brat preturi la mare - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 55

Thread: preturi la mare

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    Gionny: pana anul asta am fost numai Neptun (ma rog, de 6 ani...inainte mergeam mai diversificat ).
    dupa ce am inghitzit tot felul de mizerii de la personalul care deservea statiunea (nu stiu cum sa ii spun ca sa fiu cat mai cuprinzator) m-am hotarat sa merg anul asta in Vama Veche (alternativa era Portitza, dar acolo deja e alta problema)\

caz: in Neptun, dupa plaja, am mers la masa. aveam bonuri de masa (mare tampenie, trebuie sa mananci in anumite locuri, care le acceptau). stam vreo 3 sferturi de ora, apare o chelneritza obosita (recunosc ca terasa era cam plina- Terasa Marea Neagra, parca- dar era si un stol de chelneri care se rotea pe acolo). "Da, ce doritzi?" - comandam noi (vreo 7 inshi). dupa aproape 1 ora, striga unul dintre noi "Aducetzi felul 2 impreuna cu felul 1 pentru ca sunt unii care n-au comandat ciorba!". raspuns: "Auzitzi? sa nu-mi spunetzi mie ce si cum sa aduc! Clar?!". ooooook! inghitzim in sec (poate se supara si nu mai aduce nimic ).
    dupa inca 1 jumatate de ora aduce doar ciorbele. cei care nu comandasera decat felul 2 sunt cu nervii la pamant... dupa inca o jumatate de ora apare si felul 2 (pretz informativ - acum 1 an : o pulpitza mica de pui = 80 000 lei ). farfuriile sunt efectiv aruncate pe masa (de la 20 cm de masa le arunca pur si simplu in fatza fiecaruia ) oooook!
    mancam cumintzi, cerem nota. alta jumatate de ora (stateam deja de aproape 3 ore pe acolo). apare nota. asta e figura de pe fatza noastra --->
    am platit, ne-am sculat si am plecat. in drum ne-am propus ca la anu' sa mergem la turci. platim la fel, dar e civilizat.

ce am povestit e adevarat, probabil vi s-a intamplat si voua... statiune de mizerie, camere de mizerie, lume proasta (tot felul de pustani nervosi cu figuri in cap si cu masini de lux cumparate de parintzi ), servicii proaste, etc... concluzie: nu mergetzi la mare in Romania, iar daca insistatzi sa o facetzi, alegetzi cu grija locul unde o sa va cheltuitzi banii.

astia nu isi dau seama, dar noi, care in ochii lor aparem ca niste pustani fraieri, lasam cam 3 sferturi din totalul banilor cheltuiti pe litoral.
    Last edited by Strangelove; 23-07-2001 at 15:38.
    infernul sunt ceilalti.

Registered User esti's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    mama, ce porcarie. observ ca sunteti pasionati de asa ceva. va urez succes in continuare.

Registered User
    oricum dracu' nu este peste tot asa de negru, ideea este sa nu te astepti la mare lucru atunci cand pleci pe bilet, este mult mai convenabil cand pleci pe cont propriu, sau pentru mine asa a fost pana acum, ai sansa de a-ti negocia atat conditiile cat si pretul.
    Din pacate pana acum nu am plecat in conced, urmeaza la sfarsitul acestei saptamani, asa ca nu pot sa dau nici un fel de relatii.

Registered User h0stile's Avatar
    LOOOOOL 3 pers=950usd......lasa-ma frate era sa cad de pe scaun........

uite alternativa

Budapesta 1-8aug

tren = 1.100.000 dus intors
    bilet la festival la sziget=40usd
    haleala si bauturica cat cuprinde=100usd
    cazare=cort=0 usd

si e budapesta frate nu kkt de litoral romanesc...si nu mai pun la socotela formatiile.....asa ca....LOL...daca am chef de apa e dunarea p'acolo da' la cat de beat o sa fiu n-am curaj sa ma bag......

PS nu sunt chiar asa de xtremist dar sa cheltui atat in ro la mare e prea de tot.........singurul motiv pe care pot sa-l gasesc e ca nu ti-a iesit pasaportu' la timp........

Registered User esti's Avatar
    IQz3r0, eh, asa mai merge ! asta da vacanta. alte standarde, e cu totul altceva ...

mah......asta nu inseamna ca nu o sa ma duc o sambata la mare sa fac o baie, dar plec de sambata dimineata si ma intorc duminica seara..........fac o baie, beau o bere si mananc un mic si gata............

Kidu
    Guest

sa recapitulam..

3 iulie 2000
    avion TUNISAIR buc-monastir(africa,tunisia)
    transfer aeroport-hotel
    cazare: ap de 2 camere , aer conditionat,lux
    haleala: demipensiune pe saturate ce vrei tu--> bufet suedez
    plaja : privata, apa curata, paza proprie
    retur ul idem
    pret 330 $ ( cu totu inclus-taxe,asigurari,etc)

ei bine tot nu m am invatat minte.. am fost de 1 mai la mare ..4 zile 3 mil, acuma am fost aproape 3 zile la mare->>3,5 mil ( 2 pers . relativ economic,adica am stat cu burta in sus.. fara disco , baruri etc.)
    oricum am sesizat placut impresionat o alta fata in Mamaia,curatenie, paza, haleala oki, doar..hotelurile sucks.. macar ca sunt vopsite pe afara

Pinguis quod tumidus
    Dupa cum spune un vechi proverb romanesc, saracii se duc in Grecia, bogatii la Marea Neagra. As adauga eu, fraierii la Costinesti si poponarii in Vama Veche. Iar sindicalistii in Venus si Uranus. Pardon my french ...
    Anul trecut am avut o perioada de "economii" deoarece doream sa completez banii la o achizitie - ma rog, fara importanta in context - cert e ca mi-am zis "gata frate, ma duc la mare la noi sa vezi ce ieftin si ce bine este". Va scutesc de detalii, cert e ca "bine" nicidecum iar la ieftin nu stiu daca am scutit mare lucru. Dar, ma rog, m-am intors acasa cu sentimentul datoriei implinite si cu nervii muci - plus promisiunea de a nu mai calca pe litoralul Ro.
    Anul acesta, probleme personale m-au impiedicat sa plec afara dar cum aveam buget cam de Grecia mi-am spus "stai sa vezi ca va rula". Vezi promisiunile domnului ministru. Si-a fost Neptun. Cu bilet de la agentie la fabulosul hotel Caraiman, ceva mai scump decat alte **, dar mult mai prost decat Sulina - unde am stat anul trecut si credeam ca e standardul romanesc de mizerie. Deh - fiind plecat din tara vreme cam multa pierdusem contactul cu degradarea de pe litoral. Prima surpriza deci : pretul camerei nu e direct proportional cu calitatea acesteia, asteptati-va la variatii cat se poate de aleatoare. Bonurile de masa le-am tocat aproape in intregime intr-o seara la Belvedere - singurul lucru placut a fost privelistea, pentru ca am stat langa balustrada cu vedere la faleza. La Amfiteatru era o orchestra absolut penibila (dar mai putin penibila decat cele doua orchestre de manele de langa hotel, care concertau pana la ora 02:00 cu un volum suficient de mare ca sa para ca sunt exact sub balconul meu).
    Avand un buget cam de 1.2M/zi pentru doua persoane, am colindat cam toate carciumile mai spalate din Neptun (in special seara). Note mici peste tot in special la Insula, unde am avut parte de farfurii brejneviene de portelan alb-galbui cu o dunga albastra si de servetele puternic abrazive, plus fata de masa patata de substante neidentificate. Totul, la pretul de cam 700K pentru doua persoane - am lasat doar 30k bacsis si cred ca am fost puternic injurat. Oricum nu mai dau pe-acolo cel putin 10-20 de ani, ca sa aiba timp sa se redreseze. Admit totusi ca mancarea a fost buna.
    Singura carciuma care merita prin zona este Siesta, dar atentie la preturi. Acolo chiar ca o poti incurca, la o cafea cu coniac de 100K si o banana cu nuci si miere la 90K. Felurile de mancare variau intre 100 si 180K si singura surpriza neplacuta a fost cantitatea (nu mereu, recunosc). Cu alte cuvinte, daca aveti bani de cheltuit si vreti sa va simtiti bine - Siesta !
    Sau : Disco Why Not, care pare a fi devenit cartierul general al prostituatelor din zona. Pentru fanii genului...
    Altfel, evitati tot ce este restaurant de hotel si incercati terasa de la RoseMarie. Cu 300k doua persoane pot manca decent. Daca luati un bulz ardelenesc (care era 120k portie de 2 persoane) si reduceti doza de bere scorul final poate sa iasa sub 200k pentru doua persoane ceea ce e chiar un record pentru Neptun.
    Evitati pizzeria Tineretului si incercati pizzele de la carciuma cu etaj din stanga complexului Mocea. Daca bugetul nu va permite Siesta seara, asta ar fi cam a doua optiune (pizze bune pe la 60k, paste, chestii nice).
    Fratilor, cam astea-s preturile in Neptun. Sfatul meu e sa plecati in Grecia in extrasezon, in septembrie. Cu aceiasi bani plus banii de transport, va veti simti mult mai bine.
    Si bineinteles, vesnica promisiune : la anu' nu mai vad Marea Neagra. Decat, asa, intr-un week-end, doua.

Zed
    Guest
    acu 2 ani am fost in Eforie Sud (sau Nord, dracu stie...) in gazda.
    Gazda, un nene pe la vreo 65 de ani, fost sef de sala pe la restaurante de partid, acum retras din misiune, a avut intr-o seara (dupa votcile lui rituale) un acces de sinceritate si a rostit neshte vorbe care m-au lovit drept in plex:

"Dom'le, la mare aici la noi, exista 3 surse de venit: apa, aerul si fraierul...".

i rest my case.

Adi: nu e mah asha in Vama

Oricum, la vara plec in Grecia in vacantza (plus Szeged )
    infernul sunt ceilalti.

Pinguis quod tumidus
    Nu pleca in august ca te coci .. sfat de om avizat. Septembrie si chiar octombrie sunt luni mult mai bune - mai putina lume, ceva mai ieftin, soare mai bland, zi scurta, te prinde intunericul pe plaja, o baie seara in apa calda a marii ... eh ... atentie la pietre

Registered User
    la care vara, asta sau in 2002.
    sa intelegem ca ai fost deja la vama pe anul asta?
    Last edited by tarzy; 24-07-2001 at 08:50.

pai am fost, la inceputul lui iulie, 1 saptamana in Vama (cu unele retineri pot sa declar ca a fost acceptabil; ma rog, sunt chestiuni care tzineau mai mult de mine).
    exista unele diferentze (in bine) intre Vama Veche si Neptun (oamenii ), dar intr-un fel, tot litoral romanesc e .

Adi: mersi pentru sfat...
    infernul sunt ceilalti.

Registered User Speedo's Avatar

Smile

Off topic >> No ofense pentru cei ce merg la Szeged, dar eu as lua cateva companii de forte de interventie rapida si antitero, de la SRI, nu de la POLITIE, si as merge acolo sa faca antrenament, pe rockeri. Oase troznite, falci rupte, plete smulse, mama ce ar face baietii astia ai mei.
    Asta imi aduce aminte de cand mergeam in rockoteca numai ca sa prind momentul acela de euforie a roackerilor cand se agitau si se izbeau de pereti, se loveau intre ei, si astfel sa apuc si eu sa trag numeroase suturi cu sete, in ei, si sa-mi mutumeasca din priviri.DUDE
    Eu eram Depesar! Era misto infiltrat.

On topic >> Ce ziceti, ce nu ziceti, eu merg la Costinesti la VOX AMIRAL, TV, Frigider, sper sa fie civilizat, prieteni de ai mei asa spun. Vreunul din voi?

Nu mai mergeti toti in Grecia, sunt si alte tari frumoase, este foarte misto, si chiar mai scump in Croatia, Cehia...

Greets,
    Speedo

incepand de anul trecut sziget nu mai este destinat numai rockerilor............au bagat toate genurile de muzica inclusiv jazz, blues sau ce mai vreti voi, sunt corturi-discoteci numai cu hip-hop rave so on asa ca ai de unde sa alegi.........plus concerte Bomfunk MC's, Freestylers, RunDMC, HIM, Placebo, Morcheeba........

Registered User Speedo's Avatar

Arrow

Interesant, conditii de cazare omenesti exista?

Greets,
    Speedo

Registered User
    Sfatul meu dupa 18 ani de stat in Mangalia si trei veri in care mergeam acolo in fiecare week-end:
    - renunta la hoteluri, sunt in Mangalia apartamente foarte bine aranjate (mobila noua, bucatarie&baie complete, gresie, faianta, TV color, etc) la preturi destul de bune - 500-600k/noapte - cu reduceri la peste 7 nopti - apartamentul cu doua camere in plin sezon (iulie-august)
    - mananca bine si cu incredere in Mangalia la Rose Marie sau in Vama la Bibi (daca ai masina si esti cazat intr-una din statiunile Saturn-Olimp merita sa te deplasezi)
    - distractie cat cuprinde gasesti in Vama la Salsa (toata lumea danseaza pe mese, strip-tease cu amatoare, muzica buna, etc)
    - plaja cea mai curata este in Neptun;
    - apa cea mai curata de la inceputul verii am gasit-o in Vama. In Jupiter am avut surpriza ca in iunie sa calc intr-o mare balta de petrol amestecat cu nisip (intamplare destul de frecventa in ultimii 2 ani). In rest multe alge sau o culoare dubioasa.
    - Neptun si Olimp sunt cele mai scumpe statiuni, de la banala Coca-Cola pana la intrarea in discoteca.
    - Mamaia este schimbata mult in bine anul asta, cu multe terase si locuri de distractie, va recomand Copacabana ca disco in aer liber si moca . Oricum merita sa mergi o seara in Mamaia daca esti cazat mai la sud.
    - Anul asta cred ca va fi ultimul cat de cat OK si in Vama ... deja se simt in aer "mucegaiurile" ...

senzatia cu "mucegaiurile" in Vama am simtzit-o si eu...
    infernul sunt ceilalti.

pai.....am mai inceput sa postez si s-a oprit curentu asa ca daca o sa-mi faca figura si a doua oara imi iau jucariile si plec......

conditzii omenesti sunt destule prin budapesta ca doar e ungaria nu romania......eu gasisem gazda cu 5usd/noapte/persoana dar asta insemna vreo 70 usd ca nu merg singur......de haleala am o promisiune cu o adresa cu 2-3usd bagi ca spartu........cica e cantina studenteasca sau whatever.......apoi legitimatia ptr metro e valabila si acolo so it's no problem........concluzia.......cortu si izoprenu sunt de baza asa ca asta-i viata.......sper 150usd ptr 2 pers sa fie de ajuns........

--xenite-- Dukatu's Avatar
    Treaba cam asa e , e mult mai bine cand pleci pe cont propriu , nu cu bilet chiar si cu pensiune completa . Niciodata nu stii peste ce conditii dai . Paradoxal , desi stiu ca aveti dreptate , pana acum am nimerit (am fost de 2 ori cu bilet , o data anu' asta ) la conditii acceptabile , in saracia care caracterizeaza hotelutile astea ale noastre de 2* . Adica , desi camera tragea cu greu spre mediu , aveai acolo o priza , un dulap , un dush care avea apa calda non-stop (nu dati , poate asa am nemerit io). Iar pt. mine camera si-asha este doar ca sa am unde sa trantesc bagajele si sa ma arunc cateva ore ziua sa dorm (pt. ca noaptea n-am ce caua in camera...) . Iar restaurantul/cantina unde eram repartizati am gasit-o anul asta extrem de buna ! (rapizi , haleala buna ) . So , am fost in Eforie Nord , hotel Felix .

Parerea mea e ca n-are rost sa pleci la mare fara un grup cu care esti sigur ca te distrezi grav , chiar cu un buget redus (totusi , exista un minim acceptabil de cca. 1.200.000-1.5mil. ROL pe 1 sapt. , parerea mea).
    Bineinteles ca n-am stat doar in Eforie ( de altfel plec si a 2-a oara , pe cont propriu acum , si in nici un caz n-o sa mai plec in Eforie : e o statiune de pensionari !). Acum o sa va zic parerea mea despre nivelul preturilor pe statiuni (pt. ca am fost aproape in toate , mai ales in Neptun-Olimp-Jupiter , locul meu de bastina de cand ma stiu la mare ) . O iau de la cele mai ieftine :

-> Costinesti : - aici nu trebuie sa cauti mult pentru a gasi locuri in care sa mananci bine si bun la preturi incredibile (de ex. am mancat pe plaja , langa disco NRG , o pizza = 20.000 f. buna , satzioasa , si o bere buna = 10.000 , e drept , Timisoreana , da buna ; si in alte locuri gasesti de la gogosi pana la ciorbe si alte alea f. bune la preturi mici , create de concurenta : e plina statiunea. Desi satul de vacanta arata feeric , totul e destul de dragutz si curat , lume (multzi tzarani) muuuulta , distractia pt. varsta 18-25 ani cam slabutz . .
    ->Eforie Nord: - cazare ieftina ; in sud n-am fost , la avertismentele date de niste grimase extrem de expresive ale unor prieteni ; preturile variaza f. abrupt , in mod suspect , de la 20.000 pizza la 65.000 o aceeasi putzin mai mare si mai buna . De altfel variatiile sunt date si de locurile la fel de variabile , de la bazar si "disco" de pe plaja , la Iceberg si Acapulco si alte localuri mai ca lumea . Cu toate astea , in prima noapte in care am zis "hai sa ne distram aici noaptea asta" , pe la 2 jucam sah cu cateva beri in mana pe holurile hotelului..... asta nu ne-a impiedicam sa umblam hai-hui pe la 5 sa ne bagam in seama cu altii ; deci no fun;pe langa ca e raiul manelelor si lautarilor....
    -> Neptun-Olimp-Jupiter :- ceea ce pt. unii poate parea scump; in Neptun , de ex. , se poate manca si mai ieftin : piatza din centru sau recomand cantina din satu de vacanta din spatele corturilor - ieftin si bun ; aici insa distractia e scumpa : Mondy's Club (my favourite) era intrarea 50k , acum poate sa creasca ; merge si Why Not , dar in Space ti-o cam furi ; la bowling in Neptun , 100k / h biliard (sau bowling ? can't rmber), 50k/h ping-pong , so sau scumpit . Deci aici te distrezi da' mai scump;
    ->Mamaia :-n-am fost , da' mi s-a zis : scump , putzin , arata bine , plaja , disco Mania cica super , 80k intrarea;

Deci , ca o concluzie : te cazezi in Eforie , mananci in Costinesti , te distrezi pe unde se poate (financiar vorbind)...... da' fara gashca mai bine stai acasa , mergi la shtrand.....

-----------------------------------
    p.s.: Apropos , acum eu plec in Mangalia.........

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast