Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Opinii legate de wishlist

1. Back To Top | #1

Opinii legate de wishlist

Salutare! Acesta ar fi pc-ul care as dori sa il achizitionez(mai putin placa video). M-am documentat cat mi-a permis timpul, as dori si opinia unor persoane mai in masura sa imi dea niste sfaturi. Multumesc anticipat!

https://www.vexio.ro/vizualizare-wishlist/19785/

2. Back To Top | #2
    Mai bine mai tai de la cooler si pui la sursa.

3. Back To Top | #3
    +1, iar la sursa vezi un Seasonic, sunt mai bune.

Placa de baza schimb-o cu alta firma. Cele Aorus, se incalzesc prea tare pe VRM. Asus sau MSI sunt ceva mai bune.
    Daca recomandarea te ajuta si pt a primii 1% discount, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage.

4. Back To Top | #4
    La banii acelui Noctua ai putea lua ceva AIO. Dacă vrei să te complici cu așa ceva.

5. Back To Top | #5
    Mltumesc pentru recomandari, am facut modificari in privinta asta cat m-am priceput. Pentru acest sistem, cu o placa video 1060/1070, sursa banuesc ca e suficienta.

https://www.vexio.ro/vizualizare-wishlist/19831/
    Last edited by Stamina; 12-04-2018 at 11:31. Reason: am uitat sa adaug link pentru wishlist

6. Back To Top | #6
    Citeva opinii:
    -ai pus rami mult prea scumpi si putini, 500 lei pt doar 8GB la 3Ghz? De ce nu iei un kit 16GB la 3Ghz pt 740 lei, diferenta de bani e relativ mica per total dar in jocuri va fi simtitoare
    -inca irosesti prea multi bani pt cooler pe aer care costa cat unul pe apa- coffee lake sunt cpu-uri reci, se descurca perfect cu asta https://www.vexio.ro/coolere-si-vent...nless-version/ (si cu ocazia asta ai economisit 150 lei care merg in ramii de mai sus)
    -schimba coaja aia de SSD scump si prost cu unul pe slot M2, mai ieftin si mai bun per total: https://www.vexio.ro/ssd-uri/western...ata3-m-2-2280/
    -nu recomand hdd-uri WD, in special seriile blue/green (adica de ultra-buget), sunt f proaste - mai bine ia asta:https://www.vexio.ro/hard-disk-uri/t...-32mb-7200rpm/
    De evitat cu orice pret : combinatorul de forum, roccatsense

7. Back To Top | #7
    Registered User faraverete's Avatar
    Arata bine, cu mentiunea ca 8gb sunt la limita in 2018 si 16gb s'ar potrivi mult mai bine.
    Orice placa video ai alege, nu vei avea probleme cu sursa cu ea ( ca idee, in load un 1080 cuplat la un i7 coffee lake parca, consuma pana'n 350-400W)

Cat de repede vrei sa faci achizitia? Mi se pare ca luna viitoare apare noua generatie de la amd de procesoare.
    Diablo 3 battle tag: Faraverete#2252

8. Back To Top | #8
    SSD-ul WD Green pe M.2 e tot SATA, cu exceptia conectorului este identic cu cel in format 2.5":
    https://www.wdc.com/content/dam/wdc/...879-800083.pdf

Deci practic in afara de pret mai mic nu obtii nimic. Poate chiar pierzi un pic de performanta fata de Kingston deoarece Kingston are controller Marvell 88SS1074 (la fel ca WD Blue) in timp ce WD Green are Silicon Motion SM2256S.

Sursa Seasonic e clar o alegere mult mai buna fata de Sirtec si tine practic orice sistem atata timp cat ai o singura placa video si nu faci ceva overclocking extrem la procesor. Si da, la memorie 8 GB sunt la limita in ziua de azi.

9. Back To Top | #9
    Ambele ssd-uri sunt modele de buget, deci nu are sens sa vorbim de performanta prea mult - insa cu WD-ul cistigi faptul ca este M2, deci nu mai ai nevoie de loc irosit prin carcasa, cabluri atarnate aiurea de la sursa si placa de baza spre ssd-ul sata, plus ca e mai ieftin.

10. Back To Top | #10
    Pai nu e mai bun per total, doar e mai ieftin si mai comod de instalat. Depinde daca vrei sa optimizezi pentru pret sau pentru performanta. Plus ca sunt bani de o saorma ca diferenta, nu o suma fantastica. Raportat la bugetul total e irelevanta.

11. Back To Top | #11
    Eu as alege varianta M2 in locul unuia clasic SATA, daca as avea MB cu slot M2.
    Mai ales daca ambele sunt variante eftine, cu performanta medie - daca ala M2 e si mai eftin, si mai bine din umilul meu . de vedere.

12. Back To Top | #12
    Registered User
    @stamina, care ar fi bugetul maxim in care te poti incadra pentru un pc fara placa video si daca este neaparat necesar, sa cumperi de la Vexio? Vei folosi pc-ul exclusiv in gaming sau il vei folosi si in alte aplicatii (profesionale)?
    Intel i7 7700k, Gigabyte Z270M-D3H, KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4, 2400MHz, ASUS NVIDIA GeForce GTX 1070 STRIX, 8GB GDDR5, 256bit, Seagate BarraCuda PRO 4TB, case Cooler Master CM 690 III, Power COOLER MASTER B-Series B600 v2, 600 watts.

13. Back To Top | #13
    Nici eu nu as lua ceva ultra ieftin pe m2, doar pt ca m2, cand SATA cu cablu sunt ceva mai performante.

Pt WD Green avem:

[TR]
    [TD="class: group, colspan: 2"]Viteze De Lucru [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Citire max. [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 540 MB/s [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Scriere max. [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 465 MB/s [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Random 4KB citire [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 37K IOPS max. [/TD]
    [/TR]
    [TR="class: noborder-bottom"]
    [TD="class: specs-left"] Random 4KB scriere [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 68K IOPS max. [/TD]
    [/TR]

Iar acel Kingston:

[TR]
    [TD="class: group, colspan: 2"]Viteze De Lucru [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Citire max. [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 550 MB/s [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Scriere max. [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 490 MB/s [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: specs-left"] Random 4KB citire [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 90K IOPS max. [/TD]
    [/TR]
    [TR="class: noborder-bottom"]
    [TD="class: specs-left"] Random 4KB scriere [/TD]
    [TD="class: specs-right"] 25K IOPS max. [/TD]
    [/TR]

Ideal 4K sa fie cat mai mare, iar aici e diferenta considerabila intre cele 2.
    Kingston mi se pare best buy pt low cost ssd.
    Daca recomandarea te ajuta si pt a primii 1% discount, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage.

14. Back To Top | #14
    Un SSD M.2 SATA nu prea are rost in conditiile in care doar un M.2 PCIe 4x poate folosi cu adevarat potentialul acelui slot. Iar daca cauti detalii despre SSD WD Green gasesti doar benchmarkuri de pe siteuri dubioase din Asia si plangeri ale utilizatorilor ca nu merge la viteza din comunicatul de presa initial. De altfel cineva a si remarcat ca din PDF-ul cu specificatii linkat mai sus au disparut dupa lansare vitezele de scriere si au ramas doar cele de citire.

15. Back To Top | #15
    @ValyGerrard luasem in considerare acel kit de RAM dar acele placute nu au radiatoare, doar niste abtibilduri si am zis mai bine sa iau o placuta acum si inca una cam peste o luna. La hdd si ssd m-am uitat cam care au un rating bun pe site-urile de vanzari, o sa accept varianta optima propusa, la cat s-a comentat legat de ssd sunt putin in ceata , dar sincer pentru mine nu conteaza prea mult ca mai am un cablu doua in unitate, nu doresc o carcasa cu panou transparent in care sa se vada oricum, asa ca as opta pentru un raport pret/performante cat mai bun. @rockstar1970, sa zicem 4000, nu tin neaparat de la vexio, doar ca acolo mi s-a parut ca au preturi mai ok per total.pc-ul va fi folosit pt gaming in cea mai mare parte a timpului, mai putin pentru proiectare CAD/CAD+mysql. Achizitia as dori sa o fac undeva la sfarsitul acestei luni, dar as prefera procesor intel. Multumesc inca o data pt pareri si raspunsuri, apreciez!

16. Back To Top | #16
    Registered User
    Acel kit de RAM fara radiatoare este excelent.
    Radiatoarele au rol estetic, nu aduc absolut niciun beneficiu, plus ca unele sunt si foarte inalte si interfereaza cu multe cooler-e pe aer.

17. Back To Top | #17
    In continuare eu sunt "fan" al ssd-urilor M2, poate pt ca nu suport cabluri insirate aiurea prin carcasa cand pot evita acest lucru si oricum e vorba de 2 jafuri de ssd-uri de buget. In fine, e doar o parere.

Referitor la rami, exact cum s-a spus deasupra, daca tu preferi sa platesti pt un kit de ram la 3 ghz cu radiatoare - 1000 lei in loc de 740 lei pe unele fara asa ceva, inseamna ca tu dai 260 lei pe 2 bucati de tabla/radiatoare.
    Ceea ce mi se pare cel putin ridicol, avand in vedere ca DDR4 este relatic rece din cauza tehnologiei de fabricatie si voltajului mic de alimentare. De ce crezi ca firma le vinde fara radiatoare daca stiau ca este risc major de defectare?
    Oricum ai garantie, ce-ti pasa pana la urma? Daca chiar te temi atit de mult de temperaturi, poti lua de la chinezi cu 50 lei radiatoare pt cele 2 module de ram. 50 lei, nu 260 !

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Daca este folosit in gaming, atunci mergi pe Intel Core i5 8600k.

sistem 3600 lei fara placa video - Wishlist la ForIT
    Intel i7 7700k, Gigabyte Z270M-D3H, KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4, 2400MHz, ASUS NVIDIA GeForce GTX 1070 STRIX, 8GB GDDR5, 256bit, Seagate BarraCuda PRO 4TB, case Cooler Master CM 690 III, Power COOLER MASTER B-Series B600 v2, 600 watts.

19. Back To Top | #19
    In wishlistul tau ai pus 16GB DDR4 la 2666 Mhz mai scumpi ca cei 16GB la 3Ghz recomandati de mine mai sus.
    De asemenea ai pus un cooler cu 4 heatpipeuri mai scump ca cel recomandat de mine, cu 6 heatpipe-uri.
    Iar la sursa, ai pus un Seasonic de 520W la ~280 lei desi omul alesese Seasonicul de 620W de 320 lei, cu doar 40 lei mai scump. Oare care merita aleasa in conditiile astea?
    Sa nu mai zic de carcasa, cum sa pui tabla aia ordinara de 100 lei la un sistem de 4000 lei?

Pe scurt...se poate si mai bine.

20. Back To Top | #20
    Registered User
    @Valy, coolerul tau o fi mai ieftin cu 16 lei si o avea 6 heatpipe-uri, dar are 163 mm inaltime, versus 155 mm al meu, deci ai nevoie de o carcasa mai incapatoare, deci implicit mai scumpa.
    Carcasa nu este una ordinara cum insinuezi tu, plus ca imi permite montarea unor coolere cu inaltimea de 160 mm. In plus permite montarea unor placi video cu o lungime de maxim 400 mm. Evident ca se poate alege ceva mai bun, evident mult mai scump, insa carcasa este mai mult decat ok.
    Pentru consumul acestui sistem recomandat de mine, daca nu monteaza ca placa video o Vega 64, ci un gtx 1080, sursa aia de 520 watts este mai mult decat ok, consumul este undeva la maxim 400 watts. In plus sursa este full-modulara, un lucru pe care omiti a-l prezenta, acest aspect conducand la un pret mai maricel, dar si la lipsa cablurilor inutile prin carcasa.
    Mai raman memoriile ca subiect de discutie. Cand am facut eu acel wishlist pe ForIt nu mai gaseam acel kit recomandat de tine. Nu stiu ce s-a intamplat pe site. Este ok si kitul de memorii G-Skills recomandat de tine, este ok si modulul de 16 gb ddr4 la 2666 Mhz recomandat de mine, daca o sa verifici pe net, la Cofee Lake sunt diferente de 1-2 fps in jocuri, intre 2666 si 3000 mhz. Diferenta este mai mare in cazul procesoarelor Ryzen.

Quote Originally Posted by ValyGerrard View Post
    In wishlistul tau ai pus 16GB DDR4 la 2666 Mhz mai scumpi ca cei 16GB la 3Ghz recomandati de mine mai sus.
    Pe bune, faci caz pentru aia 4 lei diferenta? Omul a dorit memorie cu radiator pe aceasta, asa ca i-am oferit un modul de calitate. Evident ca atunci cand ar fi dispus sa ofere mai mult de 3600 lei, poate alege o carcasa mai scumpa, 2 tb in loc de 1 tb la hdd, iar discutiile pot continua.
    Last edited by rockstar1970; 13-04-2018 at 13:04.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks