Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 45

Thread: WizzAir

1. Back To Top | #21
    Salutare!
    O mica rugaminte am si eu la cei care au zburat cu aceasta companie. Care sunt cele mai bune locuri din avion? Vreau cel putin un loc la geam, geam prin care sa se poata vedea nu numai aripa sau motorul!
    Multumesc anticipat!

2. Back To Top | #22
    Registered User RAN's Avatar
    ASOM, eu am primit de la BA voucher de 19$ pentru 4 ore...

pustiu, in general din avion nu prea ai ce sa vezi. Cele mai bune locuri sunt alea de pe randurile din dreptul iesirilor de urgenta, au mult mai mult spatiu.

3. Back To Top | #23
    Multumesc! Auzisem ca la WizzAir distanta pana la scaunul din fata ta este mai mica in comparatie cu cea de la alta companie non-lowcost.
    Eu pana acum am zburat numai cu AirFrance si de aceea intreb. La Airbus-ul acestei compani(AirFrance) imi aleg de regula pe randurile 6,7,8 A sau F.
    Practic pt mine nu conteaza unde prind loc, insa sotia mea va zbura pt prima data si caut(ma interesez) ca totul sa iasa cat mai bine, ea dorind la geam!

4. Back To Top | #24

Cum e cu check-in asta

am si eu o nedumerire , daca se poate sa primesc raspuns pina pe 28 acum luna asta 06-2012 ca pe 29 trebuie sa ma urc in avion. cand am cumparat biletul am selectat si un bagaj , chestie care mi-a ridicat costul biletului. iar cand am facut check-inul imi spune pe foaie DOAR 1 BAGAJ DE MANA MAXIM 10 KG, acum eu nu inteleg , care este gratuit ? eu cu cate bagaje trebuie sa plec ? daca 1 este gratuit iar eu am mai platit pentru inca unul ? ma poate lamurii cineva ?

5. Back To Top | #25
    Moderator Ivan's Avatar
    Ai voie cu un bagaj de mana si probabil ai platit si un bagaj de cala. Ar trebui sa scrie pe bilet/factura.

6. Back To Top | #26
    vreau sa stiu cum e sigur . ca pe check-in spune ca isi rezerva dreptul de anulare a biletului daca ma duc cu vreun bagaj in +

7. Back To Top | #27
    Moderator Ivan's Avatar
    Sigur e cum scrie pe bilet. Daca spui ca ai platit mai mult decat scrie acolo suna-i si lamureste.
    Desi imi amintesc ca e o aventura sa vorbesti cu cineva de acolo.

8. Back To Top | #28
    Leather SM's Avatar
    Nu am mai zburat niciodata cu wizzair sau cu vreo companie low cost asa ca am o intrebare.
    Dupa ce platesc online biletul (care include bagajul de cala, taxa de rezervare card si ce mai iti alegi din interfata web), ce mai platesti ulterior?
    Concret, vreau sa plec in noiembrie la roma, am ales wizzair si vreau sa stiu daca la aeroport la otopeni sau la roma ma mai pun sa platesc ceva.

9. Back To Top | #29
    Moderator
    Plata facuta pe internet e finala, la aeroport nu iti mai cere nimic daca nu apari cu bagaje in plus.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

10. Back To Top | #30
    Registered User apciu2006's Avatar
    Daca nu ai bagaj de cala, te duci direct la security check cu pasaportu si foaia printata. Si fiti atenti la bagaju de mana, in Romania poate ca nu se controleaza kilogramele prea riguros, dar la plecare din Italia sigur de vor controla si s-ar putea sa arunci din el ca sa aiba 7 kg parca. Eu personal am patito la plecare din Milano spre Billund, si aveam peste cu vreo 3 kg si nu m au lasat. In fine, m-am imbracat cu toate hainele din el, incarcatoru la laptop printr-un buzunar la geaca, etc si am reusit sa ating greutatea corecta.

11. Back To Top | #31
    Leather SM's Avatar
    Suntem 3 persoane, o sa avem doar un bagaj de cala la comun si fiecare bagaj de mana, eu zic ca ajunge pentru 5-6 zile.

12. Back To Top | #32
    Bună seara,

Am și eu o întrebare... Am cumpărat în septembrie două bilete către Barcelona de la o agenție, zborul fiind asigurat de wizz...
    Între timp au modificat dimensiunile bagajelor de mână și au introdus o taxă suplimentară.

Acum este gratuit doar bagajul care încape sub scaunul din față 42x32x25cm. Eu am un troller 40x35x20. Cât de strictă este dimensiunea asta? Ar fi loc sub acest scaun?

Teoretic având biletul cumpărat anterior acestui comunicat, ar trebui să mi se permită accesul gratuit cu bagaje de mână conform dimensiunilor vechi. "
    Dacă aţi cumpărat bilete de zbor începând cu 4 octombrie inclusiv, având data de calătorie începând cu 24 octombrie 2012 inclusiv, vi se va aplicanoua politică privitoare la bagajele de mână:"

DAR

Mai am un troller care se incadrează la dimensiunile noi cu plata a 10euro, dar nu se încadrează la dimensiunile vechi care erau incluse gratuit la bagaj de mână...
    Mă doare capul.

Ce să fac? Să plătesc 10 euro la asta mai mare după regulile noi, iar la cealaltă să mă bucur că am cumpărat biletul înainte de această dată și că se încadrează la dimensiunile vechi? Sau încape sub scaun?

Mare durere de cap!!!!

Am uitat să menționez că plec pe 2 noiembrie, orice sfat este binevenit pănă mîine doar ... ca să pot face checkin online
    Last edited by vdnick; 31-10-2012 at 19:23. Reason: am uitat să menționez că plec pe 2 noiembrie

13. Back To Top | #33
    Atunci înseamnă că te vor încadra în partea de mai jos.

având data de calătorie începând cu 24 octombrie 2012 inclusiv
    Deci te încadrezi în regulamentul nou.
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

14. Back To Top | #34
    Am cumpărat biletul înainte de 4 octombrie, nu am fost prea clar probabil.

Cea mai importantă parte din întrebarea mea ar fi legată de al 2-lea troller care e ceva mai mare decât dimensiunile anterioare care erau acceptate pentru bagaj de mână gratuit, dar care se încadrează la dimensiunile noi contra cost...

Plătesc 10 euro? Sau mă trimit la cală conform regulilor vechi care apar pe bilet, sau e mică diferența 3-4 cm și mă lasă gratuit pentru că bat cât de cât cu dimensiunile de pe biletul meu?

Cam asta e durerea... Plătesc 10 euro, dar să nu-mi zică... tu trebuia să bagi ăsta la cală, sau cine știe... ce neînțegeri pot apărea.
    Last edited by vdnick; 31-10-2012 at 20:05. Reason: omisiune

15. Back To Top | #35
    Ma uitam si eu pentru un bilet BUC-BXL via WizzAir. Cand se rezerv biletul m-am lovit de urmatoarea ciudatenie.

Dacă bagajul dvs. de mână depăşeşte dimensiunile unei genţi de mână mici, însă fără a depăşi 56x45x25cm, îl puteţi aduce la bord contra unei taxe nou introduse de €10. Acesta trebuie să încapă în compartimentul de deasupra scaunelor
    Parca bagajul de mana era transportat gratuit. Pierd ceva din vedere aici. Nu se leaga lucrurile...

16. Back To Top | #36
    Nu pierzi nimic, au bagat taxa de smecherie.

17. Back To Top | #37
    Merita facut cardul WizzAir in colaborare cu Bancpost? Costul de administrare e doar 60 lei/an.
    Vad ca ai acces la Wizz Discount Club, adica reducere 10 eur / zbor. Plus ca daca folosesti cardul la cumparaturi, 2% din suma se intoarce sub forma de puncte la Wizz si poti deduce din pretul initial al biletului.
    E valabil pentru posesorul cardului, plus inca o persoana.

Are cineva? Pe mine ma bate gandul, deci orice sfat e binevenit.
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

Vand Google Chromecast 2.0 Hdmi Streaming Media Player cu garantie, factura

18. Back To Top | #38
    Pervs R me TheCrusher's Avatar
    Am si eu o intrebare legata de WizzAir: decurand am vrut sa iau niste bilete pentru Lisabona si dupa ce am ales biletele am avut surpriza sa constat ca au aparut si 2 taxe Administration Fee x2 la dus si intors (care efectiv au dublat pretul biletelor)- din ce am gasit eu pe site la ei sunt o taxa pentru rezervari facute prin aplicatia mobila sau call center - ce nu se aplica acum.

Website issue? Magarie? ... am incercat sa sun la ei dar e numai ocupat sau astept la coada 20 de min si tot nu raspunde cineva.

19. Back To Top | #39
    Registered User kam1kaze's Avatar
    Grija mare cu call centerul pt ca are suprataxa.
    Pare genul de magarie care te ia prin surprindere in momentul in care tot dai next. Intotdeauna inainte sa introduci datele cardului mai verifica odata pretul!

20. Back To Top | #40
    Registered User Kidu's Avatar
    Quote Originally Posted by TheCrusher View Post
    Am si eu o intrebare legata de WizzAir: decurand am vrut sa iau niste bilete pentru Lisabona si dupa ce am ales biletele am avut surpriza sa constat ca au aparut si 2 taxe Administration Fee x2 la dus si intors (care efectiv au dublat pretul biletelor)
    au fost dintotdeauna. Pe low cost niciodata nu conteaza pretul "anuntat" de ei gen 9 euro, 19 euro, bla. Trebuie sa simulezi efectiv la ei pe site ca sa constati costul total pentru ca ai taxe de:
    - rezervare (administrare)
    - bagaj de cala
    - bagaj de mana
    - rezervare loc
    - check in, boarding, asigurare, flexi, transfer, bla bla

Adica uitati va cu atentie unde bagati mouse ul si ce anume selectati.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks