brat Recomandare sursa SUPER silentioasa! - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 40 of 40

Thread: Recomandare sursa SUPER silentioasa!

Registered User
    Eu am un Seasonic 650 watti si este dead silent la propriu. In conditii de liniste totala abia auzi ceva, daca o tii la 1cm de ureche.
    In locul tau as lua sursa sh, brand name, chiar daca nu mai are garantie, cu conditia sa o testezi temeinc inainte sa o cumperi. De fapt, asa am si facut. Cu cele noi, din magazin, e loterie curata. Coil noise apare si la surse de 50 lei dar si la cele de 500.

Registered User
    Quote Originally Posted by mikepete View Post
    De obicei sursele coolermaster sunt prea scumpe pentru ce ofera!

Repet intrebarea: Cum racesti procesorul?
    Nu am mentionat cooler-ul intentionat pentru ca e inaudibil: Zalman CNPS 10X Quiet.

As fi vrut sa cumpar o sursa de brand sh, dar in Baia Mare nu am gasit pe nimeni sa vanda si sa o pot si proba!
    Era mai avantajos deoarece am vent-uri foarte silent (de rezerva) si le-as fi inlocuit daca nu mi-ar fi placut cum suna!
    Ca plan de avarie ma gandesc si la varianta unei surse simple 80+, rezonabila la pret, si sa-i schimb eu vent-ul daca e suparator...
    Sirtec-ul de 600w Br. 80+ a fost silent, m-am zgâriat pe fata fiindca mi-au barait boxele. Cred ca avea un amperaj ridicat pe cele doua rail-uri pt. ca nu-mi explic cum GS500W de la Corsair (1 rail de 39A) a mers fara probleme.
    Din pacate trebuie sa tin cont si de asta.
    Last edited by nicub; 20-12-2012 at 06:55.

Registered User
    Cred ca am sa astept pana intra in stoc Seasonic S12 520W Br. sau merg pe CoolerMaster SilencePro 500W.

PC hardware guide priderzaur's Avatar
    Si sfatul meu e sa ramai pe Seasonic.
    Ajuta-ma folosind in IL8PXJ7U comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
    Dispus sa ajut si pe YM! cu sfaturi in legatura cu achizitia de pc-uri/componente, dar rog seriozitate si sa precizati la add cine sunteti (nickname pe cg macar) - id: i.rradu

Registered User
    Am să comand Seasonic S12II Bronze. Sper sa fie silenţioasă.

Registered User george80's Avatar
    Nu o sa fie asa silent la cum te astepti.
    Mai repede as merge pe un BE QUIET
    Nu mai trimit prin posta in veci- va rog sa nu insistati..
    Foloseste pentru o reducere generala de 1% la PCGARAGE urmatorul cod: 9XVB6G77
    Yahoo: antonioeugen94@gmail.com
    0734704673

Registered User
    Cei ce au cumparăt Seasonic-ul S12II Bronze recomandă ca fiind şi silenţioasă. Dacă nu e acesta un motiv de a cumpăra Seasonic-ul, atunci care să fie?

Banned
    Iar parerea cumparatorilor e importanta pentru ca?

Registered User
    Quote Originally Posted by Ergogeneza View Post
    Iar parerea cumparatorilor e importanta pentru ca?
    Am luat Sirtec deoarece a avut recomandari bune (ghinionul meu, ca nu a fost compatibil). Am luat Corsair GS 500W fara sa tin cont ca nu prea a avut recomandari (si cele care au fost, erau impartite). Vreau sa schimb cu Seasonic datorita rcomandarilor cumparatorilor Comentarii si opinii despre Sursa Seasonic S12II-520 Bronze 520W - PC Garage
    că păreri..., doar din auzite... sunt destule...

Registered User
    Eu in locul tau as face asa: Iei ceva decent de pe forum, la un pret acceptabil, gen asa ceva - Sursa Mushkin Volta 500W

O desfaci si leg fanul (sau alt fan) la un header al placii de baza si il controlezi cum ti-am explicat in celalalt post al meu de pe threadul asta. Tii fanul in idle sau cand vezi un film pe la 450-500 RPM si iti garantez ca nu-l auzi in mijlocul noptii cu urechea la un metru de carcasa.

Registered User baltzatu's Avatar
    Dacă vrei sursă silenţioasă şi nu-s bani de fanless, alege una brand serios cu ventilator cât mai mare (135, 140) şi cam overkill pentru sistemul tău
    Moo... or something...
    ----------------------------------------------------------------
    Dacă ţi-am fost de ajutor, foloseşte codul de voucher JI1UTCN1 în comenzile tale la PC Garage şi vei primi un discount de 1%.

i5 4570 / CNPS10X Flex + CM Blade Master 120 & CM SickleFlow 120 / Gigabyte GA-B85-HD3 / 2 x 4GB KingMax Nano Gaming (1600) / SSDSC2CT12 & WD7500AADS / Sapphire Radeon 6850 / Seasonic G Series 450W / Cougar Volant Black / CTX 19"

Registered User
    Quote Originally Posted by baltzatu View Post
    Dacă vrei sursă silenţioasă şi nu-s bani de fanless, alege una brand serios cu ventilator cât mai mare (135, 140) şi cam overkill pentru sistemul tău
    Corsair-ul GS500, trimis la schimb, are fan de 135mm dar nu e silentios. Daca nici Seasonicul nu o sa fie silent ii schimb vent-ul chiar daca pierd garantia.

Registered User baltzatu's Avatar
    În ultima săptămână am avut două surse pe sistemul din semnătură: Sirtec - High Power Performance Pro PP-550 Pro şi Seasonic G Series 450W. Testate cu Prime95 şi FurMark rulate simultan, ambele sunt practic mute. Nu te supăra, însă e posibil ca pretenţiile tale să nu fie satisfăcute de nicio sursă cu ventilator la preţ omenesc
    Moo... or something...
    ----------------------------------------------------------------
    Dacă ţi-am fost de ajutor, foloseşte codul de voucher JI1UTCN1 în comenzile tale la PC Garage şi vei primi un discount de 1%.

i5 4570 / CNPS10X Flex + CM Blade Master 120 & CM SickleFlow 120 / Gigabyte GA-B85-HD3 / 2 x 4GB KingMax Nano Gaming (1600) / SSDSC2CT12 & WD7500AADS / Sapphire Radeon 6850 / Seasonic G Series 450W / Cougar Volant Black / CTX 19"

Banned
    Nu stiu de unde mitu' asta: Sea Sonic ar fi silentioase. Ei folosesc, doar pe modelele superioare, Sanyo Denki Ball Bearing, ventilatoare adica bazate pe fiabilitate si sa tina in timp mai mult decat silentiozitate.
    Silentioase sunt de ex. beQuiet sau Super Flower. Primele nu bat la electronica totusi Sea Sonic, dar ultimile, le umilesc. Din pacate, ambele nu se gasesc in tarisoara asta amarata.
    PS: beQuiet P10 850 are electronica XP 860 de la Sea Sonic, dar e la ani lumina din punct de vedere al silentiozitatii. Iar de Super Flower nici nu mai discut, alea sunt legende deja!

Registered User
    Quote Originally Posted by Ergogeneza View Post
    Nu stiu de unde mitu' asta: Sea Sonic ar fi silentioase.
    De ce sa fie mit cand oamenii care au cumparat au descris ca atare produsul! Nu cred sa înforească doar de dragul renumelui Seasonic...
    Dacă deține cineva această sursă rog să posteze impresii exacte, fară ”amplificări”...

Registered User
    Quote Originally Posted by nicub View Post
    Sirtec-ul de 600w Br. 80+ a fost silent, m-am zgâriat pe fata fiindca mi-au barait boxele. Cred ca avea un amperaj ridicat pe cele doua rail-uri pt. ca nu-mi explic cum GS500W de la Corsair (1 rail de 39A) a mers fara probleme.
    n-are treaba amperajul cu baraiala ta. fiecare consumator isi trage cati amperi are nevoie. suma tuturor consumatorilor nu trebuie sa depaseasca valoarea scrisa pe voltajul dat.

baraielile alea sunt paraziti pe circuit. filtre busite. aka sursa defecta ce risca sa-ti nenoroceasca tot ce alimenteaza.

in rest, ai gasit ceva silent la un pret decent?

Registered User
    Se pare ca Seasonic S12II 520W a fost solutia ideala. De 2 saptamani functioneaza tacuta si fara sa-mi creeze alte probleme.

Registered User
    cam scumpa sa nu arate cati decibeli scoate.

aproape orice cu vent de 12-14cm e silentios.

in fine, s-o stapanesti sanatos.

Registered User AsphyX's Avatar
    Confirm si eu ca Seasonic, cel putin seria asta S12II e dead silent ! Sa nu mai vorbim de eficienta in clasa sa 80+ Bronze

Review extins AICI

Registered User sirgoofy's Avatar
    In sfarsit se incheie threadul asta fara sens imo
    Majoritatea surselor decente sunt si silentioase, nu e nevoie de Fanless decat pt cei cu pitici...si asta o zic eu, care am trecut pe ssd fiindca nu mai suportam zgomotul produs de un Hdd Green 5400rpm

Felicitari pt alegere, ai cheltuit banii bine

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 2 FirstFirst 12