brat Puncte loialitate si telefoane la Vodafone
Results 1 to 15 of 15

Thread: Puncte loialitate si telefoane la Vodafone

Registered User

Puncte loialitate si telefoane la Vodafone

Deunazi am vrut sa-mi cumpar un telefon mobil nu foarte pretentios. Si cum fac de obicei ma uit pe site-uri, verific preturi si detalii tehnice ca sa stiu ce cumpar si cat face.
    Uite-asa m-am decis sa iau de la vodafone telefonul respectiv ca tot mai aveam niste puncte de loialitate ramase pe-acolo.
    Ma uit pe site-ul vodafone si vad ca telefonul respectiv costa 54 euro cu tot cu tva si 4500 de puncte loialitate daca este cumparat fara prelungire la abonament.
    Buuuun.
    Ma duc intr-o reprezentanta si dau peste o domnisoara cam plictisita si incruntata. Ii explic ce vreau, verifica pe lista cu preturi pe care o aveau im magazin si-mi spune sec "telefonul costa 54 euro sau 5400 de puncte".
    Raman stupefiat... pe site erau alte informatii... o rog pe domnisoara sa verifice pe site informatiile pe care tocmai mi le spusese.... verifica...si face la mine "probabil ca e o greseala pe site. pretul in magazin si in sistemul informatic e cel pe care vi l-am spus".
    Bine zic, pai atunci hai sa sunam si sa verificam la relatii cu clientii.
    (trec peste amanantul minor ca nu trebuia sa sun eu ci domnisoara angajata pentru a-si verifica informatiile gresite pe care mi le daduse).
    Sun la relatii cu clientii, explic problema mea, se uita pe site, imi da dreptate in prima faza, dar ma roaga sa asptept sa verifice si ea mai departe. Ma lasa pe hold cam 10-15 minute, revine si-mi spune: am verificat, pretul corect este cel de pe site 4500 puncte iar la diferenta se adauga tva... corect zic eu... exact asta spuneam si eu, deci vreu sa-l cumpar. Ma roaga sa i-o dau la telefon pe domnisoara incruntata din magazin, vorbesc cam 5-10 minute si pe urma revin la telefon sa ma lamureasca ca de fapt eu am pierdut cam 30 de minute din timpul meu si ca ei nu pot sa-mi vanda telefonul ca au o eroare in sistem si ca imi factureaza de doua ori tva-ul (odata imi ia mai mute puncte 5400=4500+tva si o data imi aplica tva-ul la suma de plata care deja include tva).
    Ma roaga daca mai pot sa astept in magazin sa dea problema mai departe poate se rezolva dar nu imi garanteaza ca o rezolva in timp util sau ca o rezolva.
    Normal ca eu nu puteam sa astept aiurea in magazin asa ca o rog sa rezolve problema si sa ma anunte despre aceasta ca sa pot sa-mi iau telefonul la pretul corect.

Asa ca sunt acum in situatia de a astepta un telefon de la vodafone ca sa mi se spuna ca s-a rezolvat, dar nu pot sa nu stau si sa ma gandesc cati alti abonati ai aceste companii de telefonie mobila au platit in plus pentru un telefon luat pe puncte de loialitate si diferenta cash.

link-ul telefonului cu preturile : http://www.vodafone.ro/personal/tele...60.html#prices

Registered User icub4ucm's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Mie mi se pare haios cum aplica tva la punctele de loialitate

Registered User
    http://www.vodafone.ro/myvodafone/lo...amente/#id3001

valoarea unui punct de loialitate este 0.01 euro

deci 5400 de puncte = 54 euro (pretul telefonului cu tot cu tva)

e... dar vodafone mai baga odata tva si la 54 euro ca sa dai pe un telefon cu 19% mai mult.

Registered User wirespot's Avatar
    Sînt nevoiţi să aplice TVA la orice vînd, inclusiv telefoane. Iar pe facturi apar bani, nu puncte de loialitate. Deci da, are sens aplicarea de TVA la ele.
    If you put a large switch in some cave somewhere, with a sign on it saying "End-of-the-World Switch. PLEASE DO NOT TOUCH", the paint wouldn't even have time to dry.

Registered User
    e chiar atat de greu de inteles??????

pe site scrie clar
    telefonul costa 54 euro INCLUSIV TVA (adica 4500 puncte pentru platile integrale in puncte)

la reprezentanta ma aburesc ca telefonul costa 54 euro PLUS TVA (adica 5400 puncte pentru plata integrala in puncte)
    !!!!!!!!

Registered User
    au trecut aproape 5 zile si ghici ce......

STUPIZE STUPIZE.....

nici un telefon de la vodafone......

pur si simplu mi-e scarba de compania asta!

The Terrorist dj_alex_x's Avatar
    eu zic sa nu mai astepti, ca nici nu o sa primesti!
    De cand s-au inventat banii, multumirile ma lasa rece

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    eu zic sa suni tu, si sa nu faci atata caz. Nu esti singurul lor client, si atata timp cat nu s-au purtat urat cu tine, nu vad care e problema ta. Ca exista o greseala la ei pe undeva?Asta e posibil. TU esti perfect?
    Marc Barbu, fotograf.

Registered User cristinalps's Avatar
    Auzi? Incearca sa fii mai logic in exprimare, chiar daca esti suparat. Odata zici ca 1 punct=0,01Euro, deci 54 euro=5400 puncte, altadata zici ca 54 euro ar trebui sa fie 4500 puncte cu tot cu TVA. Hotaraste-te!
    Cum vad eu treaba: 54 euro (inclusiv TVA)=5400 puncte (inclusiv TVA), dat fiind ca 1 punct=1 eurocent.
    Pana la urma, cred ca problema este un amarat typo pe site.
    Creierul este un organ oarecum indispensabil capului

Registered User Prime's Avatar
    Quote Originally Posted by cristinalps View Post
    Auzi? Incearca sa fii mai logic in exprimare, chiar daca esti suparat. Odata zici ca 1 punct=0,01Euro, deci 54 euro=5400 puncte, altadata zici ca 54 euro ar trebui sa fie 4500 puncte cu tot cu TVA. Hotaraste-te!
    Cum vad eu treaba: 54 euro (inclusiv TVA)=5400 puncte (inclusiv TVA), dat fiind ca 1 punct=1 eurocent.
    Pana la urma, cred ca problema este un amarat typo pe site.
    Mie mi se pare ca a explicat destul de coerent. Se astepta sa fie 54 de euro (tva inclus) telefonul la magazin, si cand colo aia mai aplicau o data un tva la pretul de 54 de euro, deci telefonul ajungea la 64.26 euro. Mie sincer mi se pare FOARTE GRAVA situatia. Sa spunem ca telefonul asta e mai ieftin...dar daca aplica aceeasi procedura cu TVA dublu la telefoane scumpe sau alte accesorii? Clientul scoate doua tva-uri din buzunar. Asta nu e greseala, se numeste furt. Ma puteam gandi ca e greseala daca era in favoarea clientului. E putin plauzibila "o greseala in sistem" in favoarea lor.
    Omul daca nu verifica intai pe site, platea doua TVA-uri.

Registered User cristinalps's Avatar
    Pai vezi ca nici tu nu ai inteles nimic?
    Nu ii aplica nimeni TVA-ul la 54 euro, ci la 4500 puncte, mai citeste odata.

Ii explic ce vreau, verifica pe lista cu preturi pe care o aveau im magazin si-mi spune sec "telefonul costa 54 euro sau 5400 de puncte".
    Pana aici imi e clar, abureala e pe site. Dar apoi...

Ma lasa pe hold cam 10-15 minute, revine si-mi spune: am verificat, pretul corect este cel de pe site 4500 puncte iar la diferenta se adauga tva
    De aici incepe o mare bulibaseala: pretul fara TVA, chiar si in puncte de loialitate, este 4518 puncte (45,18 euro), la care ar veni adaugata TVA in valoare de 832 puncte (8,32euro). Beleaua e ca, pe site scrie ca preturile in puncte de loialitate includ TVA-ul, deci tind sa cred ca el a luat de buna transformarea 54 euro=4500 puncte...

Nu de alta, dar daca era cum spune el, ca i se aplica TVA la o suma care deja include TVA, nu ii mai raspundea la inceput duduia de la magazin
    "telefonul costa 54 euro sau 5400 de puncte"
    Ma rog, atat reusesc sa inteleg din ce a scris, dar nu ii pot da dreptate.
    Creierul este un organ oarecum indispensabil capului

Registered User Prime's Avatar
    Bine hai sa vedem ce s-a intamplat de fapt: eugen spune-ne cat ti-au cerut cei de la magazin pe telefon in total, cu tva.

Registered User
    in magazin mi-au zis asa:
    costa in puncte 5400
    daca achitati totul in puncte ala e pretul (5400 puncte)
    daca achitati o parte in puncte si o parte in cash (dau un exemplu ipotetic achit 1000 puncte si diferenta in bani) ma costa asa:
    1000 puncte
    44 euro la care se aplica tva

sper sa fi fost explicit

intr-un final m-au sunat de la vodafone (dupa mai bine de 4 zile) sa-mi explice ca de fapt ei sunt incompetenti si 2 persoane (consultanta din magazin si consultanta de la relatii cu clientii) nu au stiut sa-mi explice cat ma costa.
    la telefon mi s-a spus urmatorul lucru: pretul telefonului cu tot cu tva e de 54 euro (4500 puncte) iar daca achitam 1000 puncte loialitate contravaloarea in bani a acestor puncte este de 11,90 euro (10 euro + tva) plus diferenta pana la de 54 euro, adic 42,10 care este aproximativ 35 euro+tva.

ce sa zic, le-a luat 4 zile pentru o informatie banala din sistemul de plata....
    no comment...
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Quote Originally Posted by marqq View Post
    eu zic sa suni tu, si sa nu faci atata caz. Nu esti singurul lor client, si atata timp cat nu s-au purtat urat cu tine, nu vad care e problema ta. Ca exista o greseala la ei pe undeva?Asta e posibil. TU esti perfect?
    nu sunt perfect... numai ca eu nu te fac pe tine sa-ti pierzi timpul alergand prin magazine .... si nu-ti iau bani lunar pe abonament de 10 ani incoace pretinzand ca sunt profesionist si stiu ce vand si la ce pret vand.

in completare: luati orice telefon de pe site-ul vodafone si uitati-va cat costa in puncte cu prelungirea abonamentului pe o perioada de 1 an (primele 2 randuri care contin abonamentele mai vechi ale connex), transformati-l in euro (se imparte la 100) apoi inmultiti valoarea respectiva cu 1,19 (tva) si comparati ce va da cu pretul telefonului FARA ABOMANENT de pe acelasi site. diferenta de pret este intre 5-10%... asta e marea reducere pe care v-o ofera vodafone voua, celor care ati fost alaturi de connex de 10 ani. Sa nu mai zic ca la magazinele online preturile la telefoane sunt si mai mici.
    Last edited by eugen9898; 10-12-2007 at 10:26. Reason: Automerged Doublepost

Registered User MagicOne's Avatar
    am luat si eu de la vodafone telefon cu puncte dar s-a procedat astfel (cel putin asa am inteles) nu mai stiu sumele corect si o sa iau exemplu de mai sus.
    - telefonul costa 54 euro
    - daca am 4500 puncte care inseamna =45euro pot sa il iau ( daca aveam mai putine puncte nu puteam sa imi permit sa il iau )
    - si trebuia sa dau eu diferenta de 9 euro ceea ce insemna tva-ul din cate imi explica o domnisoara care daca as fi patron nici la relatii cu cainii nu as angaja-o.
    La vremea respectiva am intrebat daca pot sa platesc telefonul numai cu puncte si raspunsul a fost NU, ma rog oferta era cu prelungire de 1 an la abonament.
    CLICK ME CLICK ME !!!!

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    Deci tu ai mai platit inca o data TVA-ul.
    Sa se inteleaga foarte clar ca pretul telefonului in PUNCTE include TVA-ul. Daca pe site scrie ca te costa 5000 de puncte, tu atata dai. Nu mai scoti inca 10 euro ca sa achiti TVA-ul.

1.  
    LCS - 728 - Last Post