Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 58 of 58

Thread: Roma

1. Back To Top | #41
    Moderator
    Sure darling, guvernul va scadea accizele si va ieftini tigarile ca o masura de comnbatere a contrabandei. Dream on.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

2. Back To Top | #42
    Nu trebuie sa scazi accizele, e de ajuns sa nu le mai cresti, sa in fine, nu in felul asta. Anul asta de exemplu incasarile au scazut, desi acciza a crescut.

Momentan, in Ungaria tigarile sunt mai ieftine ca la noi, cam cu 2 lei.

3. Back To Top | #43
    1984 AxA's Avatar
    Am impresia ca aici pietonii nu au prioritate pe trecerea de pietoni... Te calca din mers, ceva mai rau decat in Romania! Mergi pe strada asa, la noroc. Noroc ca au masini mici, am vazut foarte multe smarturi - bravo lor. In rest, ca pieton, nu mi-e frica mie de un fiat panda
    Common sense is not so common after all.

4. Back To Top | #44
    Asa am patit si eu prin Slovacia (Bratislava) acum 3 ani. Mergeau aia cu masinile ca tampitii, sa nu mai zic ca si aia sunt la fel ca romanii la gusturi : q7 si x6 sa traiasca.

5. Back To Top | #45
    1984 AxA's Avatar
    Azi am luat-o de la gara spre nord, nord-est, intr-o zona un pic mai noua decat ieri, une parca erau mai ingrijite cladirile. Insa la fel, plin de strazi in panta, inguste, pietruite, foarte pitoresc. Pe alocuri seamana cu bucati din Spania, pe alocuri cu bucati din Romania. Am urcat intr-un parc, pe un deal, de unde se vedea frumos apusul in vale, si unde era o tentativa de parc... Nu prea au parcuri, si in general verdeata in oras, dar au de jur imprejur dealuri cu niste copaci interesanti, ca niste ciuperci uriase, cu palarie... Si am vazut si portocali cu portocale in ei

Deja ma cam dor talpile, maine cred ca mai intru prin muzee si locuri de vizitat (in interior) - mai ales ca mi se pare ca ploua... Am vazut in poze ca arata foarte bine muzeul de arta moderna, proiectat de Zaha Hadid, sper sa ajung si acolo.

Atasez o silueta de pe dealuri.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Roma-img_6937.jpg  

6. Back To Top | #46
    Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Azi am luat-o de la gara spre nord, nord-est, intr-o zona un pic mai noua decat ieri, une parca erau mai ingrijite cladirile. Insa la fel, plin de strazi in panta, inguste, pietruite, foarte pitoresc. Pe alocuri seamana cu bucati din Spania, pe alocuri cu bucati din Romania. Am urcat intr-un parc, pe un deal, de unde se vedea frumos apusul in vale, si unde era o tentativa de parc... Nu prea au parcuri, si in general verdeata in oras, dar au de jur imprejur dealuri cu niste copaci interesanti, ca niste ciuperci uriase, cu palarie... Si am vazut si portocali cu portocale in ei

Deja ma cam dor talpile, maine cred ca mai intru prin muzee si locuri de vizitat (in interior) - mai ales ca mi se pare ca ploua... Am vazut in poze ca arata foarte bine muzeul de arta moderna, proiectat de Zaha Hadid, sper sa ajung si acolo.

Atasez o silueta de pe dealuri.
    Daca ai timp, du-te pina in Toscana (cu o masina inchiriata ca sa poti vezi mai bine drumuruile lor serpuite pe dealuri, podgoriile, castelele) Si daca te opresti la Florenta sa sa vezi ca soferii nu te mai calca pe strada, te lasa sa treci chiar daca nu ai prioritate, am ramas si eu bulversat.
    Dar, na, am cam divagat. Si muzica sa te insoteasca pe drum
    YouTube - Il Carnevale di Venezia - Gioacchino Rossini - Coro Perugia

YouTube - La Gazza Ladra - Gioacchino Rossini

Julia Fischer - Paganini - Caprice No. 24 - video clip
    Time is on my side

7. Back To Top | #47
    1984 AxA's Avatar
    Multam, de data asta stau doar in Roma. Prin alte orase, cu masina, data viitoare. Multam si de muzica, ascult si eu pe youtube toto cutugno si adriano celentano.

---------- Post added at 19:18 ---------- Previous post was at 09:16 ----------

Quote Originally Posted by mom View Post
    daca te opresti la Florenta sa sa vezi ca soferii nu te mai calca pe strada, te lasa sa treci chiar daca nu ai prioritate, am ramas si eu bulversat.
    Nu e nici un motiv de bulversare, asa e normal sa fie... Asa fac si eu cand sunt la volan, si la fel ma astept sa faca orice sofer! Astia din Roma mai au mult de invatat...

PS: faina muzica, acum abia le-am ascultat...

8. Back To Top | #48
    Registered User Scorpio's Avatar
    Ok.. mi-am program si eu vacanta in Roma in luna iulie (2 saptamani). Cred ca o sa ma descurc cu "navigatia" ... dar am o intrebare: romanii inteleg engleza?..ma descurc doar cu limba engleza ?( in italiana stiu 2 3 cuvinte ).

Supermarket-uri ? ... au produse comune ca in Romania ? (sunt destul de sensibil la stomac.. si nu vreau sa fac experimente).

9. Back To Top | #49
    1984 AxA's Avatar
    Aproape oricine intelege engleza, la capitolul asta stau mult mai bine decat francezii, de exemplu. In plus, aproape toate anunturile publice sunt si in engleza. Afise in autobuz, tren, metrou etc. Au avut un program puternic de dezvoltat turismul, si au implementat engleza aproape peste tot, din fericire.

Cat despre mancare, nu pot sa ma pronunt, pentru ca eu nu sunt mofturos deloc, mananc orice, si mai ales imi place sa incerc chestiile locale, noi pentru mine, peste tot pe unde merg.

N-am vazut in Roma (in centru) nici un fel de supermarket prea mare, doar un singur lant, SPAR. In rest, magazine mici si cu tot felul de bunatati, plus restaurante si terase.

Distractie placuta!

10. Back To Top | #50
    Registered User nickro's Avatar
    Am uploadat un kit de ghiduri pt. Roma, poate e util cuiva. El contine circa 13 ghiduri turistice (DK, Frommer, Lonely Planet, For Dummies, Rick Stevens etc.) in limba engleza, ghiduri audio (Rick Stevens si Italyguides), tot in limba engleza, pt. principalele obiective, 16 harti (metrou, autobuze, tramvaie, linii nocturne, Forumul Roman, Trastevere, Colosseum, Ostia Antica etc.) si selectia de sfaturi utile (trasee, preturi, obiective etc.) compilata de pe softpedia.

ROMA

11. Back To Top | #51
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Are cineva idee cat este garantia oprita in general in Italia (Bologna) ca depozit la inchiriere auto clasa mica? Tks

12. Back To Top | #52
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Necro!

Cat de cald e-n Roma in luna August? Cum se simte, ca-n Bucuresti?

13. Back To Top | #53
    Moderator
    E foarte cald, dar daca esti obisnuit in Bucuresti o sa faci fata, no worries.

14. Back To Top | #54
    >d(oO)b< bHz One's Avatar
    Quote Originally Posted by H2H View Post
    Are cineva idee cat este garantia oprita in general in Italia (Bologna) ca depozit la inchiriere auto clasa mica? Tks
    200 eu, pentru un Fiat 500 de la europcar, in principiu vezi la ei pe site (europcar, hertz, sixt)

LE: a, 2011, s-a si intors

15. Back To Top | #55
    Registered User oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Am si eu o intrebare:
    RomaPass e valabil si pentru ruta Roma-Ostia? Sau trebuie platit in plus?
    Incercarea moarte n-are... dar te poti accidenta grav! Cumpar SEIKO SNDA15 Caesar (GALBEN)
    Lesson 1: Wire Management. Lesson 2: Enjoy The Silence --> Click pe Homepage!
    Incarca voucher-ul 77JHVO39 in comenzile tale la PCGarage si vei primi discount 1%

16. Back To Top | #56
    Readuc topicul la viata.

Aveti sfaturi in legatura cu transportul, locatii care merita de vazut in afara celor care apar in topuri, locuri bune pentru haleala?

si pe langa cele de mai sus, metroul/bus circula nonstop? la intoarcere avem avionul la 6:30 AM si nu stim exact cum se ne orientam. Daca biletele de bus/metrou sunt scumpe, atunci ar fi de luat in calcul Uber.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

17. Back To Top | #57
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Ostia, 40 minute pana la Marea Tineriana si daca vrei plaja era 9 euro sejlongul toata ziua.
    Nu-mi aduc aminte sa circule non-stop, ai autocar pana la aeroport (Leonardo da Vinci) cu 4 euro, pleaga de la gara.

18. Back To Top | #58
    Moderator
    Repet ce am zis acum sapte ani: Roma

1.  
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks