brat Traseu ~10 zile Austria-Cehia-Polonia/Germania
Results 1 to 2 of 2

Thread: Traseu ~10 zile Austria-Cehia-Polonia/Germania

Tweak's Avatar

Traseu ~10 zile Austria-Cehia-Polonia/Germania

Am de gand sa fac un traseu de ~10 zile cu masina spre sfarsitul lui august.
    As avea urmatoarele variante:
    1. Bucuresti-Viena-Praga-Cracovia-Kosice-Bucuresti - harta
    - 3 nopti Viena
    - 4 nopti Praga
    - 2 nopti Cracovia
    - 1 noapte Kosice
    Practic as avea 2 zile pline pt Viena (fac Buc-Viena dintr-o bucata deci prima zi sigur nu mai vizitez nimic), 3 zile si 1/2 pt Praga (1 zi va fi pt Kutna Hora), 1 zi si 1/2 Cracovia (neaparat 1 zi voi vizita Auschwitz) si 1/2 zi in Kosice (practic doar o oprire pt ca nu pot face Cracovia-Bucuresti direct).

2. Bucuresti-Viena-Praga-Dresda-Budapesta-Bucuresti - harta
    - 3 nopti Viena
    - 3/4 nopti Praga
    - 3/2 nopti Dresda
    - 1 noapte Budapesta
    Practic renunt la Cracovia/Kosice pentru Dresda, si ramane de vazut cum sa imi impart timpul intre Praga si Dresda (4 nopti Praga/2 nopti Dresda sau 3/3 si renunt la Kutna Hora), iar la intoarcere fac popas 1 noapte la Budapesta.

Care traseu vi se pare mai bun? Ca nr de km sunt aproximativ la fel, in jur de 3200. In afara de Budapesta (unde oricum n-as regreta sa mai dau o tura juma de zi) n-am mai vizitat nimic din cele de mai sus. Si o chestie care nu imi e clara pentru varianta 2 a traseului - merita sa merg de la Viena direct spre Brno prin Austria pe drumurile nationale ca sa nu mai cumpar vigneta de Slovacia (si ar fi si mai scurt cu cativa km) sau mai bine iau vigneta si merg lejer pe autostrada?

Multumesc!

Il Muce's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Auschwitz - e prea mult 1 zi intreaga pentru vizita.
    turul cu ghid iti ia 3-4 ore (iti recomand sa iei ghid - afli amanunte interesante), important e sa ajungi pana la ora 14.00 acolo si sa mergi si la
    Auschwitz I si la Auschwitz II.
    la primul traseu - trecerea din Slovacia in Polonia se face pe un drum ingust, aproape nesemnalizat incat m-am intrebat de cateva ori daca nu cumva o luasem aiurea.
    prin Polonia multe drumuri cu 1 banda pe sens, foarte aglomerate, vei pierde ceva timp din cauza asta.
    aproape ca nu vei gasi semn cu Auschwitz - trebuie sa urmaresti
    Oświęcim

Autostrada Praga-Brno figureaza in ambele rute. sa mergi exclusiv pe banda a doua pentru ca prima banda e varza rau - mai rau decat km 0-30 din A2 de la noi.
    "Poate să plece şi Mourinho de la Real, poate să plece şi Ferguson de la Manchester. Am un campionat şi o cupă de câştigat în Ucraina"

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post