brat Cum se instaleaza SSD-urile
Results 1 to 20 of 20

Thread: Cum se instaleaza SSD-urile

Nick anterior: mariano1 marian57's Avatar

Cum se instaleaza SSD-urile

Pentru cine a instalat ssd-uri in pc,rog sa scrie cu pasi marunti o instalare de ssd.
    Cum se instaleaza TRIM-ul?
    De unde se iau update-urile?
    Cand se face update-ul de trim,inainte sau dupa instalare os?
    Ce softuri mai trebuie instalate ca sa functioneze ssd-ul la capacitate maxima?
    Cand se instaleaza RST-ul si cum?
    Cuplarea in raid0 a doua ssd-uri,ce programe se instaleaza pentru performanta maxima si cand?
    Ce programe testeaza ssd-urile?
    ...............................................
    Cine mai are intrebari,rog sa ma completeze.
    Nu imprumuta parerile altora, te uiti la televizor si esti convins ca este adevarat, de ce ?

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Dupa toate intrebarile astea e clar ca pt tine instalarea si utilizarea unui SSD in loc de HDD e ceva tare complex. Si nu e deloc asa, TRIM este implementat doar pe W7 deci ar fi indicat acesta sa-l instalezi pe SSD, update-ul de firmware il dl. de pe site producatorului ( si asta trebuie sa fie o chestie complicata ?), de preferat inainte de instalarea OS. (am facut update fara pb si dupa instalare).
    Nimic deosebit eventual softul producatorului.
    RAID deocamdata inseamna pierderea TRIM deci nu e recomandat.
    Programe de test AS SSD de ex.

Acum rugamintea mea era sa sintetizeze cineva mai cunoscator.Este usor intradevar dupa ce ai facut,dar cand pui mana pe un ssd si ai dat o groaza de bani,iti ţăţăie fundul.
    Probleme sunt,trebuie sa pui in bios pe ide pentru update-ul de trim,strip16K la configurare raid0,sau ce program iti spune ce versiune de firmware ai instalat,ca sa nu mai fie nevoie sa instalezi un soft,unde se poate distruge ssd-ul daca nu mai ai tensiune in pc in timpul instalarii,chiar daca dureaza 10sec.
    Noul update Intel Rapid Storage Technology 9.6,are suport trim pentru raid0.
    Scuze daca am deschis acest thread pentru noobi ca mine.
    Last edited by marian57; 21-05-2010 at 07:05.
    Nu imprumuta parerile altora, te uiti la televizor si esti convins ca este adevarat, de ce ?

Registered User diakpoofaman's Avatar
    Sa inteleg ca nu te-a ajutat mp-ul trimis?

Registered User
    E clar ... cum ziceam tu esti speriat rau de SSD-uri !
    RAID am spus nu sporta TRIM deocamdata nici cu RST 9.6. Nici nu ti-ai luat ? SSD sa vezi cum se misca sistemul cu 1 si deja vrei 2 in RAID 0?
    Ce update de TRIM ? De firmware vrei sa spui poate. De ce sa-l pui pe IDE ?

nu am primit pm-ul tau,astazi dupa amiaza primesc 2 x ssd Intel 40GB X25-V-G2.Tot la sfaturile unui forumist,am inteles ca trebuie trecut in bios pe ide pentru firmware si apoi trecut un ahci.De ce pun doua ssd-uri in raid0,pentru-ca la acelasi pret am performanta mai buna Intel X25-V in RAID-0: Faster than X25-M G2 for $250? - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News.
    Apropo de sperietura,pai la 900lei vreau sa fie totul ok,de ce sa ma aleg cu doua brelocuri.
    Vad ca te pricepi la ssd-uri,de ce nu scrii cum se face o instalare si link-urile de update,sau mai bine este sa faci misto.Te faci ca nu intelegi ce este update-ul de trim,pai normal ca este de firmware,sau poate ca nu este normal sa incelegi asta,de aceea am deschis aces thread,sa intelegem fenomenul ssd.
    Vad ca am intrat in polemica,rog adminii sa stearga acest thread.
    Last edited by marian57; 21-05-2010 at 08:57.

Registered User Mandea's Avatar
    numai in anumite teste sunt mai iuti decat un g2 de 80 gb, alea care conteaza mai putin si f important, pierzi suportul TRIM. suportul trim dupa mine e mult mai important decat sporul infim de viteza per ansamblu. suportul trim iti asigura ca vei avea aceeasi viteza si peste 2 ani cand e ssd-ul golit si umplut de nenumarate ori. degeaba ai tu super viteza cand il cumperi si dupa ceva timp se lenteste. asta plus faptul ca trebuie sa tii 2 ssd.

eu in locul tau mai asteptam pana prin oct. cand va lansa intel noua generatie si cand la aceasi bani, in loc de 40gb cumperi 80. plus performante mai bune.

nu ai nevoie de update de trim daca ssd suporta deja acest lucru. si majoritatea o fac deja. daca nu ma insel, si cele 2 luate de tine.
    Last edited by Mandea; 21-05-2010 at 08:58.

Dopat cu tehnologie RicaNeaga's Avatar
    Usurel usurel. Nu trebuie nimeni sa se certe cu nimeni. marian57, ti-am raspuns dincolo (crazy) la pm, ai deci material de studiu.

Mandea, tu ai dreptate, cam acelasi lucru l-am spus si eu in alte parti, dar e posibil si in raid 0 sa beneficiezi de un fel de TRIM (chiar mai bun) folosind Intel Toolbox (un soft tip garbage collection). Mi-e lene sa mai atasez pozele sugestive de aici cu utilitarul Intel Optimizer din cadrul Intel Toolbox.

Problema e ca nu am gasit nicaieri pe net daca acesta se poate folosi pe un raid 0 de SSD-uri pe care e instalat si sistemul de operare (cum ar face orice om normal). Insa il mai rog o data pe marian57 sa elucideze acest mister si pe aceste meleaguri.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

Multumesc Rica,sfaturile tale au fost excelente si explicate pe intelesul meu,iar rugamintea ta este lege pentru mine.

---------- Post added 22-05-2010 at 03:10 ---------- Previous post was 21-05-2010 at 10:23 ----------

Cu ajutorul lui RicaNeaga am reusit sa fac raid0,ii multumesc foarte mult.

---------- Post added at 08:09 ---------- Previous post was at 03:10 ----------

Deocamdata nu functioneaza toolbox.
    eXpander mi-a dat o idee,ii multumesc si lui pentru sfaturile in configurare raid0.

Mandea ai avut dreptate,se pare ca trim nu este suportat de raid0.Dupa umplerea pana la maxim a configuratiei raid0,punctele in as ssd au scazut la jumatate pe partea de write.

Pai aia cu TRIM se stia. intrebarea e daca iti merge macar Intel Toolbox, daca nu, nasol.

pai de aici mi-am dat seama,in toolbox imi arata raid-ul dar erau mascate optiunile.Ultimul rst suporta trim la configuratie raid cuplata cu unul sau mai multe ssd-uri non raid.Deci ssd-urile non raid suporta trim daca sunt cuplate la doua ssd-uri in raid pe acelasi pc.Aici am luat plasa cu trim in raid,la ultimul update 9.6.2.1001.
    Acum am renuntat la raid si astept update-ul adevarat pentru trim un raid0.
    Repet ai avut dreptate,mai bine luam unul de 80GB,sau lasam raid-ul si faceam o reinstalare de sistem cu formatare la o luna.

---------- Post added at 22:41 ---------- Previous post was at 09:29 ----------

Am primit un sfat de la un cunoscator in raid0,sa refac raid0,chiar daca nu suporta trim si sa vad daca se cunoaste asa de mult sacaderea de performanta in real life.Adevarul este ca eu am vazut scaderea de performanta dupa ce am umplut la maxim si sters 80% raid-ul,doar in teste si numai in teste,in randari,autocad,diviX in dvd,jocuri,nu am observat nicio diferenta.Acum ramane de vazut dupa o luna.Am refacut raid0.
    Scuze daca a devenit acest thread,un monolog,dar nu vreau sa-si faca impresii gresite cei care vor sa-si cumpere un ssd.
    Last edited by marian57; 25-05-2010 at 08:43.

Registered User
    Si eu ti-am spus acelasi lucru cu RAID-ul. Diferenta mare fata de HDD tot ramane chiar daca performantele vor scadea in timp fara TRIM. Acum asta e le-ai luat daca nu le poti da inapoi pune-le in RAID0 si vezi cum te descurci cu ele pt. o perioada cel putin sigur vei fi ft. multumit.

Registered User Maxcoreocx's Avatar
    Si deci pana la urma care e parerea ta personala despre SSD-uri?
    [img=http://speedtest.net/result/1480111320.png

Parerea mea fara nicio exagerare,daca poti sa strangi banii,este un upgrade adevarat pentru un pc.Am un vecin care a trecut la i7 acum doua luni,urman si eu sa trec la sfarsitul lunii,dupa ce a vazut cum se misca sistemul meu,m-am dus cu ssd-urile la el.Ieri a facut comanda de doua ssd-uri de 80GB X25-G2,iar eu stau linistit cu sistemul pe care-l am.

pai da, cand ai nevoie de lucru cu hdd, poti sa ai si 5 i7 ca tot degeaba. Viteza oricarui ansamblu e dat de cea mai lenta componenta. daca ajungi sa depinzi de ea, atunci te misti incet. si principiul asta se verifica la fix la pc. intr-un joc nu ai nevoie de hdd si atunci nu prea conteaza, dar in diverse taskuri conteaza.

Acum dupa ce am avut si configuratie IDE cu doua ssd-uri,unul pentru sistem si celalalt pentru programe,pot sa spun ca raid0 este un moft deocamdata,sistemul se misca foarte bine si fara raid0.Am trecut iar la raid0,cum scriam mai sus,la indemnul unui forumist care m-a ajutat la configurare,mai mult pentru teste,sa vada cum se comporta fara trim in timp.
    Dupa formatare ssd-urile puse din nou in raid0,au acelasi numar de puncte in as ssd ca prima data.
    Si cand ma gandesc ce speriat de bombe eram la inceput,vorba lui DanMD,iar acum fac teste(poate raman cu doua brelocuri).

Registered User
    Macar pe prietenul tau sa-l fi lamurit cum sta treaba cu RAID si TRIM si sa-si cumpere unu de 160GB in loc de 2 de 80GB, ma rog comentariu inutil ...

Eu i-am spus toate variantele plus patania mea,el m-a intrebat daca raid0 de 80GB este mai bum decat raid-ul meu,eu i-am spus ca este mai bun.
    Oricum are bani,este barcadore.Astazi dupa amiaza ne jucam cu ssd-urile lui.
    Acum dupa ce am instalat toate programele,adica 50% incarcare,iar i-am dat as ssd,scorul se mentine in jur de 530,la fel ca-n prima zi.Am impresia ca daca nu ai umblat decoc la 25% din Raid0 dupa formatare,adica sa nu fi copiat si sters,cred ca raid0 isi mentine performanta fara trim.Data trecuta l-am umplut la maxim si am sters pana am ramas cu programele minimale si punctele in as ssd au scazut la jumatate.Acum am sa incarc raid-ul pana la 75% si o sa dau un test in fiecare zi,sa vad cat timp ramane cu punctajul din prima zi.La urmatoarea formatare am sa fac o a treia partitie de 20GB,unde nu o sa umblu deloc.Oricum toate panaramele de alte activitati le tin pe un hdd cuplat pe usb.
    Repet,in raid0 real life nu se simte nicio scadere de performanta a sistemului,cu punctajul la jumatate in as ssd fata de prima zi de instalare.
    Last edited by marian57; 26-05-2010 at 16:36.

Ieri dupa ce am dezactivat cateva servicii din windows ca sa eliberez vreo 6GB din partitia C si dupa cateva scrieri si stergeri de programe mai mari,am dat un test as ssd.Era jale mare,toate testele scazusera,la 4K write aveam 20MB/s in loc de 50MB/s,binenteles scazuse si punctajul general la 320 in loc de 535 si iar ma repet,nu am vazut nicio scadere de performanta in programele pe care le rulez.Astazi dimineata dupa ce m-am uitat la cateva rewieuri pe net,iar i-am dat un as ssd,punctajul a revenit la normal 535.Prima data cand am patit treaba asta cu scaderea punctajului,m-am inervat si am formatat ssd-urile renuntand imediat la raid0 vazand ce inseamna sa nu ai suport TRIM.Nu am avut avut rabdare sa-si faca rst-ul treaba.
    RicaNeaga are dreptate,este un fel de TRIM in raid0.

---------- Post added at 09:19 ---------- Previous post was at 07:09 ----------

Si eXpander mi-a spus acelasi lucru,raid0 suporta trim cu noul update,testat de el.
    Last edited by marian57; 28-05-2010 at 06:29.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post