Results 1 to 12 of 12

Thread: Recomandare TV 4K sau Full HD

1. Back To Top | #1
    Registered User realyy's Avatar

Recomandare TV 4K sau Full HD

vreau sa-mi fac o rata pe 12 luni la un televizor 4K sau Full HD , m-ar interesa mai mult 4K pentru jocuri , in viitor ma gandesc la achiztionarea a doua placi video potente sa duca lejer 4K in 60 fps dar din ce am vazut pe google si reviews , un televizor bun 4K e peste 2500 de lei .

Intrebare : gasesc un televizor 4K decent pana in 2500 de lei ? nu sunt foarte mofturos la culori dar nici sa se vada naspa , am vazut ca la alea de 1600- 1700-1800 lei se plang oamenii ca se misca greu in meniu , culori proaste etc.

Deci , gasesc un 4K decent in banii astia sau merg pe Full HD ?

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Daca vrei TV 4k pe post de monitor PC pentru jocuri in 4K, trebuie inceput prin a cauta modelele cu input lag mic, care au HDMI 2.x, si dupa ce le identifici o sa vezi si cat costa.

3. Back To Top | #3
    Eu am dat sub 2500 lei pe monitorul philips 4k de 43". Oamenii care cumpara televizoare 4k pe post de monitor de obicei iau cele mai ieftine pocnitori pe care le gasesc la oferta. E adevarat ca un televizor ieftin submediocru nu inseamna neaparat ca este si un monitor prost, in sensul in care televizorul poate fi deficitar la partea de "computing" si sa se miste prost in functionalitatile "smart" dar panelul sa fie absolut valabil.

4. Back To Top | #4
    Registered User axxel4you's Avatar
    Salut, verifica graficul atasat si afla exact in functie de distanta la care stai de televizor daca chiar ai nevoie de 4k si ce diagonala trebuie sa fie. Incearca sa nu cazi in plasa vanzatorilor si sa-ti cumperi ceva ce nu-ti trebuie. Lucrurile sunt mult mai simple decat pare la prima vedere. Cele mai importante lucruri la un ecran sunt calitatea culorilor, contrastul, timpul de raspuns, etc.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Recomandare TV 4K sau Full HD-diagonala-ecran-optima.png  

5. Back To Top | #5
    pai daca ar fii sa ma iau dupa graficul ala , ar trebui sa-mi cumpar 8k . Cine sta la o distanta de 15-18 m de televizor ? Am apartament normal nu penthouse .

6. Back To Top | #6
    TV-ul pe post de monitor: doar daca ai consola PS4-XBone sau pentru filme.
    Daca vrei sa lucrezi zi de zi cu el,nu merita.Imo.
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

7. Back To Top | #7
    La ce distanta vei sta de televizor?

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by axxel4you View Post
    La ce distanta vei sta de televizor?
    4 m , maxim

Monitor Full HD am deja , dar ma gandeam ca o sa joc si ceva Battlefield sau GTA 5 pe un 4K .

9. Back To Top | #9
    Iti trebuie un televizor de minim 55" la distanta aia, daca vrei tu neaparat 4k este alegerea ta dar odata cu rezolutia asa mare trebuie sa iei in calcul si ce sistem performant trebuie sa ai ca sa joci jocuri cat de cat decent, nu-ti recomand solutii cu mai multe placi video ca intri intr-o zona cu multe batai de cap.
    Eu personal as cauta televizorul cel mai apropiat de dimensiunea de 55" care sa aibe imput lag cat mai mic, rezolutia ar fi ultimul lucru la care m-as uita.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Recomandare TV 4K sau Full HD-optimal-viewing-distance-television-graph-size.jpg  

10. Back To Top | #10
    ma gandeam la un 1080Ti sau un Crossfire cu viitoare generatie de la AMD . Vega

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Quote Originally Posted by realyy View Post
    pai daca ar fii sa ma iau dupa graficul ala , ar trebui sa-mi cumpar 8k . Cine sta la o distanta de 15-18 m de televizor ? Am apartament normal nu penthouse .
    N-ai inteles. 8K este bun daca privesti de maxim 3m. La 4m, un 4k de 60inch. Asta ca sa nu vezi pixelii.
    Oricum, e aiurea graficul ala...

Mai bun e cel postat de axxel4you a doua oara

12. Back To Top | #12
    Am 55" 1080p, de la 2.5m nu vad pixelii cand il folosesc pe post de monitor (pentru filme stau ceva mai departe ca acolo e canapeaua). Nu spun ca nu ar fi mers un 4K in loc, ar fi mers dar asta doar pentru spatiul de lucru in plus de pe desktop.
    Angajez clovn, rog seriozitate!

1.  

Bookmarks

Bookmarks