brat Escrocheria Winston Freedom Tour 09
Results 1 to 17 of 17

Thread: Escrocheria Winston Freedom Tour 09

Registered User

Escrocheria Winston Freedom Tour 09

Escrocheria Winston Freedom Tour 09

1. Descrierea

Winston Freedom Tour este un concurs organizat de Winston (JTI) anual, prin care fumatorii de Winston pot castiga diverse premii. In fiecare pachet de tigari se afla un insert ce contine un cod. Codurile sunt de 3 feluri: F (Fun), T (Travel) si B (Beach). Fiecare cod poate aduce urmatoarele premii:

Cod F: Minilaptop, Ceas, Camera foto
    Cod T: MP4 player, Ochelari de soare, Geanta
    Cod B: Prosop, Scaun de plaja, Camasa

In plus, exista pe site’ul campaniei o sectiune speciala numita ‘Licitatie’, in care pot fi introduse aceste coduri. Cine introduce cele mai multe coduri intr-o zi (de la 9 la 9 dimineata) castiga premiul din ziua respectiva. Premiile pot fi: telefon HTC, MP4 player sau Camera foto.

2. Fapte suspecte

Un pachet de Winston costa 7.3 RON. Eu fumez aproape 2 pachete pe zi, de cand dureaza promotia am adunat fix 129 de inserturi. Dinte acestea, 1 cod F, 12 coduri T, 116 B. Am castigat 2 premii B (2 scaune).
    Castigatorii sunt anuntati pe site. Exista o persoana care a castigat 4 premii F, 6 premii T si 88 de premii B. Daca tinem cont doar de premiile B castigate si de proportia de inserturi castigatoare din cazul meu, rezulta 5676 de coduri introduse (41427.5 RON, aproape 10000 Euro!!!). Si totusi aceasta persoana nu a castigat niciun premiu la licitatie, desi unele premii la sectiunea licitatie au fost castigate cu mai putin de 500 de coduri.
    O alta persoana a castigat 2 premii la licitatie, cu 376 respectiv 770 de coduri. Dar cu 1146 de coduri nu a castigat niciun premiu B, T sau F !
    In fiecare dimineata, la ora 9, exista cineva care introduce coduri pana cand are cel putin 500 de coduri peste locul 2. Am urmarit multe zile la rand sectiunea licitatie, si acest model se repeta in fiecare zi. In momentul de fata, situatia este urmatoarea: locul 1: 710 coduri, lucul 2: 107 coduri, locul 3: 90 coduri. Cine a strans 710 coduri nu le introduce la inceputul zilei de concurs, ci la sfarsit, pentru ca poti castiga 2 premii cu 710 coduri!
    In ziua in care am participat si eu la licitatie, locul 1 avea 920 coduri (intoduse in perioada 9-12 AM) si locul 2 450. Orice om cu scaun la cap care are 920 coduri ar fi introdus 460 la sfarsitul zilei, si mai avea 460 la dispozitie pentru a castiga inca un premiu.

3. Escrocheria

Singura explicatie logica pe care am gasit-o este ca un angajat Winston ‘castiga’ licitatia aproape in fiecare zi, folosind coduri fictive. In regulament se stipuleaza ca daca castigatorul licitatiei nu poate face dovada ca detine codurile folosite, reprezentantul Winston decide daca premiul se acorda sau nu. Banui ca fie nu se acorda, fie si-l acorda lui insusi. Pe site’ul campaniei, castigatorii sectiunii ‘licitatie’ nu sunt actualizati de 40 zile.Reprezentantii Winston refuza sa dea informatii daca intr-o anume zi premiul oferit la categoria licitatie a fost validat sau nu.

Registered User
    tu visezi cai verzi pe pereti
    eu am castigat la freedom tour 2 scaune 3 prosoape 5 camasi camera foto si htc-ul

Banned
    Eu la Pall Mall am "castigat" screensavere la greu

Antibăsist MYSTIK's Avatar
    cel mai sigur castigi niste plamani bolnavi.

asta e ca aia de la marlboro, in care se castiga o canoe sau ceva de genul... ca sa participi trebuia sa fi fumator inrait. cine mai poate vasli daca fumeaza 2-3 pachete pe zi?

Group Therapy Above and Beyond's Avatar
    Quote Originally Posted by aleyx View Post
    tu visezi cai verzi pe pereti
    eu am castigat la freedom tour 2 scaune 3 prosoape 5 camasi camera foto si htc-ul
    Dovezi.
    There are two rules for succes :
    1. Never tell everything you know.

Registered User ovideo's Avatar
    nu trebuie dovezi, vechimea pe forum il face credibil. si nici nu e angajat la aia, e student si fumeaza doar in sesiune.

FallenAngel Fallen's Avatar
    Tatal meu a castigat la promotia LM de anu trecut foarte multe. Toata familia ne intrebam CAT mai castiga ca deja ne plictisisem.

A luat o camera foto, un mobil e51, 2 ipoduri shuffle, o camera web, 2 tricouri imprimate la comanda, un usb stick de 1gb, vreo 20 de brichete, un ceas electronic.. si cam atat
    [ASRock H61iCafe][Intel Core i5 3470][CM Elite 430][Recom PowerEngine M500]
    [ASUS GTX 660 DirectCU II OC 2GB DDR5][2*4GB GeIL Black Dragon DDR3 1600MHz]
    [Kingmax 128GB SSD / Seagate 2TB 7200RPM ST2000DM001][Samsung SH-S223F]
    [Logitech G3 / Microsoft Reclusa][Logitech X-530][Samsung 32ES5500 32"]

eu
    eu is online now
    Registered User eu's Avatar
    un popor de norocosi...
    “Lets face it, comedy’s a dead art form. Now tragedy! That’s funny.”

Group Therapy Above and Beyond's Avatar
    Quote Originally Posted by ovideo View Post
    nu trebuie dovezi, vechimea pe forum il face credibil. si nici nu e angajat la aia, e student si fumeaza doar in sesiune.

Cel ce a deschis threadul e nelamurit de ce nu castiga si vrea sa stie ce se intampla. Sa vedem comoara

A , da si vechimea , martie 2010 , tare asta
    There are two rules for succes :
    1. Never tell everything you know.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    TinCup: Explicatia e mai simpla de atat. Nu e nici un angajat Winston. E pur si simplu un patron/manager/chelner/angajat de restaurant/pub/bar in care se vinde Winston. Ceri un pachet, il desface, ia codurile si iti serveste pachetul desfacut pe o farfurie (cum e si normal sa se serveasca la un local respectabil - ma rog, fara sa iti fure aia).

Registered User
    ok..maine va fac poza la contractele de predare a premiilor...a da dar o sa spuneti ca le-am facut eu la imprimanta )

Banned
    eventual langa respectivele premii

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Switch to Kent dude
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Registered User
    nu am mai gasit contractul la camera, si telefonul lam dat..si anu asta deja am castigat 3 tricouri...mi-am facut cont pe acest forum sa arat lumii ca nu este escrocherie dat fiind faptul ca am castigat..da si acu o sa ziceti ca nush ce ca obiectele din poze nu sunt adevarate si blah blah blah
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMGP3695.JPG   IMGP3697.JPG   IMGP3698.JPG   IMGP3700.JPG   IMGP3701.JPG  
    Last edited by aleyx; 28-07-2010 at 14:19.

Registered User

salut

stie careva de unde se pot ridica premiile? eu is din iasi .multumesc anticipat

Banned
    che porkeria la PallMall Disclaimer

7 coduri cat se poate de reale bagate, rezultatul mai jos

Click image for larger version. 

Name:	22.PNG 
Views:	114 
Size:	222.9 KB 
ID:	690698

Escrocheria Pall Mall: TEAPA, HOTIE

Banned
    Circul continua:

Click image for larger version.