brat ING si profesionalismul in franciza
Results 1 to 5 of 5

Thread: ING si profesionalismul in franciza

GW2 is here stevecelrau's Avatar

ING si profesionalismul in franciza

Sa va povestesc experienta mea cu ING. S-au purtat ireprosabil timp de 1 an si jumatate. Nici o problema.

Alaltaieri in schimb , pe la 11:30 primesc un telefon de la sucursala unde am deschis contul ca un Birou Executor Judecatoresc a pus o poprire pe contul meu pentru o creanta in valoare de 43.000 de lei (aprox. 10.000 euro). Initial am crezut ca este o farsa, doar era 1 aprilie. I-am cerut cateva detalii, cum as putea sa contactez respectivul Birou Judecatoresc si mi-a spus ca nu ma poate ajuta, sa sun la relatii clienti, serviciul My Line si mi-a dat un numar de telefon. Normal, am intrat pe site-ul ING, inca crezand ca este o gluma. Spre surprinderea mea, nr. de telefon era identic cu cel de pe site. Sunand la ei, mi s-a spus ca intr-adevar este pusa o poprire pe cont si sa ma duc la sucursala pentru mai multe detalii. Am fost socat, eu neavand nici un credit, nu am girat pe nimeni in nici un contract. Primul lucru la care m-am gandit a fost ca cineva s-a folosit de numele meu in mod abuziv.

La 12:00 am plecat de la servici (lucrez la o firma ce are sediul aproape de Otopeni, pe centura) si cu noroc la 13:30 eram la sucursala Iancului. Mi s-a confirmat inca o data ca este o poprire pe cont, dar nu au putut sa ma ajute decat cu numele Biroului Judecatoresc, sugerandu-mi sa caut pe Google nr. de telefon... I-am sunat din nou pe cei de la sediul central, insistand ca trebuie sa fie o greseala undeva, si au zis ca ma cauta ei...

La 14:00, plin de nervi, ajung acasa si ma apuc sa caut biroul judecatoresc respectiv. I-am gasit, aveau sediul in Ploiesti. Eu stau in Bucuresti, prin Ploiesti nu am mai calcat de vreo 15 ani. In fine, ii sun sa ii intreb de sanatate. Ma recomand, sa zicem Popescu George (fictiv). Ei: da, Popescu George Eduard, nu? Nu doamna, doar Popescu George. Ei: locuiti in Ploiesti nu? Nu doamna, Bucuresti. Ei: cnp-ul dvs. este 175... Nu doamna, 179... In fine, ii rog sa se duca din nou la banca si sa le dea datele de identificare a respectivului.

Dupa aceea sun din nou la ING, le povestesc toata incurcatura asta, si astept. Ma calmasem. Dupa 20 de minute primesc un telefon de la ING sa imi zica ca problema s-a rezolvat. Ii intreb cum de s-a ajuns la asa ceva... nu stiau cum sa ma mai impace, ca a fost o greseala, etc. Ma rog, am lasat-o in pace, ea personal nu era vinovata cu nimic (apropo, au numai fete care raspund la telefoane )

Intrebarea ramane totusi cum de mi-au blocat mie contul, avand in vedere ca biroul judecatoresc a dat bancii datele complete ale respectivului individ: nume, adresa si mai important: CNP-ul. Ei bine, ING-ul lucreaza in franciza, oricine se "califica" isi poate deschide o sucursala. Si sucursala ING din Ploiesti a angajat pe cineva din piata, care a cautat pe respectivul client in sistem doar dupa NUME!!! Cum naiba sa faci asa ceva? Cat de greu poate sa fie sa iti dai seama ca o simpla cautare dupa nume nu iti garanteaza un rezultat unic? Si nici macar nu a cautat dupa numele complet!! Sa vedem: P..O..Pescu G..E...Orge... gata, l-am gasit, i-am blocat la fraier contul!

Aceasta "pacaleala" mi-a lasat un gust amar, si azi m-am dus si mi-am inchis toate conturile la ING, debit, credit, am renuntat la home-banking, tot. De ce nu m-am dus sa fac o reclamatie? Ei bine, pt. o reclamatie nefondata cei de la ING de taxeaza cu 60 de lei... si nu am vrut sa ma trezesc cu o alta surpriza.

Avand in vedere ca nevasta-mea e insarcinata in 7 luni, si maine, Doamne-fereste, ar putea sa nasca... .ce ma faceam eu daca se intampla asa ceva si aveam conturile blocate din cauza unei "economiste" in franciza de la ING?

I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn. Jormag, feel my wrath!

GW2 guild - World Guardians[WvW]

Banned
    DHB14 - 300 - Thread
    Exact asta i s-a intamplat si lu' mama, la BRD. Presupun ca legendele cu ghiseiste bine platite in banci nu sunt tocmai adevarate

Banned
    Quote Originally Posted by stevecelrau View Post

Avand in vedere ca nevasta-mea e insarcinata in 7 luni, si maine, Doamne-fereste, ar putea sa nasca... .ce ma faceam eu daca se intampla asa ceva si aveam conturile blocate din cauza unei "economiste" in franciza de la ING?

Indiferent cati bani ai nu trebuie sa-i ai pe toti depusi doar intr-o banca. Eu ii tin in 3 banci.

ps: succes cu sarcina!

Need I explain? Bogotta's Avatar
    ING-ul este francizat ? Habar nu aveam ... Interesant ....

Oricum, trista intamplarea si imi pare rau ca ai trecut prin emotii gratuite. Bine ca s-a rezolvat !
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User Lcro77's Avatar
    STEVECELRAU daca nu stateai cu nervii bine ce ti se putea intampla oare? un atac de cord, atac cerebral alte chestii...mai ales ca la telefon te pasau cu pisica dintr-o parte in alta si raspunsul socant al idioatei...cauta pe google nr de tel...

cum sa nu aibe ei detalii asupra cine iti opreste tie un posibil cont...pai ptr tot scenariul scuzele lor egal cu zero ii puteai da in judecata fara drept de apel pe baza dovezilor telefonice si altor chestii si sa ceri despagubiri morale de vreo 5000 de euro lejer.

Pai crezi ca daca te-au pupat in fund la telefon cu scuzele si nici macar nu stiau sa iti ofere o inf asupra celui care ti-a inchis contul si vb numai aiurea asta rezolva ceva?

Si eu am cont pe persoana juridica la ING am avut o problema odata cu o plata ca imi aparea alt nume in extras decat numele destinatarului si ce scandalau le-am facut le-am zis clar daca pe viitor se mai repeta ii dau in judecata si nu au mai zis nimic .

De felul meu asa sunt eu pana nu rezolv problema nu inchid cazul si mai ales daca e vb de o instituie de acest gen nu stau pe ganduri

Deci fa un pas inapoi si du-te si le cere despagubiri ptr asta...daca nu ii dai in judecata ptr lipsa de informatii si comunicare, practic esti client ai drepturi, tb sa stea drepti

da un exemplu nu le zambi

1.  
    Jerry DHB14 - Last post