Results 1 to 9 of 9

Thread: Teapa laptop 2400 lei olx

1. Back To Top | #1
    Registered User Speedwheel's Avatar

Tepar ordianar - laptop 2400 ron OLX.ro

Tocmai am luat teapta cu un laptop de pe olx care a avut factura false de pe EMAG + specificatiile tehnice schimbate in windows.

Eu sunt din provincie si am vorbit cu un amic din Bucuresti sa se vada cu aceasta scursura ordinara ca sa il verifice si eventual sa il cumpere daca totul va fi ok dupa verficare, ceea ce s-a si intamplat.

Stiu ca se putea evita foarte usor aceasta teapta, insa vreau doar sa atrag atentia si in acelasi timp poate pot sa incropesc ceva mai multe informatii despre acest jeg de om.

ASUS Gaming i7 7700HQ 3.8Ghz gen7 GTX 950M 16GB, SSD 512GB NOU Bucuresti Sectorul 1 • OLX.ro

Poza anunt OLX
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Teapa laptop 2400 lei olx-23030846_1539315219459819_442870117_o-1-.jpg   Teapa laptop 2400 lei olx-23030663_1539288882795786_1135939579_o.jpg   Teapa laptop 2400 lei olx-23131408_1539307352793939_35812870_o.jpg  
    Last edited by Speedwheel; 31-10-2017 at 00:24. Reason: Anunt mai detaliat
    Nr tel: 00357/97668525

2. Back To Top | #2
    Primul pas - aduna toata dovezile (screenshoturi, inregistrari tot ce ai despre tranzactie) si maine dimineata mergi de urgenta sa depui plangere penala pt inselaciune la Politie.

Din cite stiu se pot schimba prin registru si cu alte metode, partial, informatiile hardware, insa problema majora aici este ca "prietenul" tau din Bucuresti era probabil la prima intalnire cu un laptop daca s-a lasat pacalit in asemenea hal.
    Prima data cand verifici un laptop nici nu stai sa te uiti la my computer->properties ca amatorul, ci il verifici direct cu un program specializat de identificare hardware gen: Aida64, HWiNFO, Speccy, SIV etc etc. Pe alea NU le mai pacalesti.
    Eu consider ca in mare parte este si vina acestui "prieten" care daca tot s-a oferit sa te ajute era bine sa fie informat despre ce cumpara, pentru a nu lua teapa pe banii altuia.
    Last edited by ValyGerrard; 31-10-2017 at 00:20.

3. Back To Top | #3
    Registered User Speedwheel's Avatar
    Quote Originally Posted by ValyGerrard View Post
    Primul pas - aduna toata dovezile (screenshoturi, inregistrari tot ce ai despre tranzactie) si maine dimineata mergi de urgenta sa depui plangere penala pt inselaciune la Politie.

Din cite stiu se pot schimba prin registru si cu alte metode, partial, informatiile hardware de la piese, insa problema este ca "prietenul" tau din Bucuresti era probabil la prima intalnire cu un laptop daca s-a lasat pacalit in asemenea hal.
    Prima data cand verifici un laptop nici nu stai sa te uiti la my computer->properties ca amatrul, ci il verifici direct cu un program specializat de identificare hardware gen: Aida64, HWiNFO, Speccy, SIV etc etc. Pe alea NU le mai pacalesti.
    Da, iti dau perfecta dreptate, se putea evita foarte usor, urmeaza maine sa depun plangere penala la politie.
    Nr tel: 00357/97668525

4. Back To Top | #4
    Mult success sa rezolvi ceva cu politia, de obicei problemele de genul se rezolva pe cale amiabila si daca se ajunge la proces si baiatul isi ia un avocat o sa te plimbi o gramada dupa banii aia. Daca a fost cumparat cu proba printr-un intermediar, in caz ca mai dai de vanzator, poate sustine ca s-a inteles cu tovarasul tau la proba sa cumpere laptopul in cauza. E complicat.

Deasemenea, faptul ca ai postat niste poze cu spec-urile laptopului din anunt nu ajuta pe nimeni sa il evite pe cel care ti-a dat teapa pentru ca nu apar datele lui.

Inca o data, mult success si incearca sa acorzi mai multa atentie pe olx. Marea majoritatea a ofertelor irezistibile sunt tepe.
    Last edited by topi; 31-10-2017 at 03:08.

5. Back To Top | #5
    Omule, cand este prea bun ca sa fie adevarat, este prea bun ca sa fie adevarat.
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

6. Back To Top | #6
    Registered User niq86's Avatar
    Vanzatorul poate spune ca tu i-ai schimbat componetele, sau e vorba de alt laptop etc.... cam greu de demonstrat la politie ca ala e laptopul din moment ce prietenul tau "a luat un i7" ti-a cam papat banii
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

7. Back To Top | #7
    Nu mai debitati timpenii. Lasati omul sa se duca la politie.

8. Back To Top | #8
    Dacă ăla e numele lui, se rezolvă repejor la poliție. Dacă nu, trebuie să le ceară ălora de la OLX datele anunțului (văd că l-a șters), să vadă poate fac ceva cu nr. de telefon, dacă o fi abonament. Oricum, du-te cât mai repede la poliție și vezi cum te pot ajuta. Dar tare mi-e că ți-ai făcut-o cu mâna ta.

Eu nu vă înțeleg pe unii. Tu ai vorbit cu un prieten, să se ducă să se întâlnească cu un Goguț, să cumpere el laptop-ul, ca să ce? Să fii sigur că n-ai datele vânzătorului? Plăteai frumos în avans, în contul lui bancar, îți trimitea o prostie, aveai contul, aveai nume, chiar dacă nu erau ale lui, ale cuiva care avea legătură cu el erau. Îl găseau imediat. Acum, e mai greu de găsit ăsta de pe OLX, mai ales dacă nu mai are și alte anunțuri.

Vorbit pe mail (nu la telefon și cu atât mai puțin față în față), tranzacție prin bancă, transport prin curier. Sunt cam cele mai sigure moduri de a trata tranzacțiile online, pentru majoritatea bunurilor. Nu înțeleg de ce vă simțiți mai în siguranță dacă vă vedeți la față, pentru că este chiar invers. N-aveți nici o dată care ar ușura munca polițiștilor în caz de probleme.

9. Back To Top | #9
    Nici nu avea nevoie de programele acelea, intra in Bios si vedea toate datele, dupa cum a si facut, vad ca a postat o fotografie, se pare ca amicul din Bucuresti este un pic habarnist, iar initiatorul naiv, pe mine m-ar fi pus pe ganduri in primul rand pretul cam mic, pentru un laptop de 2 luni cu ultima generatie de procesor de la Intel, dar dragul meu, asa se prind gascanii, cu momeala ieftina, acum trebuie sa strangi probele, si sa te duci la politie, macar sa stea cu morcovul in fund, chiar daca nu va avea de suferit prea mult, si nu detaliez aici, sa nu facem polemica inutila, dar eu te sfatuiesc sa mergi la politie, sa te adresezi in scris administratorilor OLX, care sper ca se vor trezi odata in paula mea sa faca situl cum trebuie, cu identificare si ratinguri

1.  

Bookmarks

Bookmarks