Page 494 of 495 FirstFirst ... 394444484491492493494495 LastLast
Results 9,861 to 9,880 of 9888

Thread: SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)

1. Back To Top | #9861
    Am avut si Samsung Evo si Kingston V300 in acelasi timp. Nu am vazut nicio diferenta ochiometrica. Nu-ti mai bate capul cu teste.

P.S. SAUU 1. returneaza-l. 2. vinde si cumpara unul adecvat tie.

2. Back To Top | #9862
    Poate iti mergea cu 450mbps, nu 90, de asta n-oi fi observat nicio diferenta. Acum, depinde si de vitezele random, nu doar secventiale. Dar, daca vitezele random sunt reduse la o cincime, ca alea secventiale, ar trebui sa inceapa sa se cunoasca. La 180/90, alea secventiale deja sunt viteze de hdd, nu de ssd, dar viteza random am banuiala ca a ramas totusi mult mai mare ca la un hdd.
    Am avut si eu o mizerie ordinara de Kingston, incepuse sa se degradeze intr-un an si-mi arata viata redusa, iar EVO-ul e la 100% dupa aproape 3 ani. Daca ai bani si nu vrei bataie de cap, Samsung sunt cele mai fiabile din statistici.

3. Back To Top | #9863
    Nu doar ca fiabilitate ci si ca viteze.

4. Back To Top | #9864
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Poate iti mergea cu 450mbps, nu 90, de asta n-oi fi observat nicio diferenta. Acum, depinde si de vitezele random, nu doar secventiale. Dar, daca vitezele random sunt reduse la o cincime, ca alea secventiale, ar trebui sa inceapa sa se cunoasca. La 180/90, alea secventiale deja sunt viteze de hdd, nu de ssd, dar viteza random am banuiala ca a ramas totusi mult mai mare ca la un hdd.
    Am avut si eu o mizerie ordinara de Kingston, incepuse sa se degradeze intr-un an si-mi arata viata redusa, iar EVO-ul e la 100% dupa aproape 3 ani. Daca ai bani si nu vrei bataie de cap, Samsung sunt cele mai fiabile din statistici.
    840 Evo 120GB arata 90% dupa 3 ani si ceva, Kingston V400 256GB dupa doua saptamani arata 99%.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

5. Back To Top | #9865
    840 e alta tehnologie decat 850.

Si Kingstonu...dupa 2 sapt? Pff
    Ori le tii pline ochi si scrii continuu pe aceleasi sectoare? Dar chiar si asa e dubios.

6. Back To Top | #9866
    Nope, windows jocuri si cateva aplicatii uzuale.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-caking56pture.jpg  
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

7. Back To Top | #9867
    Mda. Eu am 97 pe un Samsung după 2 ani și 22TB.

8. Back To Top | #9868
    Mi se pare mai ciudat la Samsung, sincer. La Kingston e 1% si pot pune in seama unei erori sau cine stie, cateva celule bulite, dar Samsungul, desi e mai vechi ca 850, mi se pare... La mine dupa aproape 3 ani e 100% life cu 17 TB scrisi. Tu cat ai scris pe Samsung?

9. Back To Top | #9869
    Nu il am in sistem, vreo 11-12TB pe acolo ceva.
    - Captain Jack Donovan

10. Back To Top | #9870
    Registered User
    Asa arata la mine un 850 evo de 500, dupa ~1.3 ani si 7.5TB. 100%
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-ssdlife.png  

11. Back To Top | #9871
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    Asa arata la mine un 850 evo de 500, dupa ~1.3 ani si 7.5TB. 100%
    În ăsta și la mine spune tot 100%.

12. Back To Top | #9872
    Credeam ca e un parametru SMART universal, dar se pare ca e la interpretarea diverselor softuri. Oricum, nu conteaza, daca nu-l tii plin la peste 90%, isi va depasi de multe ori nr de TB maxim din specificatii pana apar probleme. Cel putin la Samsung. Deci ar trebui sa reziste zeci de ani. Cel putin testele cu scris continuu asa au aratat, insa poate se uzeaza in alt fel, din cauza timpului, altfel nici intr-o viata de om nu s-ar strica daca ar fi dupa testele de scriere.

13. Back To Top | #9873
    Registered User
    Quote Originally Posted by c6t9 View Post
    În ăsta și la mine spune tot 100%.
    In ce program iti zice ca ai 97?

14. Back To Top | #9874

15. Back To Top | #9875
    Registered User
    In ultima versiune nu mai da procente.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-magician.png  

16. Back To Top | #9876

17. Back To Top | #9877
    Registered User AlexandruD's Avatar
    Eu am luat acum 3 ani jumate un SSD Kingston SVP200 si are health 100%.
    In urma cu vreo 2 ani si ceva am luat alt SSD Kingston SV300 si arata health 96%. Totusi nu-mi fac griji, fiindca pana la ultimul update de firmware se tot resetau valorile si imi indica foarte multe scrieri, ceea ce nu parea sa fie adevarat. De 1662 ore de folosinta si cu ultimul firmware nu s-au mai resetat valorile.
    SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-96.jpg SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-100.jpg

18. Back To Top | #9878
    Registered User
    Quote Originally Posted by c6t9 View Post
    În SMART este un câmp.
    Asa e. B1, acolo citesc programele valoarea si interepreteaza uzura, probabil si combinat cu F1.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-smart.png  

19. Back To Top | #9879
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Sistem cu 1700X, PNY CS2030 240GB cu drivere Samsung, nu mai am vitezele de la inceput.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-screenshot003.png   SSD/HDD-uri (probleme, discutii, recomandari)-screenshot006.png  
    Last edited by Luc1aNo; 05-11-2017 at 19:34.

20. Back To Top | #9880
    Registered User Aurosonic30's Avatar
    Buna seara.
    Pe placa mea de baza (Gigabyte Z77-D3H) am un slot pt ssd m-sata . As vrea sa stiu daca cumpar un ssd de acesta ar fi windows-ul mult mai rapid fata de ssd-ul kingston 120v300 ?
    Multumesc.

1.  
Page 494 of 495 FirstFirst ... 394444484491492493494495 LastLast

Bookmarks

Bookmarks