Page 1 of 19 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 378

Thread: Altex "cei mai jegosi din Romania"

1. Back To Top | #1
    Registered User

Altex "cei mai jegosi din Romania"

Bun, sunt plin de nervi asa ca va rog sa-mi scuzati eventualele greseli gramaticale.

Ieri dimineata era la promotie tastatura Microsoft Sidewinder X6. Produsul aparea pe stoc, asa ca am dat comanda si am si efectuat plata online.

Primesc confirmarea comenzii de la procesatorul de plati (o explic p-asta mai tarziu) si astept. Teoretic, locuind in Bucuresti, produsul trebuia sa ajunga la mine in 24h.

Toata ziua de ieri produsul a aparut ca fiind IN STOC si asa aparea si astazi de dimineata.

Dat fiind faptul ca au trecut 24h, sun la nr. afisat pe site. Discut cu unul din operatori care ma asigura ca voi fi contactat in 5 minute. Au trecut doua ore de atunci, asa ca am mai sunat o data. Ma prezint, imi spun problema si BUF! Telefon inchis in nas.

Sun din nou si imi raspunde alt operator. Acum incepe show-ul:
    - Banii sunt blocati ca nu avem produsul pe stoc si de asta nu s-a facut livrarea.
    - Pai ieri a fost toata ziua pe stoc si in plus am si primit confirmarea.
    - Aceea este o confirmare de primire a comenzii. TREBUIE SA PRIMITI CONFIRMAREA DE LA PROCESATORUL DE PLATI
    - Da, am primit-o si p-aia.
    - Pai nu ca produsul nu este pe stoc.
    - Si eu acum ce fac?
    - Nu stiu, asteptati.
    - Ce sa astept?
    - Poate revine produsul pe stoc.
    - Pai si eu stau cu banii blocati?
    - Da, o zi buna.

Buf, telefon inchis in nas. Din nou.

Acum produsul nu mai apare deloc pe site, eu nu imi pot recupera banii si nici tastatura nu am.

Numar de telefon pentru reclamatii nu exista.

Cui ma plang? Eh, trimit o reclamatie la OPC poate rezolv ceva.

Per total:
    NU COMANDATI DE LA ALTEX / MEDIAGALAXY.

2. Back To Top | #2
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Eu tocmai am comandat din nou de la Mediagalaxy. No problems
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

3. Back To Top | #3
    Registered User sirgoofy's Avatar
    Cat costa la "promotie" ?
    Vad ca la alte magazine e 238lei.

Oricum e nasoala treaba cu plata prin card in acest caz...cand produsul nu e pe stoc

Si sa nu crezi ca e doar acest magazin...multi altii au anulat comenzi de black friday de ex, pe acelasi motiv, desi pe site produsele aparea in stoc

Data viitoare verifica produsul cu price si vezi, daca la majorit magazinelor apare fara stoc/sunati/intreaba, probabil nu-l mai gasesti nicaieri, poate doar la cei cu "stoc magazin"

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by sirgoofy View Post
    Cat costa la "promotie" ?
    Vad ca la alte magazine e 238lei.

Oricum e nasoala treaba cu plata prin card in acest caz...cand produsul nu e pe stoc

Si sa nu crezi ca e doar acest magazin...multi altii au anulat comenzi de black friday de ex, pe acelasi motiv, desi pe site produsele aparea in stoc

Data viitoare verifica produsul cu price si vezi, daca la majorit magazinelor apare fara stoc/sunati/intreaba, probabil nu-l mai gasesti nicaieri, poate doar la cei cu "stoc magazin"
    Da, aici e o problemă. Magazinele se acoperă repejor cu un text de genul:

4.1. Raspunderea pentru continutul SITE-ului.
    ALTEX nu este si nu poate fi facut responsabil pentru prejudiciile create de erorile, neacuratetea sau neactualizarea informatiilor publicate sau mentinute pe SITE, care nu se datoreaza culpei sale. UTILIZATORII pot gasi informatii detaliate in reteaua magazinelor ALTEX.

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Altex.ro | ALTEX

Şi mai sunt o grămadă cu care îşi acoperă proasta funcţionare a site-ului.

Acum nu am studiat foarte bine legislaţia în cazul ăsta, dar presupun că sunt în limitele ei.

În orice caz, cât timp ai făcut comanda iar ei ţi-au confirmat-o, îţi pot trimite bunurile într-un termen de maxim 30 de zile, în cazul în care în confirmare sau în comandă nu e specificată şi data la care vor pleca de la ei sau la care ajung la tine. Tu de oferta respectivă vei beneficia, tocmai pentru că ţi-au făcut confirmarea.

Cu Altex rezolvi problema. Până la urmă îţi vor găsi o soluţionare amiabilă, fără nici un dubiu. Ori îţi vor restitui suma, ori îţi vor da produsul respectiv. Doar că trebuie să ai puţină răbdare şi să mai încerci să-i contactezi, eventual cere-le o reducere, un voucher, ceva, pentru neplăcerea cauzată. Dă-le un mail. Inclusiv şi ei, au specificat un termen mai scurt decât cel din lege pentru soluţionarea problemelor, 15 zile.
    Gojira#2782

5. Back To Top | #5
    Registered User
    @sirgoofy: tastatura era la promotie: 120RON.

@gojira: bun, cu Altex poate se va rezolva, insa gustul amar inca il am. Tastatura respectiva era un cadou pentru cineva care trebuia predat in seara asta. Ce fac acum? Alerg prin Bucuresti sa dau alti 230RON ca intr-un final sa pot preda cadoul? Din pacate sunt la munca pana la ora 6 si nu ajung la timp la niciun magazin online. Te rog, nu ma intelege gresit, nu ma cert cu tine sau ceva. Doar sunt extrem de nervos.

Problema este ca nu am cu cine sa discut. Nu au telefon de reclamatii, iar la relatii cu clientii mi se raspunde cu "nu stiu".

---------- Post added at 14:25 ---------- Previous post was at 13:12 ----------

Se pare ca dupa 5 telefoane date si unul primit problema s-a rezolvat. Culmea este ca tastatura era pe stoc si pentru deranj mi s-a oferit o G110 la schimb .

E amuzant cum s-a rezolvat problema cand ai cerut sa vorbesti cu un manager si la telefon ti se raspunde cu "nu se poate". La 5 minute distanta m-a sunat managerul

6. Back To Top | #6
    Registered User fanecucu's Avatar
    sunt seriosi altex ca firma Mie mi au dat banii pe un xbox dupa 1 an jumatate (se stricase si altu nu aveau pe stoc in magazin)
    mi au dat de ales ori alt produs ori banii
    deci +1 de la mine

7. Back To Top | #7
    Registered User jadore's Avatar
    Esti multumit acum dar cu titlul topicului ce faci?
    Timpul costa bani!

8. Back To Top | #8
    Registered User adrianpencu's Avatar
    Pai in afara de un manager mai cu cap restul au fost praf .... Nasoala partea cu blocatul banilor ... aviz amatorilor.

9. Back To Top | #9
    blocatul banilor nu e tipic altex, e un risc la orice magazin online, si nu tine strict de ei. comunicare proasta conditionata de acte semnate intre magazin si banca din cate stiu.
    eu sun intotdeauna inainte cand am de gand sa platesc cu cardul, sa vad daca au ce vreau pe stoc.
    1 minut la telefon ma scuteste de pana la 1 saptamana de asteptat.

10. Back To Top | #10
    Altex este unul dintre cele mai serioase magazine din Romania, ba mai mult, au cele mai bune preturi la majoritatea produselor electrocasnice pe care le-am cumparat + gaming!Eu ma bucur ca ai patit o belea ca cea descrisa de tine!Alta data sa iti misti fundul direct in magazin cu cardul in buzunar MAI ALES CA STAI IN BUCURETI!Dar ce sa facem cand suntem atat de puturosi?Comandam stand pe canapea si asteptam sa pice din cer!Eu stau la 20 km de Bucuresti si de fiecare data ma duc personal in magazin dupa ce VERIFIC DISPONIBILITATEA PE SITE IN MAGAZINELE LA CARE AM ACCES CEL MAI USOR si de fiecare data cu bani cash, chit ca'i scot de la bancomat (prefer sa pierd cativa lei comision de retragere decat sa ma dau cu fundul de pamant ca tine).Comoditatea asta o sa va omoare intr-o buna zii!

p.s. Sunt hater pe oamenii "goi" daca intelegi ce vreu sa zic!

La mai multe intamplari de acest fel!
    Last edited by Leontin91; 09-04-2013 at 04:33.

11. Back To Top | #11
    Daca in anul 2013, sec.21, blamezi pe cineva ca foloseste comertul online...
    Si te rog, spune-ne mai multe despre cum Altex este cel mai tare magazin din tara asta.
    All Smart People Use Google

12. Back To Top | #12
    Ghost Hardware vLD's Avatar
    Quote Originally Posted by Leontin91 View Post
    Altex este unul dintre cele mai serioase magazine din Romania, ba mai mult, au cele mai bune preturi la majoritatea produselor electrocasnice pe care le-am cumparat + gaming!Eu ma bucur ca ai patit o belea ca cea descrisa de tine!Alta data sa iti misti fundul direct in magazin cu cardul in buzunar MAI ALES CA STAI IN BUCURETI!Dar ce sa facem cand suntem atat de puturosi?Comandam stand pe canapea si asteptam sa pice din cer!Eu stau la 20 km de Bucuresti si de fiecare data ma duc personal in magazin dupa ce VERIFIC DISPONIBILITATEA PE SITE IN MAGAZINELE LA CARE AM ACCES CEL MAI USOR si de fiecare data cu bani cash, chit ca'i scot de la bancomat (prefer sa pierd cativa lei comision de retragere decat sa ma dau cu fundul de pamant ca tine).Comoditatea asta o sa va omoare intr-o buna zii!

p.s. Sunt hater pe oamenii "goi" daca intelegi ce vreu sa zic!

La mai multe intamplari de acest fel!

Eu cred ca nu realizezi cateva lucruri pe care ei le discuta in sedinte si chiar dau curs lucrurilor de genul asta dar le lasa neterminate, nu mi se pare ca-n 2013 afacerea altex sa nu aiba un stoc organizat si un site cu produsele pe care le au in stoc, eu am vrut sa comand de la ei niste chestii dar pe site cica aveau in magazinul cutare, am batut drum pana acolo si nu era nimic pe stoc din ce cautam, pana la urma pentru ce mai ti site-ul ala? Ca sa-ti aduca trafic la niste lucruri pe care nu le mai ai de 2 ani? Este pur si simplu dezorganizare si cei care alearga dupa preturi mici sunt babalacii care n-au nici o putere cand se intampla ceva la garantie, poate ne explici tu pentru ce mai pastrezi site-ul in online daca nu ai produse in stoc sau asteapta lumea vise? Ce i s-a intamplat pers. de mai sus e nesimtire tipic taraneasca, vezi ca n-ai produsul nu-i bloca banii ca poate cauta in alta parte, nici macar nu fac un demers ca-l sa-l ajute, sper sa dea faliment ca flamingo si alti d-astia care au facut credite la banci si au fugit de ele, toti sunt afaceristi si cand au de platit credite fug de ele, vezi best computers cand au intrat in insolventa, ei inca traiau vremurile apuse, degeaba au ieftin daca isi bat joc de tine la garantie, emag`ul macar isi mai cizeleaza departamentul si nu stau la certuri si tiganeli cand e vorba de returnat, asta fata de multe magazine unde ti-o intoarce pe 100 de parti ca sa ramai tu cu buza umflata si ei sa isi vada de afacere, chestia este foarte simpla, un client daca e multumit iti poate aduce 10 clienti sau o firma unde iti cumpara de 100000 RON, pacat ca unele magazine dau cu flit cand e vorba de garantie, or sa vada ei mai incolo ce inseamna online-ul.

Comoditatea asta inseamna sa nu mai stai la cozi 3 ore sau sa bati drum pana acolo degeaba, cred ca nu traim in vremuri comuniste, consider ca oricine vrea sa scape de stres pentru ca un drum cu masina prin bucuresti nu e tocmai placut si transportul in comun vara e haos.

PS : Si preturile difera de ce e pe site cu cel din magazin la altex, asta ca sa fie magazinul 'cat mai serios'. Logica este simpla, nu vinzi produse online sau nu actualizezi zilnic, nu tine site-ul up.
    metoda de contact : organized_nature@rocketmail.com

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Leontin91,

Ai idee cum e sa pleci dimineata la servici, sa stai 8-9 ore cu nasul in monitoare, sa mai ai poate inca 2 ore de sedinte dupa? Ti se taie si ultimul avant de mers in magazine.

Ok, sa zicem ca nu mai am cele 2 ore de sedinte. Ai mers cu metroul de la Stefan cel Mare la Unirii (cel mai apropiat Altex) la ora 6 si ceva seara? Ai doua rute:
    1) Stefan cel Mare (unde ajunge metroul plin) -> Victoriei (unde trebuie sa cobori si sa schimbi magistrala. La ora 6 nu ai loc sa misti) -> Unirii (vezi cazul Victoriei).
    2) Mers pe jos (mai repede inotat) pana la Romana (dupa ce ca statia aia de metrou e facuta de un corigent la arhitectura, mai e si imbulzeala) -> luat metroul pana la Unirii (vezi cazul de mai sus).

Oricum ar fi, NU AM TIMP SA MERG PRIN MAGAZINE.

Si ca sa vezi...mai cunosc doua persoane care au patit fix aceeasi chestie cu Altexul.

14. Back To Top | #14
    in ceea ce priveste ps'ul tau.Aici ai dreptate dar de fiecare data cand m-am dus la magazin si am aratat ca au alt pret pe site fata de cel afisat in magazin, mi-au vandut la pretul de pe site, nu am avut niciodata probleme.Ultimul lucru cumparat de la altex a fost pe data de 7.aprilie 2013 :card 30 zile tera online care pe site este 20 ron, iar in magazin aparea afisat 40.I-am aratat unui baiat de pe raion si imediat am rezolvat problema.

@domnule KTA nu blamez pe nimeni ca foloseste comertul online pentru "thebookdepository" sau "ebay" sau un magazin aflat la multi km distanta.In acest caz initiatorul topicului a prezicat ca este din bucuresti , unde se afla de altfel foarte multe magazine altex&media galaxy si nu dred ca statea 3 ore pe drum, sau la vreo coada interminabila.

Si apropo riscul de a te lovii de probleme si de stres este mai mare cand cumpri online!Uitati-va la initiatorul topicului ati nervi si cat timp pierdut, asa ca mai taiati din comoditatea aia, da-o dreaq!

@ m0foguy fiecare cu parerea lui.Eu chiar si dupa 8 ore de munca ma urcam in masina ma duceam pana in Bucurestu (20km) stateam dupa damele din familie la cumparaturi etc etc.Mie imi place sa fac asta, ma relaxeaza indiferent cat de obosit as fii + nu ma confrunt cu probleme ca cele relatate de tine.Eu nu am obligat pe nimeni sa se duca sa cumpere personal.Fiecare e liber sa faca cum il taie capul, ca tot el le trage!

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by vLD View Post
    cred ca nu traim in vremuri comuniste
    Cred că nu realizezi faptul că discuți cu cineva care pe vremea comuniștilor avea -2 ani!...

16. Back To Top | #16
    Registered User holygigi's Avatar
    Nu va mai certati cu Leontin ala, e doar un troll prost. Join date: aprilie 2013. Nuff said

On topic: ca idee, partea cu blocatul banilor nu au voie sa o faca pana intra produsul pe stoc. In locul tau, as mai suna o data la ei. Le explici frumos (saracu gigel de la call center n-are nici o vina) ca daca nu iti deblocheaza banii in x ore suni la banca ta si faci reclamatie ca ti-au fost furati banii de catre Altex. Asta ajunge apoi si la Politie si se complica destul de nasol. Poti face si la OPC sesizare.
    In rest, nasol ca ai patit-o, nu e o suma mare, dar cum tu aveai nevoie de tastatura aia pentru un motiv anume ti-au stricat toata combinatia. Bafta.

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by holygigi View Post
    [...] suni la banca ta si faci reclamatie ca ti-au fost furati banii de catre Altex.
    Mai degrabă sună la bancă şi face o cerere pentru refuz de plată.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

18. Back To Top | #18
    Registered User holygigi's Avatar
    Pai refuzul de plata in aia se transforma, ca banca ta n-are de unde sa stie ca tu nu ai primit produsul. Ei o sa pune hold pe bani si o sa notifice Politia.

19. Back To Top | #19
    fii capitanul nostru ptz's Avatar
    cel mai onest la altex e sa nu faci nici o plata online, bifezi acolo la livrare. Sunt baietii la tine intr-o zi cu produsul si daca e peste 99 de lei nu platesti transport. De 2 ori am comandat de la ei diverse mizerii, nici macar nu a trebuit sa imi fac user si a doua zi era fan curieru la usa.
    I order the club sandwich all the time, but I'm not even a member, man. I don't know how I get away with it.

20. Back To Top | #20
    Registered User who_me's Avatar
    Faze de genul asta sunt motivul pentru care comertul online din RO este in evul mediu. Pur si simplu un am curaj sa dau banii inainte, ca la curve, astora din Romania. Stocurile lor sunt mereu varza si iti faci de lucru cu drone prost platite, demotivate si fara interes sa-ti rezolve problema. Decat nervi pe banii mei, mai bine ramburs cu niste leuti in plus.

Nu pricep de ce plm e asa de complicat sa-ti onorezi contractele in tara asta de cacat.
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

1.  
Page 1 of 19 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks