Results 1 to 17 of 17

Thread: Cu privire la o placă de bază socket AM4

1. Back To Top | #1

Cu privire la o placă de bază socket AM4

Salutare !

Care ziceți voi că e cel mai bun producător de plăci de bază pe socket AM4 ?
    Mă gândesc că la atâta timp după lansarea procesoarelor au apărut tot felul de plăci de bază cu diferite chipset-uri, s-au rezolvat problemele de compatibilitate și așa mai departe.
    Există una care e best-buy din punct de vedere al raportului preț/calitate ?
    Sau vreo placă bună de buget pentru cine nu vrea overclock ?
    Mulțumesc pentru eventualele informații.

2. Back To Top | #2
    Quote Originally Posted by carlin View Post
    Care ziceți voi că e cel mai bun producător de plăci de bază pe socket AM4 ?
    Sau vreo placă bună de buget pentru cine nu vrea overclock ?
    Daca nu urmaresti deloc overclock atunci nu cred ca renteaza sa dai mai mult de 239 lei pe o placa de baza AM4.

3. Back To Top | #3
    Ieftin si bun ar fi Asrock cu chipset B350.
    Depinde ce procesor vrei.

Sau si mai ieftin,daca nu te interes OCul,Asrock A320.

Ca producator de placi de baza ar mai fi: Msi,Gigabyte.

4. Back To Top | #4
    Ca și procesor R5 1600x sau R7 1700. Șansele mai bune sunt în favoarea lui 1600x by the way

5. Back To Top | #5
    Daca nu esti interesat de overclock cred ca cel mai bun raport pret/performanta este pentru AMD Ryzen 5 1600

6. Back To Top | #6
    Mulțumesc de răspunsuri, în privința procesorului m-am decis, va fi R5 1600x
    În ceea ce privește placa de bază sunt în continuare deschis la eventuale recomandări

7. Back To Top | #7
    Trance GoD ATB's Avatar
    ASRock AB350 Pro4.
    "I'm ready to lose my mind but instead I use my mind / I put down the knife, and take the bullets out my nine / My only crime, was that I'm too damn kind" - Guru

8. Back To Top | #8
    Registered User dic1's Avatar
    De Asus nu are nimeni vreo parere? Cu ani in urma, in perioada de glorie a socketurilor AM2/AM2+/AM3/AM3+, Asus aveau cele mai bune placi de baza, MSI utilizau mosfeti de slaba calitatea si se ardeau la o/c procesoare cu TDP mare. De aceea ocolesc MSI. Asrock faceau economie la mosfteti la modelele ieftine, abia cele scumpe erau bune.

Am ars un Gigabyte acum vreo 7 ani, am acum un Gigabyte si nu mai vreau Gigabyte. Am avut 2 Asus de care am fost foarte multumit la vremea lor (de fapt o placa de baza Asus AM2, veche de 10 ani, functioneaza acum perfect in sistemul parintilor).

Sunt tentat sa imi cumpar Asus PRIME B350-Plus care are un pret bun acum la Mediagalaxy/Altex (425lei). De asemenea, am nevoie de 8 porturi SATA si as vrea sa cumpar Asus PRIME x370-Pro care este la un pret bun, 731lei la Mediagalaxy/Altex (dar mi se pare prea mare diferenta de pret pentru inca 2 porturi SATA).

Referitor la memorie, am un kit 2x8GB la 2133MHz cumparat ieftin de BF2016 (pe vremea aia inca nu aparuse Ryzen, nu se stia ca are nevoie de DDR4 3200MHz ca sa straluceasca). Asa ca nu sunt momentan tentat de o/c la RAM. Dar la un moment dat voi face upgrade la RAM, placa de baza o schimb mai greu.

Ce sa iau? Merita X370 fata de B350? In continuare am o afinitate pentru Asus.
    Voi face o/c la procesor. Ca si cooler am un Thermalright Ultra 120 Extreme (astept sa imi vina prinderea AM4 din Germania), iar ca sursa am un Seasonic de 550Watt 80PLUS Gold.

9. Back To Top | #9
    Wow, ai cumparat RAM acum aproape 1 an.
    De ce nu il vinzi si mai pui putin si iei de 3000. E pacat sa tii Ryzenul pe 2133.

Cu privire la placa de baza, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji prea multe. Din ce stiu procesorul nu duce oc foarte mult, deci limitarea mai degraba de acolo vine. Bafta.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

10. Back To Top | #10
    Sunt putine placi ce suporta 3200 ram.
    Eu am un x370 si mai sus de 2666 nu am reusit sa'l duc...in conditiile in care el e de 3000. Si am o placa de baza msj x370 pro carbon ac. Iar la frecventa asta proc sta la 3000. Am incercat sa'l urc...dar daca il urc...imi duce ramul in 2133

11. Back To Top | #11
    Registered User Hop Tzop's Avatar
    Eu zic ca MSI B350 Tomahawk/Gaming Plus este una din cele mai ok la raportul pret/specificatii/performanta. Permite si overclocking avand heatsink-uri pe VRM, USB 3.1, M.2 pci-ex4, support pentru multe memorii ram, inclusiv cei de 3200 si la 3200 are mult mai multe modele decat competitia, cred ca undeva la 30-40 de modele. Cel mai bine verifici pe site-ul lor daca modelul care intentionezi sa il cumperi este in lista de memorii suportate. Pe partea audio sta destul de bine, 7.1 direct pe spate, este un chip mai vechi dar destul de de bun.

Singurul dezavantaj care il pot gasi este numarul de porturi SATA, doar 4.

- Placa de baza: Gigabyte GA-EP45-UD3R
    - Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 + Scythe Samurai ZZ
    - Ram: A-Data Gaming Edition 2x2GB + OCZ Fatal1ty 2x2GB @ 800Mhz
    - Placa Video: PowerColor TurboDuo HD7790 1GB GDDR5 OC

- HDD: Seagate Barracuda 500GB + WD 1TB Blue.
    - Sursa:
    Seasonic S12II Bronze 520 W
    - Carcasa: GMC X-22-R
    - Placa de sunet: E-MU 0404 USB 2.0
    - Boxe: Tannoy Reveal 502
    - Monitor: LG 24MP48HQ-P

12. Back To Top | #12
    Cerinte minime de dotari: 2 sloturi PCI-e 16x (mecanic, electric pot fi si 8x) pentru placa video si controllerul SAS, 4 module de RAM, 6 porturi SATA (ideal 8 pentru ca nu as mai pune controllerul SAS).
    Oricum, cred ca voi mai astepta sa apara Intel i5/i8 seria 8xxx poate si BF2017 poate apar preturi mai mici la procesoare.

13. Back To Top | #13
    Registered User funslave's Avatar
    Pe ASUS PRIME B350M-A (mATX), R3 1300x merge la 4025 MHz, R5 1500x la 3925, memoriile Corsair M2B3000C15 intra la 3066 MHz, iar BIOS-ul nu este cu nimic mai prejos decat modelele ASUS pe chipset X370. Adica ai aceleasi setari posibile pentru FID, DID, voltaj SoC etc. Nu are radiatoare pe VRM, dar se descurca binisor si fara. A stat la max 45 de grade intr-o Zalman R1 cu 4 ventilatoare de 120.

Placa nu are 2 sloturi PCI-E 16x. Pretul este sub 400 RON.
    contact: 0740 258 973 L-V dupa ora 20 sau oricand in weekend, mistret04 pe YM

Nu trimit in provincie.

14. Back To Top | #14
    Da, ar fi fost prima mea optiune Asus PRIME B350M-A (mATX), doar ca are 1 slot PCI-e 16x si 2 sloturi PCI-e 1x. Modelul concurent ar fi GIGABYTE AB350M-GAMING 3, are 2 PCI-e 16x, costa 405lei, dar nu mai vreau in sistem placa de baza de la Gigabyte (am deja, nu sunt multumit etc).

15. Back To Top | #15
    Registered User scutyjunior's Avatar
    Iti recomand cu caldura MSI B350 Pc Mate. Are radiatoare suficiente pe vrm, merge mem cu ultimul bios peste 3200mhz (in marea majoritate a cazurilor trebuie cipuri Samsung), dar nu are decat 4 sata (sincer nu vad rostul la n hdd in calc - un singur hdd de minim 4tb in calc, restul de backup outside), usb tip c, placa sunet chiar buna, usb 3.0 cate vrei samd.

16. Back To Top | #16
    Da, este ok un HDD de 4TB, dar costa mult si daca pica, am pierdut tot. Plus viteza mai mica.
    Mai multe HDD-uri in sistem inseamna preturi mici (le-am strans de-a lungul anilor, cel mai vechi de 640GB il am din 2008) si viteza mai mare prin impartirea task-urilor. De exemplu: torrentele sunt pe un HDD, VM-urile sunt pe alt HDD, filmele pe un al treilea HDD. Daca vreau sa codez ceva (am TV non-smart cu port USB care nu stie sunet DTS) citesc filmul sursa de pe un HDD si il scriu pe alt HDD. Sistemul de operare, programele si jocurile sunt pe SSD, iar documentele personale (poze, filme) sunt copiate pe 4 HDD-uri pentru redundanta.

17. Back To Top | #17
    Registered User Hop Tzop's Avatar
    Quote Originally Posted by scutyjunior View Post
    Iti recomand cu caldura MSI B350 Pc Mate. Are radiatoare suficiente pe vrm, merge mem cu ultimul bios peste 3200mhz (in marea majoritate a cazurilor trebuie cipuri Samsung), dar nu are decat 4 sata (sincer nu vad rostul la n hdd in calc - un singur hdd de minim 4tb in calc, restul de backup outside), usb tip c, placa sunet chiar buna, usb 3.0 cate vrei samd.
    Este identica cu Tomahawk si Gaming Plus. Decat culorile difera.

- Placa de baza: Gigabyte GA-EP45-UD3R
    - Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 + Scythe Samurai ZZ
    - Ram: A-Data Gaming Edition 2x2GB + OCZ Fatal1ty 2x2GB @ 800Mhz
    - Placa Video: PowerColor TurboDuo HD7790 1GB GDDR5 OC

- HDD: Seagate Barracuda 500GB + WD 1TB Blue.
    - Sursa:
    Seasonic S12II Bronze 520 W
    - Carcasa: GMC X-22-R
    - Placa de sunet: E-MU 0404 USB 2.0
    - Boxe: Tannoy Reveal 502
    - Monitor: LG 24MP48HQ-P

1.  

Bookmarks

Bookmarks