Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Cazare in Delta Dunarii

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: wraith Alexxon's Avatar

Cazare in Delta Dunarii

Salut

m-am gandit sa deschid aces thread in speranta ca exista printre utilizatorii acestui forum persoane care au cunostinta despre cazari in zona Deltei Dunarii. Sunt pescar si fotograf amator deci delta este un loc bun de a-mi satisface ambele pasiuni.
    Pe mine ma intereseaza de exemplu o cazare in localitatea Sf. Gheorghe. Am cautat pe net si am gasit cateva pensiuni, unele de 4 stele, dar as fi vrut ceva mai ieftin, si ceva recomandari.
    Astfel daca este cineva printre dvs. care are cunostinte in cauza as fi foarte recunoscator. De asemenea am vazut ca nu mai exista un topic general referitor la cazare in delta, Daca exista inseamna ca sunt chior sau neatent , dar daca nu exista ar fi bine sa ne impartasim experientele referitoare la excursii, sejururi, cazari,mijloace de transport in delta.

0729079716|MAIL: gabiman78@yahoo.com

2. Back To Top | #2
    Registered User The Sheriff's Avatar
    Si eu as fi interesat de niste detalii despre posibile cazari in delta, eventual ceva pe recomandari. Poate cineva sa furnizeze niste informatii ?
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

3. Back To Top | #3
    made in romania Laur's Avatar
    cazare este peste tot in delta, acum depinde ce pretentii ai.
    eu de obicei stau la mila23 la localnici cu 5-600 mii pe zi si au toate conditiile (dus, apa calda, frigider, lada frigo, in unele cazuri si a.c., dar nu e nevoie)
    prefer la localnici ca ei si gatesc, eu neavand timp fiind plecat cu barca la pescuit toata ziua plus ca e mai rustic la lipoveni.
    acum cativa ani am stat chiar la mosu' de a facut discovery un reportaj despre delta si despre el

4. Back To Top | #4
    @Laur - barca ai inchiriat-o de la localnici?
    Ai ceva contacte de acolo pentru cazare?
    Mersi pt informatii

5. Back To Top | #5
    Registered User Taw's Avatar
    M-ar interesa si cu mine.
    Laur, cum e cu tantarii?Am inteles ca e jale pe acolo in privinta asta.

6. Back To Top | #6
    Cu tantarii am avut si eu de furca in acest weekend in Tulcea. Dupa 7-8 seara incepeau atacul. Nu stiu daca, cu acele spray-uri sau cu creme gen revulsin care au eucalipt in compozitie rezolvi problema.

7. Back To Top | #7
    Registered User Licaon_Kter's Avatar
    eu am fost in vara lui 2007 prin GETICA Turism la pensiunea asta: Pensiunea Nufaru Crisan
    am avut cazare, 3 mese pe zi si plimbat in fiecare zi pe canale cam 4 ore incluse

si a fost bine, am vazut destule canale, lacuri, pasari

8. Back To Top | #8
    nu am date de contact deoarece eu ma duc mai mereu acolo la punct fix, asa ca...
    am inchiriat barca si de la ei, dar mai demult, cam 100 mii pe zi cu vasle, cu motor nu stiu, oricum e cam nasol cu benzina; eu am barca gonflabila cu motor si ma car cu ea.
    cu tantarii...te navalesc numai la asfintit, cum apune complet soarele nu mai apar din cauza umezelii care li se pun pe aripi. ziua mai sunt in paduri sau la umbra..daca vrei sa faci treaba mare in padure, trebuie sa ai cat o carpa in fiecare mana sa alungi tantarii, altfel te mitraliaza pe buci de nu te vezi
    daca au fost inundatii primavara, te omoara cel mai rau tantarii, cu cat e seceta mai mare cu atat sunt mai rari.
    cu solutii si creme e vax albina, cel putin la mine; singura alifie ce a dat rezultat a fost alifia chinezeasca cu camfor aia ordinara in cutie de tabla rosie de marimea unei monede de 50 bani, dar daca ramai cu ea pe palme si apoi pui mana pe momeala mai vine pestele poimarti...
    una peste alta, chiar daca pescuiesti sau nu tot e mirific, indiferent de tantari sau anumite conditii mai vitrege.

9. Back To Top | #9
    Deci sa inteleg ca daca ma duc acolo si intreb satenii ar trebui sa gasesc? Nu? Mi-e sa nu dau peste vreun Jack Spintecatoru si sa ma trezesc in cutia de peste de la carfur
    La faza cu alifia aia chinezeasca m-am gandit si eu...dar am si o metoda prin care sa nu murdaresti nada pestelui....inainte sa pui mana sa te mozolesti de crema iti pui niste manusi din alea de plastic ordinar cu care se vopsesc doamnele/domnisoarele . Te dai si apoi arunci manusile. Si poti pescui linistit.
    Iar cu facutul trebii mari in padure..nu cred ca apuca vreun tantzar sa ma muste ca ii trag chilotii pe trompa

10. Back To Top | #10
    Registered User bogrado's Avatar
    La mine a functionat destul de bine spray-ul Autan. Ziua pe balta sunt mai putin deranjanti tantarii cat taunii. Seara intr-adevar apar haitele de tantari hamesitii si destul de agresivi.

11. Back To Top | #11

12. Back To Top | #12
    aia nu prea e delta, unde ajungi pe 4 roti.
    delta adevarata este cand mergi cu vaporul 4-6 ore si unde ajungi nu se circula decat cu barca. masini nu exista...

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by Laur View Post
    aia nu prea e delta, unde ajungi pe 4 roti.
    delta adevarata este cand mergi cu vaporul 4-6 ore si unde ajungi nu se circula decat cu barca. masini nu exista...
    cred ca stiu cel mai bine lucrul asta .. pana in 1999 am mers an de an in Delta Dunarii la Maliuc. Am mers tot asa cu cazare la sateni, la o tanti lipoveanca foarte de treaba pe nume Frusina.
    Si mergeam acolo la pescuit pe canale si pe lacurile din zona. Acolo am prins printre cei mai mari pesti din viata mea, si tot acolo am vazut o gramada de animalute si pasari care mai de care de colorate.
    Delta merita vazuta!

14. Back To Top | #14
    Registered User pitbullu's Avatar
    la mila 23 merita sa mergi,iar de cazat,te duci la mama lui patachin care este super de treaba si gateste de nu te plictisesti de peste nici dupa o saptamana
    conditiile sunt mai mult decat ok
    daca ea nu are loc,iti poate recomanda tot pe cineva de-ai ei
    daca ajungi acolo,intreaba cum ajungi pe canalul ligheanca,daca ai noroc sa manance stiuca ai pus bradul,este vis
    daca pleci iti uraz fir intins
    Tool is not only music, is a way of life

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by pitbullu View Post
    la mila 23 merita sa mergi,iar de cazat,te duci la mama lui patachin care este super de treaba si gateste de nu te plictisesti de peste nici dupa o saptamana
    conditiile sunt mai mult decat ok
    daca ea nu are loc,iti poate recomanda tot pe cineva de-ai ei
    daca ajungi acolo,intreaba cum ajungi pe canalul ligheanca,daca ai noroc sa manance stiuca ai pus bradul,este vis
    daca pleci iti uraz fir intins
    multumesc @pitbullu
    deocamdata adun informatii
    am auzit si de mila 23 ca merita...
    iar de fir intins ..SA FIE!

Iar ca o paranteza la subiectul threadului, azi am fost la targul de pescuit si vanatoare tinut la romexpo. Concluzia? Cam slaba pregatirea :
    - prea putine firme expozante;
    - produse din game de pret extreme, si anume produse cu preturi foarte mari si produse cu preturi foarte mici; prea putine produse cu preturi de mijloc;
    M-am referit aici la raportul calitate pret. Daca ai bani, dai intre 500 si 1200 ron. Daca nu ..iti stergi balele cu servetelul si treci mai departe la scule de calitate mai slaba si pret pentru buzunarul tau.

16. Back To Top | #16
    Si mama lui patachin cum poate fi gasita?

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Si mama lui patachin cum poate fi gasita?
    Pai cred ca pur si simplu te dai jos din vapor si intrebi de "mama lui patachin"...si sunt sigur ca satenii te vor indruma. Eu unul asa as face.

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by wraith View Post
    Pai cred ca pur si simplu te dai jos din vapor si intrebi de "mama lui patachin"...si sunt sigur ca satenii te vor indruma. Eu unul asa as face.
    Pai si daca nu dau de dumneai, ce fac?Ca as vrea sa am cazarea asigurata de dinainte.

19. Back To Top | #19
    nu cred ca nu gasesti...
    dar mai asteptam...poate vede careva threadul si ne raspunde la intrebari

20. Back To Top | #20
    Registered User edlund's Avatar
    va dau eu ce detalii vreti, dar luni, cand ma intorc, fac delta de 2-3 ori pe an, numai la mila 23

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks