brat Bucuresti - Amsterdam cu masina
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Bucuresti - Amsterdam cu masina

The Other Side BlonduGL's Avatar

Bucuresti - Amsterdam cu masina

O sa plec saptamana viitoare intr-un roadtrip prin Europa. Destinatia finala, Amsterdam .
    O sa plec din Galati probabil cu prima oprire la Budapesta, ca nu stiu daca ajung la Viena. Pe urma Praga in Cehia, iar apoi oprire la Berlin. Dupa aceea Berlin - Amsterdam.
    Puteti sa-mi spuneti, in afara de Ungaria si Austria, unde mai trebuie sa cumpar rovignieta? Ceva rute ocolitoare, care sa merite facute, de`a lungul traseului? Ceva castele frumoase, zone mai inedite? Parca n-as vrea sa merg numai pe autostrazi, tinand cont ca tarile au o infrastructura foarte bine dezlvoltata si nu ar fi problema sa mai fac cateva sute de km in plus.
    De mancat, in Austria stiu ca sunt 2 "francize" de restaurante pe autostrada, dar in Germania unde recomandati sa opresc pentru masa?
    Altceva ce ar mai fi, motorina o sa pun de unde apuc, oricum e mai buna aia.
    Ce trebuie sa fac neaparat la Berlin, in afara de bere, carnati si zidul Berlinului?
    Amsterdamul il stiu cat de cat bine, dar trebuie sa ma gandesc la activitati pe care sa le fac cu maica-mea, ca nu pot sa stau toata ziua cu ea in cofeeshops .
    Stop the war on drugs. We're not criminals

Duplo z00t's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Daca esti pasionat de F1, cand te intorci poti trece prin Nurburgring, e la 330 km de Amsterdam. Marele premiu e in 12.06.2009.
    0mU | p0rn0

Pe 12 trebuie sa fiu inapoi in Romania, asa ca pica varianta, cu toate ca era interesant .

isarescu's Avatar
    Am auzit ca in Ungaria benzina e mai scumpa si ca e bine sa faci plinul la iesirea din Romania si apoi in Austria.
    Nu am ideecit trebuie sa ocolesti dar incearca sa treci prin Europa Park!

Made in RO! DanTM's Avatar
    In Berlin sa mergi sa vizitezi neaparat: Reichstag, Brandenburger Tor, Checkpoint Charlie si la 30km de Berlin in Potsdam la Parcul si Palatul Sanssouci
    signature

Registered User Smiley's Avatar
    Quote Originally Posted by BlonduGL View Post
    Pe 12 trebuie sa fiu inapoi in Romania, asa ca pica varianta, cu toate ca era interesant .
    practic, tu planuiesti sa faci o excursie de ~5000 km in 7 zile?

daca roadtrip-ul e "de placere", atunci iti recomand sa te razgandesti. o sa fie foarte obositor, atat pentru sofer cat si pentru pasageri. o sa fiti tot timpul pe drumuri, o sa aveti foarte putin timp pt vizitat diverse locuri si oricum o sa aveti putin chef de asa ceva, dupa cateva ore de stat in masina.

mai bine te duci cu avionul si inchiriezi acolo o masina.
    sau, daca sunteti mai multi si avionul e prea scump, mai bine mai scurtezi din calatorie, sa ajunga pe la 2000km.
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User murfisor's Avatar
    Vigneta trebuie cumparata si in cehia

42
    42 is offline
    theultimateanswer 42's Avatar
    mi se pare aiurea sincer cu masina, cand avioanele sunt asa ieftine si la indemana, in 2 ore esti acolo si ai tot timpul de distractiile locale. Ori iti alegi destinatia finala Praga (care e tot un fel de amsterdam, doar ca nu asa pe fata), un oras superb in care merita sa stai un timp, ori te duci cu avionul direct in Olanda, sau cu ocolire low-cost prin Belgia si apoi tren (cam 150E / persoana cred ca gasesti). Dar daca ajungi pana la urma la masina, nu rata Dresden in Germania, e aproape de Praga si in drumul spre Berlin.
    ps: nu cara droguri in masina din Olanda spre Germania, am auzit niste povestiri foarte urate legate de subiect.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

Nu stiu daca o sa fie 7 zile. O sa ma duc cu maica-mea si nu am nicio tinta anume . O sa ma sui in masina, si o sa ajung unde vad cu ochii. Ma gandesc ca totusi din Budapesta pana in Amsterdam sau Berlin, fac doar o zi, daca ma manca talpa . Probabil excursia o sa fie mai lunga de 7 zile, acum depinde de concediul mamei mele, ca eu sunt prospat somer .
    In Berlin, ca sa ajung in centru, imi trebuie ceva? Ca am citit ca sunt foarte stricti cu nivelul de poluare si ca trebuie anumite "certificate".
    Am sa trec si prin Dresden, macar asa o fuga.
    Nu am chef cu avionul, prefer sa ma plimb de nebun si sa ajung cand ajung .

mágico! Cowboy's Avatar
    Ah, dar suna a aventura excelenta!

Cu autostrada / sosea normala ti-as recomanda sa faci switch-ul intre ele in zonele care te intereseaza mai degraba - pe unde vrei sa te pierzi sa vezi cum arata lucrurile. Noi am facut de Revelion un road-trip de cateva zile prin sudul Frantei, si am ocolit autostrazile si soselele mari - ceea ce a insemnat ca, de pilda, o zona pe care am fi traversat-o in 30 de minute pe autostrada ne-a luat cateva ore sa o exploram. Ore meritorii, absolut - fiecare zi era plina de exclamatii de "fuck, ce cool!" si am gasit cateva vinarii / castelase absolut geniale.

Insa ideea este ca daca te "grabesti" --> autostrada. Daca nu, ia-ti un GPS si roaga-l sa iti faca un traseu pe drumurile "laturalnice". Ti-as recomanda GPS-ul pentru ca vrei sa te pierzi, insa nu vrei sa te ratacesti. Si iti recomand sa o faci doar in anumite zone, pentru ca altfel poti petrece toate acele 7 zile intr-un colt al Austriei, explorand.
    The last thing I saw with my own eyes was the bleached interior of the medical lab in Earth's orbit, right before they froze me for the journey into the void darkness, to a destination that I felt mythical. When I opened them again I saw the blue dials of my hud and readouts of my systems. I screamed. With my new machine lungs I screamed and screamed and heard the others scream through my audio systems. We were changed.

isarescu's Avatar
    Si eu o sa plec intr-o calatorie prin Europa. Voi merge Bucuresti-Frankfurt-Amsterdam-Frankfurt-Paris-Frankfurt-Bucuresti.

Sa ai grija la limitarile de viteza din Austria. Taica-miu mi-a zis de niste amenzi de 500E...

Are cineva idee ce poti face daca iti crapa masina pe vre-o autostrada din afara?

daca masina se mai taraie cat de cat incerci sa o opresti in locurile special destinate (o sa-ti dai seama despre ce este vorba), pui vesta reflectorizanta pe tine, iesi din masina si suni de la telefoanele portocalii de pe margine. Daca nu ai acces la ele sau nu gasesti unul pe aproape suni la 112 de pe tel mobil.

Daca masina e moarta o tragi pe banda de urgenta, pui vesta reflectorizanta pe tine, treci de balustrada autostrazii si suni la 112.

Verifica daca asigurarea ta casco nu are si asistenta rutiera. In cazul asta in loc sa suni la 112 poti sa suni la cei de la asistenta.

Registered User TheSpecialOne's Avatar
    Eu ti-as atrage atentia cu privire la parcarea in Amsterdam. O sa te usuce pentru ca e foarte scumpa. O solutie mai ieftina e sa lasi masina in parcarile de la marginea orasului si sa folosesti transportul in comun.

Amsterdam.info - Amsterdam parking

Tin sa spun ca treaba cu parcarile am experimentat-o pe propria piele dupa ce am fost la Praga de Revelion si am platit parcarea 25E/zi, adica 125E pentru 5 zile. Vara trecuta la Venezia am platit 25E parcarea, fie ca stateai 5 min, fie ca stateai 24h. Parcari foarte scumpe mai gasiti si in Paris sau Barcelona. E un aspect important pe care trebuie sa-l iei in calcul atunci cand iti faci bugetul pentru o excursie cu masina intr-un oras turistic din Europa.

In august parcarea este gratuita in Paris, Daca va rezervati hotelul inainte incercati sa gasiti unul cu parcare inclusa. O alta solutie este sa lasi masina in afara orasului dar trebuie gasit un loc destul de sigur. Daca o lasati cateva zile va recomand sa nu lasati nimic in masina si sa lasati lasati torpedoul deschis sa se vada ca este gol.

Daca va duceti doar in weekend sunt multe regiuni din orasele mari unde parcarea este gratuita sambata. Duminica parcarea este gratuita peste tot (exista foarte putine exceptii). Evident este vorba de parcarile publice amenajate pe strada.

Pai da, asta o sa fac probabil. In Amsterdam stiu ca sunt la intrare niste indicatoare cu P+R, care indica locul pt parcare si de acolo cu transportul in comun pana in centru. Stiu oricum ca e f ciudat de circulat cu masina, mai ales daca nu stii orasul din punct de vedere al drumurilor.
    In Berlin la fel, probabil o sa-mi caut un hotel cu parcare inclusa, sa scap de o grija. La fel si in alte orase, pe unde mai ajung.

Made in RO! DanTM's Avatar
    Am uitat sa-ti spun ca in Amsterdam, Berlin, sa ai foarte mare grija la biciclisti, sunt foarte multi.
    signature

Registered User spzabt503's Avatar
    Quote Originally Posted by dantim1 View Post
    In Berlin sa mergi sa vizitezi neaparat: Reichstag, Brandenburger Tor, Checkpoint Charlie si la 30km de Berlin in Potsdam la Parcul si Palatul Sanssouci
    Nu cred ca are timp sa viziteze Reichstag-ul, e coada pana-n strada zilnic.
    Mult mai bine de vizitat ar fi Turnul televiziunii, care e de exceptie (10 eu) si locatia buncarului lui Hitler (langa Poarta Brandenbourg 200m stanga , cum stai in Pariser Platz). E doar o parcare acum acolo si o pancarda care mentioneaza locul, dar daca esti pasionat de ww2 si mai esti si in Berlin, nu rata asa ceva. Mai este si Columna Victoriei (5 eu) (prelungirea Unter den Linden-bulevardul principal - in vest).

Stiu stiu . Nu e prima oara cand ma duc in Germania/Olanda . Oricum, am un respect enorm pt biciclisti si chiar si in Bucuresti, cu toate ca risc sa-mi iau claxoane si injuraturi, acord foarte mare atentie la cum merg.

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    Deci, in Amsterdam e o parcare exact pe linia de tren/tramvai la vreo 3 statii de gara din oras. O sa vb cu prietenii mei sa vad daca-mi aduc aminte cum se numeste (Loter Dam sau ceva in genul asta). Eu asa am procedat cu masina cat am stat acolo pt.k iesi foarte ieftin. In pretul parcarii iti da si bilet de tren. Ai grija cu viteza prin Austria ca sunt cu muia aia. Am auzit ca daca depasesti limita legala iti iei amenda 10 euro per km. Daca ai 220km/h iti iei amenda de 2200 euro
    Deci, respecta limitele. La fel si la unguri. Si peste tot. In Olanda sunt foarte multe radare.
    Si...de ce vrei tu sa mergi in Amsterdam? Pentru Van Gogh, parca...

Da da.. si pentru plimbari cu barcuta pe canale

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast