Page 2 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 40 of 117

Thread: Obiect,bacterie sau ce o fi in apa plata 5L Aqua Carpatica AJUTOR pt identificare!

1. Back To Top | #21
    Ca sa mai glumim, sunt singurul caruia i se pare ca specimenul in cauza seamana cu un cap de alien (fetus)?

2. Back To Top | #22
    Registered User
    Quote Originally Posted by de_niro View Post
    Am gasit urmatoarea chestie intr-un bidon de 5L de Aqua Carpatica.Va rog sa ma ajutati sau sa ma indrumati pt edificare.Am si apucat sa beau din ea

L.E. Am presupus ca poate fi un jeleu o guma de mestecat,orice dar nu vreo nenorocita de bacterie sau altceva daunator.Apa era sigilata si la capac si la bax de cate 2 sticle.Este alunecoasa,moale gen bezea americana din comert...nici nu stiu ce sa cred.
    Vad ca intre timp ai primit BAN pe acest forum, ceea ce ma face sa cred ca nu esti serios. Cu toate acestea am sa-ti raspund, desi tare ma tem ca e doar o inventie de-a ta.
    Unu la mana, in astfel de situatii, daca exista, repet, daca exista, se ia legatura cu fabrica, unde se verifica numarul de lot si data de productie exacta.

Doi la mana, posibilitatea aparitiei unor corpuri straine de dimensiunile mentionate de tine este absolut exclusa, prin sistemul de umplere neexistand posibilitatea fizica ca asftel de corpuri, de asemenea dimensiuni sa poata trece. Traseul de la izvor pana la unitatea de imbuteliere se face printr-un traseu securizat, inchis ermetic iar stocarea se face in rezervoare din inox perfect sterile. Filtrarea este micronica (se filtreaza si praful din aer), deci ceea ce sustii tu este de fapt o minciuna menita sa discrediteze, o actiune de sabotare mai exact.

3. Back To Top | #23
    1:72 AdyAero's Avatar
    Poate chestia s-a prins pe capac cand acesta s-a fixat pe sticla. Capacele vin cu tot cu sigiliu si se baga fortat pe gatul sticlei, apoi nu mai pot fi date jos intr-o singura bucata, adica se rupe sigiliul (in 99,9% din cazuri, mi s-a intaplat sa plece dopul cu sigiliu cu tot, dar nu la marci cunoscute de bauturi).

4. Back To Top | #24
    Registered User
    Quote Originally Posted by AdyAero View Post
    Poate chestia s-a prins pe capac cand acesta s-a fixat pe sticla. Capacele vin cu tot cu sigiliu si se baga fortat pe gatul sticlei, apoi nu mai pot fi date jos intr-o singura bucata, adica se rupe sigiliul (in 99,9% din cazuri, mi s-a intaplat sa plece dopul cu sigiliu cu tot, dar nu la marci cunoscute de bauturi).
    Exclus, pentru ca in procesul de imbuteliere, preformele (PET din care va rezulta recipientul final) intra in suflante si apoi la umplere in cadrul unui utilaj monobloc cu incinta inchisa prevazut cu un sistem de filtrare micronica a aerului din incinta si sistem de ultraviolete pentru dezinfectie totala. In urma acestui proces rezulta buteliile (produsul finit) gata sigilate.

5. Back To Top | #25
    Quote Originally Posted by de_niro View Post
    Am gasit urmatoarea chestie intr-un bidon de 5L de Aqua Carpatica.Va rog sa ma ajutati sau sa ma indrumati pt edificare.Am si apucat sa beau din ea

L.E. Am presupus ca poate fi un jeleu o guma de mestecat,orice dar nu vreo nenorocita de bacterie sau altceva daunator.Apa era sigilata si la capac si la bax de cate 2 sticle.Este alunecoasa,moale gen bezea americana din comert...nici nu stiu ce sa cred.
    Eu nu presupun sunt sigur ca e o "facatura" mai ales ca poza e facuta cu sticla desfacuta, recte un dop si ceva pus peste, nu are sustinere si credibilitate, deci din start avem o problema in a lansa acuze, asta e un caz gen "KFC" cand in situatia data, tipul a recunoscut ca vrut sa capteze atentia, a reusit ce e drept. Un alt aspect logic si la mintea cocosului este de ce problema nu a pus-o respectivul in momentul in care a cumparat apa.
    Chiar asa sa punem "botul" la orice!?, efectul asta de turma. In cazul asta omul are o serioasa problema, chiar legala, deci nu poti sa te joci cu asa ceva.
    Un alt aspect este cel al imbutelierii, companiile au investit enorm in tehnologie, sunt medii sterile si parasterile, filtre, adica nu ai cum sa scapi asa ceva, pentru ca e detectat si cel mai mic element.
    O alta intrebare este atribuita administratorului? Nu poti sa lasi un subiect de genul, free to air, mai ales ca sunt prezentate elemente de "facatura".
    Vorbim aici de o vadita dezinformare si clar un atac la aqua carpatica, pentru ca deranjeaza.

6. Back To Top | #26
    Registered User
    De cand am citit prima data acest thread ma macina o intrebare: Pe cine deranjeaza faptul ca AQUA a iesit pe piata cu bidoanele de 5L? Poate mi se pare mie, dar miroase a "facatura" si a invidie.
    In loc sa fim mandri ca la noi in tara este izvorul cu cea mai pura apa din lume, noi lansam acuze si terfelim numele unui brand, pentru ca atat ne duce pe noi capul. Pentru ca suntem romani si doar la asta ne pricepem, pentru ca ne plac barfele.
    Uneori imi este rusine de rusinea lor. Sper ca initiatorul threadului sa ai curajul de a reveni pe forum si a recunoste public ca a fost o gluma proasta.

7. Back To Top | #27
    Registered User Croocodillul's Avatar
    Eu deja încep să-mi pun semne de întrebare după ce v-am citit ultimele post-uri...Acuzele merg în ambele sensuri, depinde cum priveşti.

8. Back To Top | #28
    Si totusi care este motivul pt care a luat ban?
    All Smart People Use Google

9. Back To Top | #29
    Registered User korby's Avatar
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

10. Back To Top | #30
    Registered User
    E de incredere atunci
    "I always felt that I had to work harder than the next guy, just to do as well as the next guy. And to do better than the next guy, I had to just kill. And you know, to a certain extent, that's still with me in how I work, you know, I just... go in"

11. Back To Top | #31
    >d(oO)b< bHz One's Avatar
    Daca tot au aparut reprezentatii oficiali, sa ne lamureasca si pe noi cineva daca gradul de mineralizarea apei este mai important (si mai daunatoar) decat cantitatea de nitriti din ea

12. Back To Top | #32
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    Daca tot au aparut reprezentatii oficiali, sa ne lamureasca si pe noi cineva daca gradul de mineralizarea apei este mai important (si mai daunatoar) decat cantitatea de nitriti din ea
    eu am un baietel si nu ok sa ii prepari mancarea cu orice apa, medicul recomanda un nivel scazut de nitrati, si ca orice parinte responsabil citesc si ma documentez aici ai un link cu tot ce vrei:

Minerale bune de băut & mitul TDS-metrului (guest post)

13. Back To Top | #33
    Registered User
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    Probabil ai vrut sa spui nitrati, nu nitriti, e o difernta uriasa pentru ca nici o apa minerala nu contine nitriti. Si inca ceva, din cate stiu pana la varsta de 2 ani nici nu se recomanda apa minerala carbogazoasa la copii.
    Nu reprezint interesele nimanui, asa incat nu pot sa-ti raspund decat din punctul de vedere al consumatorului care a citit ceva forumuri de cand este tatic. Spre deosebire de cei care preaslavesc purificatoarele de apa eu zic ca e mai OK sa consumi o apa plata, asta in cazul in care cea de la robinet are un gust rau, are prea mult clor, vine cu rugina sau mal. Cand am inceput diversificarea cu cel mic si am fost nevoit sa-i cumpar apa plata (ca cea de la robinet nu-mi inspira incredere nici daca o fierbeam) asa ca am testat cam tot ce era pe piata. Daca pentru adulti nu prea conteaza, pentru bebelusi apa este o problema: unele au prea mult sodiu (nerecomandat bebelusilor sub 1 an). Pana la urma fiecare e liber sa aleaga ce-i mai bine pentru el si familia lui.

14. Back To Top | #34
    E de incredere atunci
    S-ar putea ca asta să se fi întâmplat după ce a luat ban prima dată şi a creat un nume nou de utilizator pentru a putea răspunde.

În altă ordine de idei, dacă se enumeră procesele de producţie şi de îmbuteliere a apei sau al oricărui produs menţionând termeni tehnici, nu reprezintă o dovadă că producţia a fost urmată cu stricteţe. Dealtfel, nu este prima dată când se găsesc corpuri, substanţe sau urme de vietăţi într-un produs. Aţi rămâne şocaţi câte etape de producţie sau de controlul calităţii sînt ignorate pentru a obţine o scădere a cheltuilelilor şi a maximiza profitul. Până nu se întâmplă vreun fenomen în masă, astfel de incidente rămân izolate şi trecute cu vederea, dacă nu se pune accentul pe gravitatea lor făcându-le şi publice, cunoscute în acelaşi timp unui număr cât mai mare de persoane.
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

15. Back To Top | #35
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Am ras de m-am spart pana acuma, trebuie sa recunosc, replicile unora de aici au fost spectaculos de amunzate.

INSA, nimeni, nu stie ca AQUA CARPATICA nu are DECAT apa la 0.5 si 2 L (plata si minerala). NU EXISTA bidon de 5 L.

De aici 2 posibilitati:

1. E bullshit, vrajeala, marlanie comerciala de dat in concurenta gen "ajutor, am mancat de la KFC si am gasit viermi"
    2. E adevarat, dar este vorba de alta apa
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

16. Back To Top | #36
    Registered User
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    Am ras de m-am spart pana acuma, trebuie sa recunosc, replicile unora de aici au fost spectaculos de amunzate.

INSA, nimeni, nu stie ca AQUA CARPATICA nu are DECAT apa la 0.5 si 2 L (plata si minerala). NU EXISTA bidon de 5 L.

De aici 2 posibilitati:

1. E bullshit, vrajeala, marlanie comerciala de dat in concurenta gen "ajutor, am mancat de la KFC si am gasit viermi"
    2. E adevarat, dar este vorba de alta apa
    La astia pe site cica exista, nu stiu daca e adevarat sau nu...

REALMAG - Cumparaturi Online | Shopping cu livrare la domiciliu in Iasi | Cumperi de acasa | Casa de comenzi
    "I always felt that I had to work harder than the next guy, just to do as well as the next guy. And to do better than the next guy, I had to just kill. And you know, to a certain extent, that's still with me in how I work, you know, I just... go in"

17. Back To Top | #37
    Registered User bonus's Avatar
    exista butoi de apa plata la 5l. am cumparat eu acum vreo luna.
    varianta fara limax in ea... sper

18. Back To Top | #38
    Registered User RAN's Avatar
    Chestia aia e ca viermele* din tequilla...mananca impuritatile din apa, facand-o cea mai pura apa din lume.

*viermele din tequilla e un fel de legenda urbana
    **da' daca vreti apa pura de ce nu beti apa filtrata si imbuteliata? Sau apa distilata? Apa minerala trebuie sa aiba chestii in ea.

19. Back To Top | #39
    Registered User Croocodillul's Avatar
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post

Quote Originally Posted by bonus View Post
    exista butoi de apa plata la 5l. am cumparat eu acum vreo luna.
    varianta fara limax in ea... sper

Acum mai râzi?

20. Back To Top | #40
    Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar
    Sincer sa fiu, eu nu in rezerv dreptul sa nu cred povestea asta.

Asa cum s-a mai spus, posibilitatea ca un obiect de aceste dimesiuni sa ajunga in apa imbuteliata in bidon de plastic este practic nula.
    In vechile recipiente din sticla, rareori, puteai avea ocazia sa gasesti urme de nisip/sticla/etc. Mie mi s-a intamplat cu ani buni in urma sa gasesc "drojdie" in apa minerala, probabil in vremea aia nu aveau un sistem de filtrare eficient (e vorba de acum 15-20 de ani), sau dadea rateuri sistemul de spalare al sticlelor returnabile.
    Inchiriez perete pentru dat cu capul, 5 lei/lovitura sau 50 de lei/ora.

1.  
Page 2 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks