Page 6 of 6 FirstFirst ... 3456
Results 101 to 120 of 120

Thread: OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !

1. Back To Top | #101
    Nu inteleg de ce sa vizitez niste locuri frumoase , da destul de frumoase dar in care nu am conditii?
    Recunosc sunt unele zone in Carpati care te lasa fara cuvinte , dar de ce sa fac pana intr-un anumit loc in care vreau sa ajung 6-7-8-9 ore doar pe drum cand pot foarte bine sa iau avionu si sa ma duc intr-un loc mai putin frumos dar in care mi se ofera toate conditiile aici se includ ( drum , mancare , cazare , s.a.m.d)
    Asta-i chestia , ca Romania are de toate si din toate dar nu prea stim sa valorificam lucrurile acestea.

2. Back To Top | #102
    Registered User Bylly's Avatar
    Infrastructura e problema no. 1, ce crezi ca zice neamtul cand sta blocat in coloane 1 ora pe 4 km? Ii mai arde sa mai viziteze gradina romana?

Chestia e ca unele locuri din Romania au conditii mai neprielnice - ele sunt pentru un anume tip de turisiti. Daca vrei 5 stele nu te vor satisface.
    War does not decide who is right, but who is left.

3. Back To Top | #103
    Registered User kam1kaze's Avatar
    Am schiat pe Valea Dorului. In Busteni era cat de cat ok partia. In rest, cu traficul, faci cam 1 ora Sinaia-Busteni.

4. Back To Top | #104
    Recomand la toata lumea, care s-a saturat de Rucar - Bran, Apuseni.
    Vizitati Rosia Montana este super, minele Romane sunt fantastice.

5. Back To Top | #105
    Registered User Scorpio's Avatar
    O rugaminte .. cand postati o locatie ceva, puneti si starea drumurilor din acea zona (infrastructura pe scurt). Personal evit multe zone superbe din Romania din pricina drumurilor ( am o "relatie" mai speciala cu masina si-mi pare rau sa o bag prin nu stiu ce cratere ) ).

6. Back To Top | #106
    In Galati: Gradina Botanica, faleza, turnul de televiziune, padurea Garboavele - mi-au placut toate; gradina am auzit ca e minunata cand infloresc trandafirii; padurea m-a lasat masca, era ca lumea amenajata;
    Drumuri: in Braila s-a circulat greu, lucreaza la drumuri; nu mergeti pe A2 - Slobozia - in niste sate se lucreaza, drumul e prost; mergeti prin Buzau, e mai ok

7. Back To Top | #107
    Zona Metropolitana Brasov (Sinaia, Azuga, Predeal, Busteni, Brasov, Poiana Brasov), de 1 Mai anul acesta:

OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !-380589_416619585022396_100000230748696_1472307_396327423_n.jpg OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !-398256_416619691689052_100000230748696_1472310_1806200257_n.jpg OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !-img_0775.jpg OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !-img_0802.jpg

Brasovul, ca de obicei, animat si atractiv. Biserica Neagra, Tampa, Belvedere, Piata Sfatului, N atractii turistice.
    Terasa este cea de la Castelul Cantacuzino din Busteni, cam scumpet, insa privelistea si turul merita fiecare ban.
    Ultima poza, Cota 1400 din Sinaia, superb traseu, insa drumul e execrabil

8. Back To Top | #108
    Anul trecut am fost la Praid, m-am cazat intr-o pensiune excelenta (nu spun numele, pt a nu se considera reclama) si am stat aprox o saptamana.
    Este superb!
    E ideal pentru un tratament al celor care sufera de probleme ale cailor respiratorii (si mai alex pentru copii).
    Am mers zilnic la salina Praid, care este foarte mare (se coboara cu autobuzul, care merge prin tunel circa 4 - 5 minute).
    Zona se numeste "Tinutul sarii", si exista o multime de obiective in jur: salina Praid, Sovata (care arata foarte ok), canionul de sare, Corund (vestit pentru ceramica deosebita.. mi am cumparat multe vase), mocanita din Sovata (cu un traseu foarte interesant, printre niste sate uitate de lume.. unde nu exista nici macar semnal GSM), Lacul Rosu (care nu este foarte departe daca mergi cu masina).
    Pe drum intalnesti multi amarasteni care vand afine, zmeura si fragi la preturi de nimic (gen 30 RON galeata mare de afine). Evident, am cumparat si am facut afinata, gem, etc.
    Pentru a ajunge in Praid dinspre Brasov, am folosit E60 si am facut dreapta in Balauseri urmand apoi indicatoarele (mai exista doar o intersectie pe drum unde se desprinde in stanga soseaua catre Sovata). Soselele sunt intr-o stare impecabila (nota 9.5 din 10).

Daca mi se permite, o mica corectura pentru @mcd:

Quote Originally Posted by mcd View Post
    Zona Metropolitana Brasov (Sinaia, Azuga, Predeal, Busteni, Brasov, Poiana Brasov), de 1 Mai anul acesta:
    Azuga, Busteni, Sinaia sunt in Prahova.. nu fac parte din Zona Metropolitana Brasov.

9. Back To Top | #109
    Quote Originally Posted by radubucuresti View Post
    deschid acest thread cu intentia de a schimba impresii/informatii despre turism in Romania

- obiective turistice deosebite

- pensiuni/restaurante unde sa mergi sau nu

- drumuri bune/proaste

- sfaturi diverse despre turism in Romania

- etc.
    O noua "Cetate a Ponorului": Manastirea Ponor
    OBIECTIVE TURISTICE IN ROMANIA - Hai sa cunoastem Romania !-img_0052.jpg

Se pleaca din Baia de Aries sau Salciua spre Ponor. Imediat dai de peisaje de basm, tot ce poate fi mai parfumat ca fructe de padure, ciuperci, pajisti inmiresmate de vis... Atentie insa cu ce ajungeti acolo! Autoritatile locale in loc sa se ocupe de starea drumurilor prefera sa impanzeasca locurile cu avertizari ca "numai localnicii au voie sa culeaga afinele din padure"... Cat despre manastire, cea de calugari este pe platou, probabil Cel de Sus mai are ceva de spus de a ingaduit-o asa de aproape de El...

10. Back To Top | #110
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    Stie cineva cum se ajunge cel mai bine din Bucuresti in Retezat? Mai exact la Carnic? Traseul rapid ma intereseaza, nu cel pitoresc
    Multumesc!
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

11. Back To Top | #111
    Am zis să ne cunoaştem ţara şi dintr-un alt unghi de vedere. Primul Wingsuit BASE Jump din România. 80 de secunde de zbor la viteză maximă în Bucegi. First Wingsuit BASE Jump Bucegi Romania POV - YouTube
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

12. Back To Top | #112
    doar ce ne-am intors dintr-o calatorie prin tara:
    ziua I: am plecat din Bucuresti, am vizitat Manastirea Curtea de Arges, Vidraru, am urcat la Balea Lac-peisaj frumos, drum Ok, am trecut prin Fagaras, apoi ne-am cazat in Sighisoara - intre Fagaras si Sighisoara drumul naspa, cel putin pana am intrat in judetul Sibiu. Ne-am cazat seara pe la 8, la o casa (am uitat numele), camere mari, curate, baie in camera, 75lei camera dubla matrimoniala. Seara am vizitat Centrul, am urcat dealul acela cu multe trepte, ne-am plimbat prin Cetate;
    ziua II: am plecat la Praid, am mers in salina cateva ore, apoi mai sus la Sovata- ne-am plimbat prin statiune si seara ne-am cazat la Turda -Casa Victoria 80 lei- cazare perfecta, aproape de salina pe care am vizitat-o urmatoarea zi.
    ziua III: vizitat salina Turda - spectaculoasa, apoi am plecat spre cluj, am mancat la gherla- casa Ioana- am ajuns la Viseu de sus- dar nu am gasit cazare decat foarte greu in Viseu de jos. de-acum ne-am invatat minte - cautam cazare inca de pe zi -turistinfo e baza- si ne ducea GPS-ul seara- ajungeam tot seara la destinatie si totul era ocupat in perioada asta.
    ziua IV - mers cu mocanita - o nebunie, desi ne-am dus de la 8, nu aveam loc, s-a suplimentat cu un tren fiindca erau multi in aceasta postura, ne-am intors pe la 15.00- am plecat spre sighet si sapanta-cimitirul vesel- care nu m-a inveselit deloc, dar e interesant, manastirea Barsana - foarte frumoasa, cea mai frumoasa; ne-am cazat seara in Borsa - cazare super - pensiunea Mesteacan -camerele cu baie, pat matrimonial, la parter, nimeni deasupra - perfect. Aici ar fi trebuit sa vedem pestera Cailor si Lacul Iezer- dar am zis pas. trebuia sa trecem in Moldova prin pasul Prislop, dar am inteles ca drumul e foarte naspa si gazda ne-a povatuit sa ocolim prin Bistrita.
    Ziua V - am plecat borsa-nasaud-bistrita-vatra dornei, Manastirile Voronet si Humor, ne-am cazat in Campulung - pensiunea Liliana 70 lei- frumos. initial am mers la Pietrele arse- dar, foarte urat, contrar a ce e pe net, camere extrem de mici, mizerie in baie.
    ziua VI - am vizitat Manastirile Moldovita, Sucevita, Putna, ne-am cazat in Scheia langa SV (pensiunea ODN-50 lei- camere mari, baie mare, curte mare, foisor, chiar neasteptat de bine)
    ziua VII - cetatea Sucevei, cetatea Neamtului - foarte frumoasa, manastirile Varatec si Agapia, ne-am cazat langa Piatra Neamt, pensiunea Farmecul Padurii -75lei negociat, o liniste extraordinara, gazde- 2 tineri minunati, camere curate, bucatarie imensa, foisor, un parau aproape, hamac odihnitor- am fi stat o saptamana, dar eram pe fuga.
    ziua VIII - Barajul Bicaz, Cheile Bicazului, Lacul Rosu, si ne-am cazat la Slanic Moldova - pensiunea Caraffa - nu recomand neaparat.
    ziua IX Dimineata am mers la Salina Targu-Ocna si la 1 am plecat spre mare - onesti-adjud-focsani-braila-am trecut cu bacul la macin- frumos peisajul-lumina-navodari-mamaia- aici greu am mai gasit cazare - foarte scump la hoteluri, am gasit o vila cu un apartament liber 2 camere, semidec, la un nene cu o pancarda (CAZARE), si am negociat 450 lei pt cele 2 camere, 2 nopti - am fost 2 cupluri, undeva in constanta, langa terasa La scoica, unde am si mancat seara-recomand.am stat 2 zile la mare, ne-am intors aseara.
    Asadar - am plecat 2 cupluri din Buc, cu o masina-2750 km, 11 zile, am cheltuit 12 mil pt motorina, cazare a fost in medie 70 lei/camera/seara, exceptand marea, am mancat o masa/zi la restaurantele de pe drum, dimineata si seara din traista-am avut o geanta cu ventilator la bricheta masinii, in total cheltuiti 4000 lei/cuplu.

13. Back To Top | #113
    Registered User Iris_'s Avatar
    As vrea sa fac un mic traseu prin tara anul asta. Cam la asta m-am gandit: https://goo.gl/maps/mqnPm

1 noapte la Colibita pt lac, 2 la Arieseni pentru cascade si pesteri, 1 la Hateg pt rezervatia de dinozauri, 1 noapte la Sancel unde am o cunostinta, 1 noapte la Borzont unde am mai fost si mi-a placut.

Aveti sugestii de zone unde te poti opri pe parcurs pt obiective turistice interesante? Ma intereseaza foarte mult cascade, pesteri, cetati, zone de padure interesante, chestii din astea.

14. Back To Top | #114
    Moderator Ivan's Avatar
    De la Ranca nu merge direct la Novaci, mergi in pic catre Horezu si mergi la Polovragi si Pestera Muierii. Apoi in zona Alba-Orastie sunt mai multe cetati. Langa Sebes este o cetate taraneasca draguta (frumos intretinuta), la Câlnic cred.
    Din Sebes eu as face un mic ocol si prin Sibiu, desi n-ai precizat "orase" in lista de atractii

15. Back To Top | #115
    Moderator Ivan's Avatar
    Q: de la Sambata cat se merge cu masina spre cabana Sambata?

16. Back To Top | #116
    Registered User IonutGhionea's Avatar
    Un scurt video facut de mine la salina Turda: https://www.youtube.com/watch?v=W7BZu3mETSI
    I work for the Government. I'm a teacher.

17. Back To Top | #117
    Registered User IonutGhionea's Avatar
    Si, nu neaparat un obiectiv turistic, dar este un video facut cu citiva ani in urma la exploatarea de piatra in apropiere de Piatra Neamt.
    https://www.youtube.com/watch?v=oOkICGUpjV0
    I work for the Government. I'm a teacher.

18. Back To Top | #118
    2che Hadrian's Avatar
    Ca sa nu deschid un topic nou,va cer si eu ceva sfaturi de calatorie.
    Ma bate gandul sa fac un mic tur in jur de 1 octombrie cu familia(copil 2ani,parinti..) cu plecare din Bucuresti la urmatoarele obiective :
    1-Manastirea Prislop
    2-Sarmisegetuza
    3-Castelul Corvinilor-Hunedoara.
    Ne-am gandit la astea 3 obiective pt ca sunt relativ in aceeasi zona mai mult sau mai putin.
    Intrebari:
    A.Daca plec de sambata de dimineata pana duminica dupa-masa pot "acoperi" cele 3 obiective?Nu sunt genul sa stau 6 ore la un castel dar nici 10 minute.Intelegeti voi...
    Daca da,unde sa imi caut o cazare(baza de unde sa plec) bunicica de 100/120 ron camera sau mai bine chiar un apartament 2 camere<=220-250 ron(neaparat fara probleme cu,curatenie+caldura pt cel mic)?
    B.Daca nu ajunge intervalul sambata 14.00-duminica 14.00 si mai e nevoie de o zi de cazare,in caz ca ar ramane timp ar mai fi ceva de vizitat/plimbat in jur ce ar merita?
    C.Avand in vedere locatia(Bucuresti,cazarea(inca nu stiu unde)) si obiectivele,ce traseu mi-ati recomanda?
    Astept orice sugestie,sfat,etc
    Multumesc !
    Talking on E71,driving E87 on E85

19. Back To Top | #119
    Registered User RossoNerro's Avatar
    Salutare,

A. Da, dar e obositor ...de condus pe sens minim 7 ore.

1. Cazare in Deva - vizitare cetate (dupa amiaza), Castelul Bethlen (Magna Curia), etc. Ai locatii moderne, iar orasul este cat de cat ingrijit. Poti sa te abati si la Alba Iulia - Cetatea "Alba Carolina".
    2. Cazare Hateg - vizitare Rezervatia de Zimbri Haţeg - in rest nimic .

B. As ramane in Sibiu (oriunde : Paltinis, Ocna, Sibiel, Cristian, etc.). In Sibiu ai o multime de locatii de vizitat (Muzeul Astra - minim 6 ore, Muzeul Brukenthal, etc: Obiective turistice - Atractii turistice - locuri de vizitat in Sibiu | Blog de Calatorii).

C. Simplu :

Varianta 1 : A1 - Sibiu - Deva - Hateg - Prislop.
    Varianta 2 : A3 - Brasov - Sibiu - Deva - Hateg - Prislop.

La intoarcere as veni pe valea Jiului (pentu peisaje) : Hateh - Petrosani - (aici poti sa o iei spre Transalpina (DN67C) sau te orientezi spre) Tg. Jiu - Horezu - Rm. Valcea - Pitesti.

L.E.
    P.S. De ce nu raspunzi la tel.?
    Last edited by RossoNerro; 09-09-2016 at 13:31.

20. Back To Top | #120
    Ma gandeam sa dau o fuga maine pana la Cota 2000. Telecabina/telegondola se ia din Sinaia sau din Busteni? Merg pentru prima data si nu stiu multe detalii, orice sfat e binevenit. E ok sa petreci cateva ore acolo sus? Relaxare, priveliste? Totodata as vreau sa iau si snowboardul cu mine, dar sunt amator cu sporturile de iarna. E vreo partie amenatajata pentru incepatori?

Se poate ajunge usor la Sfinx si la Crucea Caraiman?
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

1.  
Page 6 of 6 FirstFirst ... 3456

Bookmarks

Bookmarks