Results 1 to 10 of 10

Thread: Achizitie placa sunet

1. Back To Top | #1

Achizitie placa sunet

Salutare dragilor ,merita sa dau 30 lei pe aceasta placa de sunet Asus supreme fx powered by creative ?
    Este mai buna decat realtek-ul integrat Realtek® ALC887
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie placa sunet-s-l300.jpg  

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Una din cele mai struto-camile in existenta. Analog Devices 1988B, strict softurile X-Fi de la Creative si iaca puse pe un riser de desteptii de la Asus. Daca vrei placa de sunat dedicata, ia vreun Asus Xonar (daca le mai fac, mi-e lene sa caut acum) sau un Creative Z-Blaster (dar asta doar cu conditia sa sesizezi diferenta fata de onboard, altfel nu se justifica). A si driverele Creative te fac sa te iei cu mainile de cap, sunt "extraordinare". Dar si cand merge, yay!
    Pe partea ailalta, daca mergi pe optic in loc de analogic acolo da, nu prea mai conteaza prin ce placa de sunet iese, dar si setup-ul receiver/boxe e in alta zona de pret.

Disclaimer - mi-s pe placi de sunet Creative de la AWE64 Gold incoace, pentru cine is mai aduce aminte.

My 2 cents.

3. Back To Top | #3
    am de multi ani un creative megaworks thx 550 ,si ma gandeam ca se inpaca bine cu placa,am vazut ca scrie pe ea creative ,am avut acum 2 ani un creative audigy se si mi se parea mult mai buna decat realtek-ul integrat de pe ga 970a-ud3 care avea realtek 889 (cred ca mai buna ca actuala) ,am iesire optica pe plca de baza ,dar aici deja vb de sf-uri nu vreau,si nici nu imi permit sa schimb sistemul audio

4. Back To Top | #4
    Sigur chestia aia merge pe orice placa? Ca parca Asus avea niste modele compatibile doar cu cateva placi d-ale lor. Oricum, din ce vad in google pics, nu cred ca merita osteneala.

Daca iti iei o placa Creative care nu se mai produce asigura-te inainte ca are driver de Windows 10 ca e posibil sa nu aiba.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #5
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Nu merge pe orice placa, din cate imi amintesc e un pci express custom.
    "People will read again."

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Aken_Bosch View Post
    A si driverele Creative te fac sa te iei cu mainile de cap, sunt "extraordinare". Dar si cand merge, yay!

Disclaimer - mi-s pe placi de sunet Creative de la AWE64 Gold incoace, pentru cine is mai aduce aminte.

My 2 cents.
    Pai ori ai ramas la AWE64, ori undeva prin 2007, ca de atunci sunt zvonurile si povestile astea cu driverii Creative.
    Am AE-5 acum, am avut SBZ, SBZx, mai multe X-Fi, nu am avut o singura data probleme cu driverii.

7. Back To Top | #7
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Eu unul am renuntat la placa audio dedicata - tocmai ce luasem un Fatality pe care l-am vandut, ca si x-fi xtreeme music ...

merg pe HDMI output prin TV in Z-5500. Am pierdut 5+1 in jocuri dar oricum nu ma mai prea joc. In rest merge excelent (DTS, DD). In caz ca totusi vreau 5+1 onboard-ul nu e chiar atat de rau ca la vechiul ASRock ...
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by Alexandrus View Post
    Pai ori ai ramas la AWE64, ori undeva prin 2007, ca de atunci sunt zvonurile si povestile astea cu driverii Creative.
    Am AE-5 acum, am avut SBZ, SBZx, mai multe X-Fi, nu am avut o singura data probleme cu driverii.
    Si eu am AE-5, overpriced dar o placa foarte buna.

Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Eu unul am renuntat la placa audio dedicata - tocmai ce luasem un Fatality pe care l-am vandut, ca si x-fi xtreeme music ...

merg pe HDMI output prin TV in Z-5500. Am pierdut 5+1 in jocuri dar oricum nu ma mai prea joc. In rest merge excelent (DTS, DD). In caz ca totusi vreau 5+1 onboard-ul nu e chiar atat de rau ca la vechiul ASRock ...
    Cred ca te-ai dezobisnuit. Eu dupa ce am avut niste probleme cu X-FI Champions, nu am rezistat 1 ZI pe onboard (am Z370) fara sa dau comanda de placa noua, desi recunosc ca pe casti m-a afectat cel mai mult.
    Am Z906 o versiune mai noua a aceluiasi sistem, si placa de sunet AE-5 ofera un sunet ceva mai bun (chiar daca pierzi DD si DTS, neavand la placa), este vb de un DAC mai nou si o calitate overall mai buna a placii fata de ce ofera sistemul.
    Dar nu e diferenta de la cer la pamant pe boxe fata de logitech simplu, cat sa merite 700 lei, si in mod sigur diferenta este si mai mica cu o placa mai ieftina, deci faci bine ca nu mai iei.
    Dar pt casti e major difference in gaming si muzica, orice. As compara o placa de sunet buna vs onboard cu SSD vs HDD, cam asa mi se pare diferenta.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

9. Back To Top | #9
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    NU folosesc casti

Outputul fiind digital in 95% din cazuri (exceptie fiind unele jocuri daca chiar vreau 5.1) nu pierd din calitate prea mult. Nu stiu daca DAC-urile de pe un creative sunt mult mai bune decat cele de pe Z5500 si nici nu cred ca ar reprezenta o problema.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #10
    DA!!!!Nu trebuie sa vb cu caps look.

Ce vrei la amaratul de mine care trebuie sa stea 90% cu castile puse )
    E mai bun DAC-ul, ba chiar conversia, outputul, dar nu renteaza la amaratul de Z5500/Z906. Doar pe casti e diferenta mare.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

1.  

Bookmarks

Bookmarks