Page 3 of 14 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 266

Thread: Cele mai ieftine bilete de avion

1. Back To Top | #41
    Quote Originally Posted by Monstru View Post
    situl companiei, te abonezi la newsletters, sa fii rapid in clickuri
    platesti online cu cardul
    si incepi sa te interesezi de curse cu 3-5luni inainte
    Am inteles. Deci trebuie sa imi fac cont pe fiecare al companiilor.
    Am crezut ca aceste companii pun bilete la vanzare pe un site dedicat si ca va trebui sa imi creez doar un singur cont.

Mersi.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

2. Back To Top | #42
    Insane Member Bloom's Avatar
    Vedeti mai jos. Do I win?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cele mai ieftine bilete de avion-ryanir_free_tickets.png  
    ...but it's all right, it's ok, it's coming together in relative ways.

3. Back To Top | #43
    Registered User EOSparts's Avatar
    Sper sa nu se considere reclama la un site, dar Eurojurneys listeaza ofertele mai multor companii aeriene.
    Cat despre Last Minute Offer cea mai buna solutie este sa iti faci cont pe site-ul companiei aeriene vizate cu o luna ianinte si te abonezi la newsletter. Cum ai prins oferta ai si luat biletul daca te avantajeaza. Saptamana trecuta Emirates a avut o oferta (10 locuri) Dubai - Kuala Lumpur - Dubai pentru 530 AED (aprox 100 Eur). Eu am mai prins oferte la Emirates pentru Dubai - Istanbul - Dubai cu doar 200 DHS (aprox 35 Eur). Dar ca sa ajung in bucuresti trebuie sa dau nemancatilor de la tarom pentru un zbor de 40 - 50 min si un minipateu 120 Eur (doar dus). Sper sa ii manance falimentul in curand, sa rupa "monopolul" pus pe otopeni si sa apara pe la noi si Companii Aeriene Serioase, nu doar companii de mana a 2-a (Alitalia, Eilal, Turkish - desi turkish-ul este relativ ok doar ca au niste piloti care zboara cu picioarele).

4. Back To Top | #44
    TAROM e un paradox. Poti sa prinzi bilete la 100EUR pe ruta Bucuresti - Frankfurt, sau poti sa dai de oferte gen 500EUR pentru Bucuresti - Viena.

Referitor la mancarea pe care ti-o da TAROM-ul in avion, nu te lua de cele sfinte.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

5. Back To Top | #45
    Bloom, cine ar vrea sa mearga la Oslo in mijlocul lui Octombrie !
    EOSparts, Dubai nu este o destinatie foarte cautata, de ce ai vrea ca toate companiile serioase sa-ti ofere rute acolo?

6. Back To Top | #46
    Quote Originally Posted by murfisor View Post
    EOSparts, Dubai nu este o destinatie foarte cautata
    Say what?

Aeroportul din dubai este cel mai mare si mai tranzitat aeroport din zona. Are 3 terminaluri de cate 25 de porti fiecare si cu cate o decolare la aproximativ 2 min. Tu un aeroport de genul asta il numesti un aeroport care nu este cautat?

Si vezi ca ai citit printre randuri. Spuneam de otopeni si cu semimonopolul taromului de acolo. Daca ar scapa de tarom ca si "tutore" Otopeniul sunt sigur ca s-ar dezvolta si ar putea primii si vizite ale companiilor aeriene de prima mana. Dar cum Taromul este in STA pe otopeni nu ai sa vezi decat in mare masura companiile de acolo. Pentru restrul companiilor sunt niste tarife practicate ucigatoare. De exemplu Emirates a vrut in 2009 sa deschida o ruta Dubai - Bucuresti, dar pentru ca Taromul opera aceeasi ruta, si ca sa nu ramana fara paine, Otopeniul le-a trantit un pret nesimtit pentru utilizare. Si stiu pentru ca lucrez la Emirates si imi pare rau ca de cate ori vin acasa, trebuie sa schimb avionul, doar ca sa pot calatorii in conditii civilizate. Am venit in Rom si cu Taromul direct din Dubai si mai bine iti bati un cui in frunte, avionul este un A318 sau A320, un cabin crew de te iau frisoane pe sira spinarii, despre mancare nu mai vb, si timpul in aer aproximativ 6 ore. Asta in conditiile in care DXB - IST cu emirates il faci in 3h30min si stop in ist de 30 min maxim si IST - OTP in cam 50 de min. Eu chiar nu imi dau seama ce culoare de zbor au astia de la tarom, sau daca fac economie de combustibil ca sa faca distanta asta in 6 ore.

7. Back To Top | #47
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Subscriu, Dubai este un nod foarte important pt Orientul Mijlociu, poate cel mai important hub zonal. Decat cu Taromul direct si eu prefer sa aleg escala la Istanbul cand plec pe Dubai sau cateodata prefer Amman.

Taromul nu-l aleg decat pe ruta IST-BUH-IST si asta doar cand nu-mi convin orele practicate de Turkish.

8. Back To Top | #48
    scuze, dar A318 nu prea poate zbura pana in Dubai, e cam la limita, poate vreo 3200 NM. Zborul e operat cu Boeing 737-700.
    Si crede-ma ca nu-ti doresti sa dea faliment Tarom-ul, asa schiop cum e. Fara el am plati pe rutele din Europa niste tarife de-ar sta mata in coada. Ia doar exemplu cat costa acum un an OTP-AMS la KLM. Cum s-a bagat Tarom-ul pe felie, cum se poate si la KLM 140 de E OTP-AMS retur. Inainte sub 300 nu scadea, vorbesc din experienta. Preturile pe rutele din Orientul Mijlociu sunt tinute in frau tot de Tarom, chiar daca are preturi la limita superioara. Preturile celorlalte companii sunt tot pe-acolo, insa cu escala. Si chiar daca timpul de zbor e de 5h, avantajele unui zbor direct sunt evidente. Si, daca te uiti din timp, poti gasi oferte cum am gasit eu de revelion pt Amman, la 160 E/pers return.
    Incearca sa vezi cat costa acum avionul pana la Zagreb, de exemplu. A platit nevasta-mea acum cateva luni 600 E. In general e vreo 400, Malev face legea pe ruta asta. Acum avionul pana la Belgrad costa vreo 140 la Tarom. Inainte nu gaseai nimic sub 350. Sau uita-te la pretul pt Praga sau Varsovia, unde nu opereaza Tarom.
    Nu fac apologia Tarom-ului, insa rolul lui este f. important, si e si printre cele mai serioase cu care am zburat. Zborurile pleaca deobicei la timp, nu se anuleaza curse, mancarea e peste multe alte companii europene pe rutele operate (5 clase peste KLM, AF, de Malev nu mai vorbesc).
    Mai ganditi-va inainte sa va doriti moartea Tarom-ului, s-ar putea sa nu stiti ce va doriti...

9. Back To Top | #49
    Eu nu-mi doresc sa falimenteze si nici n-am zis asa ceva. Strict din pmdv nu imi convine sa zbor cu ei, preturi/orar/timpi zbor etc nu mi s-au legat decat pe ruta cu Istanbul deoamdata. Si confortul la decolare/aterizare a fost peste Turkish/Malaysia sau altii. Acum ma pregatesc psihic sa zbor cu nemtii si am auzit ca au picioare de lemn (maini whatev') ))

10. Back To Top | #50
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    am zburat de 3 ori cu german-wings, aterizari foarte-foarte dure, in schimb mi-a placut decolarea scurt si in forta
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

11. Back To Top | #51
    Eu cand ziceam ca nu este cautata ma refeream doar la ruta bucuresti-dubai. Si cam toate companiile consacrate au majoritatea zborurilor cu plecare din tara de origine. Asa ca Bucuresti-Dubai direct nu prea o sa vezi altceva in afara de Tarom si Emirates

12. Back To Top | #52
    Tarom are catre dubai 2 zboruri pe saptamana care pleaca aproape tot timpul full, ceea ce, eu spun ca, nu este putin. Emirates a vrut sa intre fix cu aceeasi cursa dar in zile diferite, si s-a lovit de "neprofesionalismul" celor de pe otopeni.
    Cand va aud ca Taromul pleaca la timp si nu are intarzieri, eu nu pot sa fiu deacord. Am zburat de vre-o 10 ori cu Taromul spre diferite destinatii. Din 10 plecari, de 3 ori au avut intarzieri si de o ora. Foarte mult, daca ai zboruri de conexiune pe care risti sa nu le mai prinzi. Pur si simplu nu pot sa fiu deacord cu voi, sau sa spun ca Taromul este o companie buna, doar pentru ca este o companie romaneasca. Tot ce pot sa laud la Tarom sunt pilotii, care au o pregatire tehnica si profesionala foarte buna. Dar cu o floare nu se face primavara. In Emirates sunt peste 5 piloti romani, toti plecati de la Tarom, satui de harababura de acolo. Cabin Crew imbatranit si cu mentalitate de "functionar la ghiseu", servicii cam de cacao la economic, si preturi exorbitante si fara o acoperire pentru business. Avioanele lor inca sunt sigure, si asta ca sunt fortati de normele mondiale, ca altfel as fi sigur ca s-ar aplica metoda "lasa ba ca merge si asa".
    Nu spun ca si alte companii nu aceleasi lacune, dar ca si companie nationala, Taromul, nu se ridica la standardul la care ar trebui sa fie.

13. Back To Top | #53
    EOSparts, nu au inventat romanii treaba cu "lasa ca merge si asa". Normele alea de care amintesti au fost puse la punct ca raspuns la accidente aviatice in care nu a mai mers asa.

Si, fara a lua neaparat apararea TAROM, intarzieri apar peste tot. Uneori nici macar nu e vina companiei aeriene. Daca e congestionat traficul sau e ceata la destinatie nu decolezi la timp si basta. Am observat ca aproape toate companiile aeriene au inceput sa adauge 30-45 de minute la durata efectiva a zborului. In felul asta se poate sa pleci cu 20 de minute mai tarziu decat ar fi trebuit, dar totusi sa ajungi mai devreme decat scrie pe bilet.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

14. Back To Top | #54
    Asa patesc cateodata cu Turkish, pleaca cu intarziere si probabil o ia la fuga pe la 10.000 metri ca recupereaza, au de unde

Pana una alta cine este interesat de ieftinache sa intre pe germanwings ca au ceva oferte cu reduceri dupa cum zice un email primit de la ei azi-noapte.

15. Back To Top | #55
    life is a race track Freelancer's Avatar
    care ar fi cel mai low cost bilet de avion si pana unde ? , dus intors preferabil in aceasi zi fara bagaje , glumeam cu un prietena sa ne urcam intr-un avion mergem bem o cafea in alta tara si ne intoarcem in aceasi zi, si trebuie sa ma interesez de costuri

16. Back To Top | #56
    Intra pe SkyScanner, pune plecarea din Bucuresti (Any), lasa la destinatie "Everywhere", alege o data oarecare da-i sa caute.

Daca ma intrebi pe mine, mi se pare o pierdere aiurea de timp sa te duci si sa te intorci in aceeasi zi. Tineti cont de faptul ca trebuie sa fiti cu 2 ore inainte in aeroport, plus timpul petrecut in aer, plus eventuale intarzieri. Mai departe de Viena nu prea merita sa zburati, decat daca vreti sa beti cafeaua in terminal.
    Nashpa...

17. Back To Top | #57
    EOSparts, tarom-ul are 4 curse pe saptamana catre Dubai, load factor-ul e multumitor. Sursa.
    Referitor la intretinere, divizia proprie de intretinere, Tarom Technical Division (aircraft maintenance and services), e chiar foarte buna, astfel incat asigura mentenanta pentru multe alte companii straine. Sau cel putin se zice pe site-urile specializate.
    Referitor la intarzieri, le gasesti la absolut toata lumea, dupa cum au mai spus si altii mai sus. Mare parte nu tin de companie, ci de conditii meteo/aeroport, etc. Iar intarzieri de pana intr-o ora chiar nu mi se par importante, deobicei recupereaza in mers mai mult de jumatate din intarziere. Daca ai legaturi la mai putin de 2h intre avioane, eu zic ca e un risc asumat, si cu Malaysia Airlines am avut intarziere 3-4h, si au 5 stele la Skytrax.

18. Back To Top | #58
    debian_alex : inseamna ca au mai bagat intre timp 2 zboruri. Initial erau cele de Marti si Joi, dar daca merge treaba au mai bagat inca 2. Bravo lor. Cat despre intarzieri, stiu care sunt cauzele principale, cele meteo nu intra in discutie, dar la cele trafic, se poate vorbi foarte mult. Se stie ca cine plateste mai mult are prioritate. Si gata cu offtopicul de la mine.

Ca sa revenim la topic ia uite ce graieste un newsletter primit azi de la Etihad. Last minute offer pentru 29.01.2010 cu retur in 05.02.2010 pe ruta Abu Dhabi - Cairo la numai 101DHS (aprox 20 eur). 4 locuri disponibile.

19. Back To Top | #59
    life is a race track Freelancer's Avatar
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Intra pe SkyScanner, pune plecarea din Bucuresti (Any), lasa la destinatie "Everywhere", alege o data oarecare da-i sa caute.

Daca ma intrebi pe mine, mi se pare o pierdere aiurea de timp sa te duci si sa te intorci in aceeasi zi. Tineti cont de faptul ca trebuie sa fiti cu 2 ore inainte in aeroport, plus timpul petrecut in aer, plus eventuale intarzieri. Mai departe de Viena nu prea merita sa zburati, decat daca vreti sa beti cafeaua in terminal.
    Thx , idee era ca prietena nu a fost niciodata cu avionul si na faceam misto de ea ca o scot la o cafea in alta tara , parca era 30 minute timpul minim inainte de imbarcare iar la intercontinentale 1 ora

20. Back To Top | #60
    Cu 30 de minute inaintea decolarii trebuie sa fii la poarta de imbarcare. Dar pana acolo ai de facut check-in-ul, de lasat bagajul si de trecut de vama si de controlul de securitate. Deci e bine sa ajungi in aeroport cu cel putin o ora jumatate inainte.
    Nashpa...

1.  
Page 3 of 14 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks