Page 6 of 14 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast
Results 101 to 120 of 266

Thread: Cele mai ieftine bilete de avion

1. Back To Top | #101
    al agentie ei au discount pentru ca sunt intermediari, dupa care pun si ie comisionul. cel mai bine e sa iei direct de pe internet, apoi de la ghiseul firmei in cauza (daca vrei blueair de exemplu mergi la aeroport), si de-abia apoi agentie.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

2. Back To Top | #102
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Daca imi puteti recomanda vreo agentie mai ok, astept cu placere.
    Am avut experiente placute cu Vacanta si Leader Tour. Dar asta se intampla in urma cu 2+ ani...
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

3. Back To Top | #103
    Registered User Merlin's Avatar
    N-am apucat inca sa ajung la agentiile de turism, deoarece trebuie sa vad exact ca data cand pot veni Intrebare, daca pun persoana din Anglia sa mi le cumpere (si sa-i dau eu banii) as iesi mai ieftin la wizzair spre ex. ?

In alta ordine de idei, din ce m-am mai uitat acum pe wizzair, tot in jurul sumei de 150 euro as iesi...mai degraba ma bag la tarom/ba la banii astia ca vad ca tot pe aici se vehiculeaza sumele ...

P.S. ce diferente enorme, nu pot sa cred ! Dupa cum spuneam acum 2 ani fix am dat 300 euro pe bilete, iar acum sunt si la jumatate

---------- Post added 18-05-2010 at 17:16 ---------- Previous post was 17-05-2010 at 23:11 ----------

Aleg Wizzairul, cel putin ca varianta de "Draft" momentan, in cele din urma am ajuns cu confirmarea online, dupa ce mi-am ales data si sistemul de plata (am vrut initial sa vad pana unde pot ajunge) la urmatoarele:

1. CHECK IN-ul ... daca selectez pt aeroport imi mai adauga 21 ron , daca selectez web check in e free... ce inseamna asta, ca nici nu va mai trebui sa trec prin check inul efectiv (ma cam indoiesc) sau trebuie sa reconfirm biletele cu 1 h telefonic sau pe site (ultima data cand am mai zburat cu wizz acum 2 ani tipa de la agentie mi-a zis sa fac asta si am facut, probabil ca la asta se refeerea ).

2. Referitor la bagaje...pai pana mea, daca nu mai selectez nimic inseamna ca nu mai merg cu niciun bagaj? Sau ca voi merge cu cele "standard" nici nu mai stiu cat erau 10 sau 15 kg (parca 15 kg) ... parca asa mi s-ar parea normal, nu sa mai adaug inca 30-40 euro la total LA BAGAJE (ca doar trebuie sa ai niste bagaje pana mea nu ma duc doar cu portofelul)...

La toata bataia asta de cap si la preturile pe care le-am mai gasit acum (daca ma duce si cu bagaje si cu alte taxe ascunse (gen comision banca sau check in) la 150-160 euro, mai bine ma duc cu BA spre ex., am fost azi la o agentie de turism prin dr taberei si mi-a zis de 224 euro (deci prima, poate la un Marshall cu tarife ceva mai bune sa gaesc si mai jos!), cu toate taxele si mai ajunge si la gattwick unde ar fi teoretic cel mai lejer si nu Luton in partea cealalta a Londrei (deci implicit inca vreo 30 - 40 euro pe transport daca nu o sa poata cei de acolo sa vina sa ma culeaga)...plus ca nu mai am bataia asta de cap de mi s-au incurcat urechile in detalii Este si perioada aiurea, dar totusi mi s-ar fi parut normal la cum sunt conditiile in wizz sa pot gasi totusi in jur de 100-120 euro cu totul biletele daca se pot gasi si la 200-250 euro cu BA sau Tarom ...Sper totusi sa ma incadrez in 570 ron si aia e (adica vreo 130 euro) si sa fie doar anumite chestiuni de detaliu pe care nu le-am inteles eu (inca o data, de fiecare data cand am mai zburat pana acum mi-au fost realizate zborurile ba de la serviciu direct ba prin agentii cand am avut treaba, e drept nici nu erau low costurile in londra in 2005 spre ex. cand am fost cu tarom )

3. Am atasat si o fotografie cu plata directa prin OTP, este ok ca dupa ce am confirmat in maxim 24 H sa ma duc la OTP platesc in acel cont si revin sa reconfirm, sau cum este mai exacta modalitatea de plata (cred ca cel mai simplu rezolvam cu un card online, dar ar trebui sa reincarc si nu stiu exact pt a 2-a persoana cum sa fac, deic mai bine o pun aici sa se duca sa plateasca si aia e ). Il mai astept si pe userul Debian Alex sa-mi mai reconfirme exact procedura... Multumesc!

Cele mai ieftine bilete de avion-wizprint.jpg

Cele mai ieftine bilete de avion-wizprint2.jpg
    Last edited by Merlin; 18-05-2010 at 16:28.

4. Back To Top | #104
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    no bags inseamna ca nu ai bagaj de cala
    daca ai bagaj de cala nu cred ca poti sa faci web-checkin
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

5. Back To Top | #105
    1. Fa check in online - chiar daca ai bagaj de cala faci doar "bag drop" la counter-ul de check in. Daca n-ai bagaj de cala mergi direct la controlul de frontiere (pasapoarte). Inseamna ca ti se da boarding pass-ul de acasa pe pagina de web, il printezi (cel mai important e codul de bare de pe el, ai grija sa iasa bine imprimat), cu ala poti trece prin control pasapoarte si antitero. Nu trebuie sa reconfirmi nimic.
    2. Bagajele. Pt bagaj de cala (predat la checkin) ti se iau bani in plus. Pt bagaj de mana nu trebuie sa platesti nimic. Atentie! Bagajul de mana trebuie sa se incadreze in niste dimensiuni ( 55x40x20 cm) şi sa nu depăşeasca greutatea de 10 kg. Atentie 2: Ai voie un singur bagaj de mana, dupa ultimele reglementari europene. Adica, pt doamne, nu merge bagaj de mana + poseta. Atentie 3: in bagajul de mana nu trebuie sa ai lichide (poti avea dar respectand conditiile: recipiente nu mai mari de 100 ml, ambalate intr-o punga cu zip, predate separat la controlul antitero si volumul total al lichidelor sa nu depaseasca 1 litru).
    BA nu cred ca zboara la Gatwick, ci mai degraba la Heathrow. Poti verifica si pe site la Tarom, au preturi bune daca iei din timp si ai noroc (poti gasi la vreo 160 E dus-intors aprox.).
    3. Ti-am explicat pe PM.

Sper sa te descurci, bafta!

6. Back To Top | #106
    Quote Originally Posted by debian_alex View Post
    Atentie 2: Ai voie un singur bagaj de mana, dupa ultimele reglementari europene. Adica, pt doamne, nu merge bagaj de mana + poseta.
    De cand e regula asta? Link? Nu de alta, dar zbor de ani de zile cu ghiozdan + geanta laptop ca bagaj de mana, nu a comentat nimeni pana acum.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

7. Back To Top | #107
    Asa am mai zburat si eu si nu mi-a zis nimeni (exact asa geanta laptop + rucsac ) , in fine sa vedem...sincer nu prea ma avantajeaza sa ajung la 170-180 euro daca vreau si bagaj (plus luton in loc de heathrow sau gattwick). Tinand cont ca o sa fie si perioada de reduceri si am nevoie si de costum nu prea am cum sa merg doar cu un rucsac O sa alerg azi (noroc cu "greva" de prin oras) pe la niste agentii, poate am noroc de vreun tarif mai ok cu BA sau Tarom incat sa nu mai merite bataia de cap cu wizzul

Debian alex iti multumesc pt lamuriri, dar ca idee BA cel putin in 2005 ajungea la Gattwick, am ajuns si plecat eu o data de acolo si le este foarte ok celor la care ma duc (maxim 45 min cu masina indiferent de ora/trafic). Asa pana la Luton se pot face si 3 ore , la Heathrow maxim 1h30min...

In fine sa vedem ce noroc am azi maxim maine si daca nu gasesc ceva convenabil, voi ramane la varianta cu Wizzair (cu riscul din cate observ de a se mai scumpi). De fapt nu pot sa zic ca s-au ieftnit nevoie mare biletele (bine s-au ieftinit dar nu chiar la jumatate ) , ci doar ca iti ofera alegerea wizz spre ex (si blueair am inteles ca la fel) sa poti pleca ff ieftin, dar fara bagaje (dc vrei un w/end romantic poti pleca accesibil) .

8. Back To Top | #108
    Megalomaniac's Avatar
    Chiar asa, daca vreau sa car costumele in geanta speciala (folding) intra la bagaj de mana suplimentar (pe langa bagaj laptop)? Ma gandesc sa nu depaseasca dimensiunile si sa ma puna sa le dau dincolo. Ma refer la cursele de linie.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

9. Back To Top | #109
    LE: am tot sunat la diferite agentii si mi-au confirmat telefonic tarifele, deci la unele ajungeau sa fie si cu 2 mil mai mult asa ca poate merita totusi bataia de cap cu onlineul, caci azi chiar am timp liber se pare, asa ca poate termin totusi

Mai gasisem si urmatorul site Bilete de avion - Rezervari bilete avion - Vola.ro dar la fel cu 150 ron mai mult si nici nu prea avea timp la tel sa merg direct.

Insa, nu stiu care e faza dar aveam selectat default limba romana si am zis totusi sa am o cursa programata poate totusi achit prin OTP astazi...ori s-au mai ieftinit biletele, ori nu includ ceva taxe de aeroport, oricum ceva e ciudat la mijloc si nu am gasit "partea lipsa" (decat poate ca o fi vreo promotie ceva la mijloc).
    Iar cu bagajul de cala e clara treaba, maxim 32 kg pe un drum adica 63 x 2 = 126 ron. Teoretic e mai bine pt cine vrea sa care , dar eu ma multumeam cum un 10 -15 kg si mai jos la pret acum asta e...
    Cele mai ieftine bilete de avion-wizz1.jpg
    Last edited by Merlin; 19-05-2010 at 10:58.

10. Back To Top | #110
    life is a race track Freelancer's Avatar
    Eu am mers cu wizz cu bilet cumparat online , printat si asta e tot , e mult mai bine asa deoarece nu mai stai la coada infernala de la ghiseu ( asta daca nu ai bagaj de cala desigur ) , am avut un rucsac destul de maricel si o genta mica cu laptop-ul si nu se deranjeaza nimeni sa zica ceva, altii erau cu cate 2 plase de rafie ... so . Tot timpul am luat cel mai ieftin pret direct de pe site-ul companiei , deci orice intermediar rezulta in cresterea costului .

11. Back To Top | #111
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    De cand e regula asta? Link? Nu de alta, dar zbor de ani de zile cu ghiozdan + geanta laptop ca bagaj de mana, nu a comentat nimeni pana acum.
    Si eu calatoream tot asa, insa de cateva luni se pare ca e in vigoare o noua regula. Tine de latitudinea ofiterului antitero, am vazut-o aplicata (in Helsinki) sau neaplicata (in Budapesta). N-am gasit pe site-ul al EC, doar pe site-ul companiilor. Poate tine de compania aeriana, nu stiu cum s-o aplica.

Wizz Air
    Pasagerilor li se permite să transporte la bordul avionului un singur bagaj de mână. Acesta include genţi de mână, serviete pentru laptop, umbrele, sacoşe de cumpărături, camere video, etc. Pasagerilor care transportă mai mult de un singur bagaj de mână nu li se va permite să treacă de filtrul de securitate şi vor fi nevoiţi să se întoarcă la biroul de check-in pentru a-şi reorganiza bagajele sau pentru a renunţa la bagajele adiţionale.
    air berlin
    For reasons of safety as well as convenience, each passenger is only allowed to take one item of cabin baggage into the cabin
    Nu stiu cat de aplicat e regulamentul asta, poate ne spune cineva care a calatorit in trecutul apropiat. Plec pana la Lisabona la inceputul lui iunie si m-ar interesa.

12. Back To Top | #112
    Eu am lucrat in turism pt un hotel cu cativa ani in urma, si stiu ca exista tarife preferentiale...cel putin cu agentiile de turism erau scazute (depinzand de negociere) chiar si cu pana la 35-40 % , deci se merita sa rezervi spre ex. prin agentie decat direct la hotel Asa ca ma gandeam ca e acelasi lucru si aici, repet pana acum am cumparat numai prin agentie sau de la serviciu mi-au fost programate de ei nu am stiut de bataia de cap (zic bataie de cap pt ca se pare ca regulile s-au schimbat de la 1 aprilie si nu stiam exact ce si cum cu bagajul de cala...) . Oricum, am programat in cele din urma la wizz, ma duc sa platesc la OTP , 586 ron cu bagaj de cala (de 32 kg, cred ca o sa aduc un porc de acolo ca sa fie la fix ).
    Daca mai are cineva intrebari si il pot ajuta sa ma apeleze cu incredere, sunt proaspete informatiile acum . P.S. Multumesc tuturor pt ajutor !

13. Back To Top | #113
    Quote Originally Posted by debian_alex View Post
    Nu stiu cat de aplicat e regulamentul asta, poate ne spune cineva care a calatorit in trecutul apropiat. Plec pana la Lisabona la inceputul lui iunie si m-ar interesa.
    Ce stiu eu e ca luna trecuta Austrian nu il aplica. Daca o sa se standardizeze treaba asta, o sa fie cam nasol.
    Nashpa...

14. Back To Top | #114
    Este clar oricum ca s-au schimbat multe cu wizzairul, de la 1 aprilie 2010, cica pt a oferi costuri mai bune, si practic check inul si altele trebuie sa le faci tu de acum incolo, daca vrei bani mai putini, e si asta o idee la urma urmei, desi sincer daca mie mi se par destul de incurcate meniurile (adica pana sa ma familiarizez cu siteul lor si cu toate informatiile mi-a luat ceva timp..) pt cineva mai in varsta nu prea vad eu sa stie ce si cum, iar la poarta parca si vad ca plateste inca 50 euro pt bagaj nestiind de fapt despre ce e vorba

Revenind, am facut plata prin OTP (e chiar langa mine o sucursala), insa in continuare nu-mi arata pe rezervare ca ar fi achitata (ci doar RETINUTA), asta dupa vreo 4 ore aproape ... cei de la banca mi-au zis ca se face plata instant...sper sa nu fie rost de vreo eroare in sistem totusi Ma asteptam sa-mi trimita si un email pe care sa-l printez (cu biletul propriu-zis).

15. Back To Top | #115
    Registered User eu's Avatar
    airberlin au oferte catre vienna dus intors 50 euro. Asta prin sept
    “Lets face it, comedy’s a dead art form. Now tragedy! That’s funny.”

16. Back To Top | #116
    Registered User MagicB's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Insa, nu stiu care e faza dar aveam selectat default limba romana si am zis totusi sa am o cursa programata poate totusi achit prin OTP astazi...ori s-au mai ieftinit biletele, ori nu includ ceva taxe de aeroport, oricum ceva e ciudat la mijloc si nu am gasit "partea lipsa" (decat poate ca o fi vreo promotie ceva la mijloc).
    Cele mai ieftine bilete de avion-wizz1.jpg
    Doar ieri au avut ceva promotie aniversara de -20% pe toate liniile, cam asta e "partea lipsa".
    "putin dar temeinic"

C.F. Gauss

17. Back To Top | #117
    Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Caut si eu o varianta ieftina pentru Bucuresti - Munchen la inceputul lui August.
    Help?
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

18. Back To Top | #118
    N-ai spus cat vrei sa stai...
    La Munchen zboara direct doar Tarom si Lufthansa. Low-cost pentru perioada aia (cu schimbare, evident) nu gasesti la pret decent, avand in vedere ca trebuie sa platesti separat bagajul de cala.
    La Tarom pretul e pe la 152 de euro dus-intors, la Lufthansa mai gasesti cateva curse cu 99E (4-12 aug de ex.), 127 E sau 152 E. Intre Lufthansa si Tarom (daca au preturi egale) iti recomand Tarom pentru servicii, punctualitate si orarul f. bun (2 curse pe zi la ore f. bune).

19. Back To Top | #119
    Infectious Grooves PET's Avatar
    In 2 saptamani merg in Italia cu Wizzair. 45 ron dus-intors.
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

20. Back To Top | #120
    life is a race track Freelancer's Avatar
    intre ce perioade ca vreau si eu

1.  
Page 6 of 14 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks