Salut,

Caut sa fac un upgrade de sistem, dar sunt cam in urma bine cu noutatile si tehnologiile actuale pe partea hardware. Asa ca as avea nevoie de putin ajutor.
Ce vreau de la sistem:
- sa il folosesc ca pe un video player pentru orice fel de continut, inclusiv 4k
- sa functioneze ca un NAS - doar DACA e o idee buna; varianta ar fi sa iau NAS separat. eu vreau sa am un hub central cu filme, poze, etc. la care sa aiba acces mai multa lume pe mai multe device-uri, independent. imi trebuie separat sau nu?
- vreau sa fac editare video chiar si in 4k, pentru filmulete personale. ce componenta e responsabila pentru asta: procesor, video sau RAM?

In principiu vreau o solutie cu care sa scap de batai de cap, nu vreau sa stau toata ziua cu nasul in el. Poate il folosesc si la vreun joc, dar mai rar. adica pot alege o placa video mai buna daca e o diferenta foarte mica, altfel nu are rost.

Sunt un pic indecis cu bugetul pentru ca nu mi-e mie foarte clar ce necesita partea de editare. Pentru un HTPC am inteles ca ma descurc si pe la 2500 lei, evident cu cat urc mai sus cu atat mai bine. Un buget de 4000 ar fi suficient pentru HTPC + editare fara batai de cap? Nu zic nu nici la un buget mai mic .

Imi trebuie cam tot in afara de monitor - am deja un Dell de care sunt multumit. Oricum, majoritatea timpului va fi folosit pe un TV. Si cumva legat de asta: aveti idee de o placa grafica care sa aiba 2 iesiri HDMI?

Multumesc.