Page 18 of 18 FirstFirst ... 815161718
Results 341 to 350 of 350

Thread: Altex "cei mai jegosi din Romania"

1. Back To Top | #341
    Atrag si eu atentia cumparatorilor, faptul ca mediagalaxy promite retur in 30 de zile, doar daca produsul nu e folosit. Nu, nu am cumparat produl de folosinta personala, perisabil sau pe vreo comanda speciala. Am cumparat un irobot. Incercand sa aleg din variantele expuse in magazin, si discutand cu vamzatorul, am hotarat sa iau un produs expus in raft, si discount-at, pentru ca, in caz ca nu-mi place si doresc sa fac retur, sa nu le fac paguba- sa desigilez unul nou, daca tot nu sunt convinsa. Vanzatorul m-a sustinut in decizie, n-a pomenit nimic de imposibilitatea returului...pana cand, dupa 2 saptamani, am mers sa le cer banii inapoi. NICI vorba, nu exista lege care sa oblige vanzatorul sa returneze banii, exista doar politica magazinului. Daca citesti politica de retur, mediagalaxy promite retur cu cateva exceptii-nu era cazul meu. Pe de alta parte, ar fi luat produsul inapoi daca nu era folosit!! Adica, trebuia sa ajung cu cutia acasa si sa vad daca mi se potriveste cu culoarea covorului?? Sau de ce sa-l cumpar daca nu-l folosesc?Sa-l returnez exact in aceeasi stare!! Adica sigilat, in cutie! Concluzia; nu a fost aprobata cererea mea de retur!

A propos de comertul online: in aceasta privinta lucrurile sunt clare: comerciantul este obligat prin lege ca in termen de 14 zile sa accepte returul. Deci, preferabil sa fii "puturos" si sa faci comenzi online, daca ai dubii in privinta achiziti

2. Back To Top | #342
    Din regulament:

"Produsele desigilate se pot returna in urmatoarele conditii :
    [...]
    - Nu au fost folosite, au acesoriile si consumabilele complete si sigilate;"

Deci da, era mai bine daca il comandai online. Eu prefer sa comand online cu ridicare din magazin, uneori chiar din incinta magazinului. Ar fi trebuit sa insisti sa vorbesti cu un superior. Uneori mai accepta retururi chiar daca se abat de la regulament, iar in cazul tau chiar se putea face o exceptie, din moment ce l-ai cumparat pe cel expus in magazin.

3. Back To Top | #343
    Se fac sau nu retururi cu plata prin card rate?

Nexus
    BLVScents bY CaliforniaScents! IonutzBLV@GMAIL.COM
    Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
    Feedback Clienti: http://forum.computergames.ro/itrader.php?u=151879

4. Back To Top | #344
    Registered User slimdog's Avatar
    Quote Originally Posted by Tataie View Post
    Vreau sa-mi spuna si mie cineva care stie cu adevarat daca o sa am castig de cauza in urmatoarea situatie sau nu.

Problema: Defectiune mouse
    Garantie: Inca 1 an si 6 luni
    Magazin: Altex (Altex Vulcan)
    Acte: Factura si bon fiscal
    Garantia in act: Nu

Bun, ma prezint cu produsul stricat acum aproximativ o saptamana la Altex Vulcan si cu factura. Toate bune si frumoase, primesc procesul de predare-primire si plec acasa. Astazi primesc sms cum ca a revenit mouse-ul de la service si pot sa ma duc sa-l ridic. Cand ajung la magazin constat ca mouse-ul nu a fost reparat.

Motivul: UTILIZARE NECORESPUNZATOARE. PRODUSUL ESTE MURDAR. PRODUSUL NU MAI FACE OBIECTUL GARANTIEI.
    Acum vin cateva intrebari din partea mea.
    Din cate am citit ei sunt obligati prin lege sa-mi ofere actul de garantie la cumpararea produsului. Gresesc?
    A pomenit cineva pana acum ca un mouse sau un produs similar sa fie refuzat sau sa ti se anuleze garantia pe motiv ca e murdar pe plasticul exterior?
    Sa zicem prin absurd ca scria asta in garantie, sunt avantajat de faptul ca nu aveam garantia deci nu aveam de unde sa stiu?

Una peste alta in momentul asta nu ma intereseaza nici mouseul nici banii nici nimic. Din punctul meu de vedere am fost tratat cu batjocura si maine sun la OPC.
    ce marca e mouse-ul?ti-au dat hartia aia de la service,pe care scrie ceea ce sustii?baga un attach sa o vedem si noi
    incearca intai pe cale amiabila,adica o sesizare la ei,apoi in caz de refuz la anpc

5. Back To Top | #345
    Quote Originally Posted by o clienta View Post
    Atrag si eu atentia cumparatorilor, faptul ca mediagalaxy promite retur in 30 de zile, doar daca produsul nu e folosit. Nu, nu am cumparat produl de folosinta personala, perisabil sau pe vreo comanda speciala. Am cumparat un irobot. Incercand sa aleg din variantele expuse in magazin, si discutand cu vamzatorul, am hotarat sa iau un produs expus in raft, si discount-at, pentru ca, in caz ca nu-mi place si doresc sa fac retur, sa nu le fac paguba- sa desigilez unul nou, daca tot nu sunt convinsa. Vanzatorul m-a sustinut in decizie, n-a pomenit nimic de imposibilitatea returului...pana cand, dupa 2 saptamani, am mers sa le cer banii inapoi. NICI vorba, nu exista lege care sa oblige vanzatorul sa returneze banii, exista doar politica magazinului. Daca citesti politica de retur, mediagalaxy promite retur cu cateva exceptii-nu era cazul meu. Pe de alta parte, ar fi luat produsul inapoi daca nu era folosit!! Adica, trebuia sa ajung cu cutia acasa si sa vad daca mi se potriveste cu culoarea covorului?? Sau de ce sa-l cumpar daca nu-l folosesc?Sa-l returnez exact in aceeasi stare!! Adica sigilat, in cutie! Concluzia; nu a fost aprobata cererea mea de retur!

A propos de comertul online: in aceasta privinta lucrurile sunt clare: comerciantul este obligat prin lege ca in termen de 14 zile sa accepte returul. Deci, preferabil sa fii "puturos" si sa faci comenzi online, daca ai dubii in privinta achiziti
    asa e:nu toate produsele se incadreaza la retur 31.Daca s-ar accepta un aspirator,ar insemna sa se puna la vanzare folosit plin de praf;poate fi curatat oricat ,ca nu mai poate arata ca inainte.Chiar daca l-ai luat pe cel din raft era nefolosit!Tie ti-ar conveni sa cumperi unul cu care si-a facut cineva curat prin casa doua saptamani?produs care costa peste 2000 de lei?...sau mai mult.

6. Back To Top | #346
    Quote Originally Posted by IONUTBLV View Post
    Se fac sau nu retururi cu plata prin card rate?

Nexus
    retur se face,difera modalitatea de rambursare:numerar sau virament,cred ca si in functie de vanzator...in primul rand sa iti accepte returul

7. Back To Top | #347
    Fac referire la o achiziție de la Altex prin card rate

Nexus
    BLVScents bY CaliforniaScents! IonutzBLV@GMAIL.COM
    Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
    Feedback Clienti: http://forum.computergames.ro/itrader.php?u=151879

8. Back To Top | #348
    Quote Originally Posted by IONUTBLV View Post
    Fac referire la o achiziție de la Altex prin card rate

Nexus
    am inteles din prima,iar eu cand zic vanzator, ma refer la magazin

9. Back To Top | #349
    Registered User infernos's Avatar
    Quote Originally Posted by o clienta View Post

In ce magazin ai patit asta?

10. Back To Top | #350
    Registered User infernos's Avatar
    *Double post
    Last edited by infernos; 20-03-2017 at 10:15. Reason: Double post

1.  
Page 18 of 18 FirstFirst ... 815161718

Bookmarks

Bookmarks