Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 68

Thread: WizzAir

1. Back To Top | #41
    Buna seara!

Vin si eu cu o intrebare stupida: daca nu vreau sa ma mai prezint la un zbor cu avionul companiei wizzair, bilet pe care deja l-am cumparat, trebuie sa platesc vreo ceva? Am gasit pe site la wizzair o asanumita "Taxa de anulare" si nu inteleg ce reprezinta.
    Ma gandesc ca acea taxa de anulare se plateste daca cer restituirea banilor de pe bilet? Vreau sa nu ma prezint la acel zbor, deoarece am gasit un alt bilet mai ieftin la o data mai favorabila mie.

Multumesc.
    Nu fi prost ca tara geme !

2. Back To Top | #42
    No problem. Am ratat destule zboruri. Erau ieftine, eram în altă țară, așa că pur și simplu nu m-am dus. Mai mulți bani pentru ei.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

3. Back To Top | #43
    De plătit în plus nu se pune problema. În principiu nu strică să le scrii un mail în care să-i întrebi dacă îți poți recupera o parte din bani. O parte din costul biletului îl reprezintă taxele aeroportuare și de combustibil. În mod normal astea se restituie în cazul în care le spui că nu mai zbori. Nu te aștepta la sume colosale, dar bănuiesc că nu te-ar deranja să primești un voucher cu o sumă oarecare pe el.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

4. Back To Top | #44
    Registered User Necrosero's Avatar
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

5. Back To Top | #45
    Unregistered User cel_de_sus's Avatar
    Preaminunatul si nu mai putin, faimosul cartier Rahova
    Era singura companie care mai avea așa ceva....
    Last man on earth....
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher OT85Z2QJ in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall!

6. Back To Top | #46
    Tocmai ce sunt in Uber si am primit mesaj ca mi s-a anulat zborul spre casa. Acum am fost anuntat... cu doar 3 ore inainte sa decolez. Cum procedez? Ce despagubiri primesc? Daca s-a mai lovit cineva de asta, va rog sa imi scrieti cat mai repede .
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

7. Back To Top | #47
    Ei ofera doar refund sau rebook. Dar mi-au dat toate planurile peste cap, deoarece mai planuisem cateva lucruri astazi si am facut si rezervari pe booking. Pot obtine despagubiri sau doar rebook?
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

8. Back To Top | #48
    Deschide un caz pe AirHelp și vezi ce îți zic. Depinde din ce motiv s-a anulat cursa, de durata întârzierii (i.e. cât de repede te pot pune în alt avion) și de distanța între punctul A și punctul B. Păstrează toate chitanțele în perioada asta (taxi, restaurant, hotel, toalete publice etc.), le poți cere să te despăgubească (și) pentru ele.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

9. Back To Top | #49
    Am deschis acum un ticket la Airhelp.
    Wizz-ul ne-au facut rebooking pentru ziua de maine. Deci 24 de ore intarziere...

10. Back To Top | #50
    Baftă! Cel mai important factor este motivul pentru care s-a anulat zborul. Dacă se încadrează la situație excepțională (e.g., bird strike, condiții meteo*, echipaj bolnav) nu sunt obligați să acorde despăgubiri. Altfel, distanța și durata întârzierii ajustează cuantumul despăgubirilor. (Prețul biletului este irelevant.) Explică pe AirHelp destul de bine ce și cum.

* de exemplu, azi dimineață era o ceață în București de nu se vedea la 10m în față.
    Nashpa...

11. Back To Top | #51
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by sirAdrian View Post
    Am deschis acum un ticket la Airhelp.
    Wizz-ul ne-au facut rebooking pentru ziua de maine. Deci 24 de ore intarziere...
    Rezonabila rezolvarea, si asta e, se mai intampla.

12. Back To Top | #52
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Baftă! Cel mai important factor este motivul pentru care s-a anulat zborul. Dacă se încadrează la situație excepțională (e.g., bird strike, condiții meteo*, echipaj bolnav) nu sunt obligați să acorde despăgubiri. Altfel, distanța și durata întârzierii ajustează cuantumul despăgubirilor. (Prețul biletului este irelevant.) Explică pe AirHelp destul de bine ce și cum.

* de exemplu, azi dimineață era o ceață în București de nu se vedea la 10m în față.
    Multumesc,

Astept acum sa vad ce o sa rezolve cei de la AirHelp. Noi trebuia sa aterizam pe OTP ieri la ora 19:00. Am ajuns azi la ora 20:30... iar 2h intarziere. Nimeni nu a vrut sa spuna motivul. Am intrebat in stanga-dreapta, dar toti de la ghisee dadeau din umeri.

13. Back To Top | #53
    Registered User Kumm's Avatar
    Salut,
    Am in plan niste excursii mai scurte (3-4-5 zile) prin Europa. Nu am mai mers cu ei de vreun an, dar am citit ca WizzAir-ul a modificat dimesiunile la bagajele de mana (HAND LUGGAGE 55 x 40 x 23cm Changed size).
    Eu am luat in trecut un troler foarte fain la oferta de la Carrefour (la jumatate de pret). Asta e (nu l-am gasit la site la noi, dar e identic mai putin culoarea).

Problema mea e: L 39 x l 28 x H 57 cm. Versus 55 x 40 x 23cm, cat scrie la Wizzair pe site. E vorba de ceva cm, cm care ar fi in principiu din cauza picioruselor si a manerelor de pe ambele parti (si pe inaltime si pe latime). In principiu zic, dar adancimea este de 27 cm. Adica cu 4 cm in plus.
    Intrebare pentru cei care au mai calatorit in ultimul timp: se uita chiar la cm? Check-in-ul o sa-l fac on-line. Am vreo sansa sa ma puna aia sa pltesc pentru 4 cm?

Multam!
    Viața-i greu şi mulți nu poate

14. Back To Top | #54
    Cred ca depinde de noroc, cati oameni au bagaje, cum au dormit angajatii wizz... Cateodata ii verifica pe toti, cateodata nu. Am vazut oameni care mai ca apasau cu piciorul sa le intre bagajul in suportul de verificare. La fel am vazut porti una langa alta, intr-una verificau toate bagajele in cealalta deloc. Nu cred ca pentru 2 cm o sa ai probleme, dar nici nu stii peste cine dai.

15. Back To Top | #55
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Eu deja avand check-in ul facut online ajung la aeroport cu buletinul si cand sa las bagajul de cala, ''Doamna" imi spune ca nu ma gaseste in baza lor de date si ca va trebuii sa-mi fac check-in in aeroport fiindca nu am printat check-in ul facut online...
    Ma duc platesc check-in ul si surpriza surpriza primesc acelasi loc ca cel din check-in ul facut de catre mine online cu 24 de ore inainte de zbor.
    Am cum sa le fac reclamatie pe motivul acesta?

16. Back To Top | #56
    Trebuia sa printezi sau sa folosesti aplicatia ca sa beneficiezi de check-in gratuit, altfel e un serviciu care se plateste, scrie in conditiile de calatorie. Poti sa faci reclamatie, dar nu cred ca ai sanse de castig.

17. Back To Top | #57
    Scrie pe site-ul lor că trebuie printat boarding pass-ul, așa că oamenii sunt acoperiți. Mai mult ca sigur că apăreai bine-mersi în baza de date, dar din moment ce nu poți demonstra asta, nu vei avea câștig de cauză.

• print your boarding card
    • present the printed boarding card at the gate with your travel documents no later than 30 minutes before the scheduled departure time
    (sursa)

Oricum, e genul de mârlănie practicată de cele mai josnice low cost-uri pentru a mai stoarce niște bani de la clienți. Parcă tot ei sunt ăia care refuzau să restituie taxele de aeroport în momentul în care anulai biletul.
    Nashpa...

18. Back To Top | #58
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Jeguri...
    Din pacate nu prea sunt alternative bucuresti-londra ...

19. Back To Top | #59
    Acum sa nu exageram. Si sunt si alternative, Ryanair si Blueair, de exemplu. Sau Tarom si BA, pentru cei care nu se suporta altfel

20. Back To Top | #60
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Salut, am o mica intrebare. Am facut acum cateva ore o rezervare online, 2 persoane. La a doua persoana am trecut la prenume un singur nume (Ion, sa zicem) in loc de doua (Ion Ion). Sunt probleme sau sa nu ma ingrijorez degeaba?
    PS: Inca nu pot face check-in, e in Septembrie zborul.

Merci!

1.  
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks