Page 2 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 40 of 122

Thread: OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !

1. Back To Top | #21
    Registered User radubucuresti's Avatar

Thumbs up

Quote Originally Posted by Slasher View Post
    Pai si eu ce-am facut? Nu am zis? Poftim mai detaliat:

Fa creasta Pietrei Craiului toamna tarziu sa vezi ce priveliste. Urca pe platoul Bucegilor prin Jepii Mari, mergi pana la Omu apoi coboara prin Valea Cerbului. Mergi in Apuseni la pestera Ursilor, Scarisoara, Focul Viu etc. Plimba-te prin Retezat cu cortul si nu-ti va ajunge o saptamana sa vezi toate lacurile de acolo, are cred cea mai bogata retea hidrografica dintre toti muntii nostri. Treci cu masina prin culoarul Rucar-Bran, opreste-te si plimba-te prin Cheile Dambovicioarei, Cheile Brusturetului. Viziteaza Cheile Bicazului in drum spre alte zone (manastirile din Moldova daca te pasioneaza).

Vrei si mai detaliat?
    nu e vorba de ce vreau eu !

cred ca s-a inteles ideea - sper ca prin aceste posturi sa avem ce invata uni de la alti !

- sa mergem in siguranta si sa avem vacante cat mai reusite - in cat mai multe locuri frumoase din aceasta tara care are atatea locuri superbe si necunoscute !

succes la postat !

2. Back To Top | #22
    nimic nou?

3. Back To Top | #23
    Registered User
    Drumul pana la Refugiul Costila si vaile de abrupt de mai sus?

4. Back To Top | #24

Thumbs up

Quote Originally Posted by Slasher View Post
    Drumul pana la Refugiul Costila si vaile de abrupt de mai sus?

nu am auzit, mai multe detalii..........

5. Back To Top | #25
    Registered User RossoNerro's Avatar
    Refugiul Coştila

" Era o zi frumoasă de marţi. Şi vineri ar fi trebuit sa plecăm la mare. Dar ei s-au hotărat să amâne totul până după Paşti. Aşa că ar fi trebuit să fie un weekend foarte plictisitor.
    Dar în acea după-amiaza am fost la o diaporama. Super. Era prima mea diaporama şi mi-a placut atât de mult încât aş fi vrut să mai vad şi altele. Bineînţeles după ce-aş fi mâncat puţin (a durat vreo trei ore). Şi de acolo am hotărât să mergem cu toţii să sărbătorim reuşita diaporamei chestie la care eu nu aş fi vrut să particip. Dar a fost bine fiindcă acolo am aflat că se pregătea o ieşire la munte. Şi nu numai o ieşire ci aveam să ne căţăram. Şi cum eu eram nou venită printre alpinişti, mi s-a parut super. Mai ales că au început să-mi descrie împrejurimile. Ar fi fost în stare să-mi plătească drumul numai ca să mă duc.
    Aşa că într-o frumoasă noapte, ploioasă, cu o ploaie măruntă de primăvară etc... am plecat la munte. Şi ca totul să fie perfect unul dintre ei nu a venit, aşa ca am rămas doi şi pe tren a venit şi supracontrolul. Un frumos început pentru un weekend de vis.
    Ajungem pe la 7 în gara în Buşteni. Un cer acoperit, cu nişte nori mari de ploaie. Urât de tot.
    Începem să urcăm spre refugiul Coştila. Un drum de o ora şi jumătate, care datorita mie (nu mă mândresc cu asta), pentru că nu am a mai urcat pe munte cu rucsacul de mult s-a transformat într-un drum de doua ore şi jumătate. Pe la zece eram şi noi la refugiu. Partenerul meu de drum râdea de mine pentru eram obosită iar el avea chef de căţărare. Auziţi şi voi căţărare după ce ai urcat un traseu de două ore. Nici vorbă eu vroiam să dorm şi chiar aşa am şi făcut. După-amiaza aveam să descopăr minunata privelişte care o ai când priveşti de la refugiu şi aveam să mă bucur de ea. Şi am mai descoperit ceva. Lângă refugiu este o stâncă folosită pentru căţărare, de fapt sunt mai multe stânci, dar eu m-am căţărat doar pe una. De fapt am încercat doar. Adevărul este că nu am ajuns până sus."
    Dar lângă refugiu mai este o stâncă pe care pot să se caţere şi începători ca mine: Belvedere. Frumoasă privelişte......
    Dar să ajung la motivul pentru care m-am apucat să depăn amintiri. A doua zi, adica sâmbătă, n-a mai fost vreme atât de frumoasă. A plouat toata ziua. Pe la prânz au venit doi tipi din Bucureşti care mi-au vorbit pentru prima dată de alpinet. Erau plouaţi şi îngheţaţi. Au stat doar vreo cateva ore la refugiu dupa care au plecat. Din nefericire nu le-am reţinut numele şi nu aş putea să spun prea multe despre ei. Dar mi-ar plăcea daca m-ar contacta. Aş vrea să ştiu cum au ajuns acasă...
    Noi am plecat duminică de la refugiu. Ieşise soarele şi era din nou vreme bună. Am fi putut sa ne căţăram pe stâncă. Însă trenul nu statea să ne aştepte pe noi aşa că trebuia să plecăm. Mi-am luat la revedere de la refugiu şi am plecat spre oraş cu gândul că într-un viitor nu prea îndepărtat aveam să mă întorc şi să escaladez acele stânci.

Trasee

Busteni - Lista traseelor Turistice RECOMANDATE

6. Back To Top | #26

Thumbs up

Quote Originally Posted by RossoNerro View Post
    Refugiul Coştila

" Era o zi frumoasă de marţi. Şi vineri ar fi trebuit sa plecăm la mare. Dar ei s-au hotărat să amâne totul până după Paşti. Aşa că ar fi trebuit să fie un weekend foarte plictisitor.
    Dar în acea după-amiaza am fost la o diaporama. Super. Era prima mea diaporama şi mi-a placut atât de mult încât aş fi vrut să mai vad şi altele. Bineînţeles după ce-aş fi mâncat puţin (a durat vreo trei ore). Şi de acolo am hotărât să mergem cu toţii să sărbătorim reuşita diaporamei chestie la care eu nu aş fi vrut să particip. Dar a fost bine fiindcă acolo am aflat că se pregătea o ieşire la munte. Şi nu numai o ieşire ci aveam să ne căţăram. Şi cum eu eram nou venită printre alpinişti, mi s-a parut super. Mai ales că au început să-mi descrie împrejurimile. Ar fi fost în stare să-mi plătească drumul numai ca să mă duc.
    Aşa că într-o frumoasă noapte, ploioasă, cu o ploaie măruntă de primăvară etc... am plecat la munte. Şi ca totul să fie perfect unul dintre ei nu a venit, aşa ca am rămas doi şi pe tren a venit şi supracontrolul. Un frumos început pentru un weekend de vis.
    Ajungem pe la 7 în gara în Buşteni. Un cer acoperit, cu nişte nori mari de ploaie. Urât de tot.
    Începem să urcăm spre refugiul Coştila. Un drum de o ora şi jumătate, care datorita mie (nu mă mândresc cu asta), pentru că nu am a mai urcat pe munte cu rucsacul de mult s-a transformat într-un drum de doua ore şi jumătate. Pe la zece eram şi noi la refugiu. Partenerul meu de drum râdea de mine pentru eram obosită iar el avea chef de căţărare. Auziţi şi voi căţărare după ce ai urcat un traseu de două ore. Nici vorbă eu vroiam să dorm şi chiar aşa am şi făcut. După-amiaza aveam să descopăr minunata privelişte care o ai când priveşti de la refugiu şi aveam să mă bucur de ea. Şi am mai descoperit ceva. Lângă refugiu este o stâncă folosită pentru căţărare, de fapt sunt mai multe stânci, dar eu m-am căţărat doar pe una. De fapt am încercat doar. Adevărul este că nu am ajuns până sus."
    Dar lângă refugiu mai este o stâncă pe care pot să se caţere şi începători ca mine: Belvedere. Frumoasă privelişte......
    Dar să ajung la motivul pentru care m-am apucat să depăn amintiri. A doua zi, adica sâmbătă, n-a mai fost vreme atât de frumoasă. A plouat toata ziua. Pe la prânz au venit doi tipi din Bucureşti care mi-au vorbit pentru prima dată de alpinet. Erau plouaţi şi îngheţaţi. Au stat doar vreo cateva ore la refugiu dupa care au plecat. Din nefericire nu le-am reţinut numele şi nu aş putea să spun prea multe despre ei. Dar mi-ar plăcea daca m-ar contacta. Aş vrea să ştiu cum au ajuns acasă...
    Noi am plecat duminică de la refugiu. Ieşise soarele şi era din nou vreme bună. Am fi putut sa ne căţăram pe stâncă. Însă trenul nu statea să ne aştepte pe noi aşa că trebuia să plecăm. Mi-am luat la revedere de la refugiu şi am plecat spre oraş cu gândul că într-un viitor nu prea îndepărtat aveam să mă întorc şi să escaladez acele stânci.

Trasee

Busteni - Lista traseelor Turistice RECOMANDATE
    superba descriere !

7. Back To Top | #27
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    DESPRE MANASTIRILE DIN NORDUL MOLDOVEI

Nu imi propun sa inlocuiesc un ghid ca aspecte concrete ci sa incurajez prin prisma experientei personale o sedere acolo.

Va recomand localitatea Vama ca punct de plecare pentru explorarea manastirilor din nordul Moldovei. Recomand si pensiunea Lucretia acol, mi-a placut mult.

Mi-a placut foarte mult zona respectiva, intr-o vreme de toamna blanda, cu capite asezate pe nenumarate petice de fanete, oameni draguti, o gramada de traditii. Manastirile in sine mi se par ceva uimitor, cineva a supranumit Voronetul Capela Sixtina a Estului si nu cred ca greseste deloc.

Pentru vizitatorul rabdator cu un ochi atent, sunt sute de simboluri pe acele ziduri, pictate cu o atentie pentru detaliu exceptionala.

Fata de noi, cei din Bucuresti, e alta viata si alt ritm acolo, nu stiu cum sa va explic, dar desi suntem tot in RO, aveam senzatia ca sunt in alta parte

Daca stati la Vama nu ratati sa intrebati in sat de dna Letita, care incondeiaza oua pentru concursurile internationale si are un muzeu impresionant de oua incondeiate din toata lumea in propria casa.

Recomand o excursie la manastiri cu caldura astfel, fie la inceputul verii sau primavara, fie prin septembrie, e superb.
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

8. Back To Top | #28
    Banned
    Cheile Nerei, zona ghetarului Scarisoara, Piatra Craiului, Transfagarasanul. Dupa ce le vezi pe astea iti mai zic

Ca orase ar fi Lugoj (imho mai frumos decat tm si sibiu, poate altii nu sunt de acord)

Manastirile din Moldova sunt o mizerie, in afara de anumite picturi, culori, detalii arhitectonice (care, recunosc, sunt interesante) veti da de : foame, mancare infecta, pureci, furturi din bagaje (ma rog, daca prinzi si bumbacest bine autorul e posibil sa treci asta la evenimente placute ), peisaje deloc interesante (nu, pe bune, ajunge sa scot nasul pe geam si e ceva mai misto), fetele au avut parte de un calugar dezaxat pe la 12 noaptea, samd, etc.

Toate profesoarele cu criza varstei a 3-a faceau excursii cu clasa in liceu an de an pe acolo, mi se parea absolut stupid. Parca isi curatau pacatele daca faceau asta...

9. Back To Top | #29
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Foarte frumos, mane, da' n-ai putea sa-ti reversi frustrarile in alta parte?
    Made of ticky-tacky.

10. Back To Top | #30
    Banned
    Ce frustrari? Am dat obiective "misto" si obiective "naspa" .

Daca vrei chestii cu adevarat nasoale: Copsa Mica, Zalau

11. Back To Top | #31
    Quote Originally Posted by SteakHunter View Post
    Cheile Nerei, zona ghetarului Scarisoara, Piatra Craiului, Transfagarasanul. Dupa ce le vezi pe astea iti mai zic

Ca orase ar fi Lugoj (imho mai frumos decat tm si sibiu, poate altii nu sunt de acord)

Manastirile din Moldova sunt o mizerie, in afara de anumite picturi, culori, detalii arhitectonice (care, recunosc, sunt interesante) veti da de : foame, mancare infecta, pureci, furturi din bagaje (ma rog, daca prinzi si bumbacest bine autorul e posibil sa treci asta la evenimente placute ), peisaje deloc interesante (nu, pe bune, ajunge sa scot nasul pe geam si e ceva mai misto), fetele au avut parte de un calugar dezaxat pe la 12 noaptea, samd, etc.

Toate profesoarele cu criza varstei a 3-a faceau excursii cu clasa in liceu an de an pe acolo, mi se parea absolut stupid. Parca isi curatau pacatele daca faceau asta...
    daca tu ai patit asta nu inseamna ca e generala situatia acolo - bucovina este o zona superba cu oameni deosebiti !!

bineinteles oriunde se poate intampla sa fie si " uscaturi "

12. Back To Top | #32

Thumbs up

Quote Originally Posted by Scarlett's twin View Post
    DESPRE MANASTIRILE DIN NORDUL MOLDOVEI

Fata de noi, cei din Bucuresti, e alta viata si alt ritm acolo, nu stiu cum sa va explic, dar desi suntem tot in RO, aveam senzatia ca sunt in alta parte
    este exact impresia pe care o am de fiecare data cand merg in bucovina - liniste si pace - mult deosebit fata de alte zone turistice din romania.

13. Back To Top | #33
    Banned
    Quote Originally Posted by radubucuresti View Post
    este exact impresia pe care o am de fiecare data cand merg in bucovina - liniste si pace - mult deosebit fata de alte zone turistice din romania.
    Daca vrei liniste si pace, sugerez zona Fundata. Mai sunt ceva "pensiuni" de prost gust, dar in rest e fantastic, mai ales zona de la granita judetului e superba.

14. Back To Top | #34
    Mergeti cu totii in Bucovina de Nord (Suceava - Botosani - Cernauti).
    Astazi o sa prezint doar o mica parte din acest areal.

Judetul Suceava

Pământ al legendelor, acesta este pentru vizitatorii acestei părţi a României, cunoscută sub numele de Bucovina, un loc unde istoria e prezentă pretutindeni.Trăsătura caracteristică a acestui judeţ este că pe o suprafaţă restrânsă se găsesc un număr mare de atracţii turistice.

Bucovina este una din zonele României care excelează printr-o cultură populară impresionantă şi încă vie, materializată în arhitectura populară, port, meşteşuguri tradiţionale, numeroase obiceiuri calendaristice şi obiceiuri din ciclu vieţii.

Zona Dornei poate fi considerata una din cele mai frumoase imbinari intre natura si creatia umana, rezervatiile naturale, printre care si padurea seculara de la Slatioara ce ofera o remarcabila priveliste a naturii desfasurate, monumentele pictate incluse de UNESCO intre capodoperele de arta ale lumii.

Printre aceste monumente se distanteaza Manastirea Voronet (1488). La mica distanta una de alta, se gasesc manastirile ortodoxe: Humor (1530), Moldovita (1532), Sucevita (1584) vizitate de iubitorii de arta si cultura. De asemenea se mai gasesc Manastirile Dragomirna (1609), o broderie in piatra, Putna (1469) construita de Voievodul Stefan cel Mare, care adaposteste mormantul acestuia.Alte manastiri de mare valoare istorica si religiaosa sunt cele de la Stanisoara, Slatina, Rasca si Pobota.

Un loc special il ocupa satul Marginea, unde olari indemanatici realizeaza faimoasa ceramica neagra, renumita in toata lumea.

Obiective turistice

Cine cunoaşte, dar mai ales cine este sucevean şi iubeşte Suceava, înţelege cu o legitimă mândrie că nu sunt multe oraşe în ţara pe străzile cărora să calci cu atât de cutremurată emoţie.

Oraşul te cheamă şi te îndeamnă la tot pasul să iei aminte şi să păşeşti încet, ca să poţi auzi paşii înaintaşilor, de la Musatini încoace, că să poţi vedea umbră lor între zidurile vechi ale Curţii Domneşti sau ale Cetăţii de Scaun a Sucevei, ca să poţi asculta pulsul vremurilor sub lespezi de piatră pe care calci şi să poţi înţelege că Suceava, mai mult şi mai presus decât multe aşezări de pe cuprinsul patriei, e o cronică vie şi densă a vechimii, continuităţii şi vitalităţii româneşti, în acest colţ de ţară românească.

Complexul muzeal Bucovina

Muzeul Sucevei a luat fiinţă în 1895 şi a căpătat statut de persoană juridică la 4 ianuarie 1900. "Complexul Muzeal Bucovina" este compus din:

Muzeul de Istorie Oraşul SUCEAVA
    Muzeul Etnografic "Hanul Domnesc"
    Oraşul SUCEAVA
    Muzeul de Ştiinţele Naturii
    Oraşul SUCEAVA
    Cetatea de Scaun a Sucevei
    Oraşul SUCEAVA
    "Curtea Domnească" Suceava
    http://orasulsuceava.ro/turism/obiec...tea-domneasca/
    Muzeul Satului Bucovinean
    Oraşul SUCEAVA
    Planetariul
    Oraşul SUCEAVA

Fondul Memorial Cultural ce include:

- Casa memorială "Nicolae Labiş", Mălini
    - Casa memorială "Simion Florea Marian", Suceava
    - Casa memorială "Eusebiu Camilar", Udeşti
    - Casa memorială Solca
    - Casa muzeu Bilca
    - Complexul Muzeistic "Ciprian Porumbescu", Stupca

PEŞTERA LILIECILOR RARĂU

La numai un km distanţă de Pietrele Doamnei, într-un olistolit de mari dimensiuni(550 m lungime, 200 m lăţime şi 120 m înălţime ), format din calcare jurasice, pe un podiş calcaros cu abrupturi, se află Peştera Liliecilor, cunoscută de localnici…

MUZEUL SATULUI CIOCĂNEŞTI sat Ciocăneşti, judeţul Suceava

Chiar dacă Ciocăneştiul pare un simplu sat de munte, locuitorii au făcut din comuna lor un adevărat obiectiv turistic. Călătorii care au trecut pe aici au rămas impresionaţi de Muzeul Satului, o casă veche care aparţine bătrânei Leontina.
    Între zidurile decorate cu motive populare sunt aşezate la loc de cinste covoare,carpete şi ştergare lucrate într-o viaţă de ţărancă. Micul muzeu cuprinde şi costume populare tradiţionale din zona Bucovinei, păstrate cu grijă de gazdă. Pe mesele din cele două cămăruţe sunt expuse fotografii înrămate cu grupurile de străini care au trecut pragul muzeului. Bătrâna Leontina, trecută de 80 de ani,locuieşte în casuţa de alături, într-o camăruţă cu un singur pat, care ţine loc şi de bucatarie. Îşi duce singură bătrâneţile şi se bucură când turiştii îi vizitează casa şi ies pe poartă cu lumină şi încântare în suflet.

Sarea de la Cacica

Existenţa comunei Cacica este strâns legată de munca ce se desfăşoară de la 27şi până la chiar 48 de metri adâncime în interiorul salinei. Ascunse de lumina zilei se află lacul sărat, peştera piticilor şi imensa sală de dans, ca şi altarul Sfânta Barbara, sfânta ocrotitoare a lucrătorilor în adâncuri. Aici jos domneşte constant o temperatură de 4 grade C. Cacica, localitatea cu cea mai semnificativă comunitate poloneză din Bucovina oferă găzduire şi “Muzeului Minorităţilor”. 15 August este o dată care trebuie reţinută, pentru că atunci este sărbătorită cu mare fast Sfânta Maria.
    Last edited by ild12; 08-03-2009 at 12:27.

15. Back To Top | #35

Thumbs up

superb.
    Last edited by ild12; 08-03-2009 at 12:28.

16. Back To Top | #36
    Registered User dragosmd's Avatar
    mai nenea radudinbucuresti, ce bine ar fi daca nu ai mai cita ditamai posturile cand dai cate un raspuns de 2 randuri...

on: tot din judetul Gorj, un loc unde se poate admira arhitectura populara a zonei, Culele de la Maldarasti. pe drumul Rm. Valcea - Tg. Jiu, la un moment dat in comuna Maldarasti se face un drum la stanga. are si un semn...

de manasirea Hurezi s-a scris? merita si asta o zi pentru vizitare!

17. Back To Top | #37
    Radu fara suparare dar dragos cam are dreptate.

Astazi partea a 2 a. Judetul Botosani

Principalele orase sunt: Botosani (resedinta de judet), Darabani, Dorohoi, Saveni.

Relieful este dominat de dealuri cu subunitati ale Podisului Sucevei si ale Campiei Jijiei Superioare cu altitudini cuprinse intre 200 si 600 metrii.

Clima este temperat continentala cu influente estice aceasta avand drept rezultat o medie a temperaturilor anuale de 8 grade Celsius. Iernile sunt geroase si cu frecvente manifestari ale vanturilor din directie nord-est (Crivat).

Hidrografia este reprezentata Prutul cu afluentii sai Volovat, Baseu, Jijia (cu Sitna, Miletin, Ibaneasa) si Siretul cu Molnita, Vorona, Plesu, Bahna. Lacurile de origine antropica sunt numeroase si sunt folosite preponderent pentru piscicultura alaturi de unele folosite in scopuri hidroenergetice. Lacurile importante sunt: Dracsani, Baseu, Stanca-Costesti, Bucecea, Dragulea, Vorniceni, Popeni.

Edificii religioase:

- Biserica Sf. Nicolae, Popauti - Botosani, ctitorie a domnitorului Stefan cel Mare si Sfant din 1496; pictura interioara, de mare valoare, dateaza din secolul al XV.
    - Biserica Sf. Nicolae Domneasca - Dorohoi, ctitorie a lui Stefan cel Mare din anul 1495, construita in stil moldovenesc si avand o decoratie exterioara bogata, presarata cu elemente bizantine;
    - Manastirea Cosula din localitatea cu acelasi nume, construita in timpul domniei lui Petru Rares de catre vistiernicul Matias Cosulvei (1532), mai pastreaza fresce originale de mare valoare (pictura murala) realizate intre anii 1537 - 1681.
    - Biserica armeneasca - Botosani (1535);
    - Biserica Sf. Gheorghe - Botosani, ctitorie a Doamnei Elena Rares, sotia domnitorului Petru Rares, dateaza din anul 1551;
    - Biserica Uspenia, ctitorie din anul 1552 a Doamnei Elena, avand pictura interioara refacuta complet in anii de dupa revolutie.
    - Manastirea Agafton- Curtesti, (la 4 km sud-vest de Botosani), dateaza din secolul XVI;
    - Manastirea Vorona (manastirea de calugarite), este cea mai importanta manastire din judet si se afla la 15 km sud - est de Botosani.
    - Manastirea Gorovei - Gorovei, Vaculesti (1742);
    - Schitul Frumusica (sau Bals), din satul Storesti;

Obiective turistice

Judetul Botosani este situata intr-o zona turistica de mare interes datorita rezervatiilor si monumentelor ale naturii. Dintre acestea amintim:
    - Stanca - Stefanesti ( langa Stefanesti exista o rezervatie geologica si floristica), 1 ha
    - padurea Ciornohol, rezervatie forestiera,77 ha;
    - padurea Vorona - rezervatie floristica si faunistica ( 150 ha, langa Vorona);
    - padurea Tudora cu rezervatia de tisa. Aceasta rezervatie intinsa pe o suprafata de 117 ha, localizata in regiunea Dealul Mare - Tudora, la o altitudine de peste 550 m, prezinta specii de arbori de tisa - specie rara pentru tara noastra ( lemn de esenta foarte tare ). Acest arbore de climat subarctic este specific taigalei siberiene. rezervatia de tisa este situata pe un canion, numit canionul Bahluiului care este sapat in calcare si gresii biogene pe eroziune verticala. Frumusetea acestui loc poate fi egalata numai de zonele muntoase inalte;
    - fagetul secular Stuhoasa, com. Suharau, 60 ha;
    - arinisul de la Horlaceni ( rezervatie forestiera) com Sendriceni, 5 ha;
    - rezervatia floristica - Turbaria Dersca, 10 ha;
    - rezervatia floristica Baltile Siretului, 2 ha;

Edificii culturale

Casa memorială "Mihai Eminescu" - Ipoteşti, (la 8 km de Botoşani), casa în care s-a născut luceafărul poeziei româneşti, genialul Mihai Eminescu (1850 - 1889), care a dat culturii româneşti şi universale o operă de mare valoare artistică;

Casa memorială "George Enescu" din Liveni, casa natală a marelui compozitor, dirijor, pianist şi violonist George Enescu - reface atmosfera primilor ani ai copilăriei sale, oferind vizitatorilor posibilitatea întâlnirii cu primele sale jucării, desene, creaţii muzicale, cu cărţile şi manualele anilor copilăriei şi a primelor sale studii, alături de pianina celor dintâi compoziţii. Totodată, fotografii şi manuscrise întregesc imaginea timpului petrecut de George Enescu la Liveni, în satul natal.

Casa memorială "Nicolae Iorga" - Botoşani, organizată în una din casele în care s-a născut şi a copilărit marele istoric Nicolae Iorga. Două încăperi ale casei sunt afectate unei expoziţii foto - documentare şi unei săli multifuncţionale unde sunt expuse primele ediţii ale operei lui Nicolae Iorga. În altă cameră este adăpostită o bibliotecă istorică, alcătuită din carte curentă achiziţionată în ultimii ani. Salonul familiei redă un interior datând din ultimele decenii ale secoluluii trecut;

Muzeul Memorial " George Enescu" - Dorohoi. Sălile expoziţiei de bază ale Muzeului Memorial " George Enescu" din Dorohoi (înfiinţat în anul 1957) oferă vizitatorului un bogat material documentar enescian, constituit din instrumente muzicale, partituri, programe de concert ţinute în ţară şi străinătate, fotografii, cărţi, lucrări de artă contemporane şi postume, redându-l pe marele muzician român;

Muzeul memorial "Octav Onicescu" - Botoşani, înfiinţat în octombrie 1995, adăposteşte piese de mobilier care au aparţinut matematicianului şi filosofului Octav Onicescu, fiind expuse de asemenea manuscrise, scrisori, diplome, cărţi din biblioteca personală, fotografii de familie, decoraţii, redând imaginea unor încăperi intime matematicianului;

Muzeul judeţean (Secţia de etnografie) - Botoşani, clădirea este un valoros monument de arhitectură datând de la sfârşitul secolului al XVIII şi reprezentând casa lui Manolache Iorga, străbunicul marelui istoric Nicolae Iorga. Organizat şi deschis publicului din anul 1989, muzeul valorifică cele mai importante elemente ale civilizaţiei rurale a Botoşanilor: principalele ocupaţii(agricultura, creşterea animalelor, vânatoarea, pescuitul, albinăritul), meşteşugurile tradiţionale ( torsul, cusutul, cojocăritul, olăritul), costumul popular, datinile şi obiceiurile specifice acestei zone. Interiorul de locuinţă readuce în prezent ideea de viaţă tradiţională, prin mobilier, obiecte de uz casnic şi prin locul de preparare a hranei. Ceramica de Cucuteni, ouăle încondeiate, covoarele tradiţionale, măştile populare sunt bine reprezentate în acest muzeu.

Muzeul judeţean (Secţia de istorie şi arheologie) - Botoşani, monument istoric a cărui clădire datează din anul 1913 prezintă în cele 17 săli de expoziţie, dispuse la parter şi etaj, cele mai semnificative momente ale evoluţiei zonei Botoşanilor din preistorie pâna în contemporaneitate. Vizitatorul este invitat să descopere vestigii ale civilizaţiei, paleoliticului, neoliticului (ceramica de Cucuteni), bronzului şi fierului. Sunt expuse unelte şi arme din piatră şlefuită şi os, ceramică pictată, figurine antropomorfe şi zoomorfe, peceţi ce au aparţinut unor domnitori moldoveni, obiecte de podoabă, etc. Reţine atenţia, în mod deosebit, cel mai vechi adăpost omenesc din Europa de S-E, descoperit la Ripiceni şi reconstituit parţial.
    Last edited by ild12; 08-03-2009 at 12:30.

18. Back To Top | #38
    continuare

Muzeul de Ştiinţe ale Naturii Dorohoi. Acest muzeu a luat fiinţă în anul 1953. Clădirea - monument arhitectural în stil baroc, a fost construită în anul 1887. Patrimoniul muzeului cuprinde piese naturalizate din toate grupele sistematice: minerale, plante, moluşte, peşti, păsări, mamifere, păsări exotice (din Africa), etc

Muzeul de Arheologie Săveni. Acest muzeu înfiinţat în anul 1964, cu sălile expoziţiei de bază consacrate arheologiei, prezintă vestigii arheologice descoperite în aşezările şi necropolele de la Ripiceni, Miorcani, Drăguşeni, Hanesti şi Săveni din epoca paleoliticului şi pâna în aceea a marilor migraţii.

Galeriile de arta "Ştefan Luchian" - Botoşani, reprezintă Secţia de Artă a Muzeului Judeţean. Aici este valorificat patrimoniul artistic botoşănean, patrimoniu ce cuprinde lucrarile artiştilor plastici Ştefan Luchian, Octav Băncilă, precum şi a numeroşi artişti plastici contemporani, lucrările unor renumiţi graficieni printre care ale Ligiei Macovei, cea mai bună ilustratoare a poeziilor lui Mihai Eminescu, sculpturile semnate de Iulia Onilă şi Dan Covataru sau tapiţeriile create de Cela Neamţu, Aspazia Burduja şi Ileana Balotă;

Teatru de Stat "Mihai Eminescu" - Botoşani; clădirea a fost inaugurată în anul 1914, distrusă parţial în timpul bombardamentelor din anul 1944 şi refacută ulterior în 1958 şi anii '90. Aici activează o talentată echipă de actori a căror evoluţie remarcabilă a fost încununată în anul 2001 cu Marele Premiu al Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ. Sala mare a teatrului găzduieşte numeroase alte activităţi culturale din care cele mai importante sunt concertele simfonice susţinute de Filarmonica de Stat din Botoşani.

Teatrul de Păpuşi "Vasilache" - Botoşani, trupa de actori păpuşari botoşăneni, deosebit de apreciată atât în ţară cât şi în străinătate (laureată a Festivalului Internaţional de Păpuşi de la Silistra - Bulgaria în luna iunie 2001) a adoptat o manieră originală de prezentare a spectacolelor în cadrul manifestărilor publice organizate tot mai des la Botoşani. Reprezentaţiile actorilor păpuşari botoşăneni reprezintă o încântare pentru cei mai devotaţi spectatori: copiii. O dată la doi ani se organizează Gala Internaţională a Recitalurilor Păpuşereşti, care prilejuieşte întâlnirea la Botoşani a celor mai prestigioase colective de actori păpuşari atât din ţară cât şi din străinatate;

Filarmonica de Stat - Botoşani, clădirea filarmonicii denumitî şi vila Ventura a fost construită la sfârşitul secolului XIX în stil neoclasic. Activitatea Filarmonicii de Stat Botoşani este recunoscută şi în afara judeţului, artiştii fiind invitaţi în mod permanent să participe la diferite spectacole în ţară şi străinătate. Filarmonica botoşăneană este principalul organizator al manifestărilor omagiale dedicate lui George Enescu, manifestări care se bucură în fiecare an de prezenţa unor personalităţi din lumea artei şi culturii româneşti;

Ansamblul "Rapsozii Botoşanilor" - Botoşani, instituţie ce numară mai multe decenii de activitate, are în repertoriul său o multitudine de cântece populare moldoveneşti, romanţe, etc. Ansamblul s-a bucurat pe durata a mai multor ani de prezenţa unor artiste remarcabile cum ar fi Sofia Vicoveanca, Laura Lavric, Daniela Condurache samd. Artiştii ansamblului sunt recunoscuţi pe plan naţional şi internaţional prin numeroasele premii câştigate;

Inspectoratul pentru Cultură - Botoşani, este o instituţie care pe plan local şi-a asumat sarcini deosebite legate de manifestările omagiale dedicate personalităţilor botoşănene (Eminescu, Iorga, Luchian, Onicescu s.a.) precum şi în derularea de proiecte şi programe cu caracter cultural artistic: Festivalul Usturoilui - Copalau, Festivalul folcloric al Cântului moldovenesc "Satule mândră grădină", Festivalul naţional de muzică folk pe versuri de Mihai Eminescu, Festivalul folcloric "Serbările pădurii" de la Vorona, etc
    Biblioteca Judeţeană " Mihai Eminescu" - Botoşani, clădirea bibliotecii, cunoscută şi sub numele de "Casa Moscovici", este o adevărată bijuterie arhitectonică, construită la sfârşitul secolului al XIX, îmbinând într-o sinteză armonioasă elemente ale arhitecturii franceze cu cele germane. Biblioteca deţine un valoros fond de carte cu peste 380.000 volume;

Centrul Vechi - Botoşani, este partea cea mai veche a oraşului din punct de vedere arhitectonic, care grupează un număr mare de clădiri cu destinaţie comercială datând din secolele XVII - XVIII. Clădirile sunt dispuse sub forma de L, iar faţadele spre stradă au forme arhitecturale din cele mai diverse, mai ales de factură apuseană, prelucrate creator în forme tradiţionale, specifice acestui tip de construcţii. Curţile interioare prezintă ordonanta clasică a caselor de târgoveţi, cu galerii din stâlpi de lemn, balcoane din fier forjat şi geamlâcuri susţinute de console de lemn profilate.

În Botoşani există numeroase alte construcţii cu valoare arhitectonică deosebită, printre care menţionăm:

Cladirea Primariei din Botosani, edificiu construit la sfarsitul sec. XVIII in stil eclectic de influenta germana. Este restaurata intre 1906 - 1914, iar la mijlocul sec. XVIII, cladirea devine sediul Tribunalului unde Mihai Eminescu a lucrat in calitate de copist in perioada octombrie 1864 - martie 1865.

Casa Bolfosu din Botosani, construita la inceputul sec. XIX de Garabet Bolfosu, renumit negustor armean. Stilul arhitectonic este cel popular taranesc cu unele inovatii.

Casa Silion din Botosani, dateaza din jurul anului 1900, si imbina armonios mai multe stiluri arhitectonice (eclectic francez, art-nouveau). Este plasata in mijlocul unei gradini cu fantana, iar intrarea principala este incadrata de statui.

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" din Botosani, cladirea bibliotecii, renumita "Casa Moscovici" este o adevarata bijuterie arhitectonica, construita la sfarsitul sec. XIX, imbinand intr-o sinteza armonioasa elemente ale arhitecturii franceze cu cele germane. Fondul de carte este de aproximativ 380.000 volume.

Mari personalitaţi ale jud. Botoşani: George Enescu, Nicolae Iorga, Mihai Eminescu, Ştefan Luchian, Grigore Antipa etc.

Municipiul Botosani
    LaBotosani-Obiective Turistice Judet
    Last edited by ild12; 08-03-2009 at 12:31.

19. Back To Top | #39

Thumbs up

[quote=RossoNerro;39387687]Radu fara suparare dar dragos cam are dreptate.

ok.

20. Back To Top | #40
    True Evil
    Un mic "review" despre zona Sibiului, se poate?

1.  
Page 2 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks