brat ATLASSIB Curierat - cei mai mari HOTI!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: ATLASSIB Curierat - cei mai mari HOTI!

Registered User MindBlank's Avatar

ATLASSIB Curierat - cei mai mari HOTI!

Cineva din familie astepta un pachet trimis din Spania. Concret era vorba de un calculator - o unitate centrala intr-o cutie si un monitor in cutia proprie. Au fost puse in acelasi timp cu rugamintea sa fie tratate ca un singur pachet.
    Asta se intampla pe 21 decembrie. Pe 26 decembrie au fost sunati destinatarii ca a venit o parte din pachet. Cum eu am mai avut o experienta cu acesti nenorociti i-am sfatuit sa nu il ia daca are semne ca ar fi fost umblat la continut, ba chiar sa nu-l ia deloc pentru ca nu are nici un motiv sa nu fi ajuns ambele in aceasi zi. Nu am fost insa ascultat si a fost ridicat, despre celalalt pachet mentionandu-se ca "soseste cel tarziu maine".

Imediat mi-am dat seama ca nu o sa mai vada pachetul asta, cel putin nu dupa scandaluri cu OPC si Politia.

Pe 28 decembrie dupa insistente am fost anuntati ca pachetul nici nu figureaza ca ar fi la Sibiu - sediul lor central. Raspunsul lor este ca pachetul a plecat din Sibiu catre Ramincu Valcea (destinatia pachetului) de multe zile si ca ar trebuie sa fie in magazie. La Ramnicu Valcea nu exista insa nici urma de pachet, in mica lor magazie.
    Azi, 3 ianuarie ei tot neaga existenta pachetului in gestiuniea lor. Probabil ca unul din angajati se bucura de un calculator nou sau sufera "operatii" majore...

Experienta mea : Vara asta am trimis in antepenultima zi de vacanta in Spania un pachet catre parintii mei, in Ramnicu Valcea. Pachetul avea diferite alimente, lucru pe care l-am decalrat la sediul lor din Spania.
    In Romania am fost chemat sa iau pachetul si imprudent cum am fost nu am observat ca este lovit serios pe o parte si are o gaura imensa. Bun, il iau, il desfac si constat ca imi lipseste cate ceva din toate alimentele. Dupa nervi multi fac o plangere la ei, mi se spune ca vor face tot posibilul sa afle ce s-a intamplat (ca sa scape de mine), dar evident nu am mai fost contactat de atunci nici macar sa-si ceara scuze oficial.

Si acum incep si intreb lumea in stanga si in dreapta despre pachetele trimise prin ATLASSIB catre Ramnicu Valcea si relatarile ma ingrozesc pur si simplu.
    Coleg de-al tatalui meu care e la al 3-lea pachet consecutiv umblat in el si cu produse lipsa. Altcineva care trebuia sa primeasca 800 de euro din Spania de la o ruda, dar i-au fost inmanati de sofer 600 de euro. Dupa scandaluri indelungate i-au fost inapoiati 100 de euro...adica jumatate din paguba.

Peste tot aud numai de pachete desfacute si bani furati dar NIMENI nu face nimic.

Cred ca e momentul sa doboram aceasta organizatie de hoti care se bazeaza pe derutarea si domolirea clientilor prin raspunsuri rastite si ansamblul de minciuni preconcepute.

Nu stiu cum e in alte orase, dar cel putin in Ramnicu Valcea ATLASSIB sunt niste hoti ordinari.
    1.1 bar

Nick anterior: niggaru GabrieLL's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    astia fac si curierat??? legal? ai asigurat pachetul? daca nu ai facut-o imi pare rau...
    It's not revenge, it's punishment!

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    Atlassib nu sunt cei care transporta persoane prin tot felul tari gen italia, Spania, etc.? daca nu ma insel, a pune un colet in acel autocar/autobuz/ce-o_fi e echivalentul a il pune la microbuzul Bucuresti-Galati, corect? si eu stiam ca nu se ocupa de curierat ci doar de tarnsport de persoane, iar coletul respectiv ti-l ia soferul contra unei sume de bani negociata cu acesta. nicidecum nu ai garantie ca ti se va transporta in bune conditii.

ma gandeam eu ca aceasta arie de plangeri si reclamatii va ajunge destul de rau. nu te supara, imi pare rau sa aud ca nu ti-au ajuns coletele sau banii, dar intai de toate asigura-te ca cel caruia i se incredinteaza o asemenea sarcina iti poate asigura, la randul lui, anumite garantii.

nch
    nch is offline
    Registered User
    Atlassib are si serviciu de coleterie din cate stiu.... poate de acum incercam prin FedEx , UPS ..desi si astia sunt cu probleme ....probleme datorate probabil cu preponderenta angajatilor romani obisnuiti cu ciordeala

Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Eu am primit din Italia si a fost totul ok . Acum ce sa zic , totul are un inceput .

Quote Originally Posted by LS View Post
    Atlassib nu sunt cei care transporta persoane prin tot felul tari gen italia, Spania, etc.? daca nu ma insel, a pune un colet in acel autocar/autobuz/ce-o_fi e echivalentul a il pune la microbuzul Bucuresti-Galati, corect? si eu stiam ca nu se ocupa de curierat ci doar de tarnsport de persoane, iar coletul respectiv ti-l ia soferul contra unei sume de bani negociata cu acesta. nicidecum nu ai garantie ca ti se va transporta in bune conditii.

ma gandeam eu ca aceasta arie de plangeri si reclamatii va ajunge destul de rau. nu te supara, imi pare rau sa aud ca nu ti-au ajuns coletele sau banii, dar intai de toate asigura-te ca cel caruia i se incredinteaza o asemenea sarcina iti poate asigura, la randul lui, anumite garantii.
    Poate ca inainte sa raspunzi ar fi bine sa te si documentezi, nu? O cautare pe Google arata imediat site-ul dedicat postei/curieratului ATLASSIB : http://www.postaatlassib.ro/csp/webposta/index.csp

Servicul de curierat este inregistrat la ORC (Oficiul Registrului Comertului) Sibiu, deci e legal. Ca ei fac si transport de persoane e alta mancare de peste si nu e subiectul plangerii mele.

EDIT: Luat de pe site : Incepand din ianuarie 2006 detinem certificarea SR EN ISO 9001:2001 025/25.01.2006.

Am facut plangere la ei, prin niste formulare tipizate de uz intern, dar...
    Data trecuta cand am facut plangere (pentru alimentele furate de care mentionam mai sus) mi s-a raspuns :"Ce credeti ca se va rezolva ceva? Am avut plangeri din astea mereu si nu s-a rezolvat niciodata nimic", evident pe un ton scarbit, trademark ATLASSIB.

Mai astept sa vedem ce mai debiteaza, daca nu OPC scrie pe ei. Si eventual plangere la politie.
    1.1 bar

Registered User tzek1's Avatar
    am fost la viena cu atlassib, jur ca in viata mea nu ma mai duc cu astia, sau cu autobuzul in general.
    la plecarea din TM asteptau niste indivizi cu fete de drogati si puscariasi in autogara. am zis ca daca astia se urca in autobuz nu ma mai duc.
    s-au urcat in autobuze de spania si italia. mi-e mila de tarile alea....

la intoarcere, in viena, din cauza unei incurcaturi, in autobuzul nostru au fost primiti calatorii din italia de pe alt autobuz.
    8 ore de chin: sosete nespalate de 3 luni, transpiratie, salam si ceapa, etc.

eu nu as pune colete la aia nici morti. soferii sunt scandalagii; banuiesc ca aia care lucreaza la coletarie fac inspectii detaliate ale coletelor....
    Support bacteria - they're the only culture some people have

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    MindBlank > multumesc pentru link, acum stiu. insa tu esti un caz din 1000, cel mai probabil. se mai intampla, insa asta nu inseamna ca la orice chestie care nu ne iese trebuie sa terfelim numele unei firme, de orice fel. sa spui ca astia sunt "cei mai mari hoti" mi se pare o aberatie exagerata. ai fi putut la fel de bine sa pastrezi un ton civilizat si sa incerci sa intrebi daca au mai patit si altii acelasi lucru.

Junglist spoe's Avatar
    Am avut si eu odata de-a face cu ei cand trebuia sa primesc 2 colete din spania.Poate am fost eu norocos,dar coletele au sosit la timp si nu prezentau urme ca s-ar fi umblat in ele...
    My life went to hell and all i've got is this lousy T-Shirt.

Registered User Smiley's Avatar
    Quote Originally Posted by MindBlank View Post
    ......
    Mai astept sa vedem ce mai debiteaza, daca nu OPC scrie pe ei. Si eventual plangere la politie.
    de ce nu incepi direct cu asta?
    Ignore list: Stagirioritic

Die Stunde Null Fausto's Avatar
    eu tocmai vroiam sa trimit prin atlassib vreo 4 colete in italia. ce alta varianta am?
    "If you give up smoking, drinking and women you don't live longer... it's just that time seems to pass away too slowly."

Clement Freud

Quote Originally Posted by LS View Post
    MindBlank > multumesc pentru link, acum stiu. insa tu esti un caz din 1000, cel mai probabil. se mai intampla, insa asta nu inseamna ca la orice chestie care nu ne iese trebuie sa terfelim numele unei firme, de orice fel. sa spui ca astia sunt "cei mai mari hoti" mi se pare o aberatie exagerata. ai fi putut la fel de bine sa pastrezi un ton civilizat si sa incerci sa intrebi daca au mai patit si altii acelasi lucru.

LS, eu ma intreb daca te-ai sinchisit macar sa citesti postul original : "si sa incerci sa intrebi daca au mai patit si altii acelasi lucru" - nu inteleg, sincer! Ai probleme cu vederea sau care este cauza ignorantei? Poate nu se incarca primul post ma gandesc...

Daca e a doua varianta, reiterez aici ceea ce am scris mai sus, insa pe scurt, cu trimitere catre acelasi post pentru ca refuz sa cred ca nu vezi totusi ce am scris.
    Am mai patit acelasi lucru : in august mi s-a umblat si furat dintr-un pachet. Am cunostine si prieteni care au patit lucruri similare. Ce mai vrei? Scrisoare oficiala de la ei cum ca sunt niste hoti?

Si 2 la mana - nu percep afirmatia referitoare la ton. Adica...nu sunt sigur ca nu te referi la..."tonul" care reiese din postul scris initial
    In fine, daca te referi la presupusul meu ton in momentul adresarii verbale a plangerilor, tin sa te informez ca a fost un ton calm pana in momentul cand mi se spune ca "pachetul a fost preluat de destinatar de mult!", lucru care mai nou figureaza si pe site-ul lor!
    In mod cert Luni la prima ora ma voi duce sa cer actele pe care ei sustin ca le-ar fi semnat destinatarul la predarea pachetului in data de 28 decembrie, desi din start ma astept sa vad o semnatura falsificata de pe celalalt formular - al monitorului. Asta daca vor mai considera necesar sa-mi arate un act si nu voi fi dat afara sau amenintat (ma astept la orice).

LS, nu inteleg care este problema? Ce te deranjeaza ca incerc sa iau masuri impotriva unor hoti dovediti? Esti cumva angajat la ATLASSIB? Consider ca am motive din plin sa fac ceea ce fac.

Oricum, nu stau sa ma cert cu tine ca nu asta este scopul si nici dorinta mea. Daca nu ai ceva constructiv de spus sau deductii si intrebari pe baza a ceea ce a fost declarat deja in posturile precedente ale mele sau ale celorlati participanti, te rog sa nu te mai deranjezi sa iti oferi "contributia".

Catre ceilalti care nu au avut probleme cu ei : sunteti din Ramnicu Valcea? Eu banuiesc ca numai aici se intampla ceea ce se intampla, lucru care este sa zicem...in spiritul orasului si al locuitorilor.
    1.1 bar

dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Atlassib este recunoscut a fi curierul hotilor care opereaza prin tari straine...tot ce se "produce" pe afara vine cu Atlassib in tara - cine nu ma crede sa se duca la gara de nord sau la autogara dinspre giurgiu cand vine autocarul/dubitza sa vada ce se descarca si mai ales cine preia coletele asa ca nu stiu de ce atata valva...

Nu spun ca tu ai furat calculatorul ala...dar daca ai apelat la Atlassib ai cautat-o cu lumanarea...aia desfac coletele si le vamuiesc mai ceva ca granicerii tocmai pt ca stiu ca nu se poate plange aproape nimeni avand in vedere provenienta majoritatii bunurilor transportate..
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    MindBlank, prin "ton civilizat" nu m-am referit la raspunsul catre mine, ci sa reunti la aceste "flame-uri", atata tot.

nu sunt angajat la atlassib, n-am nicio legatura cu ei. iti doresc bafta in rezolvarea problemelor tale. dar, cum spun si colegii forumisti, mai sus, data viitoare cauta alt curier.

Registered User rellyc's Avatar
    Atlassib/Eurolines sunt niste filme jalnice, mai ales cand vine vorba despre transportul de persoane. In 2005 am fost cu Eurolines in Franta, la dus masina a fost pe jumatate goala, soferi ok, fara probleme. La intors - soferi manelisti (doar asta au pus), toti hotii din Strasbourg in autocar. La vama autocarul a stat foarte mult pt a negocia hotii cu vamesii pretul "interdictiei".
    In 2006 am facut din nou greseala de a cumpara un bilet dus-intors Iasi-Viena de la Eurolines cu masina de transfer Iasi-Ploiesti. Masina de transfer urma sa ajunga la 5:30 in Ploiesti iar autocarul spre Viena la 6:30 parca. Ajung frumos la locul de plecare dar la 6:30 nici un autocar...Intreb pe cineva de la Eurolines care se ocupa de imbarcarile pt. Germania si imi spune ca Eurolines nu are cursa spre Viena si ca pasagerii care au bilet luat de la Eurolines merg cu autocarul Atlassib care pleaca la ora 10 din cu totul alta locatie. Cretinii de la Iasi nu imi spusesera acest lucru. Bun, ma tarai cu toate bagajele spre noua locatie plina ochi de tot soiul de ciudati care plecau spre Italia si Spania. Autocarul de Viena din fericire era populat de specimene mai spalate si mai putin dubioase. Din nou am avut parte de manele si soferi care opreau dupa bunul plac unde aveau chef. Probleme mari am avut la intors. Biletul meu era cu data fixa de intoarcere dar cu toate acestea am sunat cu vreo saptamana inainte sa confirm rezervarea si mi s-a spus ca nu este nevoie caci avand data intoarcerii pe bilet locul este de la sine rezervat. Buuun, cu vreo 2 zile inainte sun din nou sa mi se confirme locul si ora plecarii. Le dau numele dar...numele meu nu aparea pe lista de pasageri iar in masina nu mai existau locuri libere. Atunci am sunat in tara la sediul din Iasi si am facut tambalau, in final s-a gasit un loc. In momentul plecarii a venit un microbuz Eurolines de 18 locuri din Germania, pasagerii au fost coborati si urcati in autocarul Atlassib Viena-Bucuresti. Persoana langa care am stat eu venea de la Freiburg si avea bilet pt. cursa Eurolines Freiburg-Bucuresti dar aceasta cursa fusese sistata la momentul respectiv si pasagerii au fost carati toata Germania cu microbuz de maxi-taxi in loc de autocarul pt care au platit. In fine, autocarul a fost plin ochi. Ajung in Ploiesti la ora 17 dar...nici urma de masina de transfer la Iasi. Sun la sediul Eurolines din Iasi dar fiind weekend nu a raspuns nimeni. Sun la toate numerele 0800 de pe bilet dar...numere inexistente (mentionez din nou ca biletul meu cumparat de la Eurolines includea transfer iasi-ploiesti si retur). Sun parintii si-i pun sa se informeze de toate numerele Eurolines/Atlassib. In final gasesc un nr valid si raspunde cineva. Din nou, numele meu nu era pe lista pasagerilor. Dupa ce i-am amenintat cu OPC-ul au spus ca vor trimite masina de transfer care a ajuns la ora 22:00, timp in care am asteptat intr-o statie blestemata de autobuz populata de aurolaci vis-a-vis de gara Ploiesti Sud. Masina de transfer dupa ce a sosit a mai asteptat si autocarul de Spania pana pe la ora 23:00 pt ca aveau de luat 3 pasageri si din ala. Cand am ajuns in Iasi au inceput sa ma sune cei de la Eurolines cu tot soiul de scuze...
    In concluzie - niciodata nu voi mai calatori in strainatate cu autocarul. Eurolines si Atlassib sunt una si aceeasi companie?

Quote Originally Posted by s.i.m.p.l.u. View Post
    Atlassib este recunoscut a fi curierul hotilor care opereaza prin tari straine...tot ce se "produce" pe afara vine cu Atlassib in tara - cine nu ma crede sa se duca la gara de nord sau la autogara dinspre giurgiu cand vine autocarul/dubitza sa vada ce se descarca si mai ales cine preia coletele asa ca nu stiu de ce atata valva...

Nu spun ca tu ai furat calculatorul ala...dar daca ai apelat la Atlassib ai cautat-o cu lumanarea...aia desfac coletele si le vamuiesc mai ceva ca granicerii tocmai pt ca stiu ca nu se poate plange aproape nimeni avand in vedere provenienta majoritatii bunurilor transportate..

Cine l-a trimis a facut o greseala ca a apelat la ATLASSIB pentru ca a mai avut probleme cu ei in trecut. Ar fi avut si alte variante tinand cont ca era in preajma sarbatorilor si lumea se intorcea in tara. In fine, asta este mai putin important - de ce a fost ales ATLASSIB. Insa faptul ca ei fura cu nerusinare si in mod organizat este de neacceptat.
    1.1 bar

The seller satiriadis's Avatar
    cineva din interior tot stie de aceste lucruri si nu ia atitudine.Iar faptul ca oameni ca tine,pagubiti de aceasta firma,nu fac plangeri la politie ,OPC ,etc ii incurajeaza sa continue :|

Graham Chronofighter OverLord limited edition

Hamilton Air Racer GMT
    Certina DS Cascadeur
    Marcello C Tridente 1000m
    Ebel Sportwave
    Bulova Ambasad'or