brat Teapa 3D Secure ING
Results 1 to 19 of 19

Thread: Teapa 3D Secure ING

Registered User royo's Avatar

Teapa 3D Secure ING

Pentru cei care aveti card la ING si faceti tranzactii online cu acesta, s-ar putea sa vedeti o pagina cu recomandarea de a activa 3D Secure cand efectuati o plata, pe care o puteti amana, dar la un moment dat devine obligatorie.

Desi pare ca va aduce un beneficiu sporind securitatea, s-ar putea sa vreti sa cititi Regulile si conditiile de utilizare de aici: https://3dsecure.ing.ro/acs/activate/terms/VISA/ro.do

Mai precis:

8. Raspundere
    (a) Sunteti direct responsabil pentru confidentialitatea parolei dvs. si a datelor de identificare si implicit pentru tranzactiile e-commerce efectuate accesand serviciul 3D Secure.
    (b) ING Bank nu poate fi responsabila pentru: (i) modificarea, suspendarea sau orice intreruperi in furnizarea serviciului datorate unor cauze independente de vointa ING Bank; (ii) defectiuni ale computerului sau in furnizarea serviciilor telefonice aparute in timpul tranzactiilor e-commerce; (iii) eventuale pagube produse prin virusarea echipamentului dvs. in timpul tranzactiilor.
    (c) Platile semnate cu ajutorul parolei 3-D Secure sunt irevocabile si nu pot fi contestate, anularea acestora si solutionarea oricarei probleme fiind posibile numai prin intelegerea cu comerciantul beneficiar al platii.
    Din ce zic angajatii ING serviciul nu vor sa il dezactiveze, solutia fiind migrarea catre alta banca. Banuiesc ca aceasta conditie de mai sus este prezenta si la alte banci care ofera 3D Secure.
    ᕕ( ᐛ )ᕗ

Acid Pimp Flat's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    f util, merci
    pana acum i-am dat ignore mesajului. cum adica devine obligatorie, e specificat pe undeva in contract ca au voie sa-ti implementeze fortat optiuni obligatorii?
    BOICOTATI TAXIMETRISTII DIN BUCURESTI! NU MAI MERGETI CU TAXIUL!

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Pai care e problema?
    Nu pot fi contestate in sensul in care nimeni nu iti stie parola.
    Daca eu iti fur un card si platesc ceva online cu el o pot face folosindu-ma numai de datele inscrise pe el. Tu poti contesta aceasta plata in acest caz.
    Dar daca cineva iti stie parola se presupune ca e vina ta ca altcineva decat tine o stie si nu mai poti contesta acea plata.
    Mi se pare ceva normal.

Daca tu faci plata la comerciantul Icsulescu si acesta nu iti mai trimite produsul, trebuie sa iti dea el tie banii inapoi, nu poti sa faci chargeback prin banca.
    ᕕ( ᐛ )ᕗ

Registered User faraonu's Avatar
    Quote Originally Posted by SM View Post
    Dar daca cineva iti stie parola se presupune ca e vina ta ca altcineva decat tine o stie si nu mai poti contesta acea plata.
    Mi se pare ceva normal.
    nu e vina ta ca altul fura. cu alte cuvinte nu ar trebui sa se plece de la premisa ca daca altcineva stie parola e pt ca posesorul de drept a dat-o.
    fraudele se pot face in multe feluri si cateodata se poate chiar pleca de la banca/procesator de plati asa ca " daca avea parola e clar ca i-ai dat-o tu" nu se mai aplica.

eu la ing mi-am facut altceva.
    homebank cu sms pt tot ce depaseste 100E/200RON + micsorarea pragurilor pt tranzactii online combinat cu o suma cat mai mica in contul curent
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

wisepiggy's Avatar
    Quote Originally Posted by royo View Post
    Daca tu faci plata la comerciantul Icsulescu si acesta nu iti mai trimite produsul, trebuie sa iti dea el tie banii inapoi, nu poti sa faci chargeback prin banca.
    Nu ai inteles.

Se refera la faptul ca nu poti sa mai spui ca nu TU ai facut plata respectiva. In momentul de fata poti sa declari ca ti s-a furat cardul si ca s-au facut plati pe net cu el si sa le anulezi. Daca ai activat 3d secure nu mai poti sa faci acest lucru.

Asta ai interpretat tu din textul citat de mine? Ar trebui sa fie cum zici tu, dar din textul din reguli mie mi se pare ca nu e asa.
    ᕕ( ᐛ )ᕗ

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by wisepiggy View Post
    Nu ai inteles.

Se refera la faptul ca nu poti sa mai spui ca nu TU ai facut plata respectiva. In momentul de fata poti sa declari ca ti s-a furat cardul si ca s-au facut plati pe net cu el si sa le anulezi. Daca ai activat 3d secure nu mai poti sa faci acest lucru.
    Sau daca cel care ti-a furat datele cardului are un key logger pe masina ta (adecatelea iti stie si parola de 3dsecure).

Asta fara sa mai luam in calcul ce spunea faraonu.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Registered User holygigi's Avatar
    Pai si unde e teapa? Mai citeste iar textu ala.

Daca nu ai 3d Secure: eu iti fur cardu si il folosesc sa-mi cumpar guma turbo pa net. Pana faci tu charge back, pana se rezolva, ai banii blocati vreo luna.
    Daca ai 3d Secure: eu iti fur cardu si nu pot cumpara nimic cu el pentru ca nu o sa stiu parola ta. Presupun aici ca nu o scrijelesti cu cuteru pe card. Deci tu nu ai banii blocati.

daca daca un istet de la procesarile de plati iti stie toate datele(ca deh, le vede pe ecran in fata lui) atunci e normal ca tu sa platesti ce-si cumpara ala pt ca e clar ca sunteti in cardasie.

pana nu isi schimba lumea parola cea veche nu e deloc greu de nimerit. daca trece un aurolac pe langa tine cand intri pe homebank iti vede loginul. mai trebuie sa stie cnp-ul tau(care e simplu de obtinut) si gata treaba.
    ca sa nu mai spun ca s-ar putea sa introduci datele de 3d secure intr-o fereastra care nu apartine procesatorului si asa mai departe.
    cu cat iti dai mai des parola pe net(pt cumparaturi and shit) cu atat ai sanse mai mari sa iti fie furata.

Moderator
    Ce treaba are cnp cu ING homebank ca nu inteleg?

daca un istet de la procesarile de plati iti stie toate datele(ca deh, le vede pe ecran in fata lui)
    Vrei sa spui ca parola apare in clar pentru cei de la procesator? Esti sigur-sigur de asta? ca mie mi se pare foarte greu de crezut.

Pana una-alta, inteleg temerile voastre, insa mi se par cam abstracte, in lipsa de exemple concrete de astfel de stuatii. In schimb, e cat se poate de real pericolul sa iti pierzi portofelul sau sa iti fie furat si sa te trezesti cu toate cardurile golite online.
    Last edited by axelg; 29-11-2012 at 08:40.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Administrator Johnny's Avatar
    O prostie de thread. Nu e nici o tzeapa. 3D secure (pe care eu nu il am inca activat) e doar un layer suplimentar de securitate pe care ei au tot interesul sa-l impinga inainte. In caz ca nu stiati nici tranzactiile finalizate cu tastarea pin-ului nu pot fi refuzate, cel putin in Romania. E de datoria fiecaruia sa-si pastreze aceste "parole" private, si nu, ele nu circula in clar nicaieri.

Registered User Solange's Avatar
    Daca ING e teapa inseamna ca nu mai sunt alte solutii sa trimit bani, exceptand porumbelul calator.
    The others don't have Jack

A cam deviat discutia in problema parolei si cat de sigura e aceasta. Problema e ca nu se mai pot face plati online fara utilizarea acestui sistem la un moment dat, lucru care inseamna ca suntem fortati sa fim de acord cu regulile impuse de ING pe acest serviciu.

Problema mea reiese din sectiunea din primul post care scrie destul de clar ca daca fac o plata si o autorizez cu 3D Secure, ceea ce voi fi fortat sa fac pentru toate tranzactiile la un moment dat, nu mai pot contesta aceasta plata. Ar trebui sa fie normal sa pot contesta plata daca nu mai primesc produsul sau serviciile comandate. Mie nu mi se pare ca e mare loc de interpretare in ce scrie la punctul c).
    ᕕ( ᐛ )ᕗ

Moderator
    Daca nu mai primesti produsul, plata e valabila in sensul ca e facuta de tine catre acel comerciant, nu e problema bancii ci a ta si a comerciantului, e exact ce scrie mai sus. Fata de banca poti contesta plata numai in masura in care sustii ca nu e facuta de tine, ci de altcineva in mod nelegitim.

Dpmdv posibilitatea de a ma proteja in caz de pierdere/furt al cardului e mult mai importanta decat niste presupuse fraude ale procesatorului despre care nu exista relatari concrete inca.
    Last edited by axelg; 29-11-2012 at 12:04.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Quote Originally Posted by axelg View Post
    Ce treaba are cnp cu ING homebank ca nu inteleg?
    codul de 3dsecure default e facut din partea numerica a id-ului tau de homebank + ultimele 3 cifre din cnp.

Vrei sa spui ca parola apare in clar pentru cei de la procesator? Esti sigur-sigur de asta? ca mie mi se pare foarte greu de crezut.
    nu dar nici nu e nevoie sa apara. poti pleca de la presupunerea ca n-a schimat-o iar id-ul tau de homebank apare in clar precum si cnp-ul tau.
    eu cand am sunat la ei pt deblocare o tanti ce ma ajuta avea acces la toate aceste informatii.

Ah Kin TimmY's Avatar
    Asa am la ING si la Transilvania si asa e probabil si la alte banci. Parca si comerciantul trebuie sa "suporte" 3DSecure.

wisepiggy's Avatar

Re: Teapa 3D Secure ING

Daca nu mai primesti produsul, plata e valabila in sensul ca e facuta de tine catre acel comerciant, nu e problema bancii ci a ta si a comerciantului, e exact ce scrie mai sus. Fata de banca poti contesta plata numai in masura in care sustii ca nu e facuta de tine, ci de altcineva in mod nelegitim.

Dpmdv posibilitatea de a ma proteja in caz de pierdere/furt a cardului e mult mai importanta decat niste presupuse fraude ale procesatorului despre care nu exista relatari concrete inca.
    QFT!

Incetati sa mai cumaparati de la magazine obscure doar pentru o reducere de 20 de lei.

Sent from my Galaxy Nexus

Registered User marianbv's Avatar
    din cele cateva zeci de plati online care le fac lunar, doar vreo 2 imi cer 3d secure pass.
    care e activat, sa fie. pare destul de inutil oricum.
    pentru d3, btag : Marinica#2593

1.  
    Jerry DHB14 - Last post