brat Recomandare placa de baza AM3
Results 1 to 14 of 14

Thread: Recomandare placa de baza AM3

Registered User merme's Avatar

Recomandare placa de baza AM3

Salut!

Ma gandesc sa-mi schimb placa de baza dintr-un MSI 770-C45 in ceva mai bun, mult mai bune pe acelasi socket.

Ma intereseaza ca placa sa aibe chipset minim 790/SB750, sa fie compatibila crossfire 8X/8X, sa fie foarte buna pe OC si ma gandeam sa se alimenteze pe 8pini...

In momentul de fata am un Phenom 2 X4 B55, 2GB DDR3 kingmax 1600mhz(care or sa fie 4GB Kingston HyperX Blu in curand) si restu nu prea conteaza, cred.

Placa o vreau ca un upgrade definitiv, nu sa o schimb iar in 2luni.

Ma gandisem la Asus M4A79XTD EVO Placa de baza - PC Garage dar am vazut ca are alimentarea pe 4pini

Astept sugestii

LE: Bugetul este undeva in jur de 250ron pentru o placa SH cu ceva garantie

Banned AcidChaoS_1's Avatar
    mai strange 150-200 ron (eventual vinzi placa actuala), cumparati ceva ca lumea pe am3+ si gata. sau cel putin asteapta pana se lanseasaza noile cpu's. cheers

Exemplu

Registered User xdab's Avatar
    Mai strange 50 de lei si cumpara asta Gigabyte GA-990XA-UD3 Placa de baza - PC Garage, are tot ce iti trebuie.
    Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

ams
    ams is offline
    Banned
    Îţi dai seama că strict dpdv al performanţei, nu vei obţine nimic? Şi că decât să dai 300 de lei in plus doar pentru a putea overcloca in plus cu 2-3%, mai bine ar fi să cumperi efectiv un alt procesor şi aia e?

Registered User sirgoofy's Avatar
    Ce placi video ai ? ca vad ca vrei crossfire...
    La profil ai 8800 GTS 512MB...presupun ca ai alta/altele mult mai bune ?

Am uitat sa precizez ca bugetul o sa fie 250ron dupa ce vand placa actuala, si nu ma intereseaza placa noua ca in 2luni sa vad k a scazut pretul la ea cu 50ron minim:|. Momentan nu ma intereseaza sa obtin performanta imediata, vreau sa cumpar o placa de baza stabila pe care sa o pot folosi si pe viitor, nu ma intereseaza sa suporte AM3+ pentru k stiu k nu o sa bag bani in procesor knd o sa apara...poate peste 1an minim sa schimb procu, pentru ca acum imi este suficient. Prefer sa fac acum un upgrade la placa de baza si cand or sa se stabilizeze placile de baza pe AM3+ o sa fac upgrade.

Referitor la placa video momentan am acel 8800 GTS 512MB si vreau sa ma joc un pic cu el in SLI cu inca unul al unui prieten. Dar o sa il vand si o sa fac un upgrade la ecva din seria 5800 de la ATI, cred k 5850 si oricum vreau sa stiu k pot sa adaug a doua placa video daca am nevoie.

Am vazut azi pe net ASUS M4A79T Deluxe. Se merita sau e prea veche placa?

ams
    ams is offline
    Banned
    Tot nu ai spus ce vrei să obţii ? Stabilitate? Asta de acum ce are?!

Asta de acum mi se pare slaba, nu stiu sa explic exact, e foarte complicat BIOS-ul ei si mi se pare oarecum limitata. Inainte am avut un Gigabyte GA-P35-DS3L rev 2.0 care mi s-a parut o placa excelenta, OC puternic foarte usor de obtinut si foarte stabil, BIOS foarte simplu de utilizat, etc etc. As vrea ceva tot la fel e usor de folosit, la fel de stabil, doar sa fie pe AM3

ams
    ams is offline
    Banned
    Te complici inutil părerea mea. Dar na, sunt banii tăi

S-ar putea sa ai dreptate si mai degraba decat sa schimb mobo acum mai bine imi schimb ramii si imi pun 4GB si imi schimb mai curand placa video. Daca ai studiat cumva forumul si sti cam pe la ce pret e un ATI 5850 sapphire te rog sa-mi spui ca nu gasesc nimik pe forumul asta:|. Daca nu, nu-i panica, ms oricum pentru sfaturi

Registered User sirgoofy's Avatar
    Ce as face eu, presupun ca vrei pc-ul pentru jocuri...
    As lasa placa de baza in pace, as mai pune 2GB ram si as strange pentru Sapphire HD6870/ Club3D GTX560
    Sau la 550 ron Club3D HD6850 (asta e sub 5850 ca performanta)
    Last edited by sirgoofy; 07-10-2011 at 13:56.

Ai dreptate, am facut deja thread cu cumpar sapphire 6870. Merg pe ATI ca se pupa bine cu mb si proc

PC hardware guide priderzaur's Avatar
    Asta-i o conceptie idioata, nu se pupa mai bine cu nimic. Ca in pretul ala alternativa ar fi 560 (non Ti) care e mai slaba ca 6870 e altceva - asta in magazin; si probabil ca si la SH raman cam aceleasi preturile, ba poate AMD-ul sa se dea mai ieftin.
    Ajuta-ma folosind in IL8PXJ7U comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
    Dispus sa ajut si pe YM! cu sfaturi in legatura cu achizitia de pc-uri/componente, dar rog seriozitate si sa precizati la add cine sunteti (nickname pe cg macar) - id: i.rradu

Multumesc tuturor, am cumparat un Asus 6870 si e foarte bun.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post