Results 1 to 16 of 16

Thread: Achizitie placa video

1. Back To Top | #1

Achizitie placa video

Salutare, detin un PC de "gaming" putin mai vechi la care mi s-a ars placa video si as dori sa achizitionez una mai buna. In special o sa il folosesc pentru CS:GO si probabil alte jocuri asemantoare la resurse.
    Ca si buget pot oferi pana in 500 de lei, dar as dori insa sa stiu daca pentru CS:GO ar merge si una de sub 300 lei.

Configuratia PC-ului este urmatoarea:

PROCESOR - AMD Athlon II X2 270 3,4 GHZ
    RAM - 6 GB (pot ajunge si la 8)
    PLACA DE BAZA - ASRock N68-VGS3 UCC
    SURSA - 450 W

As dori sa ma ajutati cu 2 modele de placi video, una sub 300 lei, una sub 500 de lei.

Va multumesc https://www.mygarage.ro/images/smilies/y/3.gif.

2. Back To Top | #2
    Noua sau second-hand? Ca pentru noua bugetul e cam mic, chiar si cel de 500 ron.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #3
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    ce sursa ai? nu de alta dar sa nu dai banii pe placa video si sa faca poc, sa ti-o omoare.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

4. Back To Top | #4
    Nu cred ajunge 300 de lei.

O prietenă are un 750TI și nu prea merge pe CS:GO așa bine.
    Eu am un 770 și merge peste 100FPS. Deci aș zice minim după modelul ăsta să te uiți.

5. Back To Top | #5
    E imposibil sa nu mearga cu 750ti, am avut inainte o placa AMD sapphire, nu mai stiu exact ce versiune dar e in jur de 200 de lei noua, iar CS:GO-ul mergea in 30-40 FPS uri, destul de fluid.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by ciocirlieionut View Post
    CS:GO-ul mergea in 30-40 FPS uri, destul de fluid.
    Ah pai trebuia sa incepi cu asta, adica cam ce FPS vrei sa ai. Unii considera ca un joc gen CS:GO se misca fluid de pe la 100 FPS in sus...

In cazul asta si un 1050 fara Ti este suficient.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #7
    Dacă vrei să joci competitiv, îți trebuie minim 60FPS constant.
    De preferat peste 100, dar cel puțin 60 minim.

Cu 750TI nu reușești.

În concluzie: O placă de 300 de lei nu va face față.

Deci minim GTX 770 recomand. E echivalentul unui 1050TI.
    1050TI nu știu dacă găsești la 500 de lei nou.

Eu ți-aș recomanda 1050TI-ul pentru că e mai nou și are suport mai bun. Și varianta cu 4GB.

8. Back To Top | #8
    1050ti nu găsește nici la 700 sh la ce preturi sunt acum... Și dacă găsește e din sursa dubioasa gen olx...
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by ciocirlieionut View Post
    As dori sa ma ajutati cu 2 modele de placi video, una sub 300 lei, una sub 500 de lei.
    GT 1030 o gasesti noua pe la 350-450 lei si duce CS:GO la rezolutie FHD (1920*1080) cu peste 100 fps.
    CS GO [PC] GT 1030 2GB GDDR5 & Intel Pentium G4560 & 8GB RAM - YouTube

10. Back To Top | #10
    Schimba și jegul ala de "procesor" dual core, in valoare de 15 lei.
    Bine ca investești 300-500 lei în placa video și stai cu un CPU de 15 lei.
    De evitat cu orice pret: roccatsense

11. Back To Top | #11
    Valy, parca erai pro preturi mici Merge sau nu merge CSGO cu procul ala? Aceasta e intrebarea ...
    Csgo merge si cu HD 4850 la @100 FPS. O gasesti SH cu 50 - 80 de lei. Dar nu zic sa ia 4850. Ideea e ca are destule variante pana la 300 ron. GTX 660, HD 7850, GTX 750 ti daca se mai gasesc sub 300 ron, ca am vazut ca au urcat baietii preturile si la SH. Las' ca e bine asa, o sa stea cateva luni cu ele cu pret mare si apoi o sa incerce sa le vanda cu 100 de lei ...
    Last edited by wolfenste; 11-02-2018 at 16:32.

12. Back To Top | #12
    Registered User Heaven's Avatar
    Acel procesor nu cred ca limiteaza foarte mult in jocurile vechi, esports, gen CSGO, DOTA, LOL. Avusesem un Athlon x2 5600+ si din cate-mi amintesc niciun titlu din cele de mai de mai sus nu incarca procesorul mai mult de 50%.
    Daca vrea jocuri mai noi, gen Battlefield 3+ , Overwatch, atunci acel procesor va trebui schimbat cu siguranta.

Insa perioada asta e foarte proasta pentru a cumpara componente hardware, mai asteapta o luna, doua daca poti. Nu te arunca la placi gen GT1030 pentru ca sunt praf. Daca scad preturile ai putea lua la acelasi pret ceva cu o performanta aproape dubla.

13. Back To Top | #13
    Da, conteaza ce vrei sa joci. De exemplu cu Q6600 din 2007 poti juca multe jocuri destul de recente. Dar daca vrei Witcher 3 pe Ultra sau ultimul Deus EX, iti trebuie CPU calumea.

14. Back To Top | #14
    Problema e putin mai complicata, a duce un joc inseamna pentru unii 30-40 fps si pentru altii 100+ fps. In cazul al doilea, e foarte posibil ca un procesor vechi sa limiteze chiar si un joc ca CS:GO. Ah, iar mentionatul Q6600 este mai bun decat X2 270 cu cel putin 30% in jocurile recente, care stiu sa-i foloseasca toate core-urile. Am un sistem la firma cu X2 255 (same shit dar la 3.1 ghz) si e cam rau ramas in urma, chiar si clipurile youtube 1080p merg in reluare daca nu activez video acceleration, de jocuri nici nu poate fi vorba.

15. Back To Top | #15
    Vad filme pe youtube cu E7300 si hd 4550... Asta se intampla la 1024x768, nu stiu cum ar fi la 1080p.
    Last edited by wolfenste; 11-02-2018 at 22:19.

16. Back To Top | #16
    Pai si eu, dar placa video e de "vina" pentru asta. Am avut odata probleme cu driverele si a trebuit sa dezactivez hardware acceleration, a fost un cosmar, nu doar filmele dar tot ce continea flash, chiar si unele java stuff mergeau prost. E clar ca internetul a mers si el inainte, chiar daca cerintele nu au crescut asa violent ca la jocuri.

P.S. Tot un HD 4xxx folosesc si eu pe acel sistem, nu mai stiu exact modelul. Ceva entry, in orice caz.

1.  

Bookmarks

Bookmarks