Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 109

Thread: Intel Coffee Lake

1. Back To Top | #1
    Registered User

Intel Coffee Lake

Salut !

Ce parere aveti despre acest nucleu ?

Oare merita cumparat tinand cont ca placile pe chipset Z370 nu or sa suporte urmatoarea generatie de procesoare pe 10nm? Din ce am citit in vara 2018 e posibil iar schimbarea .

S-a inceput acest ping-pong de catre Intel din cauza concurentei Amd care in sfarsit a reusit sa provoace putina panica , dar bine fac si merita sustinuti .
    Preturile cu care vin in Romania o alta problema , de ex daca in Sua i7 8700k costa 360 $ , la noi bineinteles undeva la 450 $ adica 1800 ron . Placile de baza la fel , platim enorm pt salariile de la noi .

Am scris toate astea pt ca in momentul de fata pc-ului meu desktop ii lipseste un kit mobo+proc+ram si folosesc un laptop .

Nu sunt gamer inrait , dar as vrea ca urmatorul kit sa il tin in jur de 3 ani si doar pe partea video sa fac imbunatatiri .
    4k reprezinta investitii enorme si inca sunt lipsuri pt un joc fluent , deci 1080p este suficient .

Astept parerile voastre si sper sa nu inceapa discutii de fani gen intel vs amd , ideea e ce este mai bine pt noi , nu pt ei .

Multumesc !

2. Back To Top | #2
    Registered User KodiaK's Avatar
    Procesorul nu il schimbi anual, deci e irelevant ce o sa apara in 2018. Orice i7 iti iei acum de la 4790K in sus (ma refer ca generatie) o sa te tina lejer 3 ani.
    Iar daca mergi pe 6 core, atunci 8700K te va tine 5 ani fara probleme.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

3. Back To Top | #3
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Doar i3 merita pentru bugete reduse, in rest nu merita decat daca ai procesor mai vechi decat 2500k.
    Apare canonlake care e arhitectura noua, coffe e doar un kaby cu 2 nuclee in plus.
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

4. Back To Top | #4
    Cannonlake face parte din arhitectura Skylake si nu este decat un CoffeLake pe 10nm.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Dar apar si i5 8500 sau 8600 ? Pe mine nu prea ma intereseaza partea de OC , implica si partea de racire serioasa , alta investitie majora ...

O sa ajung la un maxim i7 8700 . Oare se merita sa iau o placa pe Z370 pt componentele de calitate si poate o stabilitate mai mare ? Poate urc ramii pe la 3000 macar .

6. Back To Top | #6
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    E 150 lei un cular decent, daca iei placa de baza scumpa ar fi pacat sa nu il ridici pana la 5ghz.
    Ram minim DDR3200 ca sa nu te traga in jos.
    Merita Z370 daca prinzi o oferta.
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

7. Back To Top | #7
    Totul depinde. Depinde ce frecventa vor suporta placile fara Z. Poate vor trece de 2400, 3000 deja ar fi ok, depinde la ce il folosesti. Depinde ce temperatura ai vara in casa. De ex, eu la apartament ating 30 grade cand e val de caldura, iar la tara am 27. Se tot vehiculeaza 5ghz pe aer, dintr-un test devenit viral, dar n-o lua de buna, are aceeasi pasta. Poate ma insel, dar eu suspectez ca nu e asa simplu. In acel test 8700k avea cu 5gr peste 7700k in stock. La 5ghz e pe un cooler de 400 lei, turat la 1300rpm, adica zgomot perfect audibil, la 28 gr ambient si sarind de 80gr. Apoi, acel cpu poate e un sample ales special, mari sanse sa fie, nu cred ca le-au dat ultimul rebut.
    In concluzie, dupa mintea mea, 8700k pe aer merita daca nu ai peste 28gr vara in camera, daca suporti un mic zgomot (non k ar merge silent total), daca iei un cooler pe aer mare, gen Noctua D14/15, daca te simti confortabil vazandu-l trecand de 80gr uneori si daca exemplarele vandute nu vor diferi mult de cel primit de lab5o1.

Asta daca encodezi, faci randari etc. Daca doar joci, tot ce am scris nu e valabil, ca jocurile iti lasa 4-5 gr headroom fata de programele ce tortureaza un cpu, deci merge 8700k perfect.
    Eu, de ex, avand uneori 30gr ambient, racire pe aer inaudibila, encodand si nesuportand sa-l vad aproape de throttling sau sa-i fac delid, am luat 7700 in loc de 7700k.

8. Back To Top | #8
    Nu m-as grabi pana la generatia Tin Can Lake.

9. Back To Top | #9
    Registered User slashback's Avatar
    Pentru mine, cei de la Intel nu sint decat niste pacalici disperati sa ia banii la fraierii disperati sa tina pasul cu minciunile lor. Vai gen4 e mai buna ca gen3, dar gen6 va fi exploziv de buna dar mai proasta ca gen7 care e deja depasita de gen8. Si AMD-ul scoate niste porcarii uneori, dar macar nu te jupoaie de bani.

10. Back To Top | #10
    Stii ca nu te puni nimeni sa faci upgrade la fiecare generatie
    Eu am trecut de la gen1 la gen6 si s-a foarte tare upgrade-ul. Probabil ca urmatorul upgrade o sa fie pe la gen10-11 (sau echivalent AMD).

11. Back To Top | #11
    In toamna 2015, la trei luni dupa lansare, i7-6700k avea preturi cuprinse intre 1600 lei -1700 lei iar azi e 1658 lei
    La inceputul lui 2017, este lansat i7-7700k si multa lume spera ca preturile la i7-6700k vor scadea drastic, intr-un timp extrem de scurt, pentru ca i7-7700k avea preturi cuprinse intre 1600 lei - 1700 lei iar azi e la 1540 lei
    In toamna lui 2017 este scos pe piata i7-8700k la 1800 lei, care dispare instant din stoc, ramane lipsa si azi la 1739 lei box, mai ieftin decat tray, care-i listat la 1745 lei...
    https://www.youtube.com/watch?v=r6oV...ature=youtu.be
    De aici nu pot trage decat o singura concluzie: productie anuala foarte mica de procesoare Intel = preturi constante la generatiile vechi

12. Back To Top | #12
    Asa mare diferenta face RAM-ul (frecventa), in daily use (nu benchmarks) ?

13. Back To Top | #13
    Dupa ce ca pcgarage e singurul magazin cu seria 8 pe stoc, isi permite sa puna preturi de 1800 la i7 si 1250 pe i5, ca acum sa le scada.
    Zic, pentru ca maine trebuie sa imi soseasca 8600K la pretul vechi.

Ce gest urat..
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

14. Back To Top | #14
    Registered User
    Pai nu sunt in stoc... de unde stii ce preturi vor avea?

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by Ahbar44 View Post
    Pai nu sunt in stoc... de unde stii ce preturi vor avea?
    Cand m-am uitat adineauri era 8600k pe stoc, doar 1 produs. Care s-a dat..
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

16. Back To Top | #16
    Registered User
    erau in stoc si s-au dat repede , iar preturile sunt destul de mari , sa avem pputina rabdare sa intre si pe emag si restul

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by AlienSquare View Post
    Dupa ce ca pcgarage e singurul magazin cu seria 8 pe stoc, isi permite sa puna preturi de 1800 la i7 si 1250 pe i5, ca acum sa le scada.
    Zic, pentru ca maine trebuie sa imi soseasca 8600K la pretul vechi.

Ce gest urat..
    i5-8600k este la 258$ +19& TVA = 307.02$ = 1228 lei, in timp ce acum pretul de listare PC Garage este 1217,26lei
    Chiar nu inteleg de ce zici ca-i un gest urat?

18. Back To Top | #18
    Ziceam pentru ca l-am comandat ieri la 1250 lei.

19. Back To Top | #19
    Banuiesc ca, atunci cand va reintra in stoc i5-8600k, pretul va fi peste 1217.26 lei, toata stratagema cu pretul scazut, la produsele care nu-s in stoc, tinand de marketing-ul firmei.

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by Gerwlix View Post
    Banuiesc ca, atunci cand va reintra in stoc i5-8600k, pretul va fi peste 1217.26 lei, toata stratagema cu pretul scazut, la produsele care nu-s in stoc, tinand de marketing-ul firmei.
    Nu totdeauna. Eram suparat, tocmai ca aveau un procesor pe stoc (1 bucata, ca pot vedea stocurile), si s-a dat pana mi-a dat Alex10X reply. Nu ca as fi luat-o, dar ziceam asa, ca e urat...
    Nu cred ca avea sens sa ma uit la ceva ce nu e in stoc...

1.  
Page 1 of 6 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks