Page 1 of 164 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3273

Thread: EMAG - Nu cumparati de la EMAG

1. Back To Top | #1

EMAG - Nu cumparati de la EMAG

Conform mai multor threaduri
    http://forum.computergames.ro/131-va...enti-emag.html
    Probleme garantie EMAG
    se pare ca Emag chiar merita un thread al lor, in care lumea sa posteze "EMAG - Nu cumparati de la EMAG"

Azi am fost si eu in postura unui client nemultumit si am dorit returnarea unu LCD Philips, din cauza ca displayul la el era altul decat in specificatiile de pe site. Prima data am incercat sa explic motivul, dar m-am saturat repede.

Le-am zis ca doresc sa primesc banii inapoi pentru ca pur si simplu m-am razgandit, invocand cele 10 zile de gratie garantate de lege aparute si la ei pe site, mi s-a zis sa scriu un email nu stiu unde si sa astept.

Am inchis, am sunat din nou, am zis ca nu am acces la email/internet. Mi s-a zis ca toti oamenii din firma au iesit momentan, nu mai este nimeni inauntru sa preia cererea mea (asta la ora 10 dimineata). Un fel de da-te-n plm, am inchis.

Am sunat din nou, am luat-o de la capat, acum pregatit pentru toate celelalte scuze. Am zis ca doresc returnarea unui produs fara un motiv intemeiat, nu am cum sa trimit un email, ce trebuie sa fac, mi s-a spus ca nu se mai poate pentru ca acele 10 zile sunt valabile doar daca primeam produsul prin curier, dar pentru ca eu am ridicat produsul de la magazin, trebuia in max. 24h sa returnez produsul. Intreb daca il puteam aduce sambata sau duminica, mi se spune ca nu. Sar in masina si la ora 11 si ceva eram la ei, cu factura in mana si cerand sa verifice in calculator ca am achizitionat monitorul vineri dupa ora 14, acum fiind Luni, pana in ora 12, deci inca ma incadram in cele 24h.

Va dati seama ce dezastru, panica, ce scuza sa mai gasim, ce motiv sa mai bagam. Incearca sa ma intrebe iar ce motiv am. Le zic nici un motiv, uitati-va pe site unde scrie ca se poate returna un produs fara specificarea unui motiv, daca tineti mortis sa-l aflati, imi dati banii si va povestesc.

Numai mutre, strambaturi, acreli...vine "customer client service", o vopsita scortoasa care ma ia pe un ton de scandal, ca da, bine, nu stiu ce sa mai zica, dar daca e o singura punga desigilata sau desfacuta, nu se mai poate returna produsul. Pacat ca la livrari si garantie, baiatul care mi-a facut proba a desigilat el personal cablurile necesare conectarii, deci puteau sa-l concedieze pentru ca nu a avut cabluri de curent si de date separate si le-a folosit pe cele din cutie.

Infranti, pana la urma nu au avut de ales si au acceptat, dandu-mi banii inapoi. Eram pregatit si pentru scuza ca nu au banii acuma, gandeam ca la sah dinainte ce o sa zica, sa am un raspuns gen "trebuie pe loc, ca maine plec din tara 3 luni de zile" sau ceva de genul...dar n-a mai fost nevoie.

Cat eram pe acolo, coada de 10 oameni la servici, unul saracu cu un laptop Fujitsu Siemens, exact ca in threadul de mai sus, ii dadusera un produs cu altceva in el si-l tot suceau, doar doar s-o lasa pagubas. Turba ala saracu, nu mai stia ce sa faca, aproape plangea, cat pot sa fie de nesimtiti. Complet non-amabili, te ling si-n fund pana le dai banii, dupa aia doar ca nu-ti zic HAI SICTIR in fata.

In concluzie
    EMAG - NU cumparati de la EMAG

2. Back To Top | #2
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Sau mai bine zis cand cumparati de la Emag fiti siguri ca primiti ceea ce vreti sau ce ati cerut.
    Eu am luat de-a lungul timpului incet-incet cam 2 sisteme pe componente de la ei si n-am avut probleme.
    Nici n-a fost cazul...
    Pare-se ca li s-a suit la cap...
    Mein Führer! I can walk!

3. Back To Top | #3
    Leather SM's Avatar
    Pe forumul lor ai scris ?

4. Back To Top | #4
    Cum poti sa stii ce panel ai in LCD, cand sunt atatia (Samsung, Philips) care deja si-au facut un obicei din a lansa un model cu un anumit display, pana ies review-uri favorabile, apoi schimba ecranul cu o procarie si vand in continuare acelasi monitor, la acelasi pret. NU poti sa faci teste de light blending si fineturi gen timp de raspuns sau unghiuri de vizibiliate in magazin, in lumina aia chioara de neon, iti trebuie cateva ore de lucru la o fotografie acasa ca sa-ti dai seama ca nu e "din reglaje" cum ti se serveste....La proba mi-a bagat o gogonata d-aia de cerea palme, cica nu poate schimba desktopul la ecran sa-l caut de pixeli morti ca nu are drepturi de admin. M-am lasat pagubas si am avut noroc ca nu a avut, dar daca aflam acasa, nu treceam prin aceiasi poveste la returnare?

Oricine esti, simti imediat cand vanzatorii sunt nesimtiti. Am platit cu 15% mai mult pe produsul asta decat costa peste tot pe internet (dar nu exista pe stoc) ca sa-l fac cadou la cineva in aceiasi zi. Deci sunt genul de client care nu ma cac pe mine pentru 1000 de RON, dar daca strangeam de 3 ani sa-mi iau LCD-ul asta si ramaneam cu tzeapa? Trebuia sa alerg pe la OPC pentru ce mi-au promis ca se returneaza "fara nici o problema". Cand ii vad ca se scarpina in fund si-si baga degetul in gura, pentru profitul ala pe care il fac la un monitor, mi se face greata si e normal sa-i scuip la randul meu.

Ce e aia, 10 zile nu mai sunt valabile daca ridicati personal produsul? Nu zau..dar de ce nu scrie asta nicaieri. Nu cumva ca sa fie valabile trebuie si sa nu ploua, ca azi era cam inorat!

indie, nu, nici daca ma platesc.

Last edited by GunX; 12-11-2007 at 13:00.

5. Back To Top | #5
    Fyl's Avatar
    am returnat si eu o placa de baza (P5K3) inapoi dar n-au facut nici o figura
    in rest n-am avut probleme

6. Back To Top | #6
    Leather SM's Avatar
    Eu zic sa scrii, poate vede cineva `mai de sus` si o sa fie un feedback.
    Asa, ca te plangi aici nu cred ca rezolvi mare lucru.
    Da-i dreq, sa avem si noi macar 1 magazin online mare si serios in RO.
    De obicei angajatii mai marunti cauzeaza probleme, daca ar afla sefii probabil s-ar lua masuri.

7. Back To Top | #7
    Ma indoiesc ca sefii nu stiu. Cica telefoanele sunt inregistrate si tot nu le e rusine sa zica ca a iesit toata firma pe afara, adica toate zecile alea de negrisori din toata plantatia sunt absolut toti prin curte, plecati dupa seminte, alearga cainii sau joaca zaruri cu portarii, lasa-ti-va mai bine pagubas sau trimiteti un mail si asteptati sa treaca alea 24h sa va zicem "aaa, pai acuma e prea tarziu, ce sa va mai facem!?!?"

8. Back To Top | #8
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Quote Originally Posted by GunX View Post
    Ce e aia, 10 zile nu mai sunt valabile daca ridicati personal produsul? Nu zau..dar de ce nu scrie asta nicaieri. Nu cumva ca sa fie valabile trebuie si sa nu ploua, ca azi era cam inorat!

Asta-i de pus in rama.
    Mein Führer! I can walk!

9. Back To Top | #9
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Pune in semnatura pentru o perioada:

E de toata jena comportamentul lor. Chiar ca iti vine sa-i strangi de gat pe unii cateodata. Si cum ai zis: daca strangeai niste bani de cativa ani ca sa iti iei ceva?
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    Asa, ca te plangi aici nu cred ca rezolvi mare lucru.
    n-am ce sa mai rezolv, mi-am luat banii pe loc, nu au avut ce sa-mi faca, lucrez in vanzari de prea multi ani ca sa ma prosteasca fatucile alea intepate, sunt in stare sa-mi salvez pielea si din Iad prin vorbe (caracterizare reala facuta zilele trecuta de o clienta) ideea era doar de ranking google si "EMAG - NU cumparati de la EMAG" - pentru ca fiind vorba de un magazin online, banuiesc ca asta pe internet ii doare cel mai tare.

11. Back To Top | #11
    Banned
    Dar daca examinai monitorul puteai sa afli ce panou are, fara sa-l testeai citeva ore (sau doar cu un test de citeva minute) ? Eu nu cumpar monitoare decit de unde ma lasa sa le vereific, pot vedea si diferente intre versiuni (panel) si sa le testez de pixeli etc. Cum sint *******, parca si shopit (?) si alte firme mici da' serioase

12. Back To Top | #12
    puteam sa fac foarte multe lucruri in loc sa am incredere in politica lor de returnare. dar asta nu scuza cu nimic comportamentul si atitudinea lor. a trebuit sa-i fortez. nu e normal, trebuia sa primesc banii inapoi in primele 10 zile, fara absolut nici o discutie.

daca tu esti pocnit pe strada de cineva si-l dai in judecata, crezi ca ajuta daca apararea sustine "da, domnule judecator, dar putea sa te fereasca!" ?

13. Back To Top | #13
    >d(oO)b< bHz One's Avatar
    culmea, eu am cumparat de la emag shi`am fost OK
    e vorba despre un produs care nici macar nu era pe stoc (scria in dreptul lui ceva gen "disponibil la comanda")
    la 24h dupa ce`am dat comanda pe site m`au sunat c`au adus produsul shi sa ma duc sa`l ridic, l`am ridicat, totul in parametri nimic de obiectat
    am fost extra norocos nu?!

later edit: n`am ajuns la partea cu returnatul produsului... insa daca ajung acolo, ma duc pregatit direct cu centura de dinamita la brau

14. Back To Top | #14
    da, cu emag ai fost FOARTE norocos daca nu ti s-a stricat sau ai primit in carcasa exact ceea ce ai platit.

ai incercat sa returnezi produsul, asa cum esti mintit ca se poate "fara nici o problema"?

altfel ce legatura are ce spui tu cu threadul asta, eu vorbeam de faptul ca la partea de vanzare, cand e sa-ti ia banii, totul merge struna si abia dupa aia daca ai probleme cu produsul aflii de fapt cum sunt ei.

15. Back To Top | #15
    Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    eu nu cred ca cei din conducere nu stiu de chestiile astea cum zicea cineva. eu sunt sigura ca angajatii au primit sarcina sa nu primeasca inapoi asa usor un produs. doar nu e firma rudelor lor sa faca mofturi la returnare daca asa ar fi the firm policy.
    "Spirituality is just science we don't understand. Yet."

16. Back To Top | #16
    sincer, esti dus cu vorba si ti se servesc atatea scuze, incat iti vine sa crezi ca le ia din salariu.

17. Back To Top | #17
    made in romania Laur's Avatar
    nasoala poveste...
    acu pe bune: de unde PM mai cumparam? de acolo nu, de dincolo nu? ce dreaq facem? stam la mana norocului si sansei?

18. Back To Top | #18
    Banned
    Am venit special din Cluj sa cumpar de la emag un tv. http://www.emag.ro/televizoare_plasm...pTH-42PY700PPA Au fost f draguti cu mine si s-au oferit sa-mi transporte plasma pana la destinatie. Ii recomand cu placere.

19. Back To Top | #19
    Nici eu nu am avut probleme cand am fost sa cumpar produsul.. Dar ai avut probleme cu ea, ai fost la garantie? Ai incercat sa o returnezi in cele 10 zile de gratie?

Daca nu, inseamna ca tu doar confirmi ca la partea in care iti iau banii, totul merge brici. Multumesc, esti un dragut, dar este un pic cam irelevant, problemele apar DUPA faza asta.

P.S. S-au oferit sa-ti care plasma pana in Cluj ? Vezi ca asa se intelege. Gaseste repede o explicatie.

20. Back To Top | #20
    Banned
    Nu s-au oferit sa mi-o care, s-au oferit sa mi-o transporte. Credeam ca am formulat destul de bine propozitia. Am si eu o intrebare. Spune-mi tu ce servicii post achizitionare de calitate cunosti ? Ok, n-o sa mai cumpar de la carduri memorie, n-o sa mai cumpar de la emag, de la porsche romania pt ca din auzite de la straini ei au avut probleme cu serviciile. Hai sa-ti dau eu o veste buna: In Romania ti se face o favoare in a iti lua banii pt servicii post achizitionare.

1.  
Page 1 of 164 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks