Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Recomandare PC ~3500RON

1. Back To Top | #1

Recomandare PC ~3500RON

Salut baieti,

Am venit cu o rugaminte, vreau sa vand laptopul actual un ROG G750J(l-am postat si pe forum de vanzare, daca e cineva interesat) si vreau sa cumpar un desktop PC mult mai performant.
    Am un monitor Benq XL2411 24" si vreau sa pot sa joc toate jocurile pe ultra high, sau ma rog, aproape de asta

Bugetul meu este undeva la 2000 si ceva(cat iau pe laptop) + inca vre-o 1500-2000 RON de la mine, deci undeva la 3500-4000 RON.

Initial am vrut o combinatie de Ryzen 5 1600 cu un GPU 1060 de 6 GB, dar apoi m-am gandit ca as putea sa iau altceva mai bun. Am vazut pe forum un baiat care vinde kit-uri CPU(ryzen) + MB la preturi ok, poate stiti voi mai multe.

Am gasit un 1070 la 1800 RON, care m-ar incanta. As vrea sa imi recomandati restul configuratiei pe langa, un CPU potent si o placa de baza potrivita, dar si restul componentelor.

Astept recomandari (voi folosi link-urile cu referal daca este cazul pentru a face achizitiile).

In momentul de fata joc doar CS:GO si PUBG(pe ultra low), dar as vrea sa pot juca PUBG ultra high sa imi meaga mai mult decat perfect, si Battlefield 1.

2. Back To Top | #2
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Recomandari iti vor face baietii mai priceputi decat mine, dar eu iti zic doar atat. PUBG nu se joaca pe ultra/high.

3. Back To Top | #3
    Ok, foarte corect. Cum nici CS:GO nu se joaca pe high. Dar e bine sa sti ca duce. Pana la ultimul update (ultimele zile) de la PUBG nu il puteam juca nici pe ultra LOW, asa ca nu am avut ocazia sa joc prea mult.

Un I5 Coffe Lake (8400 sau 8600) cred ca v-a fi procesorul, m-am mai uitat putin si cred ca e ce trebe.

4. Back To Top | #4
    https://www.techspot.com/article/155...cs-benchmarks/

Pentru PUBG ultra/high numai placa video consuma tot bugetul sau mai mult. Plus ca PUBG nu merge mai mult decat perfect orice hardware ai avea, va trebui si un procesor cu performanta single core cat mai mare, si o placa video nVidia cu performanta cat mai mare sa mearga cat de cat decent.

BF1 ultra/high si mers mai mult decat perfect inseamna cel putin un GeForce 1060 pentru 1080p (ideal un 1070) si un procesor quad core cu hyperthreading. 1440p ar fi GeForce 1070/1080, 2560p 1080/1080 Ti.

5. Back To Top | #5
    Cum ziceam, vreau sa cumpar un 1070 SH sau in cel mai rau caz 1060 6GB

Procesor am vazut ca I5-ul Coffe Lake fie el 8400 sau 8600 e destul de bun, incerc sa fac un sacrificiu sa iau 8600. Vreau sa imi recomandati restul componentelor care ar merge bine cu acest procesor si gpu. Placa de baza in special, o sursa buna, un SSD,

6. Back To Top | #6
    daca vrei pubg uite aici:
    https://www.techspot.com/article/155...cs-benchmarks/

iti recoumand cea mai buna placa video si procesor ryzen 1600
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

7. Back To Top | #7
    @AlienSquare: e fix articolul pe care l-am dat si eu. Daca vrei performanta buna in PUBG conteaza enorm si procesorul, mai precis performanta single core a lui. Un i5 e peste orice Ryzen la acest capitol.

Uite aici articolul despre procesoare:
    https://www.techspot.com/article/153...pu-benchmarks/

Sincer, nu stiu daca merita totusi atata efort jocul. Este unul dintre cele mai prost optimizate jocuri pe care le-am jucat din toate punctele de vedere: fara optimizari CPU, fara optimizari GPU, fara cine stie ce grafica si cu un netcode dubios.

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Nici streamerii de PUBG cu 8700k si 1080Ti nu stau cu toate pe ultra, agata chiar si cu o asa configuratie.

Daca omul ia un 1070 sh si un i5 coffee lake, o sa fie ok in 1080p.

9. Back To Top | #9
    Au inceput sa il optimizeze, normal ca nu era optimizat in versiunea Beta.
    Bun PUBG e doar un joc, probabil o sa apara alte jocuri care vreau sa le joc si sa mearga ok. Nu o sa imi fac tot PC-ul in jurul PUBG-ului, e doar un punct de reper sa zic asa.

I5 8400(sau 8600) + GTX 1070 o sa fie CPU si GPU, mai trebuie o placa de baza buna, 8 sau 16 GB RAM si o sursa. Sugestii ?

10. Back To Top | #10
    Daca vrei single core performance, e aiurea sa iei i5 8400 caruia nu ii poti face oc si sta la frecventa stock. Ori iei 8600k sa ii dai blana pana la 4500++ ori ryzen 1700 pe care il duci la 4k si diferenta de bani o bagi in placa video.

11. Back To Top | #11
    Bun, mersi de sfat. O sa iau I5-8600 , un GTX 1070 sh, am nevoie de sfaturi legate de placa de baza, rami, sursa. Se accepta si link-uri interne din forum, am vazut ca e cineva care vinde rami, merge de oriunde. Mersi
    Procesor Intel® Core™ i5-8600K Coffee Lake, 3.60GHz, 9MB, Socket 1151 - Chipset seria 300, BOX

12. Back To Top | #12
    Registered User
    Pentru 100 de euro in plus iei un I7 8700 K.
    Vezi ca site-ul C e l . ro sau dc shop gasesti acelasi procesor cu 200 lei mai ieftin.
    Intel Pentium G4400, Skylake, 3.38 Ghz, Asus Z170-P, 32 Gb DDR IV 2x16Gb Dual Channel, Corsair Vengeance, 3000 Mhz, WD 320 Gb SATA 1 + Seagate 500 Gb SATA 2 + WD 1Tb, Sata 3, Asus Nvidia Geforce GTX 1050 Ti, 4 Gb OC, Samsung SyncMaster 2243, 21.5 inches

13. Back To Top | #13
    Salut,

Nu recomand 8700K, pentru ca fata de 8600K (cu putin OC) sunt 0 diferente. Cred ca trebuie sa mai treaca vreo 2 ani sa se separe procesoarele in gaming, iar suma de bani diferenta mai bine s-ar duce in placa video.
    8600K este cel mai pun procesor la ora actuala ca perf de top si pret ok.

Placa de baza recomand: Placa de baza MSI Z370 PC PRO - PC Garage
    O detin si este foarte stabila, imi place ca la overclock nu baga voltaje aiurea. 8600K merge la 4.7Ghz si 4.4Ghz cache cu 1.24v maxim. Deci nu mai e nevoie sa te complici cu offset la voltaje sau altceva.
    RAM a mers oc de la 2800 la 3200 (am Adata Gamix).

Pt oc moderat este excelenta, pt oc sa zicem 4.9-5 si mai sus, nu va face fata. Acolo trebuie placi mai serioase.
    Daca te decizi si o iei te pot ajuta cu setarile pe care le-am facut in bios ca sa nu mai pierzi timpul.

RAM 16GB, mi-as incerca norocul cu astea: Memorie Patriot Viper 4 Series 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit - PC Garage
    Sau daca gasesti oferta mai buna, dar as urmari dual channel de 3200, sau 3000 si sa incerc sa le duc la 3200. Corsair sunt ok, dar la capitolul OC stau destul de prost, cu greu duc 100-200 Mhz in sus.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

14. Back To Top | #14
    Clar 8600, am citit si eu review-uri si din ce am vazut chiar e blana. Ram o sa iau de 8 GB deocamdata, urmand sa mai iau o placuta peste cateva saptamani. Vad ca nu le gasesc pe bucati, poti sa imi recomanzi altceva ?? cam pana in 500 ROn.

Recomanda-mi te rog o placa de baza care sa o gasesc pe emag daca te rog ~700 RON

Si foarte important, O SURSA !! Vreau sa comand azi toate componentele(cu exceptia GPU)

15. Back To Top | #15
    https://www.emag.ro/placa-de-baza-ms.../pd/DFGS9HBBM/
    e asemanatoare la perf cu ce am eu.

https://www.emag.ro/sursa-seasonic-6.../pd/ECBV2BBBM/

sau ceva mai bun si modulara:
    Sursa Seasonic Focus+, 80+ Platinum, 550W - PC Garage

la RAM e mai bine un modul de 8gb daca iti iei mai tarziu inca 8.
    Last edited by AlienSquare; 12-01-2018 at 16:08.

16. Back To Top | #16
    Gigabyte GeForce GTX 1070 WINDFORCE OC 8GB DDR5 256bit

merge ? nu prea gasesc alti producatori in stoc. pe pcgarage nu mai este deloc ^_^

17. Back To Top | #17
    Ai gasit-o la magazin? Ce pret?

Eu am avut exact aceasta placa in teste 2 saptamani si pe urma am returnat-o.
    Este silentioasa si relativ rece. Dar nu prea mergea in oc, avand 1 singura alimentare de 8pin si cooler bun, dar nu exceptional. Oricum, gtx 1070 nu prea duc foarte mult oc in general, din cauza de prea mic nr de cuda cores, dar pentru stock este ok. Va duce full HD in ultra in mai toate jocurile la 60+ fps, dar nu va atinge 100.

18. Back To Top | #18
    2500 RON. Ai alta recomandare de placa video ? Bine, cred ca e ok si asta, nu ma pasioneaza OC

19. Back To Top | #19
    Ia-o cat mai repede.

M-am uitat pe cateva site-uri si deja GTX 1060 3GB a ajuns 2000 lei, iar cea de 6, peste 2400... :|
    Sau iei una mai slaba Placa video ASUS GeForce GTX 1060 Phoenix 3GB DDR5 192-bit - PC Garage
    pana lanseaza astia placile seria 2000 adica la vara. Poate isi revin preturile ca a explodat piata.

20. Back To Top | #20
    Registered User error8's Avatar
    Nu-ti lua placa video acum. Piata trece printr-o perioada unica a preturilor momentan, cererea probabil depaseste de cateva ori oferta. Dai pe un 1070 cat ar trebui sa dai pe un 1080 sau chiar si mai mult. E aberant.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks