari, foarte fai pastrate, ca pe vremuri - am vazut un pantofar, unul care facea rame de tablouri, diversi artisi, pielarie - etc. Dar nu sunt doar magazine, sunt adevarate ateliere.

Cladirile in general mi s-au parut destul de murdare si neintretinute, cele recente, bineinteles, m-au dus cu gandul la mizeria din Bucuresti, din pacate.

Altfel, printre ruine e foarte fain, am trecut ieri pe langa coloseum si forul roman, azi cred ca intru sa le vizitez.

Alta ciudatenie, soferii - extrem de marlani, parca ii injuri cand vrei sa treci strada pe la trecerea de pietoni, localnicii chiar asteaptra sa nu mai vina nici o masina inainte sa traverseze. Adica asteapta de nevoie, ca ei stau pe prima banda si masinile nu se opresc...

Mancarea e foarte buna - nici nu ma asteptam la altceva.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Nu-mi vine sa cred cat de multa lume fumeaza... peste tot, pe strada, in masini, in statia de autobuz, si chiar si in unele localuri...
    Ce vrei, e Italia totusi, nu sunt tampiti ca aia din Marea Britanie sau din nord in general unde discriminarea fumatorilor a ajuns normalitate.

In Romania n-ai mai fost demult, nu? Aici se fumeaza in ~ toate localurile.

20. Back To Top | #20
    Moderator
    Mi se pare normal sa discriminezi fumatorii, e un motiv legitim pentru discriminare. In Italia insa nu am resimtit problema asta. Bine, e alta baza de comparatie, eu nu vin din Londra ci din Romania unde chiar nu poti bea o bere in oras fara sa te afumi ingrozitor. Din pacate, mai avem mult de discriminat. Exista insa semne bune.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks