brat Turcia - Page 17
Page 17 of 22 FirstFirst ... 714151617181920 ... LastLast
Results 321 to 340 of 431

Thread: Turcia

Banned
    A fost cineva in ultima vreme prin Istanbul? Vreau sa merg si eu acolo prin august si sa stau 5 nopti in principiu, dar nu prea stiu ce hotel sa aleg.
    Am de gand sa merg cu avionul asa ca nu ma intereseaza parcarea. Ca idee, caut un hotel de 3-4 stele (cel mai probabil 4, dar nu as refuza nici unul de 3 stele bine pus la punct), aer conditionat in camera obligatoriu, mic dejun gustos si variat, camere mari si confortabile (preferabil cu LCD TV) si cam atat momentan. Ca pret, as prefera sa nu sara de 75-80E pe noapte, camera dubla.
    Ceva recomandari?

Registered User SwampY's Avatar

Exclamation bijuterii

A fost cineva recent in Grand Bazaar in Istanbul? Cam cat mai e pretul la aur de 14k, 18k? As vrea sa cumpar niste verighete, poate ies mai bine si ma si plimb. Multumesc

Registered User EOSparts's Avatar
    Hoteluri IST

Eu am fost aici si aici.

Sunt foarte ok amandoua si au si bufetul foarte bun.

V8 Kompressor 55 AMG's Avatar
    Quote Originally Posted by koala View Post
    Cu avionul ala e o enigma ... cursele tip charter aterizeaza pe Bodrum [ fara escala ] ... oricum, Antalya e mai departe decat Bodrum-ul ... poate n-ai inteles tu bine !

Bodrum

- este oarecum "perla" litoralului turcesc, turcii tineri, bogati si cosmopoliti aici vin sa se distreze ...
    - se afla pe tarmul Marii Egee si are un aer extrem de pitoresc, oriental si modern in acelasi timp ... faleza cu palmieri ... MarinaPort [ zona de acostare a iahturilor luxoase ] ... bazar imens cu tot felul de "bunatati" [ o sa te rupa nevasta-ta ]
    - strazi intregi cu baruri si restaurante, strazi intregi cu discoteci [ zona Gumbet ], discoteca Halikarnas [ o imensitate, construita intr-un vechi amfiteatru ]
    - exista un restaurant-discoteca, undeva in centru, in care stai si bei pana pe la 12 noaptea ... e pe malul marii, si are un catamaran imens, cu podeaua de sticla, pe care se pleaca intr-o betie pana spre dimineata ... e luminat pe dedesubt si arata foarte misto ...
    - lumea e prietenoasa peste tot iar preturile sunt pentru toate buzunarele ...

Concluzie : O sa-ti placa, fii fara grija !
    Salutare !

Am citit postul tau cu Bodrum, imi poti da si mie mai multe detalii te rog, pregatesc o vacanta de 7 zile acolo. Ma intereseaza care sunt cele mai bune locuri de cazare, atractiile turistice, preturi, etc. Daca ai cumva si niste poze ar fi beton !

Thanks !

P.S. Nicky_Santoro poate poti sa dai cateva impresii (sper ca ai wifi acolo si citesti asta !)

Registered User RossoNerro's Avatar
    @ 55 AMG, ai fost in Bodrum?

Nu stiu ce sa aleg pentru vacanta din 2011. Asa ca va intreb pe voi: Marmaris sau Bodrum?

Astept parerile celor care au fost acolo. Multumesc.

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Cum e vremea în Bodrum în iunie? Ceva şanse de ploaie?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Nope.
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

Banned
    Anul trecut am zis pas, dar anul asta chiar vreau sa ajung acolo. A fost cineva prin Istambul in ultima vreme? Am ceva nelamuriri :
    1.Merg cu masina, prin Bulgaria (pe unde ma duce GPS-ul). N-am intrat in viata mea in Bulgaria, dar am auzit ca pe vremuri mai erau probleme cu politisti si alte asemenea, cum arata situatia acum?
    2.Intre Bulgaria si Turcia presupun ca exista vama, dar exista si duty-free? Vama de la turci e problematica? O sa am la mine niste cartuse de tigari si niste sticle de whisy/votca/vin, ar trebui sa imi fac probleme?
    3.La turci se plateste vigneta? Daca da, de unde cumpar?
    4.Ce preturi sunt prin Istambul? Cat cost o masa si o bere la terasa/restaurant?
    5.Ce hipermarket-uri au si cam ce preturi?
    6.Stie cineva unde gasesc pe net o harta la zi cu mijloacele de transport din Istambul? Am gasit completa una dar e de prin 2009 si am auzit ca au avansat binisor de atunci.
    7.Sunt destule 5 nopti pentru a vedea tot Istambulul?
    8.Cat de smoker-friendly sunt hotelurile?
    9............................................................

---------- Post added at 21:20 ---------- Previous post was at 19:50 ----------

Nimeni?

Registered User ciocanul's Avatar
    1. Nu am fost dar stiu care au fost si nu au fost pb. Ai grija cu GPS update la zi.
    2. Nu stiu, tigarile sunt cam ca la noi oricum din ce tin minte de acum cativa ani.
    3. Nu stiu sigur dar banui ca da.
    4. Preturi cam ca la noi, o idee mai ieftine ca in Bucuresti. Ai grija la rest si preturi, au tentatia sa mai te fure unii ospatari, am patit.
    5. Peste tot, nimic special. Sa nu schimbi bani oriunde, cauta cu atentie. Nu imediat ce ai trecut vama, nu in banci. In mod normal au in oras case de schimb ca la noi cu curs decent.
    6. E ciudat, au in general tot felul de rahaturi de microbuze cam ca la mare, haos in dezordine, nu stiu o boaba engleza nicicare. Nu stii unde te duc si de unde vin microbuzele cu nespalati, nu te baza prea mult pe ele. Taxiul e decent ca pret.
    7. Prea mult 5 zile, sincer. Intr-o zi vezi centrul cu moscheele si Sofia si palatul sultanului(sa faci poza la sabia lui Stefan cel Mare, e acolo ) si Bazarul. In alta zi faci excursie cu vaporul prin stramtoarea Bosfor(merita). In alta seara mergi in zona lor de distractie, cred ca Taksim ii spune, nu e mare lucru dar e ok ca iesit la bere, plin de terase si cluburi, etc. Au o plaja si un aqua park nu prea departe daca te tenteaza desi plaja e cam la 30 de km, e departe. Cam asta-i tot.
    8. Nu prea sunt, sunt reguli cam ca peste tot, cere sa ai balcon eventual pt ca au alarme in hoteluri. Lasa-te de fumat.

9. Orice haine si ciuruc il cumperi sa il negociezi chit ca e magazin mai "spalatel", merge. Poti sa iei si aur mai ieftin ca la noi, contrar a ce se spune nu te fura la bijuterii(poate vrei sa propui ceva cu excursia asta ). Sa nu cumperi nimic din bazar ca e scump pt ca toti turistii merg acolo si gasesti mai spre mare o piata populara cu aceleasi rahaturi mai ieftine. La fel gasesti si restaurante mai populare pe langa piata aia sau prin cartiere, manci mancarurile lor mai ieftine si mai bune ca in centru. In discoteci daca mergeti sa fiti cupluri, in multe e regula ca barbati singuri nu intra. Taxiul nu incerca sa-l negociezi ca daca te vede strain iti umfla pretul, il lasi cu ceas si e ok, nu au preturi exagerate.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Banned
    Multumesc mult pentru informatii. Inteleg ca ai fost cu avionul in Istambul.
    Legat de punctul 6, am auzit si de celebrele microbuze, dar stiu ca acum au si metrou, eventual si un tramvai ceva.
    Cu fumatul vad eu cum ma descurc, sper sa gasesc niste turci intelegatori

A mai fost cineva prin Istambul in ultima vreme? Eventual cu masina? Vreau sa ma lamuresc si la puctul 2 : "2.Intre Bulgaria si Turcia presupun ca exista vama, dar exista si duty-free? Vama de la turci e problematica? O sa am la mine niste cartuse de tigari si niste sticle de whisy/votca/vin, ar trebui sa imi fac probleme?"

1. Variante pentru tranzitul Bulgariei sunt 3 (recomand pe cel clasic de pe drumul european);
    2. Exista duty-free pe partea Turciei, vama nici un fel de problema, o treci intr-o jumatate de ora;
    3. Nu se plateste vignieta, autostrazile sunt cu plata, vezi sa iti achizitionezi card KGS (in valoare de 50 lire), mai exista un tip de card ce se poate achizitiona de la benzinariile Shell, in valoare de 20 de lire. Achizitionezi cardul il marchezi la intrare pe autostrada iar la iesire il validezi din nou si ti se retrage automat suma);
    4. Depinde iar unde mănânci: vestitul macrou fript de sub Galata costa 4 lire, un cumpir maxim 8 lire, 1 fel de mâncare cam 5-6 - 7 euro/persoană sau pt 2 persoane 15-17 euro. o şaorma ff bună de la gara sirkeci 2,5 lire! deci în funcţie de banii pe care îi ai în buzunar vei alege unde vei mânca. În general meniurile au poze ca peste tot în străinătate deci nu vei comanda pe "orb". Restaurantele cu autoservire au în general mâncare gătită tradiţională.O masa de pranz buna te duce pe la 30 TL - deci mai mult de 1000 TL n-ai cum sa spargi.
    5. Turcia este o ţară super civilizată! Mult mai civilizată decât România.... Supermarketuri sunt peste tot şi mâncare găseşti ca la noi, dar e păcat să mănânci de la supermarket sau de la McDonalds!
    6. Harta o ai atasata, mai jos.

Intrarile la obiective variaza intre cativa TL (Cisterna 7TL) la cativa zeci (40-50 Topkapi daca vizitezi si Haremul si iti iei si audio guide). Mai mult de 200 TL n-ai nevoie pentru intrari la obiective. Transportul este subventionat de Belediyesi asa ca mai mult de 60-70 TL n-ai cum sa cheltui (ia-ti akbil iesi si mai ieftin). Plaja exista si pe insula mare (Buyukada).

Albatros - Cu siguranta cel mai bun hotel de 3 stele din centrul istoric. O varianta mai ieftina, ERSU HOTEL .

Ca recomandari:

-Viziteaza in cadrul Forum Istanbul, cel mai mare acvariu din S-E Europei (Turkuazoo), e cu intrare, dar e foarte bine realizat si foarte modern.
    -In partea Asiatica, de la Kadikoy, poti sa iei tramvaiul de epoca intr-un tur prin zona.
    -Insulele Printilor, sunt niste insule care formeaza un cartier separat al Istanbulului, acolo nu circula decat masina politiei si ambulanta, in rest sunt trasuri si biciclete, iar casele sunt de epoca. Cafenele, plaja, restaurante, magazine...in centru.
    Eu zic ca merita o fuga pana acolo, biletul de vapor are tarif normal (vreo 4 lire daca nu ma insel).
    -Palatul Dolmabahce si o croaziera cu ghid roman pe Bosfor. Dolmabahce face legatura dintre vechiul Imperiu Otoman si Imperiul Otoman "renovat" in sec al XIX-lea. Acest lucru se reflecta in tot, de la mobilier la arhitectura, totul fiind un muzeu al imbinarii intre Orient si Occident, ale carui influente deveneau tot mai pregnante in acel secol.

Recomand sa le vizitezi cronologic, intai Topkapi, care e prin excelenta islamic si traditionalist (curti interioare largi, succesive, motive decorative islamice, etc) si pe urma Dolmabahce, care are dispunerea si arhitectura specifica palatelor europene.

Pe cat de bogat si influent a fost Imperiul Otoman cand era folosit austerul Topkapi, pe atat de decazut si indatorat era Imperiul cand s-a decis construirea opulentului Palat Dolmabahce.

Recomand de asemenea sa mergi la Dolmabahce de dimineata, (vezi ca lunea si joia e inchis), dimineata pe racore. Pentru mai tarziu cand iese soarele ai putea sa faci o mini-croaziera pe Bosfor, care dureaza mai putin de 2 ore, dar iti va trebui si ghid pentru a intelege ce vezi, pentru ca multe obiective se vad de pe mare, dar degeaba daca nu stii ce sunt si nu faci legatura. Apeleaza la o agentie, insa nu stiu din pacate daca se organizeaza in mijlocul zilei sau spre seara, pentru ca de obicei pleaca pe la 9 sau 10 dimineata si se intorc pentru masa de pranz. Vasele se iau de la Eminonu, urmatoarea statie de tramvai de la Sirkeci spre podul Galata.

Daca ai incredere in vreme, poti iesi si dimineata pe mare si la pranz la Dolmabahce, dar ai de infruntat in primul caz, racoarea diminetii de pe mare, si apoi coada de la intrarea in Palat. Si apoi, nu stii la ce agentie sa mergi, cu ce fel de vas vei pleca, ce fel de ghid va fi, si cat te va costa.

Hai totusi sa revin cu alta solutie:
    Mergi de dimineata la Dolmabahce si la ora 12 iei tot de la Kabatas (aproape de Dolmabahce) feribotul spre Buyukada (Insula Mare) si te intorci pe la 5-6 seara. Insula asta, e un cartier special al Istanbulului, nu au voie vehiculele cu motor in afara politiei si masinii de gunoi, se circula cu trasura sau bicicletele, casele sunt pitoresti, e multa vegetatie, si foarte multe cafenele, terase. Poti face chiar si plaja.

Calatoria pe sens costa 3 sau 4 lire si dureaza o ora.

Astfel, faci 2 calatorii pe mare, si vezi o parte a Istanbulului care merita vazuta, si unde nu ajunge orice turist. Sa intrebi orele cand te poti intoarce, pentru a nu ramane pe insula.

IDO (compania de stat a autobuzelor de mare ale Istanbulului) face 2 tipuri de croaziere:
    -lungi (6 ore)
    -scurte (2 ore)

Cel scurt pleaca de la Eminonu si costa 15 lire, plecare la 14:30.
    Cel lung pleaca tot de la Eminonu la 10:35 si 13:35 si dureaza aproape 6 ore.

Firma Dentur pleaca de la portul Kabatas (cap tramvai 38) la 10:30 si 14:45.
    De la Besiktas la 12:00, 13:00, 15:00 si 17:00.

Costa 12,5 lire si dureaza 1,5 ore.

Firma Turyol face croaziere cu plecare de la Eminonu intre 11:00 si 17:00, la fiecare ora fixa. Costa 10 lire.

Sa-ti faci o idee:
    YouTube - ‪BUYUK ADA‬‏
    YouTube - ‪BUYUKADA Prinkipo‬‏
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Istanbul-54.png  
    Attached Files Attached Files

La Hagia Sofia iti trebuie obligatoriu pantaloni lungi (sau fusta lunga). La Blue Mosque la fel + maneca lunga + capul acoperit. Hagia Sofia are program pana la 18.00 afara si 19.00 inauntru. Ideal ar fi sa ajungi acolo pe la 16.00 ca sa ai timp linistita si de etaj. Nu te-as sfatui sa mergi dimineata ca este prea aglomerat, nici poze nu poti face cum tb. E doar parerea mea... Intrarea e 20 tl + inca 10 tl pt audioguide (asta numai daca vrei).

Vezi harta interactiva aici, linia cu verde e pentru masini, si poti da click pe fiecare ruta ca sa vezi timpii de parcurs:İç Hatlar Interaktif Harita
    Parcari in Istanbul:http://www.ispark.com.tr/index.php

P.S. Uite pun impresiile cuiva de anul trecut

[I]Am să încep să povestesc concediul meu din Turcia. Prima parte este dedicată Istanbulului, apoi Capadocciei si nu în ultimul rând Antalyei. Am reuşit să scriu prima parte, totul despre Istanbul. Pe măsură ce voi reuşi să mai scriu o să postez în topicurile dedicate Capadocciei şi Antalyei şi restul poveştii.

Concediul meu a început într-o marţi 24 august
    Plecarea din București a fost la ora 3 dimineaţa si am ajuns la Istanbul la ora 12 taman când cânta din toţi rănuchii muezinul. Cazarea la hotel Sarajevo a fost rapidă, dar atmosfera de aici era ciudată, adică ziceai că îi deranjăm…. Prima impresie asupra hotelului: în exterior – eram lângă o moschee, adică la 2 m de ea, deci cântecul matinal al muezinului era într-un mare fel! Hotelul este micuţ şi curat, dar am găsit pe toate holurile o grămadă de haine care erau făcute sub formă de balot sau urmau să fie făcute… Surpriză! Ne spune că nu are camera noastră triplă, chit că îmi confirmase cu o săptămână în urmă rezervarea pe care o făcusem din martie, dar pt o seară ne dă 1 cameră dublă şi una single. Urcăm la etajul 2, dubla este mică, dar OK, iar la single văd nu avea WC-ul! Cobor, şi îi spun: „Prietene, în camera single să stai tu pt că eu nu asta am plătit!”. Zice „Ok” şi mai scoate o dublă! Camerele sunt curate, dar fff mici…. A 2-a zi ajungem în tripla noastră care nu este mare, dar ok, curată. Micul dejun minimal, adică pe o farfurie îţi puneau ei 1 ou fiert, 1 cutie unt, 1 brânză topită, 2 cutii cu gem şi ½ pâine cu un ceai şi atât…. Am plătit pt 3 persoane 50 euro/noapte cu mic dejun. Dacă vroiai ness sau cafea turcească plăteai 1 liră, oricum nu meritau pt ca erau proaste amândouă…. Până la sfârşit s-a păstrat aceeaşi atmosferă, adică părea că îi deranjăm … Părea că eram într-un hotel în care se făcea „trafic” cu haine de la Grand Bazar iar noi turiştii, eram intruşii…. Patronii hotelului sunt o familie de turci care nu ştiau deloc engleza şi mai erau şi f scârboşi (de ex.: în ultima seara se termină hârtia igienică, Gabi cere o hârtie, iar turcul spune iok! Frumos, nu?). În prima zi când am venit noi era un tip mai tânăr care cunoştea engleza (probabil era acolo pt că ştia că trebuie să venim de la Bucureşti)…. Restul locatarilor din hotel erau cei care cumpărau din Grand Bazar şi păreau că se înţeleg f bine cu patronii… Concluzie, un hotel mic, ieftin şi curat şi nimic mai mult…. Maşina am parcat-o la o distanţă de 2-3 străzi, într-o parcare cu plată, la subsol cu 13 lire/zi şi a fost ok.
    În după-amiază zilei de marţi am fost cu tramvaiul până la Eminomu pt a mânca macrou fript sub pod la Galata (4 lire/persoană), pt a merge la Spice Bazar şi apoi am făcut croazieră pe Bosfor. Spice Bazarul ca de obicei cu un farmec aparte, croaziera a fost frumoasă, am văzut Istanbulul după mare, şi-a meritat banii pe deplin. Am plătit 10 lire/persoană.

Miercuri 25 august
    Coborâm la staţia Gulhane şi vizităm parcul cu acelaşi nume. Este un parc organizat pe fostele domenii de vânătoare ale sultanului, cu niste pomi minunaţi, umbră răcoare, fântâni…. După aceea am urcat încet spre Topaki Palace. Am vizitat Tokapi Palace, mare, frumos, dar nu cum mă aşteptam. Mai mult seamănă cu paradigma pe care o avem noi a unui sit arheologic care are şi câteva clădiri cu exponate, decât cu un muzeu clasic cum îl ştim noi şi cum este Dolmabahce Palace. Am stat 4-5 ore, ne-am rupt picioarele prin muzeu. Cozi interminabile la intrarea în fiecare pavilion. Toată Japonia, China, Spania, Olanda, Germania parcă se mutase în Istanbul, şi implicit în toate muzeele vizitate. Am ajuns pe la 10,30 şi deja era cald. Dacă ajungeam mai devreme probabil cozile la intrarea în pavilioane erau mai mici. Aici se intră dintr-o clădire în alta, admirând diferite exponate: jilţurile de aur ale sultanilor, bijuteriile, armele, hainele etc. Toate exponatele din muzeu sunt tare frumoase. Aici una din clădiri este f interesantă (nu mai ştiu cum se numeşte precis, oricum „casa credinţelor”)… Se intră pe fondul sonor al unei rugăciuni musulmane, într-o clădire răcoroasă şi un pic mai întunecoasă în care sub acelaşi acoperiş se găseau: toiagul lui Moise, mâna Sf. Ioan, mâna lui Mahomed şi alte moaşte sfinte sau obiecte de cult al celor 2 credinţe. Mi s-a părut fascinantă atmosfera de acolo, de toleranţă totală şi în acelaşi timp de credinţă. Era doar linişte, răcoare şi credinţă….. În incinta muzeului este un restaurant dacă vrei să mănânci sau să bei ceva. Gradina este frumoasă, priveliştea din palat către Cornul de Aur îţi taie respiraţia, sala cu arme a fost închisă, oricum totul merită vizitat, dar vai de picioarele noastre…..
    După aceea am luat tramvaiul si am ajuns la Eminomu, din nou dăm o raită prin Spice Bazar, vizităm moscheea mare, apoi luam tramvaiul o staţie până la Karakoy pentru a ajunge la funicular şi apoi intrăm pe Istikal Cadessi. Aici am aşteptat 2 minute tramvaiul cu gândul să urcăm cu el Istikalul pt a merge pe jos la coborâre, dar nu a venit atât de repede pe cum ne-am dorit, aşa că am luat-o pe jos până în Taksim Square. Pe Istikal atmosferă de vis, haine ieftine, dar n-am găsit mai nimic care să-mi placă, în schimb am mâncat baclavale bune, am căutat piaţa de peşte şi flori dar n-am găsit-o….
    Sus în Taksim Square era deja seară, lume multă, concerte etc. Am luat tramvaiul la coborâre şi am plecat spre hotel. Am ajuns la hotel în jur de ora 21, după ce am coborât în Sultanahmet pt atmosferă (lume multă, spectacole, dondurma etc.) şi apoi am mers pe jos până la hotel.

Joi 26 august
    Plecăm de la hotel cu gândul să mergem la Dolmabahce Palace şi următoarea zi pe Insula prinţilor…. Ţeapă! Ajungem cu bine la Kabataş (capătul tramvaiului), ratăm intrarea în muzeu, ne rupem picioarele degeaba pe lângă zidul palatului şi aflăm cu stupoare că muzeul este închis joia, dar mâine – vineri va fi deschis! Schimbăm ruta şi aşteptăm vaporul de 10,20 să ne ducă pe Insula prinţilor /Adalar (Princes Islands), adică pe Buiyuk Ada, insula cea mai mare. Am mers cu vaporul cam 1½ ore. Drumul frumos, dar data viitoare o să luăm pâine să hrănim pescăruşii care vin în zbor pe lângă vapor şi prind pâinea aruncată de turişti înainte de a cădea în apă. Se numesc Insulele prinţilor pt că aici prinţii moştenitori, adică fraţii sultanului erau exilaţi pe aceste insule. Asta dacă aveau noroc, pt că altfel erau decapitaţi când sultanul urca pe tron. Astăzi nu mai era nimic din ceea ce am citit eu despre prinţii exilaţi, sau poate nu am ştiut eu să caut….. Am ajuns pe insula Buiyuk Ada (era capătul cursei cu vaporul, a 2-a oprire). Aici am găsit o atmosferă de vis…. Fără maşini, doar biciclete şi trăsuri trase de cai. Turul insulei cu caleaşca 50 lire, pe care nu i-am dat. Am închiriat 3 biciclete cu 5 lire/h/persoană/bicicletă şi iată-ne la explorat. Insula ca şi Istanbul numai deal-vale, deal-vale de am murit! Eu la un moment dat am „parcat” pe marginea unei borduri şi am început să fotografiez locurile, iar băieţii şi-au facut de cap în continuare. După 20 minute G. mi s-a alăturat şi a rămas M.cu toată distracţia…. Insula e mare, frumoasă, albă, are case tradiţionale din lemn, cu flori multe, îngheţată bună, lume bogată. Din câte am înţeles aici au stat mai demult grecii şi evreii, preţurile sunt mai mari ca în Istanbul ca pe orice insula din lume. Aici o să găsiţi un miros persistent de balegă, că de, sunt atâţia cai, o mică plajă. Nu am găsit o şosea paralelă cu marea pe unde să te plimbi, sau cel puţin nu am descoperit-o noi… Este insula bijuteriilor şi a coroniţelor cu flori mici şi delicate de pus pe cap în stil roman. M-aş mai întoarce cu drag şi acum de aş putea…
    Ne-am întors cu IDO de ora 15,20 şi apoi am luat maşina către Ortakoy. Cartierul Ortakoy are o atmosferă boemă, are bijuterii, are restaurante…. Am mâncat 3 kumpiri = 30 lire ff buni. Aici peste tot erau „şaormele” visate de un prieten de al nostru din maţe de oaie, peşte mult dar mi s-a părut cam scumpişor, în schimb nu am găsit „ruffle” ce ne recomandase Otzan… Am stat pe faleză lângă o moschee frumoasă care este ff aproape de apă, am admirat Bosforul, podul, pescăruşii şi 2 pisici drăgălaşe. Seara pe la 21 am căzut laţi de oboseală la hotel.

Vineri 27 august – ultima zi.
    Pe la 10,00 eram la intrarea în Dolmabahce Palace – micul Luvru al Istanbulului. Evident cozi, peste cozi. In palat se intră doar cu ghid, în grup organizat, cu cipici în picioare pt a nu murdări covoarele. Peste tot lux, opulenţă, policandre, scări din cristal etc. Ce mai, sultanul a fost ambiţios şi a cheltuit toate resursele Imperiului Otoman până la dezmembrarea lui. Cel puţin aşa spun gurile rele că s-a întâmplat….. Apoi a venit Mustafa Kemal Atatürk a făcut Turcia modernă (îi mulţumesc pe această cale pt că aşa pot cunoaşte o lume fascinantă) şi a şi murit într-una din camerele palatului. Toate ceasurile din palat s-au oprit la ora când acesta a murit. Parcă de atunci timpul s-a oprit în loc în Palat… Frumos, aşa ca simbolistică…. Grădinile sunt minunate, cu flori, pomi, fântâni, păuni, bibilici şi găinuşe rare. Muzeul este ff frumos, merită cu prisosinţă să-i acorzi resursele necesare pt a-l vizita. Faleza este din marmură dar este păzită de către soldaţi nu se poate merge pe ea. Noi am vazut-o f bine când am făcut croaziera pe Bosfor. Am ieşit din palat în jur de ora 14 şi am urcat de la Kabataş pe lângă stadionul Beşiktaş spre Taksim Square. După vreo 45 minute şi probabil 1,5 km de mers pe jos, cu o oprire la o poştă unde am scris vederi pt cei de acasă ajungem în sfârşit crăcănaţi de picioare în piaţa Taksim (de data aceasta în colţul opus faţă de locul care unde fusesem cu 2 zile în urmă şi era şi ziua, deci se vedea mai bine….). Nu m-a impresionat deloc Piaţa Taksim! Peste tot clădiri tip bloc, cenuşii, cam apropriate epocii ceauşiste de la noi şi o statuie acolo! Nici măcar atmosfera de acum 2 seri nu mai era…. Coborâm din nou pe Istikal în căutarea mesei de prânz. G. îşi ia un donner de vită de la Bereket Restaurant cu 5 lire, iar noi câte unul de pui din altă parte cu 3 lire fiecare. G. mai ia încă unul de pui…. Tot aici găsim piaţa de peşte şi cea de flori, dar care nu are flori, ci fructe….M. capitulează şi se duce singur la hotel. Eu cu G. rezistăm eroic durerilor de picioare şi coborâm pe Istikal şi într-un târziu, adică pe la 18,30 ajungem pe strada instrumentelor muzicale şi de aici la Turnul Galata. Ne odihnim un pic, respirăm atmosfera boemă de lângă turn şi apoi urcăm în turn. Să-i dea Dumnezeu sănătate celui care a inventat liftul! Nu a mai trebuit să urcăm pe scări 6 etaje! Biletul de intrare în turn a fost 10 lire/persoană. Ne dăm jos din lift şi urcăm de data aceasta 2 etaje pe scări şi în sfârşit suntem în vârful turnului. Aici găsim un restaurant elegant care ocupă 98% din spaţiu, dar pe cât de frumos era, pe atât de gol era…. Afară este o „alee” circulară de 40 cm de pe care admirai Istanbulul. Priveliştea de aici, de sus, este ff frumoasă, panoramică… Se vede Cornul de Aur, Sf. Sofia, Moscheea Albastră, Podul Galata, Palatul Tokapi, clădiri noi, clădiri vechi, mai frumoase, mai urâte, mai îngrijite sau chiar dărăpănate pe alocuri, ce mai Istanbulul ştiut – oraşul contrastelor! Coborâm şi mergem pe jos până la staţia Karakoy – pt a lua tramvaiul spre Beiyezid, adică acasă, pt că la noapte plecăm spre Capadoccia. De sus din turn drumul până în Karakoy părea scurt, în realitate am murit de picioare până am ajuns în staţie. Ajungem în Beiyezid, M. mă agaţă la o pide şi la alte tricouri marca No fire. Ajung în final fără picioare la hotel, fac bagajul, şi cad moartă în pat.

Informaţii utile pt. Istanbul:

Traseu tramvai T 1 de la Zeytinburnu la KabataşBağcılar-Kabataş Tram, Istanbul, Turkey
    Staţiile tramvaiului pe care le cunosc eu sunt:
    Beiyzid – Cerbertilaş – Blue Mosq - Gulhane – Sirkeci (gara) – Eminomu – Karakoy - ….. – Kabaş (capătul tramvaului).
    O să dau câteva repere la fiecare staţie în funcţie de direcţia de mers a mea scrisă mai sus cu tramvaiului.

La Staţia Beiyezid găsiţi pe stânga Kapalı Çarşı/Grand Bazaar, tot aici se poate încărca akbil-ul (Akbil Transit Pass, Istanbul, Turkey), găsiţi covrigi cu susan buni (simitci), pide la fel de bună, pe dreapta hotelul nostru – hotel Sarajevo, magazine multe.

La Staţia Cerbetilaş găsiţi pe stânga cea mai veche baie turcească din oraş, o moschee mare şi frumoasă, columna

La Staţia Sultanahmet găsiţi pe dreapta Blue Mosq/Moschea albastră, Ayasofya /Sf.Sofia, parcul şi pe stânga Basilica Cistern /Cisternele

La Staţia Gulhane găsiţi pe dreapta nişte ziduri de piatră unde la intrare scrie Otogar. Se intră pe aici şi o să vedeţi în stânga superbul parc Gulhane, pe dreapta-centru se urcă spre Topkapi Palace, iar în dreapta evident este şi autogara…. Intrarea la palat mie mi s-a părut discretă, costă 20 lire de persoană fără intrarea în serai. Înainte de a ajunge la intrarea în Palatul Topakpi pe stânga aleii care urcă spre palat este Muzeul de arhitectură (l-am văzut doar, pt că nu am mai avut picioare şi pt el!)

La Staţia Sirkeci pe dreapta găsiţi gara, un loc de unde se pot lua jetoane pt tramvai şi un donner ff bun 4 lire.

La Staţia Eminomu pe stânga găsiţi Spice Bazar, o moschee mare frumoasă Yeni Cami, iar pe dreapta este podul Galata şi tot de aici am plecat în croazieră pe Bosfor, găsiţi covrigi, scoici de pe stradă (2 scoici la 1 liră), macrou fript sub pod, în pasaj sunt magazine multe….

Staţia Karakoy – din pasaj se iese şi în apropriere în dreapta se ia funicularul pt Istikal Caddesi.

Staţia Kabataş este capătul tramvaiului, de pe partea dreaptă se ia vaporul pt Insulele prinţilor http://www.turkeytravelplanner.com/g...lar/index.html
    Tot pe dreapta mai sus de IDO este Dolmabahce Palace (Dolmabahce Palace, Istanbul, Turkey . Se merge pe lângă o moschee f mare şi f frumoasă, apoi este un turn cu ceas – Tower Clock şi acolo e intrarea (destul de discretă) şi în construcţie. Pe partea stângă este stadionul Beşiktaş, iar dacă se urcă pe lângă el se ajunge la Taksim Square şi Istikal Cadessi. De lângă intrarea la IDO se poate lua maşina 22RE pt a ajunge în Ortakoy, cartierul de la poalele podul Bogazici/Bosforului, şi astfel ajungi în „ţara” kumpirului şi a bijuteriilor

Costul biletului transportului în comun este de 1,50 lire indiferent că iei jeton de fiecare dată, sau ai luat un akbill (se lasă 6 lire garanţie), funicularul costă 1 liră. Biletul către Buiyuk Ada: la dus am luat o companie non name şi a costat 4 lire/persoană, la întors am mers cu IDO şi a costat 3 lire de persoană. Tramvaiul de epocă de pe Istikal costă 1 liră de persoană."
    [/I]

Banned
    OMG, nu ma asteptam la atata informatie, multam frumos, citesc diseara cand ajung acasa.
    M-am uitat putin dupa hotelul ala, Albatros, pare foarte tare, cred ca acolo o sa stau.

Registered User Mandea's Avatar
    nu se plateste vigneta la turci, in schimb platesti autostrazile, pretul variind cu distanta parcursa, mi s-au parut ieftine personal. bine, eram si 4 in masina, dar chiar si asa. Iar mai nou mi se pare ca nu mai platesti nici viza de 10 euro.
    daca te duci direct la Stambul te-ai scos ca de la Edirne ai glont 300 km direct pana in oras. Insa vezi cu condusul in mizeria aia, eu m-am jurat ca nu voi mai conduce acolo, e iadul pur si simplu. Culmea e ca desi, dupa mine, sunt super nesimtiti in trafic, nu prea fac accidente.
    Mie mi-a ajuns si 1 zi acolo, cred ca iti ajung si tie 5. Evident, nu am vazut tot, dar ce am vazut mi s-a parut arhisuficient. Iar civilizatia e asa si asa, un fel de tigani care insa nu fura.

Banned
    Din ce am mai auzit, turcii ar fi foarte buni soferi, de aia isi permit sa faca manevre mai riscante fara sa faca accident. Legat de civilizatie, e super ok pentru mine daca e cum zici tu, nici eu nu sunt vreun suedez. Edirne ma gandeam sa il folosesc ca oras de tranzit intre Bucuresti(sau alt punct intermediar din tara, vad eu unde ma cazez) si Istambul, pentru ca nu vreau sa ajung seara tarziu la destinatie si sa nu gasesc hotel.

@RossoNerro, turcii nu au abonamente pe transportul in comun? Cand am fost prin Europa in diferite orase mari stiu ca faceam abonament pe 2-3-4 zile la un pret destul de mic si mergeam cu ce mijloc de transport vroiam (metrou, taramvai, autobuz). Gasesc in Istambul ceva similar? Sau ei merg doar pe bilete si card din ala?

Registered User Mandea's Avatar
    pt mine imprudenta nu inseamna ca esti bun sofer. stiu la ce sa se astepte, dar asta e cu totul altceva. ei nu fac accidente nu ca sunt ei buni soferi, ci ca ii feresc ailalti, fiind obisnuiti cu acest stil, ceea ce e cu totul altceva. ideea e sa fii extrem de atent, juma de metru daca ai fata de ala din fata si sigur ti se baga un taximetrist in fata. fii extrem de prudent.

Banned
    Multumesc pentru pont, sper sa nu am probleme. Prin oras cum circula masinile? O sa am probleme ca pieton? Sau aici sunt mai linistiti?

Fereste-te de ei atunci cand ploua, am prins (si chiar am scapat "la mustata") pe autostrada un numar de ~ 50 de accidente in lant, nu sunt deloc prudenti in a conduce, pentru ei e sfant sa nu semnalizeze si sa se bage necontrolat in depasiri. In ~ 8 ore esti in Instambul, deci nu ai de ce sa te cazezi intermediar. Rabdare mare atunci cand ajungi la portile orasului (de pe autostrada), estimez cam 2 ore ca sa ajungi la hotel, daca o ai hidramata ai scapat de belele, daca nu, rabdare multa si nervi de otel, nu te panica o sa ajungi in sfarsit, intreaba pe oricine ce si cum sunt foarte amabili (ca pont, uita-te dupa indicatoarele cu Laleli/Aksaray, sunt peste tot).

Abonamente nu am vazut asa ca ramane doar varianta akbil-ului, este mult mai rentabil decat cu fise. Nu au bilete.

In centrul istoric au multe sensuri unice si chiar interzis, asa ca o sa te descurci ca pieton. Daca vrei sa il vizitezi la pas, imbracate cat mai lejer si cumpara mereu apa, o sa ai nevoie. Si nu te stresa de vanzatori, mergi mai departe nu te opri sa vezi/achizitionezi, altfel nu mai scapi de ei pana cu cumperi obiectul respectiv, sunt foarte insistenti. Sfarsitul lui Iulie si inceputul lui August aduc cu sine temperaturi > 40 grade (sunt uzual 44).

Banned
    Ok, deci trebuie sa am grija mare pe autostrada, iar pentru transport folosesc akbil (apropo, de unde il cumpar?).
    Legat de traseu, inca nu am un plan, dar asa in mare m-am gandit la un Iasi-Bucuresti (o noapte de cazare), Bucuresti-Edirne (o noapte de cazare) dupa care Istambul (5 nopti). La intoarcere vad eu cum fac.
    "Problema" la mine ca e nu umblu cu carduri deci nu fac rezervari si imi trebuie 2-3 ore sa gasesc un hotel pe placul meu (imi voi pune pe GPS niste hoteluri care imi par interesante).
    Ca tot veni vorba de asta, la hoteluri se poate negocia? Stiu ca pe vremuri cand mergeam la mare, daca stateam mai mult de 3 nopti la un hotel puteam negocia si pretul pe noapte se diminua.

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post
Page 17 of 22 FirstFirst ... 714151617181920 ... LastLast