Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandare Setup PC Low Budget

1. Back To Top | #1

Recomandare Setup PC Low Budget

Salut, as dori sa știu care ar fi parerea voastră pentru cel mai bun setup pentru un PC dintr-un buget de 2200-2300 lei având la bază un procesor i5 6500. Va mulțumesc anticipat.

2. Back To Top | #2
    Ai deja procesorul? Ai alte componente pe care vrei sa le refolosesti? Vrei sa cumperi nou, second hand sau mixt?

3. Back To Top | #3
    Quote Originally Posted by Phew View Post
    Ai deja procesorul? Ai alte componente pe care vrei sa le refolosesti? Vrei sa cumperi nou, second hand sau mixt?
    Procesorul trebuie să ajungă, sunt de acord sa folosesc anumite piese SH dar prefer ca hdd-ul,ssd-ul și memoria RAM să fie nefolosite. Deci mixt într-un cuvânt ).

4. Back To Top | #4
    Am uitat sa precizez , momentan am doar procesorul la dispoziție.

5. Back To Top | #5
    Registered User

Recomandate Setup PC Low Budget

RAM ul merge luat sh fara probleme. In general au 99 de ani garantie.

SSD ul daca il iei cu 0 ore de functionare si sigilat, cum se gasesc foarte des merge luat tot de pe forum sau o l x. Scapi de 1-2-300 lei pe care i-ai fi dat in plus pentru acelasi produs cumparat de la magazin.

HDD ul la fel ca mai sus, doar ca nu prea gasesti sigilate, poate doar cu cateva ore de functionare, daca are cateva zeci sau sute de ore e foarte ok. Gandeste-te ca 240 de ore sunt abia 10 zile.

Placa video..aici depinde ce vrei sa faci, ce joci, ce monitor ai sau urmeaza sa iei.

In general in sistemele pe care le fac iau doar sursa din magazin si am grija sa fie ceva de calitate. Chiar daca te duci spre 3-400 de lei, se merita. Sursa daca e de slaba calitate poate sa iti ia dupa ea si alte componente. In general merg pe corsair si nu ceva low end, in special pt garantia pe care o ofera, de la 5 ani in sus pt mid-high end. Mai sunt si alte branduri, seasonic chiar si fortron din proprie experienta. Am un aurum gold 700 care inca merge dupa 7 ani si a tinut 3 builduri diferite cu placi video foarte fomiste: 8800gtx, gtx 280 etc.

Carcasa, aici depinde de gusturi, sau daca vrei sa ai controller rgb sau fan controller sau daca nu ai preferinte ia ceva care are macar doua ventilatoare, sa nu iti pui componentele la copt intr un cuptor de metal fara air flow.

Coolerul, cam cel mai clasic pt budget builds e un cooler master hyper 212. A racit cu succes, temporar ce-i drept, un 5820k @4.2 temperaturi extrem de ok undeva la 60-70 in load

Placa de baza, aici nu sunt in tema pe socket ul mentionat, dar sigur colegii de pe forum au recomandari pentru asta.

These are my 2 cents on the topic

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Current: I7 950 @ 4.21 1.29v || Asus Rampage III Extreme || MSI GTX 970 Gaming 4G || 6x2GB Kingston Triple Channel || Cryorig R1 ULTIMATE Tri Fan || Corsair HX850i || Zalman Z11 Plus || Asus MX239H

Retired: q9650x ES @ 3.8 1.32v || Asus P5E Deluxe || GTX 280 Gainward || 4x2GB Kingmax Dual Channel || Cooler AKASA A64 AK 921 Evo 98 || FSP 700W Aurum Gold

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by crasher02 View Post
    RAM ul merge luat sh fara probleme. In general au 99 de ani garantie.

SSD ul daca il iei cu 0 ore de functionare si sigilat, cum se gasesc foarte des merge luat tot de pe forum sau o l x. Scapi de 1-2-300 lei pe care i-ai fi dat in plus pentru acelasi produs cumparat de la magazin.

HDD ul la fel ca mai sus, doar ca nu prea gasesti sigilate, poate doar cu cateva ore de functionare, daca are cateva zeci sau sute de ore e foarte ok. Gandeste-te ca 240 de ore sunt abia 10 zile.

Placa video..aici depinde ce vrei sa faci, ce joci, ce monitor ai sau urmeaza sa iei.

In general in sistemele pe care le fac iau doar sursa din magazin si am grija sa fie ceva de calitate. Chiar daca te duci spre 3-400 de lei, se merita. Sursa daca e de slaba calitate poate sa iti ia dupa ea si alte componente. In general merg pe corsair si nu ceva low end, in special pt garantia pe care o ofera, de la 5 ani in sus pt mid-high end. Mai sunt si alte branduri, seasonic chiar si fortron din proprie experienta. Am un aurum gold 700 care inca merge dupa 7 ani si a tinut 3 builduri diferite cu placi video foarte fomiste: 8800gtx, gtx 280 etc.

Carcasa, aici depinde de gusturi, sau daca vrei sa ai controller rgb sau fan controller sau daca nu ai preferinte ia ceva care are macar doua ventilatoare, sa nu iti pui componentele la copt intr un cuptor de metal fara air flow.

Coolerul, cam cel mai clasic pt budget builds e un cooler master hyper 212. A racit cu succes, temporar ce-i drept, un 5820k @4.2 temperaturi extrem de ok undeva la 60-70 in load

Placa de baza, aici nu sunt in tema pe socket ul mentionat, dar sigur colegii de pe forum au recomandari pentru asta.

These are my 2 cents on the topic

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Am înțeles , mulțumesc mult pentru informații , chiar îmi sunt de ajutor. O să țin cont de sugestii la achiziționarea celorlalte piese.

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Pentru 2350 lei, poti cumpara noi, cu garantie, de la Altex urmatoarele :

Recomandare Setup PC Low Budget-clip_5.jpg

Daca ai deja procesorul i5 6500 si a venit cu un cooler stock, il poti folosi fara grija, nu trebuie sa dai banii pe un alt cooler, cu recomandarea sa verifici dupa montarea coolerului Intel, pe cealalata parte a placii de baza daca pinii din plastic au intrat cum trebuie, adica complet. Bafta.

L.E. - Carcasa vine cu 4 ventilatoare.
    Intel i7 7700k, Gigabyte Z270M-D3H, KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4, 2400MHz, ASUS NVIDIA GeForce GTX 1070 STRIX, 8GB GDDR5, 256bit, Seagate BarraCuda PRO 4TB, case Cooler Master CM 690 III, Power COOLER MASTER B-Series B600 v2, 600 watts.

8. Back To Top | #8
    Registered User bogdan020793's Avatar
    Le poti lua Sh de forum
    Sursa Seasonic : (270 in magazin )
    SSD EVO 850 250 gb~350 ROn sigilat pe forum
    HDD WD Blue 7200 1 TB : 200 ROn magazin
    Asus z150-p (500 in magazin,H110 e ceva foarte low si mATX,alege ATX )
    Ram 8 gb 2133 SamsungSH 170 RON (de la userul gunzzz )
    Gasesti la 800 GTX 970 cu garantie pe forum
    Carcasa Zalman Z3-200 RON

Daca renunti la HDD,esti cam in suma data ,dar recomand mobo noua din magazin si memoria de la userul gunzz ,deoarece le vinde super ieftin .
    Deci: Iesi perfect in suma data de tine daca iei sh&nou

Bafta
    0731601627

1.  

Bookmarks

Bookmarks