brat Viza Rusia
Results 1 to 11 of 11

Thread: Viza Rusia

Amyd's Avatar

Viza Rusia

Stiu ca e putin probabil, dar are idee cineva care e procedura pentru o viza turistica in Federatia Rusa?

Am inteles ca incepand cu 1 martie anul curent, romanii au nevoie de asa ceva si pe pagina Ambasadei Rusiei nu e specificat nimic in privinta actelor necesare&co (banuiesc ca trebuie invitatie...).

Da, da, o sa le dau si telefon ca sa intreb, insa imi aduc aminte ca ultima data am stat vreo 2 zile pana i-am prins.

Mersi,
    Andrei

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    nu trebuie viza pentru RUSIA. De unde ai scos-o cu federatia rusa?

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc...&idlnk=4&cat=5
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Amyd's Avatar
    Iti dai seama ca m-am uitat pe site-ul MAE inainte, insa se pare ca nu e updatat:

La 1 martie intra in vigoare noul regim de vize in relatiile dintre Romania si Federatia Rusa

Incepand cu data de 1 martie intra in vigoare noul regim de calatorii pe baza de vize in relatiile dintre Romania si Federatia Rusa, in baza Acordului intre Guvernul Romaniei si Guvernul Federatiei Ruse privind calatoriile reciproce ale cetatenilor, semnat la Bucuresti, la 26 august 2002.

Acordul prevede obligativitatea obtinerii, in prealabil, de catre cetatenii celor doua state, titulari de pasapoarte simple, a unei vize de intrare si sedere pe teritoriul celuilalt stat.

Totodata, textul acordului prevede acordarea de facilitati pentru unele categorii de persoane: oameni de afaceri care efectueaza in mod regulat calatorii de scurta durata pe teritoriul celor doua state, colaboratorii reprezentantelor comerciale din cele doua tari, soferi de TIR, membri echipajelor de cai ferate si echipajelor aeronavelor.

Salutari,
    Andrei

Amyd's Avatar
    Well, dupa indelungi Redial-uri automate, am reusit sa vorbesc cu un domn amabil cu accent rusesc care mi-a spus ca sunt necesare urmatoarele:

- invitatie oficiala (se obtine de la Ministerul de Interne) sau voucher turistic;
    - pasaport;
    - fotografie tip pasaport;
    - cerere-tip (se gaseste acolo);
    - $55 pentru viza in regim normal (5 zile lucratoare);

Programul de lucru, in ciuda a ce scrie pe site-ul lor e doar luni-marti, joi-vineri, 9-13.

Asta daca ajuta pe cineva in viitor...

Salutari,
    Andrei

Registered User
    mersi foarte mult... este utila informatia, in special ca acum am un drum pana acolo.

Moderator Ivan's Avatar
    Eu zic sa mai faci o intrebare la ambasada, de atunci au trecut 3 ani.

Registered User
    cu siguranta. voi face totul si cu ajutorul unei agentii de turism, pentru ca doresc, daca se va putea, sa traversez si alte tari. daca tot ajung pana la vladivostok, nu trebuie sa ma intorc tot pe acolo... ferryboat pana in japonia, apoi malaysia, thailanda, india, dubai, arabia saudita, iordania, israel, siria, turcia, bulgaria si inapoi in romania. asta, desigur, daca se poate rezolva cu vize, nu sunt probleme de razboi sau condus pe acolo. daca nu, ma intorc tot prin rusia.

excursia o voi face la sfarsitul lui iulie, anul acesta.

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    stie cineva daca pana in Azerbaidjan e nevoie de viza? nu de alta, dar e posibil sa am treaba pe acolo pentru ceva timp din primavara incolo.

Veveroi jijea's Avatar
    Condiţii de intrare şi regim de şedere

Pentru cetăţenii români care călătoresc în Azerbaidjan este necesară obţinerea vizei de intrare. Sunt exceptaţi posesorii de paşapoarte diplomatice şi de serviciu pentru o perioada de 3 luni. Există posibilitatea obţinerii vizei la aeroportul din Baku. Solicitantul depune o cerere la biroul consular al serviciului de imigraţii, însoţită de invitaţie şi de o fotografie. Taxa este de 40 USD. Durata de şedere permisă de viză variază de la o săptămână până la un an. Scopurile pentru care sunt acordate vizele sunt, de regulă: vizită, turism, afaceri, muncă, studii, tranzit, transport. Informaţii suplimentare privind condiţiile de intrare şi regimul de şedere pot fi obţinute de la Ambasada Republicii Azerbaidjan la Bucureşti (Str. Grigore Gafencu nr. 10, sector 1; Tel: 233-2484; Fax: 233-2465; www.azembassy.ro ).

Cetăţenii români au obligaţia ca, în termen de 3 zile de la data intrării pe teritoriul Republicii Azerbaidjan, să se prezinte la oficiul local al poliţiei pentru a îşi înregistra şederea. Obligaţia se consideră respectată prin înregistrarea la un hotel. Această obligaţie se aplică indiferent de tipul călătoriei (cu sau fără viză).

Nerespectarea obligaţiei de înregistrare, depăşirea termenului de şedere, încălcarea scopului declarat al călătoriei sau imposibilitatea dovedirii datei de intrare pe teritoriul national sunt considerate încălcări ale legislaţiei privind regimul străinilor şi se sancţionează cu amendă.

Pentru informaţii suplimentare despre condiţiile de intrare şi regimul de şedere în Azerbaidjan, recomandăm consultarea informaţiilor oficiale furnizate de autorităţile azere:

* Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Azerbaidjan (www.mfa.gov.az )
    * Ambasada Republicii Azerbaidjan din Bucureşti (www.azembassy.ro )

(www.mae.ro)

Registered User facibani's Avatar
    Ce porcarie sa ceri Viza pt Rusia ) Parca cineva de aici ar vrea sa mearga acolo si sa ramana in comunismul ala

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    jijea, multam de infos. o sa consult site-urile pe care mi le-ai dat.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post