Results 1 to 12 of 12

Thread: Sfat in configurarea corecta/echilibrata a unui sistem modest

1. Back To Top | #1

Sfat in configurarea corecta/echilibrata a unui sistem modest

Salutare,

As dori parerea voastra cu privire la urmatoarea configuratie:

- MB: MSI P43-C51 (LGA775, Intel P43 - FSB 800/1066/1333MHz, DDR3 800/1066/1333MHz Dual-Channel)

- CPU: Intel Pentium Dual-Core E5400 (2.7 GHz, FSB 800MHz)

- RAM: Corsair XMS3 2x2GB DDR3 (1333MHz, 9-9-9-24)

- HDD: Western Digital Caviar Blue 500GB (7200RPM, 16MB Cache)

- Video: Gigabyte GeForce GT 730 (PCIe 2.0 x16, nVidia GeForce GT 730 - 700MHz, 2GB DDR3 - 1600MHz)

- Sursa: Chieftec Smart PSF-400B (400W)

Sunt, evident, componente din alte timpuri si probabil nici la vremea lor nu excelau pe vreun plan. Lucrul care m-a atras ar fi ca nu m-au costat nimic si sunt practic noi. Dincolo de faptul ca "functioneaza" impreuna, nu ma pricep sa spun despre ele si de asta apelez la voi...

As dori sa stiu daca exista un echilibru intre aceste componente, iar daca nu, ce merita schimbat si de ce, pentru a crea premisele unui sistem stabil? As insista pe "potrivirea" dintre procesor si memorie pe aceasta placa de baza...

Multumesc anticipat pentru interes!

2. Back To Top | #2
    Daca il folosesti pentru chestii uzuale: internet, filme, muzica, poti adauga un SSD. Chiar si foarte ieftin, daca ai windowsul pe el, va face diferenta chiar si la acest pc

Altceva nu ai ce sa pui, componentele sunt egal de slabe.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

3. Back To Top | #3
    La PC nu prea există "ceva trage mai tare ca restul".

Nici nu poate. Oricât de tare ar fi procesorul, la un moment dat îl va opri ceva - placa video de obicei.

Același lucru poate fi spus despre placa video.

Dacă nu faci nimic solicitant pe el, nu prea contează.
    Un SSD s-ar putea să te ajute. Pui Windows pe el și programele cele mai folosite.
    E o investiție de vreo 200 de lei pe unul de 120GB.

4. Back To Top | #4
    Multumesc,

La un SSD ma gandeam si eu in prima instanta. Am observat insa ca si cele mai slabe, actuale, au interfata SATA3. Daca la mine va merge la viteza interfetei SATA2, va fi o diferenta relevanta fata de clasicul HDD?

Insist totusi pe aceasta "potrivire" intre procesor si memorie. Mi s-a spus ca memoria de 1333MHz ar fi prea buna pentru procesorul cu FSB 800. Poate fi o afirmatie adevarata? Ar trebui sa fie ambele la 800MHz? Am incercat sa citesc ceva pe forumurile straine de OC dar m-am pierdut in calculele lor si n-am inteles mare lucru...

5. Back To Top | #5
    SSD poti sa iei oricare pe SATA. In principiu eu as lua cel mai ieftin daca e pt sistemul dat, si in fct de ce capacitate e nevoie. Daca vrei sa il tii si pt un viitor pc, recomand Samsung 840 EVO.

La RAM nu ai de ce sa iti faci griji nu e mai bun decat procesorul, ba chiar mi se pare cam la fel de slab.
    DDR3 la 1333MHz e la cea mai mica viteza (ddr3 pleaca de la 1333 si ajunge pe la 2400). Faza cu 800 FSP corelata cu 800 frecv la RAM era ceva de pe timpul ddr2. DDR2 avea alt timing, si era recomandat ca sa aibe viteza minim 800 ca sa egaleze FSB de la procesoarele Intel. La DDR3, DDR4 nu mai are absolut nicio relevanta modulele de RAM fiind construite cu alt timings si nedepinzand in niciun fel de FSB.
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

6. Back To Top | #6
    Moderator Ivan's Avatar
    La aceste specificatii nu prea conteaza potrivirile, timingul memoriei sau fineturi din astea, trebuie sa ai RAM destul (6-8 GB ar fi sensibil mai buni decat 4) si un SSD ieftin.
    Daca nu te deranjeaza ca trebuie cooler mai bun - poti cauta un Xeon E5450 sau similar adaptat pentru 775.

7. Back To Top | #7
    Multumesc,

Legat de SSD, repet intrebarea:

- Am observat insa ca si cele mai slabe, actuale, au interfata SATA3. Daca la mine va merge la viteza interfetei SATA2, va fi o diferenta relevanta fata de clasicul HDD?

8. Back To Top | #8
    Moderator Nekrataal's Avatar
    Da, va fi. Chiar daca ssd-ul este sata 3 si el va functiona in regim sata 2 la tine in sistem, va fi o diferenta imensa, IMENSA fata de clasicul hdd. Nu te vei mai intoarc niciodata la hdd.

9. Back To Top | #9
    Cam greu să nu te întorci la HDD când un SSD de aceeași capacitate costă o avere.

SSD pentru Windows, iar HDD pentru stocare și jocuri.
    Poți să pui și pe SSD niște jocuri, dar vei vedea diferențe doar la timpurile de încărcat.

10. Back To Top | #10
    Gasesti q6600 foarte ieftin. Placa de baza vad ca primeste q6600, e pacat sa ramai pe un dual core vechi. Dar nu te repezi la primul q6600 pe care il gasesti pentru ca vanzatorii cer preturi foarte diferite. Nu ai zis nimic de gaming dar si aici gasesti cu 50 ron placi video cu 100% mai performante decat acel gt 730.

11. Back To Top | #11
    Registered User dic1's Avatar
    Placa de baza sta prost la partea de alimentare procesor. Daca vrei sa faci upgrade la procesor, mergi pe un quad core Yorkfield cu TDP 95 Watt (vezi aici lista de procesoare suportate: Support For P43-C51 | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global).
    Ideale ar fi Q9450, Q9550 sau Q9650 pentru ca au 12MB cache si ar fi cele mai rapide. Procesorul Q6600 cosuma mai mult curent si este mai lent decat oricare Q9x50.

O alta solutie este sa incerci un Xeon socket 771 modat pentru 775. Este posibil ca placa de baza sa il recunoasca si este mult mai ieftin decat un Q9x50 la aceleasi performante.
    Uite pe aliexpres (expediaza si in Ro cu transport gratuit, doar ca platesti azi si vine pachetul prin posta dupa 4-6 saptamani), un X5472 gata modat pentru 775 care costa vreo 50lei (13.12$): Intel Xeon X5472 x5472 Processor(3.0GHz/12M/1600MHz)equal to LGA775 Core 2 Quad Q9650 CPU -in Processors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

LE: Ah, acum am vazut ca Xeon X5472 are TDP 120Watt si probabil ca iti va arde placa de baza. Recomand un Xeon E5440 (quad-core, 2.83GHz, 12MB cache, TDP 80Watt) care este modat pentru 775 si costa 13.50$ (vreo 52lei) XEON E5440 CPU 2.83GHz /LGA771/L2 Cache 12MB/Quad Core/FSB 1333MHz/45nm/ Processor close to q9650 work on 775 socket mainboard-in Processors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
    Merita sa incerci.
    Last edited by dic1; 27-01-2018 at 18:51.

12. Back To Top | #12
    Exista q6600 de 90w, eu am unul. Nu am zis de q9xxx pentru ca din ce am vazut sunt mult mai scumpe, nu merita. Pentru q6600 investitia e neglijabila cum si trebuie sa fie pentru o platforma veche.

Eu am primit gratis un q6600 si 2 gb ram ddr2. Am cumparat doar placa de baza lga 775. Aveam carcasa, hdd, dwdrom si un hd 4850. Am facut un rig de XP pentru care ai fi bagat mana adanc in buzunar acum 10 ani.

1.  

Bookmarks

Bookmarks