brat Vacanta in Rusia - orasul Soci
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Vacanta in Rusia - orasul Soci

Need I explain? Bogotta's Avatar

Vacanta in Rusia - orasul Soci

Nu stiu cati dintre voi au auzit de aceasta statiune cu clima mediteraneana insa eu ma gandeam sa planific o vacanta acolo.

Am tot fost prin Europa dar acum as vreau sa incerc ceva nou. Stiu ca preturile la cazare si mancare sunt mai mult decat convenabile insa drumul poate constitui un "challenge" deoarece pe sosea sunt 1700 Km iar avion nu stiu daca exista.

Daca mai este cineva interesat de asa ceva il rog sa posteze si poate ne informam reciproc.

Cateva poze (zic eu relevante), aici: English Russia
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Acid Pimp Flat's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    cred ca ar fi interesant, dar in 2014, nu acum. nu stiu daca s-au apucat de constructiile pentru olimpiada, dar banuiesc ca in scurt timp toata zona va fi un mare santier, sau ma rog, bulversata in orice caz de lucrari.
    BOICOTATI TAXIMETRISTII DIN BUCURESTI! NU MAI MERGETI CU TAXIUL!

pai tocmai de asta. Ideal ar fi sa ajung inainte de a se apuca. Pe urma cine stie peste ce constructii idioate pot sa dau ...
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User Bogdan_P's Avatar
    Din cate stiu nu trebuie sa-ti faci mari griji pentru ca satul si tot complexul olimpic o sa fie intr-un singur loc chiar langa aeroportul international al orasului.

Registered User murfisor's Avatar
    eu as merge doar cu cineva care stie ruseste.

A fost un amic la Sankt Petersburg pentru business si mi-a spus ca a ramas impreionat de cat de bine se vorbeste engleza la ei.

Oricum, alfabetul si cateva cuvinte mai stiu si eu, deci din acest punct de vedere sunt linistit Ce nu stiu precis este cum se poate ajunge cel mai usor si cel mai convenabil.

Mircea Cărtărescu

Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Eu am stat o luna prin Mama Rusie anul trecut, ma rog, mai mult intr-un institut de cercetare de langa Moscova dar am deambulat nestingherit prin capitala si prin Sankt Peterburg. Aproape nimeni nu vorbea engleza. Deoarece aveam niste bancnote de 100$ din 1996 si nimeni nu a vrut sa mi le schimbe la exchange am colindat toate bancile de pe Novii Arbat, echivalentul moscovit al Wall street, unde stupoare, nu se vorbea engleza. Spre norocul meu, stiu putina rusa si am reusit sa ma descurc. In rest, cand eram intrebat din ce tara vin si raspundeam ca sunt rumansky, toti rusii ma luau in brate, la propriu...Oricum, iti recomand sa treci prin piata rosie si sa contemplezi ramasitele tatucului lenin, se pare ca in 2010 il vor inhuma.

Cat priveste excursia in primul rand ai nevoie de viza. In al doilea rand poti fie sa iei avionul pana la Moscova ori Sankt Peterburg unde te cazezi pentru o noapte si consulti temeinic mersul trenurilor, ai grija la tarifele care sunt mai mari pentru straini decat pentru rusi,iar apoi trenul, desi probabil nu vei face mai putin de 8 ore, pana la soci, fie apelezi la masina personala.

P.S. Tarifele practicate de gari sunt foarte tricky. Nu numai ca difera de la gara la gara dar difera de la ghiseu la ghiseu in aceeasi gara potrivit unei logici incalcite pe care nu o cunosc. Bunoara un coleg care a plecat inaintea mea din Moscova spre Sankt Peterburg cu Sageata Rosie a platit pentru biletul dus-intors 4000 de ruble~200 $. Eu,pentru acelasi drum, dus-intors am platit cateva zile mai tarziu 1700 de ruble.
    Last edited by Messire; 06-03-2009 at 13:07.

Man, esti un norocos ca ai ajuns acolo. Eu insa nu am (deocamdata) planuri sa ajung la Moscova ci doar la Soci. Fiind un oras turistic, trebuie sa fie si oameni care vorbesc engleza.

Sper ca varianta cu avionul prin Moscova sa nu fie singura pentru ca in cazul asta o sa renunt. Va fi scump si extrem de obositor. Plus ca nu imi place sa zbor atata cu avionul.

Multumesc pentru info, oricum

Mircea Cărtărescu

Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Biletul de avion dus-intors Bucuresti-Moscova costa 350 E, cu Aeroflot,avioanele sunt Tupolevuri care desi nu se mai fabrica din `84 ajung la destinatie in 90 de minute.

Registered User MiG29's Avatar
    Mai precis Tu-154 care s-a mai fabricat pana prin 2006, dar mai gasesti si Airbus-uri (A320) tot de la Aeroflot.
    The Earth is full.GO HOME!

Hmmm, deja ma speriati .... Se dau parasute individuale ?

Mircea Cărtărescu

Registered User
    @Messire : Krasnaia Strela (Steaua Rosie) e un tren mai de clasa de aia a costat mai mult. Depinde si "clasa" de bilet - adica am platit si 300ru la St. Petersburgt - Moscova.

@Bogotta - nu spera si nu ai teama
    Asa dupa cum au spus si antevorbitorii - in Rusia nu se vorbeste engleza. Tre' sa fii norocos sa intilnesti careva vorbind (sau macar intelegind )
    In Moscova - nu sint multi care vor sta de vorba cu tine - daca te adresezi in engleza - iar in afara Moscovei - numarul de oameni care vorbesc engleza - scade direct proportional cu distanta de capitala.
    Exceptie - locurile unde au fost/sint englezii de la BP (sau alte firme super bazate).

Tu-urile sint stabile - parasutele le gasesti la destinatie

Soci - e o statiune populara in Rusia (generic toata peninsula Crimeea) - insa era/e doar cu target local. Asa cum nimeni nu s-a ingramadit sa invete engleza pt olimpiada din '80 - in Moscova - oras "cosmopolit" - te asigur ca nu se chinuie nimeni sa o invete undeva "la tara" - pt niste turisti care or sa vina peste 5 ani.

Registered User Mandea's Avatar
    am stat la moscova 1 sapt, eu unul in rusia nu mai calc, cand am trecut de checking mi-am facut cruce . o tara mai varza ca romania la toate capitolele.
    vezi ca aia nu stiu engleza, sunt niste spagari innascuti si nici macar la capitolul turism nu sunt pusi la punct. in rest, drum bun si sper sa te intorci teafar (la cap, ca fizic, nu mi s-a parut periculos).

Registered User
    Asta cu engleza in Rusia...din punctul de vedere al rusilor, cu care personal sunt de acord, asa cum daca mergi in SUA trebuie sa cunosti engleza fiindca (cu ceva exceptii unde mai stiu aia spaniola) nu se vorbeste alta limba straina, asa si daca te duci la ei, care sunt o tara (cel putin din punctul lor de vedere ) cu nimic mai prejos ca "imperialistii" americani trebuie sa stii rusa. Nu sunt amatori de turisti si nu le e rusine sa recunoasca si s-o arate. Daca ai treaba cu ei, daca vrei sa le vizitezi tara, trebuie sa inveti tu rusa nu ei alte limbi straine. Un mod de gandire foarte sanatos, ce sa zic.
    In rest, din poze arata absolut bestial Soci. Cu vizele cum mai stau, tot asa greu se dau?

Pana la urma nu stiu daca mai ajung. M-ati speriat de tot Oricum nu aveam ceva deja aranjat sau de genul asta. Pur si simplu auzisem de locul respectiv si ma gandeam ca ar fi o destinatie de vacanta placuta. Totusi par sa existe mai multe piedici decat as fi crezut la inceput.
    O sa va tin la curent cu ce am mai facut intre timp

Mircea Cărtărescu

Registered User Mandea's Avatar
    eu as fi vizitat mai degraba odessa, dar e in ucraina. la moscova nu am fost pe banii mei dar sincer as prefera sa vizitez munchenul de 10 ori pe an decat sa ma duc in locatii gen rusia. ma lipsesc. nici ce e de vizitat nu ma impresioneaza (stilul grandomanesc nu se pupa cu mine) si civilizatia e la pamant pt ce pretentii afiseaza si ce preturi au, singurul lucru misto: FEMEILE. au niste femei de ramai nauc, chiar m-am intrebat cum se marita cu uratii si placizii aia. nici nu ajunsesem bine in aeroport la ei si aveam capul precum girofarul, senzatie femeile.

Asa am patit eu in Cipru. Super femei ce am vazut .... Offff.....

Munchen nu stiu insa la un Berlin cred ca o sa ma bag. Adio Soci ....

Mircea Cărtărescu

True Evil
    Daca nu te duci pana in iunie, iti zic eu de Berlin. Oricum, inca astept recomandari de berarii unde sa rup halba de 1 kg in Berlin.
    Plimbari cu tancul, turul sexului, al treilea reich... abia astepta aceste tururi.

Registered User aleksey007's Avatar
    cateva recomandari pentru cine are curajul sa mearga in rusia:
    1. NU face "biznis" pe sub mana pt nimic in lume daca nu stapanesti bine rusa
    2. fati o asigurare medicala
    3. cauta bine un hotel pentru ca unele sunt scumpe si au ditamai gaurile in pereti
    4. iati dictionar electronic
    5. nu intra in vorba cu lumea, e parsiva
    6. ca turist, nu umbla pe stradute mici si intunecoase din moskva sau st. peterburg
    7. iati haine de schimb.. in unele hoteluri se mai experimenteaza inghetul
    8. dai pe la ambasada romaniei in caz de ai probleme.

in general.. nu e prea bine sa mergi in rusia singurel si fara sa stii limba. daca merge cineva il sfatuiesc sa mearga in grup cat mai mare (+10) si daca se poate sa fie cineva care stie rusa

ps. cel mai important lucru!!! NU CALATORI CU AEROFLOT PENTRU NIMIC IN LUME!!!! eu am mers de la moskva la tomsk si am crezut ca mor!! la intoarcere am renuntat la bilet si am preferat trenul.
    si, acum nici nu ma mira dc aceasta "minunata" companie are record la accidente in lume...

Registered User murfisor's Avatar
    Tocmai ce m-am intors de la Sochi.
    Am zburat cu aeroflot si la Moscova si de la Moscova la Sochi si am fost foarte multumit de ei. Mancare destul de buna si singura problema pe toate zborurile a fost cu betivii din avion care monopolizau personalul navigant...

-orasul este frumos si am avut parte de vreme destul de buna si de apa marii la 23 de grade cu toate ca era deja octombrie...
    -plaja este destul de nasoala
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails p1030766.jpg   p1030769.jpg   p1030779.jpg  
    Last edited by murfisor; 07-10-2009 at 11:47.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast