Page 18 of 20 FirstFirst ... 8151617181920 LastLast
Results 341 to 360 of 400

Thread: Altex "cei mai jegosi din Romania"

1. Back To Top | #341
    Atrag si eu atentia cumparatorilor, faptul ca mediagalaxy promite retur in 30 de zile, doar daca produsul nu e folosit. Nu, nu am cumparat produl de folosinta personala, perisabil sau pe vreo comanda speciala. Am cumparat un irobot. Incercand sa aleg din variantele expuse in magazin, si discutand cu vamzatorul, am hotarat sa iau un produs expus in raft, si discount-at, pentru ca, in caz ca nu-mi place si doresc sa fac retur, sa nu le fac paguba- sa desigilez unul nou, daca tot nu sunt convinsa. Vanzatorul m-a sustinut in decizie, n-a pomenit nimic de imposibilitatea returului...pana cand, dupa 2 saptamani, am mers sa le cer banii inapoi. NICI vorba, nu exista lege care sa oblige vanzatorul sa returneze banii, exista doar politica magazinului. Daca citesti politica de retur, mediagalaxy promite retur cu cateva exceptii-nu era cazul meu. Pe de alta parte, ar fi luat produsul inapoi daca nu era folosit!! Adica, trebuia sa ajung cu cutia acasa si sa vad daca mi se potriveste cu culoarea covorului?? Sau de ce sa-l cumpar daca nu-l folosesc?Sa-l returnez exact in aceeasi stare!! Adica sigilat, in cutie! Concluzia; nu a fost aprobata cererea mea de retur!

A propos de comertul online: in aceasta privinta lucrurile sunt clare: comerciantul este obligat prin lege ca in termen de 14 zile sa accepte returul. Deci, preferabil sa fii "puturos" si sa faci comenzi online, daca ai dubii in privinta achiziti

2. Back To Top | #342
    Din regulament:

"Produsele desigilate se pot returna in urmatoarele conditii :
    [...]
    - Nu au fost folosite, au acesoriile si consumabilele complete si sigilate;"

Deci da, era mai bine daca il comandai online. Eu prefer sa comand online cu ridicare din magazin, uneori chiar din incinta magazinului. Ar fi trebuit sa insisti sa vorbesti cu un superior. Uneori mai accepta retururi chiar daca se abat de la regulament, iar in cazul tau chiar se putea face o exceptie, din moment ce l-ai cumparat pe cel expus in magazin.

3. Back To Top | #343
    Se fac sau nu retururi cu plata prin card rate?

Nexus
    BLVScents bY CaliforniaScents! IonutzBLV@GMAIL.COM
    Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
    Feedback Clienti: http://forum.computergames.ro/itrader.php?u=151879

4. Back To Top | #344
    Registered User slimdog's Avatar
    Quote Originally Posted by Tataie View Post
    Vreau sa-mi spuna si mie cineva care stie cu adevarat daca o sa am castig de cauza in urmatoarea situatie sau nu.

Problema: Defectiune mouse
    Garantie: Inca 1 an si 6 luni
    Magazin: Altex (Altex Vulcan)
    Acte: Factura si bon fiscal
    Garantia in act: Nu

Bun, ma prezint cu produsul stricat acum aproximativ o saptamana la Altex Vulcan si cu factura. Toate bune si frumoase, primesc procesul de predare-primire si plec acasa. Astazi primesc sms cum ca a revenit mouse-ul de la service si pot sa ma duc sa-l ridic. Cand ajung la magazin constat ca mouse-ul nu a fost reparat.

Motivul: UTILIZARE NECORESPUNZATOARE. PRODUSUL ESTE MURDAR. PRODUSUL NU MAI FACE OBIECTUL GARANTIEI.
    Acum vin cateva intrebari din partea mea.
    Din cate am citit ei sunt obligati prin lege sa-mi ofere actul de garantie la cumpararea produsului. Gresesc?
    A pomenit cineva pana acum ca un mouse sau un produs similar sa fie refuzat sau sa ti se anuleze garantia pe motiv ca e murdar pe plasticul exterior?
    Sa zicem prin absurd ca scria asta in garantie, sunt avantajat de faptul ca nu aveam garantia deci nu aveam de unde sa stiu?

Una peste alta in momentul asta nu ma intereseaza nici mouseul nici banii nici nimic. Din punctul meu de vedere am fost tratat cu batjocura si maine sun la OPC.
    ce marca e mouse-ul?ti-au dat hartia aia de la service,pe care scrie ceea ce sustii?baga un attach sa o vedem si noi
    incearca intai pe cale amiabila,adica o sesizare la ei,apoi in caz de refuz la anpc

5. Back To Top | #345
    Quote Originally Posted by o clienta View Post
    Atrag si eu atentia cumparatorilor, faptul ca mediagalaxy promite retur in 30 de zile, doar daca produsul nu e folosit. Nu, nu am cumparat produl de folosinta personala, perisabil sau pe vreo comanda speciala. Am cumparat un irobot. Incercand sa aleg din variantele expuse in magazin, si discutand cu vamzatorul, am hotarat sa iau un produs expus in raft, si discount-at, pentru ca, in caz ca nu-mi place si doresc sa fac retur, sa nu le fac paguba- sa desigilez unul nou, daca tot nu sunt convinsa. Vanzatorul m-a sustinut in decizie, n-a pomenit nimic de imposibilitatea returului...pana cand, dupa 2 saptamani, am mers sa le cer banii inapoi. NICI vorba, nu exista lege care sa oblige vanzatorul sa returneze banii, exista doar politica magazinului. Daca citesti politica de retur, mediagalaxy promite retur cu cateva exceptii-nu era cazul meu. Pe de alta parte, ar fi luat produsul inapoi daca nu era folosit!! Adica, trebuia sa ajung cu cutia acasa si sa vad daca mi se potriveste cu culoarea covorului?? Sau de ce sa-l cumpar daca nu-l folosesc?Sa-l returnez exact in aceeasi stare!! Adica sigilat, in cutie! Concluzia; nu a fost aprobata cererea mea de retur!

A propos de comertul online: in aceasta privinta lucrurile sunt clare: comerciantul este obligat prin lege ca in termen de 14 zile sa accepte returul. Deci, preferabil sa fii "puturos" si sa faci comenzi online, daca ai dubii in privinta achiziti
    asa e:nu toate produsele se incadreaza la retur 31.Daca s-ar accepta un aspirator,ar insemna sa se puna la vanzare folosit plin de praf;poate fi curatat oricat ,ca nu mai poate arata ca inainte.Chiar daca l-ai luat pe cel din raft era nefolosit!Tie ti-ar conveni sa cumperi unul cu care si-a facut cineva curat prin casa doua saptamani?produs care costa peste 2000 de lei?...sau mai mult.

6. Back To Top | #346
    Quote Originally Posted by IONUTBLV View Post
    Se fac sau nu retururi cu plata prin card rate?

Nexus
    retur se face,difera modalitatea de rambursare:numerar sau virament,cred ca si in functie de vanzator...in primul rand sa iti accepte returul

7. Back To Top | #347
    Fac referire la o achiziție de la Altex prin card rate

Nexus
    Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.

8. Back To Top | #348
    Quote Originally Posted by IONUTBLV View Post
    Fac referire la o achiziție de la Altex prin card rate

Nexus
    am inteles din prima,iar eu cand zic vanzator, ma refer la magazin

9. Back To Top | #349
    Registered User infernos's Avatar
    Quote Originally Posted by o clienta View Post

In ce magazin ai patit asta?

10. Back To Top | #350
    Registered User infernos's Avatar
    *Double post
    Last edited by infernos; 20-03-2017 at 10:15. Reason: Double post

11. Back To Top | #351
    Registered User
    +1 pentru Altex "cei mai jegosi din Romania"
    Am cumparat in 16.03.2017 un Tv Sony de la Altex. Curierul mi l-a adus acasa in data de 18.03.2017. L-am instalat, toate bune si frumoase pana ce am observat un "cloud" in mijlocul ecranului, de aproximativ 10/4 cm(destul de mare) prin 31.03.2017 in timp ce ma uitam la un film cu multe scene in intuneric. Acel defect se observa pe culori inchise cand nu este lumina in camera. Tv-ul il folosesc in dormitor deci nu e lumina in camera. Nu am facut teste cu el sau alte lucruri pentru ca am zis ca daca nu vad vreo problema cand il folosesc in alea doua saptamani nu are sens sa caut "nod in papura". Nu stiu daca a fost de la bun inceput sau a aparut pe parcurs acel norisor si cred ca este de la iluminare pentru ca devine mai proeminent cand setez backlight mai mare sau il montez pe perete. In 01.04.2017 am scris un email la Altex in care am atasat poza cu problema si am intrebat: service sau retur? iar raspunsul a fost "In ceea ce priveste situatia semnalata, te rugam sa iei legatura telefonic cu unitatea service autorizata si mentionata pe certificatul de garantie. Acestia sunt in masura sa iti ofere toate informatiile necesare." . Daca se calculeaza din data in care a ajuns Tv-ul la mine pana in data cand am trimis email nu au trecut 14 zile, iar eu (prostul) nu am facut formular de retur pentru ca e prima data cand ma confrunt cu o asa problema si am zis sa ii intreb iar ei daca erau firma asa serioasa puteau frumos sa ma indrume spre retur nu service. Acum este prea tarziu, au trecut 14 zile si acele 31 zile retur sunt o gluma proasta. Inca mai am toate facturile de la altex/curier si emailurile. Ramane sa vad ce rezolv cu cei de la garantie daca nu OPC.

12. Back To Top | #352
    Quote Originally Posted by slimdog View Post
    am inteles din prima,iar eu cand zic vanzator, ma refer la magazin
    S a rezolvat, dat banii înapoi de către altex

Trimis de pe al meu SM-T585 folosind Tapatalk

13. Back To Top | #353
    Quote Originally Posted by nhkhiei View Post
    +1 pentru Altex "cei mai jegosi din Romania"
    Am cumparat in 16.03.2017 un Tv Sony de la Altex. Curierul mi l-a adus acasa in data de 18.03.2017. L-am instalat, toate bune si frumoase pana ce am observat un "cloud" in mijlocul ecranului, de aproximativ 10/4 cm(destul de mare) prin 31.03.2017 in timp ce ma uitam la un film cu multe scene in intuneric. Acel defect se observa pe culori inchise cand nu este lumina in camera. Tv-ul il folosesc in dormitor deci nu e lumina in camera. Nu am facut teste cu el sau alte lucruri pentru ca am zis ca daca nu vad vreo problema cand il folosesc in alea doua saptamani nu are sens sa caut "nod in papura". Nu stiu daca a fost de la bun inceput sau a aparut pe parcurs acel norisor si cred ca este de la iluminare pentru ca devine mai proeminent cand setez backlight mai mare sau il montez pe perete. In 01.04.2017 am scris un email la Altex in care am atasat poza cu problema si am intrebat: service sau retur? iar raspunsul a fost "In ceea ce priveste situatia semnalata, te rugam sa iei legatura telefonic cu unitatea service autorizata si mentionata pe certificatul de garantie. Acestia sunt in masura sa iti ofere toate informatiile necesare." . Daca se calculeaza din data in care a ajuns Tv-ul la mine pana in data cand am trimis email nu au trecut 14 zile, iar eu (prostul) nu am facut formular de retur pentru ca e prima data cand ma confrunt cu o asa problema si am zis sa ii intreb iar ei daca erau firma asa serioasa puteau frumos sa ma indrume spre retur nu service. Acum este prea tarziu, au trecut 14 zile si acele 31 zile retur sunt o gluma proasta. Inca mai am toate facturile de la altex/curier si emailurile. Ramane sa vad ce rezolv cu cei de la garantie daca nu OPC.

solutia e simpla:faci retur 31-cerere rma si alegi ce vrei:acelasi model(daca il mai au),altul sau banii(ii baga doar prin virament)...sfatul meu e alt tv, ca iti trebuie si d-aia l-ai luat

14. Back To Top | #354
    varianta cea mai rapida:mergi la ce magazin iti convine si il predai cu pv si nr rma pentru retur 31....lasa service-ul
    ......

15. Back To Top | #355
    Daca a fost folosit produsul in cele 31 de zile, nu se mai poate face retur. Doar in primele 14.

16. Back To Top | #356
    Registered User scutyjunior's Avatar
    Returul este ca la Emag - in 31 zile il poti da inapoi fara absolut nici un motiv (nu poti abuza ca la Emag ca ai dreptul doar la 3 pe an si banii ii vezi cam dupa 10 zile), in rest cum a spus slimdog. La retur trebuie sa indeplinesti niste conditii: daca l-ai luat din magazin, acolo il duci; daca l-ai luat prin curier doar prin curier il poti returna si trebuie sa fie in stare impecabila, ca sa iti primesti toti banii inapoi.

17. Back To Top | #357
    Registered User
    Quote Originally Posted by scutyjunior View Post
    Returul este ca la Emag - in 31 zile il poti da inapoi fara absolut nici un motiv (nu poti abuza ca la Emag ca ai dreptul doar la 3 pe an si banii ii vezi cam dupa 10 zile), in rest cum a spus slimdog. La retur trebuie sa indeplinesti niste conditii: daca l-ai luat din magazin, acolo il duci; daca l-ai luat prin curier doar prin curier il poti returna si trebuie sa fie in stare impecabila, ca sa iti primesti toti banii inapoi.
    La Altex, conform regulamentului, se pot returna si direct in magazin produsele cumparate on-line.

"n cazul achizitiei din mediul online cererea de retur se va face prin (i) completarea unui formular de retur disponibil pe site http://www.altex.ro/rma sau in contul de client creat pe site la rubrica "Cereri returnare" sau (ii) direct in orice magazin Altex
    • Pentru returnarea produselor comandate online, direct in magazin este necesar respectarea urmatorilor pasi:

1. Clientul preda produsul in magazin in baza unui proces verbal de predare primire, dupa completarea unui formular de retur
    2. Decizia de acceptare/respingere RMA va fi luata de catre Departamentul Retur Online, dupa receptia produsului, de catre Depozitul Central, de la magazinul in care acesta a fost predat de catre client
    3. Comunicarea catre client a deciziei privind acceptarea/ refuzul returului se va face in scris pe adresa de e-mail cu care s-a efectuat comanda initiala."

18. Back To Top | #358
    Registered User azreil24's Avatar
    Pe 11.04 am facut o comanda la Altex, pe care am achitat-o online in rate. In data de 13.04 am anulat-o, gasind produsele la un pret mult mai bun, la un alt magazin. Comanda la Altex era oricum in asteptare si mai dura pana ajungeau produsele de la ei. De pe data de 13.04 tot astept sa mi se dea banii inapoi pe card. De vreo 2 saptamani cei de la Altex tot spun ca mi-au returnat banii, desi cei de la banca spun ca nu au primit nicio notificare de refuz la plata sau sa se fi facut vreun transfer catre cardul meu. In ciuda faptului ca le tot spun ca nu a fost anulata plata, iar ei spun acelasi lucru, ca au facut plata si ca sa ma cert cu banca. Culmea, este aceeasi discutie pe care am avut-o si cu Flanco. Asa ca am transmis o plangere la ANPC. Se pare ca altfel nu se poate.
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

19. Back To Top | #359
    Nu ai primit confirmare de la payu?

Trimis de pe al meu EVA-L19 folosind Tapatalk

20. Back To Top | #360
    Registered User azreil24's Avatar
    Doar cea de cand am facut plata, nu si de stornare. Doar ca nu am stat in asta, pentru ca au mai fost cazuri in care nu am primit dar banii au fost stornati.
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

1.  
Page 18 of 20 FirstFirst ... 8151617181920 LastLast

Bookmarks

Bookmarks