brat Romtelecom - conditionarea accesului internet de cumparare unui abonament de voce
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Romtelecom - conditionarea accesului internet de cumparare unui abonament de voce

Registered User atalbu's Avatar

Romtelecom - conditionarea accesului internet de cumparare unui abonament de voce

Romtelecom nu furnizeaza serviciile de acces la internet daca nu esti abonat la serviciile de voce. Din cate stiu pentru ADSL trebuie alocat un numar (ca si in cazul GSMului de exemplu), dar nu prea inteleg de ce ar trebui sa-mi bage pe gat serviciile de telefonie daca eu nu le doresc.

Stiti numarul vreunei decizii ANCOM care sa reglementeze chestia asta?

PS: In plus vad la Orange:
    Cu abonamentul Colibri 25 ai:

• trafic nelimitat primii 24 GB la viteze de până la 21,6 Mbps
    • 100 SMS în reţea, lunar
    • opţiunea Happy Night
    • opţiunea Cost Control
    • viteză de upload de până la 1,46 Mbps

totul cu 25 euro/lună (TVA inclus)
    Cu opţiunea Happy Night traficul efectuat în sesiunile de conectare începute şi terminate între orele 00:00-07:00 este gratuit.
    Cu opţiunea Cost Control nu plăteşti nimic suplimentar faţă de abonamentul lunar. După depăşirea traficului iniţial, viteza este de până la 128 Kbps.
    Sublinierile le apartin: deci am trafic nelimitat, dar dupa ce depasesc limita de trafic mai platesc ceva. Un fel de non-stop de la 9 la 5.

La VDF si Digi cea mai mare limita de trafic este 5GB (sau 6, whateva).

PS2: din optiunile cu cablu doar Romtelecom este o optiune pentru mine (din diferite motive)
    Luck is the residue of design

Registered User Bisti's Avatar
    Daca ai cablu RTC in casa, nu vad de ce ar trebui sa iti dea si telefonie, pe langa date.

Despre Orange, trebuie pusa o virgula acolo, e gresit scris. Asa ar trebui sa sune :

"trafic nelimitat, primii 24 GB la viteze de până la 21,6 Mbps."
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Pai asta nu inteleg nici eu. Ce Doamne iarta-ma de legatura are telefonia (care este doar un serviciu livrat pe acelasi cablu) cu ADSLul si televiziunea?!

Nu, nu e de ajuns virgula. Traficul nu este nelimitat. Dupa 24GB platesti traficul suplimentar. Nu este nelimitat.

Stiu ce zic, traficul este NELIMITAT ! Numai ca dupa 24GB, viteza scade la 128kbps (GPRS). Am acelasi gen de abonament la munca (numai ca traficul e de 4GB in HSDPA iar apoi scade la GPRS).

"După depăşirea traficului iniţial, viteza este de până la 128 Kbps. "

Aia cu viteza e una, si asa este peste tot. Insa Orange taxeaza dupa acei 24/4GB. Altfel de ce ai avea extraoptiunile Happy Hour si Cost Control daca nu ai niciun cost suplimentar? Am intrebat la Orange, te taxeaza suplimentar.

Inseamna ca e o prostie. Eu ti-am zis, am abonament de 4gb trafic inclus si nu dau nimic in plus daca depasesc. La fel si la Vf - am 2gb si apoi scade doar viteza, nu sunt costuri suplimentare.

Banned
    Quote Originally Posted by atalbu View Post
    Pai asta nu inteleg nici eu. Ce Doamne iarta-ma de legatura are telefonia (care este doar un serviciu livrat pe acelasi cablu) cu ADSLul si televiziunea?!
    Dolce poti sa iti bagi si fara telefon, desigur cu un tarif mai mare, internet nu.

Apropo, exista si la ei internet wireless fara telefonie insa viteza e' jenibila..

Registered User
    @atalbu

Romtelecom are o oferta comerciala, Clicknet + voce ! E dreptul unei societati comerciale sa-si construiasca ce oferta doreste (cred ca daca vor, ar putea include si 2 kg de peste in oferta lor). ANCOM este o institutie care reglementeaza cu totul altceva decat politica comerciala a unei firme.

Oricum, Clicknet Play (5.5) + Voce Fix 100 (4.5) = 10 EURO / luna plus router free. Fata de Colibri 25 este la mai putin de jumatate de pret.

Traim intr-o tara libera, dar libertatea trebuie inteleasa corect (fiecare poate sa faca orice nu deranjeaza pe altii).

1:72 AdyAero's Avatar
    Quote Originally Posted by bogdanmarin View Post
    @atalbu

Romtelecom are o oferta comerciala, Clicknet + voce !
    Nu este adevaart. Atata timp cat abonamentul de voce exista si separat, nu poate fi bagat pe gat unui client.
    Am gasit:
    Art. 10
    Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.
    De aici.

Quote Originally Posted by Evil View Post
    Dolce poti sa iti bagi si fara telefon, desigur cu un tarif mai mare, internet nu.

Apropo, exista si la ei internet wireless fara telefonie insa viteza e' jenibila..
    HD interactiv nu se poate.

bogdanmarin, vorbesti prostii. Fie habar n-ai despre ce vorbesti, fie stii prea multe.

AdyAero, multumesc mult.

Registered User
    Din pacate oamenii au dreptate, la romkakafon este imposibil sa contactezi un abonament de date fara o linie telefonica, si articolul ala nu se poate incadra in cazul acestui provider, deoarece ei sunt acoperiti din punct de vedere tehnic, poti sa ii dai in judecata desigur, dar ei iti vor demonstra ca nu iti pot oferi net decat daca ai o linie telefonica.Intelegem din asta ca furnizarea de Internet fara alte servicii aditionale nu este profitabila, de fapt la aceste companii 1 sau 2 servicii merg in pierdere ca sa zic asa, dar se compenseaza din plin cu cel ce produce.
    Gramatica mea nu se simte bine astazi, are gripa porcina

linie telefonica <> servicii telefonice

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Quote Originally Posted by AdyAero View Post
    Art. 10
    Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.
    Vezi că ce citezi tu aici e foarte discutabil. Romtelecom poate susţine că produsul lor este "clicknet şi voce", argumentând că odată ce tragi cablurile alea, practic ai făcut totul şi pentru a furniza voce. Ei nu au de ce să tragă cablurile doar pentru internet, din punct de vedere comercial ar fi o pierdere prea mare pentru ei. Poţi vedea lucrurile şi altfel: produsul lor e acel cablu. Cumpărând cablul, cumperi tot ce vine pe el.

Dacă ţi-ar furniza "internet" la acelaşi preţ ca "internet şi voce", sau la 90% din preţ, ţi-ar conveni? Ai ţipa că e prea scump, deşi pentru ei costurile de furnizare sunt tot cam pe-acolo.

Nu ţin partea Romtelecomului, încerc să mă pun în pielea lor. Când te duci să cumperi Cola, ceri să plăteşti mai puţin dacă nu cumperi eticheta? Sau dacă nu vrei să participi la promoţia lor?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Genetic Dwarf Korn's Avatar
    Aiurea, pot sa te puna sa platesti cablajul daca vrei doar net.

Imo e o timpenie din partea lor, se autofaulteaza.
    and anarchy smiles in the Royal Mile

1:72 AdyAero's Avatar
    Nu e vorba de eticheta. Sa platesti toate cablurile necesare pt internet, dar sa nu ti se bage pe gat un abonament de voce.
    O analogie: te duci sa iti iei de mancare la McDonalds si pentru ca iti dau o tava unde se pot pune cartofii prajiti, sa te oblige sa iti iei si cartofi prajiti ca e loc pe tava pe langa un hamburger.

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    Cum ai vazut si tu, serviciul de date este conditionat (comercial!) de existenta celui de voce. Pana acum ar fi trebuit sa elimine regula asta comerciala absolut jenanta. Se mai si mira de ce le scad veniturile.

Scaderea vitezei dupa atingerea unui volum de trafic stabilit = fair user policy (FUP).

Am primit raspuns de la ANCOM, un raspuns excelent.

In primul rand i-au intrebat pe Romtelecom "care-i faza", ei au raspuns ca trebuie sa ofere telefonie pt ca e ADSL si ca ofera clientilor un abonament special fara servicii de telefonie incluse in pret. Partea a doua este o minciuna nerusinata.

ANCOM a comentat pe marginea acestui raspuns ca "mananca kkt", adica ca dplordv accesul la internet prin ADSL nu presupune sub nicio forma servicii de telefonie. Din pacate conform regulamentului ei nu pot reglementa/amenda in baza legii 296 (avand in vedere ca e si vorba de politica comerciala) decat daca respectivul operator a fost desemnat a avea putere semnificativa pe o piata definita (in cazul acest acces la internet in banda larga la puncte fixe). Deci ANCOM nu va face nimic.

Pe de alta parte mi-au transferat reclamatia si catre ANPC (care n-a binevoit sa-mi dea vreun raspuns pana acum) facand de asemenea referire la legea 12/1990 si cu parerea lor clara ca Romtelecom conditioneaza accesul la un serviciu de achizitionarea unui alt serviciu.

True Evil
    Consiliul Concurentei nu are competenta in acest caz?

Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Consiliul Concurentei nu are competenta in acest caz?
    Nu cred. ANPC ar trebui sa fie suficient.

True Evil
    Daca ANPC-ul iti da dreptate si ii amendeaza, mergi in instanta? Sau acum e doar ceva personal?

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast