Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 22 of 22

Thread: Opinii legate de wishlist

1. Back To Top | #21
    Quote Originally Posted by rockstar1970 View Post
    @Valy, coolerul tau o fi mai ieftin cu 16 lei si o avea 6 heatpipe-uri, dar are 163 mm inaltime, versus 155 mm al meu, deci ai nevoie de o carcasa mai incapatoare, deci implicit mai scumpa.
    Carcasa nu este una ordinara cum insinuezi tu, plus ca imi permite montarea unor coolere cu inaltimea de 160 mm. In plus permite montarea unor placi video cu o lungime de maxim 400 mm. Evident ca se poate alege ceva mai bun, evident mult mai scump, insa carcasa este mai mult decat ok.
    Pentru consumul acestui sistem recomandat de mine, daca nu monteaza ca placa video o Vega 64, ci un gtx 1080, sursa aia de 520 watts este mai mult decat ok, consumul este undeva la maxim 400 watts. In plus sursa este full-modulara, un lucru pe care omiti a-l prezenta, acest aspect conducand la un pret mai maricel, dar si la lipsa cablurilor inutile prin carcasa.
    Mai raman memoriile ca subiect de discutie. Cand am facut eu acel wishlist pe ForIt nu mai gaseam acel kit recomandat de tine. Nu stiu ce s-a intamplat pe site. Este ok si kitul de memorii G-Skills recomandat de tine, este ok si modulul de 16 gb ddr4 la 2666 Mhz recomandat de mine, daca o sa verifici pe net, la Cofee Lake sunt diferente de 1-2 fps in jocuri, intre 2666 si 3000 mhz. Diferenta este mai mare in cazul procesoarelor Ryzen.

Pe bune, faci caz pentru aia 4 lei diferenta? Omul a dorit memorie cu radiator pe aceasta, asa ca i-am oferit un modul de calitate. Evident ca atunci cand ar fi dispus sa ofere mai mult de 3600 lei, poate alege o carcasa mai scumpa, 2 tb in loc de 1 tb la hdd, iar discutiile pot continua.
    Carcasa aleasa de tine ESTE ordinara, nu are ce cauta chinezismul ala intr-un pc de 4000 lei, ci maxim in sisteme de 1000-1200 lei gata asamblate de Metro, Auchan, Carrefour etc.
    Deci pica argumentul tau copilaresc ca al meu cooler nu ar fi bun pe motiv de...inaltime ?!

Sursa este ceva de viitor, nu ceva de schimbat o data la 6 luni iar daca tot ai de ales, pt 40 lei! diferenta evident ca intre 2 surse produse de acceasi firma se alege 100% aia mai puternica.
    Nu stim cat vor consuma placile video sau cpu-urile din viitor, asa ca mai bine safe decat sa ne impiedicam de niste abureli modulare.

Pe bune, insisti sa recomanzi un kit INFERIOR ca viteza si performanta dar MAI SCUMP ca unul mai rapid...?
    A, am uitat - la rami absolut unicul lucru care conteaza sunt RADIATOARELE - nu viteza, nu capacitatea, nu latente, nu pret - doar prezenta unor bucati de tabla! Se stie!
    Important ca tu ai recomandat ceva "de calitate", uitasem ca firma G.Skill recomandata de mine e sinonima cu firma Zeppelin iar ale tale Crucial sunt lideri mondiali la memorii. Da!
    De evitat cu orice pret : combinatorul de forum, roccatsense

2. Back To Top | #22
    Registered User
    Te ambalezi pentru a face scandal, ca de obicei, ridiculizezi oferta altuia in favoarea ta, pe motivul ca memoriile mele sunt mai scumpe cu 4 lei, sau carcasa e ordinara. Eu ti-am raspuns ca nu este, tu insisti sa faci flame. Continua, te rog.
    Intel i7 7700k, Gigabyte Z270M-D3H, KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4, 2400MHz, ASUS NVIDIA GeForce GTX 1070 STRIX, 8GB GDDR5, 256bit, Seagate BarraCuda PRO 4TB, case Cooler Master CM 690 III, Power COOLER MASTER B-Series B600 v2, 600 watts.

1.  
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks