Page 1 of 15 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 292

Thread: Questul pentru mITX mioritic

1. Back To Top | #1

Questul pentru mITX mioritic

Avem o problema pe la noi aici cu formatul astea care sint in mare voga pe afara si la noi dai cu tunul sa gasesti ceva care sa se apropie macar vag de ce ai nevoie. Sau chestii de gen pe care la noi gasesti la 800 lei. Ridicol.

Trecind peste asta caut o placa mITX aproape exact ca asta: Placa de baza Biostar A68I-350 DLX R2.0 - PC Garage doar ca cu 4 (sau mai multe) porturi sata3. Placa din link ar fi un compromis temporar bun... dar prefer sa mai caut un pic poate poate pentru ca la mine compromisurile temporare devin permanente. Iata ce caut:
    • procesor integrat sau socket care sa permita un procesor cu TDP foarte mic (dual core minim si suficient)
    • ideal racire pasiva, oricum placa va fi racita din spate de un fan de 120 si iau in calcul underclockarea procului in cazul in care nu e integrat
    • memorii dd3 dual channel obligatoriu care sa fie normale nu sodimm sau alte cacaturi (2 sloturi, intentionez sa pun 8 giga pe ea)
    • gigabit ethernet
    • iesire video HDMI e suficienta
    • 4 sau mai multe porturi SATA3 - asta e punctul la care placa de mai sus "cade scurt"
    • cel putin un port USB3.0 pe spate obligatoriu, as visa si la un conector USB3.0 pe placa pentru front dar chiar nu e dealbreaker

Orice ajutor este apreciat. THX.

2. Back To Top | #2
    Registered User baltzatu's Avatar
    Nu cade neapărat; are PCI Express, aşa că poţi să-i pui un adaptor

Dacă bugetul permite, te poţi orienta spre combinaţii MB + CPU, gen GA-B75N + G1620, eventual cu un BTF95 Fanless deasupra (deşi 99,99% nu va fi nevoie)

[Edit]
    Neapărat SATA-III? De ce? Doar SSD-urile SATA-III profită de cei 600MB/s; majoritatea HDD-urilor normale nu saturează nici măcar SATA-I (150MB/s)
    Last edited by baltzatu; 17-01-2014 at 13:50.
    Moo... or something...
    ----------------------------------------------------------------
    Dacă ţi-am fost de ajutor, foloseşte codul de voucher JI1UTCN1 în comenzile tale la PC Garage şi vei primi un discount de 1%.

i5 4570 / CNPS10X Flex + Cooltek Silent Fan 120 PWM Low / Gigabyte GA-B85-HD3 / 2 x 4GB KingMax Nano Gaming (1600) / SSDSC2CT12 & WD10EZEX / MSI GTX 750 / Seasonic G Series 450W / Cougar Volant Black / Acer G247HL BID, 24"

3. Back To Top | #3
    Registered User sirgoofy's Avatar
    +1 pt celeron si mobo itx cu ce ai nevoie

Procesoarele integrate sunt foooarte slabe
    Chiar daca gasesti pl de baza cu cpu integrat, una cu ce ai nevoie costa >500lei, adica pretul celeron +mobo, care e mai performant si se poate upgrada
    Last edited by sirgoofy; 17-01-2014 at 14:46.

4. Back To Top | #4
    Toata ragalia imi trebuie pentru un NAS DIY de aia nu am nevoie de performanta nemaintilnita la procesor daca asta se face cu un TDP semnificativ mai mare. Alternativa mai realista ar fi ceva de genul dar nu gasesc pe nici o placa care sa ofere cam ceea ce vreau eu, pe cind bisotarul ala este aproape exact ce vreau eu. Dar pentru ca carcasa este fix cit un 4bay+ loc de mobo orice cooler pasiv gigantic exte exclus de aia celeronul ala si variantele sint solutii doar in extremis, care probabil nu-mi vor permite sa folosesc toate bay-urile de hdd.

Intradevar, nu am nevoie de sata3 pe toata linia, dar intentionez sa folosesc si niste ssd-uri in configuratie care nu e batuta complet in cuie si care va evolua in timp. E o idee destul de buna aia cu adaptorul pe pcie, DACA si cind voi avea nevoie de mai mult de 3 porturi sata...

5. Back To Top | #5
    Moderator Ivan's Avatar
    Subscribed.

Si eu am sapat acum cateva luni dupa treaba asta, m-am dat batut, am zis ca mai scot din cand in cand capul pe geam sa ma uit.
    Cutie? BitFenix, CFI-nu-stiu-cat sau au aparut mai bune?

6. Back To Top | #6
    @Johnny: Chiar dacă nu-ncape fluturli (are doar 128mm înălţime, da' tu ştii mai bine cât de lată e carcasa), există alternative. Un Shuriken sau GeminII M4 probabil încape

@Ivan: Fractal Design Node 304, poate?
    Moo... or something...
    Dacă ţi-am fost de ajutor, foloseşte codul de voucher JI1UTCN1 în comenzile tale la PC Garage şi vei primi un discount de 1%.

i5 4570 / CNPS10X Flex + Cooltek Silent Fan 120 PWM Low / Gigabyte GA-B85-HD3 / 2 x 4GB KingMax Nano Gaming (1600) / SSDSC2CT12 & WD10EZEX / MSI GTX 750 / Seasonic G Series 450W / Cougar Volant Black / Acer G247HL BID, 24"

7. Back To Top | #7
    johnny, am avut E350 si crede-ma ca-ti vine sa-l arunci pe geam dpdv al performantei
    Am inteles ca nu ai nevoie de performanta serioasa, dar ceva decent cred ca vrei
    Daca ii pui un ssd o sa astepti dupa procesor

n-am inteles de ce vorbesti de coolere gigantice, ramai cu cel stock de pe celeron, ce are ?
    Iar tdp-ul, diferenta la curent va fi de cativa lei/ luna, cat timp nu stai cu procesorul in prime

Parerea mea despre itx, dupa ce am avut itx: NU merita, e o fitza !
    Iei matx, nu te mai chinui cu asamblarea, ai loc de fire, de surse normale..
    Ai placi de baza cu 6 sata si la pret mai mic, carcase matx mai ieftine...(aproape toate componentele itx au preturi mari)
    Last edited by sirgoofy; 17-01-2014 at 17:33.

8. Back To Top | #8
    Carcasa este asta. Formatul placii de baza este impus de carcasa, iar o alta carcasa mai buna pentru NAS eu nu am gasit si am cautat cit lumea.
    E350 ala e la nivel de performanta cu atom d525 si ar trebui sa fie ok pentru un NAS. Acum caut de prost ceva in genul asteia, dar poate nu cu un numar atit de meschin de sata ports. Deci efectiv nu inteleg de ce alea cu celery au porturi sata cu zgircenie in timp ce alea cu amd au parca din avutia statului date.

9. Back To Top | #9
    de ce e acea carcasa asa de buna pt nas ?
    Hot-swap ? schimbi hardurile zilnic in el ?
    100E ?
    pare capabila de un wire management de vis

Oricum, poate sunt prea subiectiv , experienta mea cu itx a fost interesanta la inceput, apoi enervanta si costisitoare.
    Last edited by sirgoofy; 17-01-2014 at 21:04.

10. Back To Top | #10
    Pentru ca vreau sa arate ca un NAS nu ca un minitower fara cdrom. Runner up IMHO ar fi PC-Q25 dar stilul asta cu sursa normala (e drept si cu mai multe harduri) se apropie prea mult de un desktop mai mic. Colac peste pupaza nici asta nu se gaseste pe la noi.

11. Back To Top | #11
    mda, daca vrei sa arate intr-un anume fel, atunci te costa...

Din experienta as zice ca nu merita sa dai multi bani doar ca sa arate altfel, pt ceva care in final e tot un pc.
    Eu am avut itx pt formatul f mic, aveam si o carcasa cat o foaie A4 !
    Carcasele la care te uiti sunt de 2-3 ori mai mari, niciodata nu mi s-a parut ca salvezi mult spatiu cu o carcasa cub.
    Daca o asezi jos, va ocupa la fel sau mai mult spatiu ca una normala, si va atrage mai mult praf fiind atat de jos

Pana la urma tot dracul ala e, vei avea cabluri iesind de peste tot, e mai mic dar complet irelevant daca va sta nemiscat
    Nu sunt nici adeptul carcaselor cat dulapul, acum am o carcasa matx (Fractal core 1000)

Ideea e:
    Daca ai bani si nu te deranjeaza sa-i dai doar pt format si atat, atunci baga itx
    Daca nu vrei sa arunci cu banii, matx
    Last edited by sirgoofy; 18-01-2014 at 09:10.

12. Back To Top | #12
    In privinta investitiei de bani mie nu mi se pare un capat de lume. Cu 1000 lei, more or less, obtin ceva echivalent cu o duda de genul asta (minus hardurile incluse) doar ca mai buna, mai flexibila si mai upgradabila. I'm gonna use it like I stole it.
    In alta ordine de idei ati vazut pe la noi un usb header de genul asta sau trebuie sa-l comand si pe asta de pe afara?

13. Back To Top | #13
    Moo... or something...

14. Back To Top | #14
    Rofl, deci astia sint efectiv in blocul de linga mine. Score!

15. Back To Top | #15

16. Back To Top | #16
    Registered User cloud's Avatar
    stiu ca nu se gaseste chestia asta in .ro, dar poate gasesti ceva asemanator de la alt producator.

17. Back To Top | #17
    Imposibil pentru ca procu e lansat la sf lu' 2013. Din perspectiva romaniei asta inseamna ca "nu e inca lansat"
    To be honest, placa aia nu o prea gasesti nici pe afara pe toate gardurile, la noi m-as astepta sa ajunga la un pret gen 300-350 euro adicatelea 1500 lei si peste pentru o placa mitx cu... atom. Nu exista piatza pentru asa ceva, poate eu si inca doi baieti am da banii astia...

LE: Placa deja e in 330-340 in EU deci in RO... fara numar de la nasul mareeeee.

18. Back To Top | #18
    In the meantime pentru un quick&easy NAS/gateway care sa se chishe pe multe solutii dedicate, Emag a revenit cu oferta de "black friday" pentru microserverele HP. Like this. Daca poti sa traiesti cu UDIMM-ul ala e ca si cind ar fi furt.

19. Back To Top | #19
    Registered User maxu's Avatar
    Care black friday inca e valabil. Astazi a ajuns si la mine jucaria.
    Sunt curios cat ar costa sa faci ceva atat de compact "de unul singur".
    Hp Elite X2 1011 (laptop convertibil in tableta) nou, sigilat, de vanzare.

20. Back To Top | #20
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by mache View Post
    @ Johnny - bine c-ai deschis subiectul NAS
    recent am facut urmatorul mini-PC cu target HTPC/NAS:
    • Kit Gigibait cu USB3/SATA - 260 lei de la magazin din .ro
    • SODIMM low voltage 4GB - 100 lei chiar de pe CG
    • Carcasa CoolerMaster Elite 120 - 150 lei tot de prin zona
    • Sursa Corsair 400W - 100 lei idem (thanks CG )

Am iesit cu mult sub orice NAS (fara HDD, evident) cu aceleasi specs: carcasa cu 4 bay-uri/USB3/HDMI/etc.

Sunt constient ca acest kit nu este cel mai cel insa isi face datoria cu brio: Win8.1 instalat fara batai de cap, 1080p-urile sunt flawless, placa gigabit onboard merge fara probleme... A, stiu ca placa de baza nu are 4 SATA...
    Just to leave this here...

PS: sunt dator cu testele de viteza...
    PS2: HP-ul ala consuma sensibil mai mult decat bay-trail si nu are iesire video digitala (DVI/HDMI)... dar da, se chise cu bolta pe multe solutii low-power
    Last edited by mache; 15-04-2014 at 20:46.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

1.  
Page 1 of 15 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks